Průzkum Nevypusť duši se zaměřoval také na přístup ke komunikaci duševního zdraví ve firemním prostředí.
Z výsledků vyplývá, že běžně se o duševním zdraví v práci baví pouhých 7 % dotázaných. 42 % dotázaných se o duševním zdraví v práci naopak vůbec nebaví. Každý pátý zaměstnanec nebo zaměstnankyně (24 %) uvedl, že je těžké začít se s někým o tomto tématu bavit, ale s někým z jeho pracovního týmu to jde. S vedením či nadřízeným se pak o mentálním zdraví baví pouze 1 člověk z 10 (11 %).
„Rozdílný trend vidíme také u faktoru vzdělání. Lidé se základním vzděláním se v práci o duševním zdraví nebaví vůbec častěji než lidé s vysokoškolským vzděláním,“ uvádí Pšenicová.
Pokud jde o zaměstnanecké benefity spojené s duševním zdravím, drtivě převažují ty tradiční, jako jsou kuchyňka či strava (30 %), sick days (23 %) a flexibilní pracovní doba (19 %).
V závěsu byly benefity jako hezké pracovní prostředí (15 %), teambuildingy (12 %) a proplacení relaxačních aktivit (11 %). Na chvostu zůstaly benefity úzce spojené s krizovými situacemi jako psycholog (7 %), možnost individuálního sezení s manažerem (7 %), školení duševního zdraví (7 %), telefonní pomoc (4 %), kouč (4 %), supervize (3%) a sabatikl (3 %).
Zajímavostí je, že lidé se základním vzděláním nemají podle průzkumu vůbec přístup k firemnímu psychologovi (0 %), zatímco u vysokoškolsky vzdělaných ho má 1 z 10 zaměstnanců (10 %).
Podobný trend lze vysledovat u školení zaměřeného na duševní zdraví, kdy nabídka ze strany zaměstnavatelů roste souměrně se vzděláním zaměstnanců – od základního vzdělání (2 %), přes vyučení/maturitu (5 %) až po vysokoškolské vzdělání (11 %). „Nejvíc zarážející pro nás bylo zjištění, že více než třetina zaměstnanců nebo zaměstnankyň nemá od zaměstnavatele nárok na žádné benefity spojené s podporou duševní pohody v práci,“ pokračuje Pšenicová.
Sabatikl je dlouhodobé uvolnění z práce určené k odpočinku a zlepšení psychického stavu zaměstnance. Průzkum Nevypusť duši dále ukázal, že zaměstnanci mají zájem hlavně o flexibilitu a možné volno navíc.
Nejčastěji v podobě sick days (38 %), příspěvku na proplacení relaxačních aktivit (35 %) anebo delšího volna neboli sabatiklu (35 %). Následně převládají benefity jako zájem zavést flexibilní pracovní dobu (25 %), hezké pracovní prostředí (23 %), relax zóna v kancelářích (21 %), ale i firemní strava a kuchyňka (21 %).
„Symptomy, na které jsme se ptali v průzkumu, jsou ty, které mohou následně vést až k syndromu vyhoření. Zvyšuje se počet lidí, kteří se s těmito obtížemi setkávají a syndrom vyhoření se nejspíš brzy zařadí do mezinárodní klasifikace nemocí a stane se oficiální diagnózou. A náš průzkum poukázal na to, jak málo firmy věnují pozornost péči o zaměstnance. Kromě toho, že tématu nevěnují příliš pozornosti, ani neotevírají témata s ním související, neposkytují ani relevantní podporu a benefity, které by zaměstnancům*kyním pomohly zvládat pracovní stres a zlepšit jejich celkovou pohodu v pracovním prostředí,“ uzavírá Barbora Pšenicová.
| Co stres způsobuje/způsoboval ve vašem pracovním životě? |
1. | podrážděnost, neklid, spory s okolím, změny nálad (56 %) |
2. | zhoršující se fyzické projevy – nespavost, žaludeční obtíže, bolest na hrudi, bolest hlavy atd. (39 %) |
3. | nechuť věnovat se čemukoliv, vyhledávat sociální kontakt, odmítání aktivit (31 %) |
4. | dlouhotrvající únavu (28 %) |
5. | menší produktivitu v práci (18 %) |
6. | problém s dodržováním termínů, odkládání úkolů, zapomnětlivost, nesoustředěnost (17 %) |
7. | nic, protože se mi to neděje (7 %) |
Zdroje informací: Nevypusť duši
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů. V posledních letech jsou…
Letos v létě to v hlavním městě Francie opravdu žije. Po sto letech do metropole zase zavítali…
Vydírání přes internet se v poslední době stává častějším a závažnějším problémem, který zasahuje…
Doba dovolených ještě nekončí a možná se chystáte s sebou vzít i vaši kočku. Víme, na čem si…
Očekává se, že do roku 2025 proniknou roboti a umělá inteligence (AI) do našeho každodenního života…
Osvěžující nápoj mnozí oceňují především v horském počasí, kdy uhasi žízeň. Co ale o pivu a jeho…
Do šestnácti let téměř neuměl číst a psát. Přestože Sidney Poitier, první černošský herec, který…
Léto je v plném proudu a s ním spojený čas prázdnin a dovolených. Děti hltají prázdniny plnými…