Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 rad, jak ve zdraví přežít zimní sportování
freepik.com
Volný čas

7 rad, jak ve zdraví přežít zimní sportování

datum: 1. 1. 2021 15:00 autor: -gul-
Sjezdování, běžkování, snowboarding, skialp, bruslení, sáňkování, bobování... Období zimních outdoorových aktivit je tu! Sníh a led lákají ke sportům, při kterých ale může také dojít k nejrůznějším nepříjemnostem. Na co si dát pozor, aby vám radost z pohybu nezkalily zbytečné komplikace?
  1. Minimalizace rizik Pokud se vydáváte na svah lyžovat či snowboardovat, je samozřejmostí vzít si helmu, zapomínat byste ale neměli ani na ochranu páteře. Důležité je také před sezónou provést řádnou údržbu lyží či snowboardu a nechat si seřídit vázání na aktuální váhu, která se od loňského roku mohla změnit. Zejména u dětí dbejte na bezpečnost a to i ve chvíli, kdy s nimi vyrážíte na brusle. Helma je ochrání při dopadu na tvrdý led, vyzbrojte je také chrániči kolen a loktů. Nedílnou součástí výbavy jsou i tlusté rukavice. V případě přejetí bruslí může totiž u malých prstíků hrozit až amputace. U zamrzlých rybníků a jiných přírodních kluzišť dávejte pozor na propadnutí ledem. Vždy se přesvědčte o jeho dostatečné síle a pevnosti.
  2. Ochrana očí Riziková je zejména nekorigovaná zraková vada, ale ani lidé, kteří vidí jako rys, by neměli problematiku zraku opomíjet. Zvláště u zimních sportů, kde se rychle hýbete, je totiž ohrožen. „Jedná se o rizika spojená s pobytem v přírodě – čili úrazy v podobě vniknutí cizího tělíska do oka, ať už je to hmyz, částečky prachu, větvičky ze stromů,“ vyjmenovává MUDr. Eva Jerhotová, lékařka pražské Oční kliniky DuoVize. Nezbytným prvkem výbavy by proto měly být ochranné sportovní brýle. Vhodné jsou samozabarvující (tzv. fotochromatická) skla, usnadňující přechody ze světla do stínu. Použitím vhodné korekce a ochranných brýlí při zimních sportech se dá předejít až 90 % vážných poškození a poranění očí! 
  3. Vrstvení Dobré oblečení je základním předpokladem pro příjemný pobyt venku. Nejlepší je využít systém vrstvení. „Je rozhodně lepší vzít si na hory lehčí bundu a pod ni zateplovací vrstvu, než mít jen jednu hodně teplou bundu. Vrstvení je univerzálnější, více se hodí do našich podmínek i vzhledem k tomu, že jeden den tu máme přes zimu minus 10 stupňů a druhý den je nad nulou. Nákup spodních vrstev navíc vyjde levněji, než když si koupíte jednu drahou hodně teplou bundu, kterou pak použijete jen párkrát, a zbytek roku vám leží ve skříni. Naopak oblečení, které se dá vrstvit, využijete v různých ročních obdobích a pro různé aktivity,” radí Jiří Fidrant ze společnosti Norská móda. Velmi důležitou roli hraje první spodní vrstva. Ideální je pro tento účel merino vlna, která dokáže reagovat na vnější teplotu a dle toho vás hřeje, když je zima, a chladí, když se naopak oteplí. 
  4. Péče o klouby V přiměřené míře je sport pro klouby přínosem, protože pravidelný pohyb v kloubech pomáhá optimalizovat jejich výživu tvorbou a regulací kloubní tekutiny. Pravidelné používání svalů zabezpečuje optimální balanc a stabilitu kloubů. Pokud je však sportovní aktivita přehnaná a nárazová, může docházet k negativnímu efektu na klouby, což se projeví jejich zvýšeným opotřebením. Dochází ke ztrátě rovnováhy mezi regenerací a degenerací kloubů a hrozí riziko rozvoje osteoartrózy či poranění části kloubu. Pomoci kloubům můžete prostřednictvím různých doplňků stravy, jako je například GS Condro Diamant. Jestliže potřebujete po sportování rozpohybovat a aktivně zregenerovat ztuhlé klouby a unavené svaly, přináší rychlou úlevu Kamzíkova konopná bylinná mast.
  5. Obrana před UV zářením Se vzrůstající nadmořskou výškou roste také intenzita nebezpečného UV záření. Vybavte se tedy kvalitním krémem s vysokým ochranným faktorem (například Phyris UV Add On SPF50 s faktorem 50, chránící před UVA a UVB slunečním zářením). Aplikujte na kůži, která bude vystavena slunci, 30 minut před plánovanými outdoorovými aktivitami. Neviditelné paprsky navíc ohrožují nejen naši pokožku, ale také zrak, proto by ochranné sportovní brýle, které při sportu používáte, měly mít zároveň kvalitní UV filtr.
  6. Ochrana pokožky Nízké teploty mohou poškodit pokožku, proto ji nezapomeňte chránit vhodnými přípravky, například pleťovým krémem Phyris Winter Cocooning Cream a tělovým krémem Phyris Winter Cocooning Body, které byly vyvinuty speciálně pro ochranu a posílení pokožky v chladných měsících. Mráz ovšem není příznivý ani k našim očím, jelikož v kombinaci s větrem je dráždí a tím ohrožuje bezpečnost při zimním sportování.
  7. Teplé nápoje Aby vám zimní sportování neznepříjemňoval chlad a nevystavovali jste se riziku zbytečného prochladnutí, zahřejte organismus také zevnitř – teplým nápojem. Pokud chcete, aby si nápoj zachoval správnou teplotu i ve chvíli, kdy venku řádí teploty pod nulou, vybavte se kvalitní termoskou. „Zásadní vlastnost odlišující kvalitní produkty je vždy ta izolační, tedy jak dlouho vydrží nápoj horký nebo studený. U termosek chtějte pro horký nápoj alespoň 8 hodin, tedy celodenní ‚výdrž‘,“ uvádí Martin Potůček z e-shopu www.termoo.cz. Kvalitní výrobce navíc zaručuje garanci izolačních vlastností na řadu let. Důležitými faktory při výběru jsou rovněž zdravotně nezávadný materiál, recyklovatelnost, udržení chuti nápoje a také odolnost, jelikož při sportu může dojít k nárazům a pádům. Podstatný je i kvalitní 100% těsnící uzávěr, aby vám obsah termosky neskončil v batohu.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Vyhrajte vstupenku a vypravte se s námi na film Národ velryb

Vyhrajte vstupenku a vypravte se s námi na film Národ velryb

Autor: -mav-, Datum: 29. 4. 2023 11:01

V naší nové soutěži 3 čtenáři mohou vyhrát 2 VIP vstupenky, které platí do konce července, na film…

20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 3. 2023 0:05

Čtení nám otvírá dveře do říše fantazie. A mozek přitom jásá radostí. Písmenka, která se v něm…

10 tipů, kam vyrazit v březnu

10 tipů, kam vyrazit v březnu

Autor: -vls-, Datum: 24. 2. 2023 10:00

Březen láká k nové energii a zážitkům! Vyberte si z našich tipů na různé aktivity.

3 x macramé inspirace

3 x macramé inspirace

Autor: redakce ve spolupráci s blogem Manumi, Datum: 14. 2. 2023 10:00

Nejen na Valentýna můžete místo kupovaných bonbónů nebo jiných obyčejných dárků zkusit své…

7 nových trendů, jak se hýbat

7 nových trendů, jak se hýbat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 2. 2023 0:05

Ne každý je fanouškem klasického cvičení ve fitku či běhání. Vyzkoušejte něco nového. Může vám to…

Víte, jak být na běžkách jako profesionál?

Víte, jak být na běžkách jako profesionál?

Autor: redakce ve spolupráci s bývalou biatlonistkou Evou Puskarčíkovou, Datum: 24. 1. 2023 10:00

Chystáte se na běžky a chcete být co nejlépe vybaveni? Ať už jste začátečník, nebo běžkař…

Kouzlo podzimu v Českém Švýcarsku

Kouzlo podzimu v Českém Švýcarsku

Autor: -vls-, Datum: 3. 11. 2022 16:00

Nádherná příroda národního parku a tří chráněných krajinných oblastí, mnoho příležitostí pro…

Advent na Máchově jezeře

Advent na Máchově jezeře

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 23. 10. 2022 11:30

Předvánoční období je časem, v němž si vychutnáváme příchod kouzelné atmosféry, která vyvrcholí…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková