Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 tipů, jak rychle získat postavu do plavek
Salon Korunka
Životní styl

9 tipů, jak rychle získat postavu do plavek

datum: 13. 6. 2021 11:00 autor: -mav-
Rok lenošení a válení na gauči se u většiny z nás odrazil v kilech navíc a nelichotivých špíčcích. Nemusíme ale propadat panice, ještě máme dost času svoji stávající figuru viditelně změnit k lepšímu.

Doba dovolených je za dveřmi a s nimi i plavková sezóna, která neúprosně klepe na dveře. A to i bez velkého přemáhání a trápení – stačí ke zdravému jídelníčku vybrat aktivitu, která je vám blízká. 

  1. Zdravý jídelníček je základ Nejzdravější způsob, jak si vyrýsovat postavu a být do léta fit, je kombinace pestré vyvážené stravy a vhodného pohybu. Nehoňte se za modelkovskými těly z katalogů a nereálnou proměnou. Rozhodně se vyvarujte jakýmkoliv extrémním dietám, které vám spíše ublíží, než pomohou. Důležité je jíst pravidelně po 2–4 hodinách, aby mělo tělo dostatek času jídlo strávit a zároveň nedocházelo k hladovění. Bohatým spektrem potravin od luštěnin, masa, vajíček přes zeleninu, ovoce až po mléčné výrobky získáte dostatek potřebných aminokyselin, polysacharidů, vitaminů i minerálů. Naopak, obloukem se vyhněte všem průmyslově zpracovaným potravinám jako jsou slané brambůrky, chipsy, sladkosti a polotovary, které vás dlouhodobě nezasytí a místo toho naopak podpoří další nezkrotnou chuť na cokoliv, co zrovna najdete v lednici. Odborníci radí držet se zlatého Paretova pravidla 80/20 – 80 % jídelníčku sestavit z nutričně hodnotných potravin a k tomu si občas v rámci těch zbývajících 20 % pochutnat na oblíbeném dortu, porci guláše nebo kousku pizzy.
  2. Chůze a běh pro věčné začátečníky Pokud si hned netroufáte na intenzivní trénink začněte zlehka. Ideální příležitostí bude nenáročná procházka, výlet do hor nebo pětikilometrový výběh po okolí. Chůze je plnohodnotná aktivita, kterou sice nespálíte takový počet kalorií jako při běhu, může se stát ale součástí vaší denní rutiny. Vyhradíte-li si každý den zhruba hodinu vašeho času na procházku, spálíte asi 195 kalorií, v případě rychlejšího kroku až 280 kalorií. Pokud k chůzi do hornatého terénu navíc přidáte ještě speciální sportovní hole, známé pod názvem Nordic walking, kromě posílení horní části těla vydáte za hodinu až 500 kcal. Vyzkoušet můžete populární třídílné teleskopické hole Leki, které najdete na hervis.cz. Ještě efektivnější aktivitou pro spalování kalorií je běh. Stejně jako chůze je ideální volbou především pro ty, kteří s pravidelným sportováním teprve začínají. „Běh se dá praktikovat kdekoli a stačí k němu speciální běžecká obuv s měkkou, stlačitelnou podrážku, která snižuje nárazový šok při dopadu na zem a zbytečně nezatěžuje klouby. Oproti běžné chůzi však vzhledem k tlaku na kolena a kotníky nedoporučuji běhat každý den, ale pouze několikrát do týdne. Zkuste zkombinovat také rychlejší chůzi s během, díky které zahřejete svoje svaly a připravíte je tak na kvalitnější výkon,” vysvětluje marketingový ředitel Hervis Sports Jan Štádler.
  3. In-line mohou nastartovat hubnutí Běžeckou obuv můžete vyměnit také za inline brusle. Ty podporují spalování kalorií, snižují obsah tělesného tuku, a navíc šetří klouby, protože nedochází k výraznějším otřesům, ale spíše k plynulému pohybu. Svižná a pravidelná jízda dokáže účinně nastartovat hubnutí. Kromě redukce tuků dochází i k posilování svalů na nohou, hýždích, bocích a břiše, jež patří k častým problémovým partiím právě u žen. Jízda na bruslích rovněž působí jako ideální prevence vysokého krevního tlaku, infarktu a mrtvice.
  4. Kolo plné zážitků Jízdní kolo je nejen skvělou pohybovou aktivitou pro spalování kalorií, zlepšení vaší celkové kondice a snížení rizika výskytu kardiovaskulárních onemocnění, ale také skvělý cestovatelský zážitek, díky kterému můžete navštívit nejkrásnější místa ve vašem okolí. Nasedáte-li na sedlo po dlouhé době, začněte kratšími úseky a nenáročnými tratěmi. Průměrnou půlhodinovou jízdou spálíte zhruba 350 kalorií. Ještě náročnější a intenzivnější je potom horská cyklistika, kterou provozuje 16 % pravidelných jezdců. Její významnou výhodou je to, že při ní významně zapojujete i svaly horní části těla.
  5. Koloběžky jsou in Velký boom teď zažívají koloběžky, které mohou být příjemnou alternativou cyklistiky. Ty nejsou jen pouhou zábavou pro děti, ale efektivním dopravním prostředkem a účinnou formou cvičení. Oproti jízdě na bicyklu používáte na koloběžce mnohem více svalů. Nejusilovněji se zapojují lýtka, zadní strana stehen a vzpřimovače páteře a při odrazu navíc také hýžďový sval. Vyjížďka na koloběžce v sobě zahrnuje široké spektrum pohybů a způsobů jízdy, některé jsou dokonce velmi podobné běhání.
  6. Tělocvična je klasika Ačkoliv silovým tréninkem spálíte přibližně 200 kalorií za hodinu, což je v poměru k ostatním aktivitám výrazně méně, posilování nabízí výhody především v budování svalů a celkovém růstu síly. Již dávno neplatí, že pravidelným cvičením ve fitness centru se z vás doslova přes noc stane Arnold Schwarzenegger. Kromě pálení kalorií, hubnutí a formování docílíte vysněné figury, kterou vám na pláži budou všichni závidět! Pokud se neodvažujete vyrazit sami do posilovny nebo si nechcete platit trenéra, využijte skupinových lekcí. Za zkoušku stojí například jóga, která je založena na střídání pozic a kontrapozic, čímž zapojujete svaly celého těla, nebo pilates, u kterého vychází každý pohyb ze středu těla a je doplněn speciální dýchací technikou.
  7. Přístrojové šetření těla vyrýsuje dokonalou postavu Tvarování postavy pomáhá přístrojové ošetření. Skvělé výsledky má kombinace tří metod. První jsou ultrazvukové destičky na odbourávání tuku. Zcela bezbolestně působí mechanicky nebo stimulačně na tukovou vrstvu, nabourává buněčné membrány a rozpouští tuk. Druhá je kavitace, tzv. bezbolestná liposukce. Využívá se k modelaci problematických částí těla. Nízkofrekvenční ultrazvukové vlny naruší a rozbijí tukové buňky. Tuk se z těla vyplavuje metabolicky, je zpracován převážně játry. Obě metody je vhodné doplit přístrojovou lymfatickou masáží. Ta narušuje tukové buňky, prokrvuje pokožku a zpevňuje ochablé podkožní vazivo. Jakou kombinaci přístrojů využít a jak často, vám rádi poradí v Salonu Korunka.
  8. Oblíbené plavání Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, obzvláště v tropických dnech. Zároveň je jednou z nejlepších, nejkomplexnějších, a navíc nejbezpečnějších sportům pro pálení kalorií. Zapojujeme při něm totiž celé tělo, a kromě síly a svalové vytrvalosti má pozitivní vliv na náš spánek, srdce i plíce. Buďme ale na pozoru, našemu tělu prospívá pouze tehdy, je-li pohyb proveden správně: „Vytrčená hlava nad hladinu a zlomená záda při rekreačním plavání ubližují páteři. Proto cítí-li lidé určité bolesti svalového aparátu, lze jim rekreační plavání doporučit pouze v případě, že dodrží správný plavecký styl,“ upozorňuje vedoucí fyzioterapeutka Iva Bílková z pražské FYZIOkliniky. Nejrozšířenějším a pravděpodobně nejstarším stylem plavání jsou prsa. Tento klasický způsob má ale spoustu nevýhod, protože je náročný na souhru pohybů horních i dolních končetin. Proto si dávejte pozor na záběr pažemi, který probíhá pod vodou a vede do stran, zatímco záběr nohou vychází z kolen, jež by se měly vzdalovat do šířky boků.
  9. Populární paddleboard Ačkoliv to na první pohled vypadá na jednoduchou zábavu paddleboard – tedy pádlování na prkně vestoje – může potrápit i zkušeného atleta. Kromě zlepšení kondice je jízda na prkně takovým malým tréninkem v posilovně, protože zapojujete ruce, ramena, prsní svaly, břicho, záda a v neposlední řadě i nohy a hýždě. Zároveň dochází k zpevnění středu těla a ke zdokonalení motorických schopností, stability a celkové koordinace. Proto je tato vodní aktivita skvělou prevencí bolesti zad i kloubů ale i dalších zdravotních neduhů. Kromě samotného paddleboardu budete potřebovat ještě pádlo a vysokotlakou pumpu. K dostání jsou celé sety i s kompletním příslušenstvím.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

V poslední době mě bolí klouby. Může to být přechodem?

V poslední době mě bolí klouby. Může to být přechodem?

Autor: -an-, Datum: 27. 7. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

9 rad pro lepší spánek

9 rad pro lepší spánek

Autor: -gul-, Datum: 26. 7. 2021 10:00

V horkých letních nocích, kdy se rtuť teploměru šplhá přes dvacet stupňů, může být těžké oddávat se…

Víte, co je to granola?

Víte, co je to granola?

Autor: -ava-, Datum: 24. 7. 2021 11:00

Základem zdraví bývá vyvážená a na živiny bohatá strava. Co ale pořád jíst? A jaké jídlo hned z…

Dostaňte se do kondice chůzí!

Dostaňte se do kondice chůzí!

Autor: redakce ve spolupráci s FISAF.cz, Datum: 23. 7. 2021 15:00

V poslední době jsme z nedostatku jiných sportovních příležitostí začali víc chodit. Odborníci…

Andropauza vs. menopauza aneb Co trápí ženy a muže „v přechodu“?

Andropauza vs. menopauza aneb Co trápí ženy a muže „v přechodu“?

Autor: -gul-, Datum: 10. 7. 2021 11:00

S přibývajícími léty klesá hladina pohlavních hormonů nejen u žen, ale také u mužů. Menopauzu i…

5 rad pro dříve narozené, jak se udržet v dobré kondici

5 rad pro dříve narozené, jak se udržet v dobré kondici

Autor: -an-, Datum: 17. 6. 2021 10:00

Šedesátka dnes v podstatě není žádný věk a lidé, které označujeme jako seniory, jsou mnohem…

Proč jsme v létě méně nemocní?

Proč jsme v létě méně nemocní?

Autor: redakce ve spolupráci s celostním lékařem MUDr. Bohumilem Ždichyncem, Datum: 14. 6. 2021 15:00

A to nejen díky vyšším dávkám vitaminu D, lepšímu spánku, méně stresu a více pohybu!

5 letních záludností

5 letních záludností

Autor: -an-, Datum: 10. 6. 2021 10:00

Letní měsíce jsou především ve znamení slunce a odpočinku. Je tu ale i druhá strana dovolených a…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová