Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 rad, jak ve zdraví přežít zimní sportování
freepik.com
Volný čas

7 rad, jak ve zdraví přežít zimní sportování

datum: 1. 1. 2021 15:00 autor: -gul-
Sjezdování, běžkování, snowboarding, skialp, bruslení, sáňkování, bobování... Období zimních outdoorových aktivit je tu! Sníh a led lákají ke sportům, při kterých ale může také dojít k nejrůznějším nepříjemnostem. Na co si dát pozor, aby vám radost z pohybu nezkalily zbytečné komplikace?
  1. Minimalizace rizik Pokud se vydáváte na svah lyžovat či snowboardovat, je samozřejmostí vzít si helmu, zapomínat byste ale neměli ani na ochranu páteře. Důležité je také před sezónou provést řádnou údržbu lyží či snowboardu a nechat si seřídit vázání na aktuální váhu, která se od loňského roku mohla změnit. Zejména u dětí dbejte na bezpečnost a to i ve chvíli, kdy s nimi vyrážíte na brusle. Helma je ochrání při dopadu na tvrdý led, vyzbrojte je také chrániči kolen a loktů. Nedílnou součástí výbavy jsou i tlusté rukavice. V případě přejetí bruslí může totiž u malých prstíků hrozit až amputace. U zamrzlých rybníků a jiných přírodních kluzišť dávejte pozor na propadnutí ledem. Vždy se přesvědčte o jeho dostatečné síle a pevnosti.
  2. Ochrana očí Riziková je zejména nekorigovaná zraková vada, ale ani lidé, kteří vidí jako rys, by neměli problematiku zraku opomíjet. Zvláště u zimních sportů, kde se rychle hýbete, je totiž ohrožen. „Jedná se o rizika spojená s pobytem v přírodě – čili úrazy v podobě vniknutí cizího tělíska do oka, ať už je to hmyz, částečky prachu, větvičky ze stromů,“ vyjmenovává MUDr. Eva Jerhotová, lékařka pražské Oční kliniky DuoVize. Nezbytným prvkem výbavy by proto měly být ochranné sportovní brýle. Vhodné jsou samozabarvující (tzv. fotochromatická) skla, usnadňující přechody ze světla do stínu. Použitím vhodné korekce a ochranných brýlí při zimních sportech se dá předejít až 90 % vážných poškození a poranění očí! 
  3. Vrstvení Dobré oblečení je základním předpokladem pro příjemný pobyt venku. Nejlepší je využít systém vrstvení. „Je rozhodně lepší vzít si na hory lehčí bundu a pod ni zateplovací vrstvu, než mít jen jednu hodně teplou bundu. Vrstvení je univerzálnější, více se hodí do našich podmínek i vzhledem k tomu, že jeden den tu máme přes zimu minus 10 stupňů a druhý den je nad nulou. Nákup spodních vrstev navíc vyjde levněji, než když si koupíte jednu drahou hodně teplou bundu, kterou pak použijete jen párkrát, a zbytek roku vám leží ve skříni. Naopak oblečení, které se dá vrstvit, využijete v různých ročních obdobích a pro různé aktivity,” radí Jiří Fidrant ze společnosti Norská móda. Velmi důležitou roli hraje první spodní vrstva. Ideální je pro tento účel merino vlna, která dokáže reagovat na vnější teplotu a dle toho vás hřeje, když je zima, a chladí, když se naopak oteplí. 
  4. Péče o klouby V přiměřené míře je sport pro klouby přínosem, protože pravidelný pohyb v kloubech pomáhá optimalizovat jejich výživu tvorbou a regulací kloubní tekutiny. Pravidelné používání svalů zabezpečuje optimální balanc a stabilitu kloubů. Pokud je však sportovní aktivita přehnaná a nárazová, může docházet k negativnímu efektu na klouby, což se projeví jejich zvýšeným opotřebením. Dochází ke ztrátě rovnováhy mezi regenerací a degenerací kloubů a hrozí riziko rozvoje osteoartrózy či poranění části kloubu. Pomoci kloubům můžete prostřednictvím různých doplňků stravy, jako je například GS Condro Diamant. Jestliže potřebujete po sportování rozpohybovat a aktivně zregenerovat ztuhlé klouby a unavené svaly, přináší rychlou úlevu Kamzíkova konopná bylinná mast.
  5. Obrana před UV zářením Se vzrůstající nadmořskou výškou roste také intenzita nebezpečného UV záření. Vybavte se tedy kvalitním krémem s vysokým ochranným faktorem (například Phyris UV Add On SPF50 s faktorem 50, chránící před UVA a UVB slunečním zářením). Aplikujte na kůži, která bude vystavena slunci, 30 minut před plánovanými outdoorovými aktivitami. Neviditelné paprsky navíc ohrožují nejen naši pokožku, ale také zrak, proto by ochranné sportovní brýle, které při sportu používáte, měly mít zároveň kvalitní UV filtr.
  6. Ochrana pokožky Nízké teploty mohou poškodit pokožku, proto ji nezapomeňte chránit vhodnými přípravky, například pleťovým krémem Phyris Winter Cocooning Cream a tělovým krémem Phyris Winter Cocooning Body, které byly vyvinuty speciálně pro ochranu a posílení pokožky v chladných měsících. Mráz ovšem není příznivý ani k našim očím, jelikož v kombinaci s větrem je dráždí a tím ohrožuje bezpečnost při zimním sportování.
  7. Teplé nápoje Aby vám zimní sportování neznepříjemňoval chlad a nevystavovali jste se riziku zbytečného prochladnutí, zahřejte organismus také zevnitř – teplým nápojem. Pokud chcete, aby si nápoj zachoval správnou teplotu i ve chvíli, kdy venku řádí teploty pod nulou, vybavte se kvalitní termoskou. „Zásadní vlastnost odlišující kvalitní produkty je vždy ta izolační, tedy jak dlouho vydrží nápoj horký nebo studený. U termosek chtějte pro horký nápoj alespoň 8 hodin, tedy celodenní ‚výdrž‘,“ uvádí Martin Potůček z e-shopu www.termoo.cz. Kvalitní výrobce navíc zaručuje garanci izolačních vlastností na řadu let. Důležitými faktory při výběru jsou rovněž zdravotně nezávadný materiál, recyklovatelnost, udržení chuti nápoje a také odolnost, jelikož při sportu může dojít k nárazům a pádům. Podstatný je i kvalitní 100% těsnící uzávěr, aby vám obsah termosky neskončil v batohu.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak správně fotit nestylizované rodinné snímky?

Jak správně fotit nestylizované rodinné snímky?

Autor: redakce ve spolupráci s fotografem Georgem Karbusem, Datum: 10. 9. 2021 15:00

Jistě to znáte. Chcete vytvořit krásnou rodinnou fotografii, ale vaše děti jsou neustále v pohybu a…

Pro šikovné kluky i holčičky

Pro šikovné kluky i holčičky

Autor: -red-, Datum: 5. 9. 2021 11:00

Potěšte děti nebo vnoučata skvělou skládačkou puzzle. Určitě se budete skvěle bavit s nimi.

Slova místo kordů. Cyrano z Bergeracu v beatboxovém rytmu

Slova místo kordů. Cyrano z Bergeracu v beatboxovém rytmu

Autor: -mb-, Datum: 3. 9. 2021 15:00

Mimořádná divadelní lahůdka čeká hned v úvodu sezóny diváky pražského Švandova divadla. Slavný…

Skalka je stále „in“

Skalka je stále „in“

Autor: -vls-, Datum: 4. 8. 2021 15:00

Vybudování skalky je atraktivním řešením pro svahovité zahrady. Skalka totiž vytvoří…

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

Autor: redakce ve spolupráci s fotografkou Lucií Drlíkovou, Datum: 4. 8. 2021 10:00

Letní měsíce lákají k potápění, které otevírá kouzlo podvodní říše. Stojí za to jej zvěčnit!…

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Autor: -vls-, Datum: 16. 7. 2021 15:00

Obliba obytných vozů a karavanů u nás v posledních letech stoupala, avšak ten pravý rozmach zažil…

8 rad pro začínající akvaristy

8 rad pro začínající akvaristy

Autor: -vls-, Datum: 14. 7. 2021 10:00

Pomocí akvária lze v obývacím pokoji vytvořit malý ekosystém s tropickými rostlinami a rybičkami.…

Pro malé školáčky

Pro malé školáčky

Autor: -mav-, Datum: 12. 7. 2021 15:00

Nezapomeňte vzít dětem na dovolenou knížky!

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková