Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Vysoký krevní tlak může zvyšovat riziko demence
Srdce v hlavě
O čem se mluví

Vysoký krevní tlak může zvyšovat riziko demence

datum: 12. 7. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Mozek a vysoký krevní tlak toho mají společného více, než se zdá. Hypertenze neboli vysoký krevní tlak, je stav, který může mít vážné dopady na lidské zdraví. Lékařské výzkumy ukazují, že hypertenze v mládí může mít dlouhodobé následky, které se pak projeví v pozdějším věku.

Hlídejte si krevní tlak už od mládí

Vysoký krevní tlak není radno podceňovat již od mládí. Jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů je vznik demence, což je stav, spojený s postupným úbytkem kognitivních funkcí a poklesem fungování paměti.

Lidé, které trápí hypertenze, mají nejen vyšší riziko cévních mozkových příhod, ale i poklesu kognitivních funkcí a demence. Poškození mozku způsobené vysokým krevním tlakem se pak postupně rozvíjí, dokonce i u mladých lidí.

Účinek vysokého tlaku krve na cévy se sčítá v průběhu času, a proto má hypertenze u mladších lidí větší riziko vzniku demence již ve středním věku. Pokud není hypertenze v mládí řádně kontrolována a trvá dlouhodobě, může to mít negativní dopad nejen na naše srdce ale i mozek, ledviny a cévy.


Pozor na infarkt v létě

Včasná léčba

Skoro polovina mladých pacientů s hypertenzí má ve věku 50 let poškozen jeden z těchto orgánů. Ale pokud se včas hypertenze léčí, lze negativní vývoj směrem k demenci příznivě ovlivnit.

Důležité je zvolit správnou léčbu antihypertenzivními léky a jejich vhodnou kombinaci. U mladších jedinců s hypertenzí se klade důraz na změnu životního stylu, zabránit tloustnutí, pacient by měl mít dostatek pohybu, zdravou výživu, neměl by kouřit, a naopak by měl mít pravidelné kontroly hodnot krevního tlaku. Pokud tato režimová opatření nestačí, dochází k nasazení antihypertenzní léčby.


Mozková mrtvice se nevyhýbá ani mladým

Počet pacientů s demencí bude stoupat

Nejen v ČR dochází vlivem stárnutí k nárůstu četných kognitivních poruch (problémy s pamětí, myšlením apod). Odhaduje se, že do roku 2050 se počet pacientů s demencí u nás více než zdvojnásobí ze stávajících 180 000 na 400 000 případů.

 

„A k rozvoji demence přispívá i hypertenze, a to cestou zvýšení tuhosti tepen v mozku. Jak vyplývá z klinického výzkumu, přítomnost hypertenze ve středním věku zvyšuje riziko vzniku demence o 61 %. Neléčená mírná až střední hypertenze ve věku 50–60 let zvyšuje riziko lézí bílé hmoty (abnormality na mozku) spojených s demencí. Již krevní tlak 120/80 mm Hg ve věku 19–40 let je spojen s redukcí šedé hmoty mozkové. To vše naznačuje, že cestou, jak omezit rozsah nástupu demence, je včasná a důsledná léčba hypertenze již od mládí,“ říká prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě a dodává:

 

V současné době stojíme v ČR na prahu pandemie demence, kterou dosud nedokážeme léčit. Změny v mozku související s demencí navozenou hypertenzí jsou nevratné. Jejich rozvoj začíná se vznikem hypertenze již od mládí a kumuluje se v čase.“

Včasné zachycení je základ

Pro mozek je věk vzniku hypertenze zásadní: hypertenze, která se rozvine již v mládí, je spojena s horší prognózou než hypertenze se začátkem v pozdním věku. Včasné zachycení a zahájení antihypertenzní léčby v mládí a důsledná dlouhodobá kontrola hypertenze může rozvoj poklesu kognitivních funkcí a demence zvrátit. S léčbou je třeba začít již u mladých nízkorizikových pacientů.

Demence je multifaktoriální onemocnění a vysoký krevní tlak je pouze jedním z mnoha faktorů, které mohou přispět k jejímu vývoji. Existuje mnoho dalších rizikových faktorů, jako jsou genetika, obezita, diabetická onemocnění, kouření, fyzická nečinnost a vysoké hladiny cholesterolu, které mohou také hrát roli v rozvoji demence.


Když srdce bije na poplach...

Mozek jako cílový orgán hypertenze

Mezi cílové orgány hypertenze patří cévy, srdce, ledviny, mozek a oči. 

Poškození mozku je diagnostikováno pomocí magnetické rezonance, kde je vidět zmnožení bílé hmoty, drobné infarkty a drobná krvácení. Bez magnetické rezonance pacienti o těchto změnách nemusí vůbec vědět. Pro dosažení rychlé a účinné kontroly hypertenze je obvykle potřeba změna životního stylu a farmakologická léčba, především kombinační.

Negativní vliv vysokého krevního tlaku na cílové orgány se časem zvyšuje. Pokud jsou tedy cévy vystaveny vysokému krevnímu tlaku dlouhodobě, je riziko poškození cílových orgánů výraznější. Z tohoto pohledu je riziková zejména hypertenze u osob mladšího a středního věku s předpokládanou větší zbývající délkou života, a tedy i dlouhodobější expozicí cévní stěny vysokému krevnímu tlaku. Hypertenzi v mládí proto nelze považovat za neškodné onemocnění a její léčbu odkládat.


Zdroj informací: srdcevhlave.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

Autor: -red-, Datum: 12. 7. 2024 14:57

Máte doma kočičího mazlíčka? Můžete se přihlásit do naší soutěže a vyhrát jeden ze tří balíčků…

Dovolená bez zdravotních karambolů

Dovolená bez zdravotních karambolů

Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 12. 7. 2024 0:05

Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…

Klíšťata opět „na lovu“

Klíšťata opět „na lovu“

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Kateřinou Šédovou, Loono, Datum: 9. 7. 2024 0:05

Česko je v současné době zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii…

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 7. 2024 0:05

Sluneční paprsky jsou zdrojem vitaminu D, který nám dodává energii i radost. Abychom si však užili…

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

Autor: -mav-, Datum: 4. 7. 2024 16:10

Naše soutěž tenktokrát určitě potěší všechny zahrádkáře, mohou vyhrát dárkové balení biostimulantů…

Jak vybírat maso na grilování?

Jak vybírat maso na grilování?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 7. 2024 0:05

Léto je oblíbeným obdobím grilování stejně tak opékání buřtů. Během letních „gastro radovánek“ je…

Prohřešky, kvůli nimž si podnikatelé a šéfové kazí dovolenou

Prohřešky, kvůli nimž si podnikatelé a šéfové kazí dovolenou

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. Jiřím Jemelkou, JPF Czech, Datum: 29. 6. 2024 11:00

Pro optimální výkon čas od času i ti nejšikovnější a nejtalentovanější lidé z businessu potřebují…

10 vychytávek, jak přežít vedra v interiéru

10 vychytávek, jak přežít vedra v interiéru

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 6. 2024 0:05

Teploty stoupají a slunce pálí jako divé. Nenechte si ale vedrem kazit léto. Naštěstí existuje…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-