Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 rad pro lepší spánek
freepik.com
Domácnost

9 rad pro lepší spánek

datum: 26. 7. 2021 10:00 autor: -gul-
V horkých letních nocích, kdy se rtuť teploměru šplhá přes dvacet stupňů, může být těžké oddávat se sladkým snům, když po zádech stékají potůčky potu a vzduch se dá sotva dýchat.

Jak si vytvořit v ložnici příjemné klima a co dělat pro to, aby se vám lépe usínalo i bez nekonečného počítání oveček?

  1. Zatočte s roztoči Věděli jste, že v ložnici se nachází nejvíce roztočů v domácnosti? Daří se jim v temných a teplých podmínkách, jako jsou matrace, to je pro ně ideální líheň – i proto, že se živí vločkami vaší kůže! Kromě nich se v ložnici může nacházet pyl, který sem přilétl při větrání, prach, spory plísní a další nečistoty. Když v dobré víře pustíte větrák, abyste na noc vzduch rozproudili a ochladili, tyto alergeny rozvíříte do ovzduší. Tip: Pořiďte si do ložnice čističku vzduchu. Na stolek si proto lze umístit osobní čističku vzduchu – například Dyson Pure Cool Me™,  která díky technologii Dyson Core Flow™ vytváří stabilní proud čistého vzduchu a umožňuje jeho nasměrování přesně tam, kde je potřeba. 
  2. Udržuje v ložnici chladno Během tropických nocí je ideální spojit čištění vzduchu s chlazením, které v ložnici udrží teplotu vhodnou pro spaní – ta by měla být nižší než v jiných obytných místnostech. Udává se okolo 18–20 °C. Tip: Například přístroj Dyson Pure Cool Link™ funguje jako ventilátor s integrovanou čističkou vzduchu. Technologie Air Multiplier™ vyfukuje do celé místnosti dlouhý nepřerušovaný proud pročištěného vzduchu, takže vás v létě příjemně osvěží! Filtr druhé generace přitom zachytává ultra jemné nečistoty a alergeny ze všech koutů pokoje, jako jsou pyl, bakterie a mikroskopické úlomky kůže. V nočním režimu funguje v nejtišším nastavení se ztlumeným displejem. 
  3. Zvlhčujte vzduch Vlhčí vzduch nejen více osvěží, ale zároveň je vhodnější i pro sliznici a dýchání. Tip: Mezi babské rady, jak zvlhčit (a přitom ochladit) vzduch, patří například umístění misky s ledem vedle postele, pověšení ručníku namočeného v ledové vodě do okna, vytření podlahy studenou vodou před spaním anebo lze rozprašovačem navlhčit záclony. Nic se ovšem nemá přehánět, přílišná vlhkost může způsobovat plísně.
  4. Zakryjte okna Aby se ložnice zbytečně neprohřívala, nechávejte stažené stínění nejen v noci, ale i přes den. Díky tomu skrze okna nevniknou do místnosti sluneční paprsky, které ji oteplují, zvláště v případě, že je orientována na jih nebo západ. Ideální je exteriérové stínění v podobě venkovních žaluzií a předokenních rolet, které zachytí sluneční paprsky ještě před jejich dopadem na okenní tabuli. Toto stínění může navíc fungovat i jako příjemný přirozený budíček. Tip:Do rolet nebo žaluzií už umíme zabudovat i elektronické spínací hodiny nebo sluneční čidlo. V určitou dobu se pak stínění podle denní doby otevře, takže se vaše tělo může fyziologicky probudit,“ vysvětluje Jan Žižlavský, odborník na stínění z opavské společnosti ISOTRA. 
  5. Vypněte televizi Vzduch v místnosti mohou zahřívat také různé tepelné zdroje, jako je třeba televize či zapnutý počítač. Tip: Vyhněte se proto používání elektroniky v ložnici a raději ji přesuňte do jiných pokojů. Tyto přístroje nejen zbytečně „roztápí“ prostory, ale rovněž jsou zdrojem modrého světla, které negativně ovlivňuje kvalitu spánku.
  6. Zbytečně nesviťte Rozsvícené světlo jednak zatepluje prostor a zároveň žárovky lákají komáry a další otravný hmyz, který dokáže pořádně znepříjemnit noc. Tip: Abyste se však nemuseli bát rozsvítit si lampičku na čtení, anebo vyvětrat před spaním těžký vzduch, pořiďte si sítě proti hmyzu. Lze je instalovat nejen do oken, ale také do dveří, pokud máte z ložnice vstup na balkon či terasu. Existují různé mechanismy uchycení. 
  7. Nezapomínejte pít V horkách je pitný režim velmi důležitý, protože organismus v rámci termoregulace ochlazuje povrch těla tím, že kůže produkuje pot – a tím může docházet k dehydrataci. Potíme se nejen přes den, ale také v noci. Mějte tedy na nočním stolku připravené pití, ideálně v termosce či termokonvici, která udrží jeho konstantní teplotu, zapomeňte ale na alkohol a kofein. Tip: U termokonvic a termosek chtějte pro horký nápoj výdrž alespoň 8 hodin, pro udržení teploty studeného nápoje jsou pak hodnoty většinou o dost vyšší. Například kvalitní německé výrobky Alfi dokážou bez problému udržet teplotu celou noc,“ upozorňuje Martin Potůček z e-shopu termoo.cz. 
  8. Oblečte si vhodný noční úbor Abyste uléhali na lůžko svěží, dejte si před spaním vlažnou sprchu, která vás ochladí, ale také zbaví potu z celého dne. V jižních zemích používají jako přikrývku pouhé prostěradlo – můžete se také inspirovat. A pokud jste přeci jen zvyklí na peřinu, pořiďte si alespoň tenkou letní verzi. Nedoporučuje se spaní v rouše Evině (či Adamově), jelikož nahé tělo se pokryje nepříjemnými krůpějemi potu, zatímco vhodný noční úbor dokáže tyto kapky odvést od těla. Tip: Vsaďte například na merino, anebo chladivý satén, samozřejmostí je u nočního úboru volný střih, který nikde netlačí. Dobře volte i samotné povlečení – na léto se hodí například bavlněný satén. A jaká je „babská rada“, když samým hicem nemůžete spát? Před ulehnutím dejte na chvíli utěrku či ručník do mrazáku a až bude dostatečně studený, položte jej na polštář. Vychladit můžete nechat i povlečení či prostěradlo...
  9. Jezte večer lehká jídla Obecně se doporučuje konzumovat poslední jídlo dne přibližně dvě až tři hodiny před ulehnutím – je ovšem důležité přihlédnout k individuálním potřebám každého z nás. Výrazně kručící břicho může být také zabijákem usínání. Ovšem nic se nemá přehánět! Noční vyjídání lednice či dojídání husy od oběda rozhodně neprospěje. Aby se vám lépe spalo, dobře volte, co si dáte k večeři. Tip: Nejezte na noc tučná, smažená či těžká jídla jako jsou knedlíky nebo omáčky, ale ani pálivé a sladké pokrmy. Dopřejte si něco lehkého a osvěžujícího, jako je zelenina (okurka, rajče, ledový salát), polévka, tvarohová pomazánka, ryba, plátky kuřecího masa atd. Vyhněte se velkým porcím!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Tři nejčastější mýty o mléčných výrobcích aneb Pravdy, kterými se radši neřiďte

Tři nejčastější mýty o mléčných výrobcích aneb Pravdy, kterými se radši neřiďte

Autor: Jana Nováková, Datum: 2. 10. 2023 0:05

Mléko bývá ve společnosti často démonizováno. Nezřídka kdy se dočtete, že jeho konzumace je nejen…

Knedlík není věda, říká šéfkuchař Petr Kosiner

Knedlík není věda, říká šéfkuchař Petr Kosiner

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 1. 10. 2023 0:05

Dříve tento pokrm musela umět uvařit prý každá dcera. Tato příloha, která patří do tradiční kuchyně…

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 9. 2023 0:05

Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…

Víte, že Velkou čínskou zeď drží pohromadě rýže?

Víte, že Velkou čínskou zeď drží pohromadě rýže?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 9. 2023 0:05

Historie pěstování rýže sahá tisíce let zpátky. První známky kultivace této plodiny jsou…

Co pomůže „vycucnout“ vlhkost z kuchyně i koupelny?

Co pomůže „vycucnout“ vlhkost z kuchyně i koupelny?

Autor: -mav-, Datum: 24. 9. 2023 16:00

Dlouhodobě vysoká vlhkost v bytě zdraví nepomáhá. Ve vlhkém prostředí se rychleji množí bakterie a…

7 otázek na téma burčák aneb Burčákový manuál

7 otázek na téma burčák aneb Burčákový manuál

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 8. 2023 10:00

Na první vína letošního ročníku si počkáme až do sv. Martina, ale první nápovědu nám mohou dát už…

Kdo nezavařuje, není Čech

Kdo nezavařuje, není Čech

Autor: -ak-, Datum: 3. 8. 2023 10:00

Zadařilo se vám a sklízíte bohatou úrodu ovoce a zeleniny? Pusťte se do zavařování. Na podzim a v…

5 kroků pro dokonalou kuchyni

5 kroků pro dokonalou kuchyni

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 8. 2023 0:05

Kuchyně patří k částem domácnosti, které musí sloužit dlouhá léta. Její pořízení je nákladné a…

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-