Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Bradu zasunout a narovnat se
Freepik, stefamerpik
Životní styl

Bradu zasunout a narovnat se

datum: 23. 2. 2023 0:05 autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky
Akutní blokáda krční páteře patří k častým problémům všech věkových kategorií. Stačí se špatně vyspat nebo prochladnout a přetížené svaly ztuhnou úplně. Největší chybou je násilné rozcvičování krku přes bolest, stejně jako úplná fixace krku límcem.

Problémy s krční páteří trpí každý druhý

V digitálním věku je krční páteř jednou z nejvíce namáhaných, a tedy zranitelných a problematických částí lidského těla.

Několikahodinová práce u počítače, dlouhé sezení za volantem, ale i mnoho manuálně zaměřených pracovních pozic nutí člověka držet hlavu v dlouhodobém předsunu a zároveň horní krční páteř v mírném záklonu.

Vzniká svalová dysbalance mezi povrchovými a hlubokými svaly krční páteře. Tou trpí odhadem každý druhý dospělý.

„Pokud se problém dlouhodobě neřeší, velké napětí v šíjových svalech se zřetězí do dalších částí těla. Chronické bolesti ramen, migrény, brnění rukou, to vše jsou nejčastější případy plynoucí ze špatné funkce horní krční páteře,“ popsala hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.


5+4 tipy na domácí tělocvičnu

Anatomický polštář je vhodný

Snad každý člověk měl někdy pocit „přeleželého“ krku, což může být varovným signálem. Pokud ulehá na měkkou matraci, spí schoulený na boku do klubíčka a s vysokým polštářem, napjatým svalům příliš neuleví.

Při spánku je důležité respektovat zakřivení páteře. Ležíme-li na zádech, nejvhodnější je spát bez polštáře nebo jen s lehkým podložením. Vleže na boku je vhodné podložit hlavu dostatečně mezi uchem a lůžkem tak, aby byla zachovaná přímka krční – hrudní – bederní páteře, například s anatomickým polštářem s paměťovou pěnou.


5 rad, jak zvýšit výkon a nezranit se

„Přeleželý“ krk má mnoho příčin

Vhodný je i spánek na břiše, ale výhradně za podmínek, že je polovina hrudníku podložena, tak aby krční páteř nebyla v maximální rotaci a záklonu.

Přeleželý krk ale nevzniká jen z polohy ve spánku, způsobujeme si ho už předešlým dlouhodobým přetěžováním, špatným stereotypem sedu, chůze, při sportu, při práci na zahradě či jiném pohybu nebo prochladnutím.


Víte, že výhřez ploténky jde vyřešit za hodinu?

Kdy za odborníkem

Pokud má bolest šíje zhoršující se tendenci a neustupuje, člověka omezuje v pohybu, budí ze spaní nebo při akutní závažné bolesti, je lepší vždy vyhledat odborníka.

Ten provede diagnostiku, určí, zda je bolest způsobena blokádou, vyšším svalovým napětím, případně vyloučí závažnější poruchy v páteři, jako je výhřez ploténky, degenerativní změny a podobně.

Odhalí také, zda se svalové napětí již řetězí do vzdálenějších struktur, což bývá důvodem, proč se blokáda krční páteře dosud sama neuvolnila.

Pomůže i rázová vlna

Blokády krku vznikají často jako důsledek špatného postavení či blokády pánve, ale příčina blokády může být i odjinud.

Vadné držení těla, nadměrný stres, špatná ergonomie pracovního prostředí a vznik svalových dysbalancí – například zkrácení trapézů a zadní strany šíje a oslabení hlubokých svalů krku.

Jednoduché blokády páteře a kloubů velmi často okamžitě povolí díky přirozenému protažení. Takové případy lze snadno vyřešit manuálními fyzioterapeutickými technikami, jejichž účinek lze posílit také aplikací rázové vlny.


Jaké jsou nejčastější důvody špatného spánku?

Projevem je i skřípání zubů

K nepříjemným důsledkům blokád kloubního spojení mezi prvním krčním obratlem a lebkou patří i hučení v uších či pohybující se světélka v zorném poli.

Symptomy mohou ukazovat také na přetížení žvýkacích svalů nebo blokádu čelistního kloubu, a to hned z několika příčin – když člověk skřípe a cvaká zuby, trpí na záněty středního ucha, má problémy s osmičkami nebo špatný skus.

Stále častějším důvodem je ale stres a uspěchaný životní styl – zaťaté čelisti už si lidé mnohdy ani neuvědomují. Dotýká se vám jazyk stále horního patra? Zkoušejte ho odlepit a čelist uvolnit několikrát za den.

První pomoc

První pomocí při bolestivé blokádě krční páteře je nahřívání pomocí suchého tepla a šetrné protahování svalů šíje do všech směrů.

V případě bolestivých stavů a „přeležení“ je potřeba krk zdravě rozhýbávat a postupně zlehka uvolňovat prostory mezi obratli, aby došlo k povolení blokády.

Úplné znehybnění by problémy jen prodloužilo, vždy je nutné začít protahovat v malém rozsahu, vsedě provádět drobné úklony, předklony, rotace a záklony hlavy a postupně je podle možností zvětšovat. Hlavou nekroužit a nikdy nejít přes bolest.

Rychlé cviky, které uleví

Při dlouhém sedu u počítače nebo za volantem přináší úlevu jednoduché cviky na pár sekund. Pomohou jako prevence i při prvních náznacích ztuhlých a bolavých zad.

„Takzvanou zásuvkou uvolníme šíjové svaly, korigujeme předsunuté držení hlavy a zlepšujeme vadné držení těla. Protahovat šíji můžeme také s dopomocí tlaku ruky směrem dopředu, do strany a do boku. Nesmíme zapomínat i na záklon hlavy, doporučuji si dát ruce na přechod krční a hrudní páteře a hlavu zaklonit jakoby přes opěradlo židle. U sedavých zaměstnaní je zároveň vhodné šíji často masírovat, sami nebo s dopomocí druhé osoby, což mimo jiné zvyšuje koncentraci na práci,“ popisuje rychlé triky fyzioterapeutka.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

Autor: -mav-, Datum: 30. 3. 2023 9:30

Víte, že zdraví a štěstí sídlí ve střevech? Střevo je jedním z nejhustěji osídlených povrchů na…

Když jsou nohy ploché...

Když jsou nohy ploché...

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 3. 2023 0:05

Nohy jsou velice důležitou částí těla. Kromě toho, že jejich pomocí chodíme (či běháme), musí…

20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 3. 2023 0:05

Čtení nám otvírá dveře do říše fantazie. A mozek přitom jásá radostí. Písmenka, která se v něm…

5 rad, jak vytřídit šatník

5 rad, jak vytřídit šatník

Autor: redakce ve spolupráci s Bárou Havlíkovou, stylistkou nákupního centra Metropole Zličín, Datum: 19. 3. 2023 11:00

Vytřiďte si šatník a připravte se na jaro! Máte pocit, že vaše skříň praská ve švech a nemůžete v…

Dnes je Světový den spánku

Dnes je Světový den spánku

Autor: -red-, Datum: 17. 3. 2023 10:00

Nic ho nenahradí. Proč je spánek pro tělo tak důležitý?

Odhalte 5+1 nešvar, který vám kazí klidné spaní!

Odhalte 5+1 nešvar, který vám kazí klidné spaní!

Autor: -gul-, Datum: 17. 3. 2023 8:00

Poslední pátek před jarní rovnodenností se každoročně připomíná Světový den spánku. Letos připadá…

6 tipů, jak udržet brýle jako nové

6 tipů, jak udržet brýle jako nové

Autor: -an-, Datum: 13. 3. 2023 15:30

Znáte ten pocit, kdy pořídíte nové a především nepoškrábané brýle? Ano, je to čistá radost. Ta vám…

Jak shodit přebytečná kila?

Jak shodit přebytečná kila?

Autor: -an-, Datum: 3. 3. 2023 15:00

4. března je Světový den obezity. Ačkoliv Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně varuje…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 2 x 3 vstupenky na film Sestry v sedle

27. 3. 2023 10:00 autor -red-