Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jaké jsou nejčastější důvody špatného spánku?
archiv redakce
Životní styl / Poradny

Jaké jsou nejčastější důvody špatného spánku?

datum: 4. 8. 2022 15:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá PBA. Agáta Szturcová, výživová poradkyně pro Vitapack.cz.

Jaké jsou nejčastější důvody špatného spánku? (4. 8. 2022)

Důvodů je opravdu mnoho – fyzických, psychických i environmentálních, pokud to tak lze označit – a mám tím na mysli prostředí, ve kterém spíme.

Pokud však njede o nějakou spánkovou poruchu, jsou úplně nejčastěji příčinami právě špatně nastavené prostředí, ve kterém spíme, rozhozený spánkový režim (tedy člověk nemá určenou dobu, kdy chodí spát a kdy vstává), pije kávu či energetické nápoje i pozdě odpoledne nebo má příliš mnoho stresu přes den.

Z toho pramení neschopnost se večer zklidnit, případně škodí ještě přílišné vystavování se modrému světlu, které brání produkci hormonu spánku, melatoninu. A to jsem ještě rozhodně nezmínila všechny.


5 tipů na zdravý a kvalitní spánek

Jaký vliv má strava na spaní? (4. 8. 2022)

Stravou se dá ovlivnit hodně, včetně spánku, jeho kvality i rychlosti usínání. Není dobré jít spát o hladu, ale ani s úplně plným žaludkem. Typicky se doporučuje jíst komplexní jídlo cca 2–3 hodiny před spánkem. A co ideálně jíst?

Příliš tučné, těžké jídlo velmi pravděpodobně zapříčiní, že vám bude v žaludku ležet dlouho a nebude se vám spát úplně nejlépe. V kontrastu k typickému pravidlu, že se večer nesmí jíst sacharidy – příjem komplexních sacharidů (rýže, brambory, ovesné vločky, celozrnné pečivo) k večeři naopak s kvalitou spánku i rychlejším usínáním pomáhá.

Jaké jsou nejčastější chyby, které před spaním děláme, a usnutí nebo spánek komplikují? (4. 8. 2022)

Najíme se příliš, nebo vůbec. Koukáme do obrazovek chvilku před tím, než chceme jít spát, nebo celkově nevěnujeme dostatek času přípravě na spánek. Potom se nám nedaří usnout, anebo se neustále budíme, protože naše mysl nemá dostatečný klid.


7 cest k dobrému usínání i spánku


Jak změnit životosprávu, aby se nám lépe spalo? (4. 8. 2022)

Opravdu markantní efekt bude mít na spánek výborně nastavené prostředí a nastavený spánkový režim. Minimálně dvě hodiny, ještě lépe však déle, nekoukat do obrazovek telefonů či počítačů, a k tomu se zklidnit večer protažením nebo třeba četbou knihy. Samozřejmě se vždy lépe spí, pokud jsme unavení – proto bych zde zmínila i důležitost pohybu.

Jaké doplňky ke spánku pomohou? (4. 8. 2022)

Existují rostliny, které obsahují látky napomáhající psychické i duševní pohodě, zklidnění, a tím pádem jsou vhodné pro užívání za účelem lepšího spánku. Meduňka, kozlík lékařský či levandule mezi ně patří. Pokud bychom se odklonili čistě od rostlin a bylin, k lepšímu spánku dopomáhá suplementace hořčíku, případně ještě melatonin (hormon spánku, nenávykový).

Pokud máte dotaz týkající se zdravého životního stylu, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Podléhají doplňky stravy sezónnosti? Hodí se např. některý vitamin více na jaře než v jiném období? (10. 2. 2022)

Pokud vám nějaký vitamin v organismu chybí, bude jej pravděpodobně vhodné suplementovat celoročně, ne pouze sezónně. Jedinou sezónní výjimku snad tvoří pouze vitamin D – ten bývá doporučován k suplementaci zejména v zimě. Je to proto, že tento vitamin běžně syntetizuje ze slunečních paprsků, kterých v zimě není tolik, a navíc se v zimě více ukrýváme v interiéru, proto to dává smysl.

Na podzim, když se začíná počasí kazit, tak se snažíme podpořit imunitu. Z tohoto pohledu bych řekla, že je vhodné právě v těchto obdobích začít suplementovat doplňky stravy, které s imunitou pomoci mohou. Ale pokud vaše imunita funguje 100%, nic takového dělat nemusíte. Nedá se se to určit globálně, i proto je dobré zjistit si, jaké látky tělu reálně chybí – odběry u lékaře nebo online testem na webu.

Co bychom po zimě měli tělu doplnit, co mu většinou schází? (10. 2. 2022)

Asi půjdu opět proti zažitým stereotypům, ale evidence-based výživa, kterou podporuji, by mi nedovolila odpovědět jinak. Pokud jsme se během zimy stravovali správně, případně jsme i během zimy doplňovali pomocí vhodných doplňků stravy to, co nám schází běžně, není důvod zařazovat něco navíc jen proto, že nastalo jaro. Tělo nepotřebuje pročistit či očistit nějakým zázračným zeleným doplňkem stravy. Pro ten tolik opěvovaný detox máme v těle játra, plíce, ledviny, které fungují denně. Po zimě, kdy se nám hýbat moc nechce, bychom snad jen měli zařadit více pohybu – stačí procházky na čerstvém vzduchu několikrát do týdne, z čehož benefituje jak fyzická, tak psychická schránka.

Co byste na dodání energie na jaře doporučila? (10. 2. 2022)

Nejlepší mix na dodání energie na jaře je kombinace racionální stravy, pravidelného pitného režimu, spánku a pohybu. Pokud vám chybí vitaminy, vždy vsaďte na ty, které vašemu organismu reálně chybí.

Může nám něco preventivně pomoci na jarní alergie? (10. 2. 2022)

Na začátek je nutné trochu osvětlit, co to vůbec alergie je. Jakákoliv alergie je způsobená nepřiměřenou, nadměrnou reakcí imunitního systému těla na některé látky, které by za normálních okolností byly neškodné. Na jaře, když vše začíná rozkvétat, to jsou například pyly.

Alergie se dle dnešních poznatků vyléčit zcela nedá. Může být ale i následkem oslabeného imunitního systému, a tedy se můžeme pokusit podpořit ten. Klasika, jakou jsou vitamin C, zinek či probiotika, dávají smysl. Pokud věříte čínské medicíně, můžete zkusit sáhnout po houbách reishi a čaga.

Co zafunguje na jarní únavu? (10. 2. 2022)

Pestrá strava plná čerstvého ovoce a zeleniny – nejlépe sezónního. Dostatečný pitný režim, voda je opravdu všemohoucí. Dostatečný spánek. Procházky na čerstvém vzduchu. Jakýkoliv sport, který vás alespoň trochu baví. Společnost, ve které je vám dobře.


Kdo je PBA. Agáta Szturcová?

Výživová poradkyně působící ve Vitapack.cz vystudovala bakalářský obor biochemie a potravinářských technologií v Dánsku a současně je kanadskou organizací certifikovanou výživovou poradkyní. V oboru doplňků stravy se pohybuje velkou část své profesní kariéry. Věří, že personalizace doplňků stravy je skvělým řešením budoucnosti.


Pokud máte dotaz týkající se zdravého životního stylu, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ovlivňuje vysoký krevní tlak kvalitu intimního života?

Ovlivňuje vysoký krevní tlak kvalitu intimního života?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 10. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Je pravda, že osteoporóza se odhalí až při zlomenině?

Je pravda, že osteoporóza se odhalí až při zlomenině?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Král, ředitel sítě odběrových center Amber Plasma.

Jak vybrat aktovku prvňáčkovi?

Jak vybrat aktovku prvňáčkovi?

Autor: -an-, Datum: 13. 8. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky.

Kde se nejvíce zdražují či naopak zlevňují byty?

Kde se nejvíce zdražují či naopak zlevňují byty?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 7. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Jan Večerka, zakladatel a CEO BrikkApp.

Opravdu existuje mužský „přechod“ nebo je to jen takový nadnesený název pro mužskou náladovost?

Opravdu existuje mužský „přechod“ nebo je to jen takový nadnesený název pro mužskou náladovost?

Autor: -an-, Datum: 19. 6. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Dlouhodobé vystavování intenzivním slunečním paprskům může přispět ke vzniku šedého zákalu a ve výjimečných případech i poškození sítnice

Dlouhodobé vystavování intenzivním slunečním paprskům může přispět ke vzniku šedého zákalu a ve výjimečných případech i poškození sítnice

Autor: -an-, Datum: 1. 6. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Jsou lepší sluneční brýle s polarizačními čočkami?

Jsou lepší sluneční brýle s polarizačními čočkami?

Autor: -an-, Datum: 22. 3. 2023 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá Klára Kašparová, DiS, oční optička z OptikDoDomu.cz.

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-