Pravděpodobně jedinou možností k odstranění diastázy, která přesáhla fyziologickou mez, je využití vrozených souher – princip ideomotorické terapie. Základem je vyvolat vrozený vzpřimovací program – ten zajistí propojení celého těla s cílem pohybovat se vpřed, tzv. lokomoční funkci.
„Pro harmonizaci břišní stěny a celého těla je zcela zásadní provádět pohyby s konkrétní ideou, představou nějakého cíle. Tím zaktivníme vrozený vzpřimovací reflex a naše břišní svaly pak táhnou smysluplně v celých řetězcích. Různé směry tahu těchto řetězců a jejich změny pomáhají vytvářet opěrné a kročné končetiny v optimální koordinaci s cílem splnit naši představu,“ vysvětluje autor této medoty Václav Rázl.
Doposud se na odstranění či zmírnění rozestupu přímých břišních svalů, diastázy, často využívala tzv. cvičení ve vývojových řadách.
Jejich nedostatkem je ale fakt, že ve většině případů probíhá bez představ pohybu, tedy naprosto odlišným způsobem, než je činí dítě. Ideomotorická terapie se tedy vrací k počátkům – k vrozeným pohybovým vzorcům miminek.
„Mimino si hraje a ochutnává svoje prstíky na ručičkách i nožičkách. Jinými slovy používá končetiny k provedení konkrétní pohybové situace. Vše činí s jasným záměrem a tělíčko na to reaguje celotělovými souhrami, které vedou ke splnění jeho myšlenky. Břišní svaly se na tomto procesu spolupodílí a jejich činnost vede k souladu v oblasti středu těla. Ani batole nic nezatíná, chová se naprosto spontánně, což je velmi důležité. Jedině tak mohou pohyby probíhat v harmonii,“ pokračuje osobní trenér.
Zpevnit svaly na břiše víceméně není problém, dojde k tomu téměř u každého pohybu. Důležité je ale fakt, jak k tomu došlo, s jakým směrem svalového tahu a s jakou koordinací s ostatními svaly těla.
„U kojence břišní svaly netáhnou ke středu těla, nýbrž ke končetinám. Navíc způsobem, kdy vnitřní břišní sval jedné strany táhne v souladu a stejným směrem jako vnější břišní sval druhé strany s cílem opřít, či uvolnit konkrétní končetinu. Chceme-li tedy trénovat jako děti, musíme to provádět stejně jako ony. Pak se můžeme těšit na pozitivní výsledky. V Gymstory působí mnoho trenérů, kteří u nás absolvovali vzdělávací kurzy a dokáží s tělem pracovat bez přetěžování jednotlivých partií,“ dodává Václav Rázl.
Pokud chodíte k fyzioterapeutovi nebo na nějaké zdravotní cvičení, dejte si pozor na následující pokyny.
Zdroje informací: fitcentrum Gymstory a Fyziofitness Černošice
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Král, ředitel sítě odběrových center Amber Plasma.
Prvních pět let po ustavení Světového dne atopické dermatitidy, který připadá na 14. září, přineslo…
S nadsázkou by se dalo říct, že řada dětí pluje prázdninami na cukrovém obláčku. Pokud jste v létě…
Lidové léčitelství a rady babiček dokážou mnohdy užitečné. Někdy jde ale o vědecky stokrát…
Barefoot obuv neboli „chůze naboso“ zahrnuje širokou škálu obuvi od sandálů po tenisky a baleríny.…
Střeva jsou branou k našemu fyzickému i psychickému zdraví. Co o nich víme a jak o ně správně…
Rok lenošení a válení na gauči se u většiny z nás odrazil v kilech navíc a nelichotivých špíčcích.…
Bolest hlavy, únava, závratě nebo tmavě zbarvená moč – to všechno jsou varovné příznaky dehydratace…
Komentáře