
Desatero proti stresu
Příznaky stresu mohou být různé, ale většinou se projevují bolestmi hlavy, vyčerpáním, nespavostí a poruchami soustředěnosti. Člověk pociťuje vnitřní neklid, je popudlivý a úzkostlivý. Často se přidávají i problémy v sexuálním životě.
Jak se poprat se stresem? Podívejte se, co radí odborníci.
- Režim Udělejte jen to, co radí psychologové například rodičům hyperaktivních dětí. Vytvořte si denní režim! Určitou vnitřní hyperaktivitu totiž máte právě teď v sobě a nevíte, co dřív dělat, abyste vše stihli. Pak nervózně odbíháte od jedné věci k druhé. Diář s pečlivě zapsanými úkoly a jejich konkrétními termíny rozhodně není přežitkem! Při plánování si navíc promyslíte, kolik času na co potřebujete. Zahrňte do plánu i domácnost.
- Spánek Ačkoli teoreticky všichni víme, že ve spánku náš organismus relaxuje a sbírá síly, v praxi je to horší. Přitom kvalitní spánek – v kvalitní posteli a s kvalitní matrací – je základ. Nevyspalý člověk je podrážděný, s větší pravděpodobností podlehne stresu a může dělat ukvapené závěry. Každý z nás má sice jinou potřebu spánku, ale spát se musí! Naslouchejte svému tělu a snažte se jít spát tak, jak si řekne. Věřte, že ti, co tvrdí, jak jim stačí spát jen tři hodiny, nemluví pravdu.
- Odpočinek Devadesátá léta, kdy odpočinek byl ostuda a dovolená v lepším případě přežitek a v horším sprosté slovo, jsou naštěstí dávno za námi. Někdy stačí prodloužený víkend s rodinou nebo přáteli k tomu, abyste se cítili lépe. Pro dokonalou regeneraci těla a duše odborníci doporučují alespoň jednou za rok dvoutýdenní dovolenou.Sice se říká, že ženy běžně zvládají několik činností, není to ale dobře. Víte, že bylo prokázáno, že většina lidí se v práci nejvíc rozptyluje tím, že neustále odpovídá na maily? Většinou přitom nejde o nic tak urgentního, aby to nemohlo půl hodiny počkat. Stačí si vyčlenit několikrát denně prostor na vyřízení emailové pošty a pak se věnovat důležitým věcem.
- Výběr Sami nejlépe víte, co a kolik zvládnete. Dělejte jen to, co můžete achcete udělat. Proto se nebojte odmítat a říkat „ne“ na věci, které jsou nad vaše možnosti a schopnosti.
- Emoce Lepší je tzv. bouchnout, než se nechat požírat vnitřním napětím a potlačovat emoce. A nemusíte hned šéfovi vytmavit jeho neschopnost, vykřikovat slova s hvězdičkou a šermovat mu kudlou před nosem. Pořiďte si domů boxovací pytel a každému to pěkně „nandejte“. Uleví se vám a na některé problémy se budete dívat s tolik potřebným nadhledem.
- Vypnutí. To jde někdy těžko, ale občas je dobré vypnout u mobilu zvuk a data nebo opravdu neotevřít celý víkend služební notebook a nepřihlásit se k pracovní poště. Myslíte si, že ti „nepostradatelní“ s mobilem přilepeným k uchu a očima upřenýma na obrazovku počítače udělají víc práce než vy? Neudělají, jen si ji nedovedou zorganizovat a rozvrhnout. Proto o dovolených a o víkendech neřešte pracovní záležitosti, pokud nehoří (třeba doslova). Kolegové ocení, že je neotravujete ve chvílích zaslouženého volna. A když s vámi někdo chce opravdu urgentně mluvit, určitě vás v dnešní době sežene i jinak.
- Pohyb Pohyb na čerstvém vzduchu rozhodně „restartuje“ mozek. Nemusíte být nadšení sportovci, kteří na jaře a v létě polykají kilometry na kole a v zimě na běžkách, každý pohyb je užitečný. Nenuťte se do golfu nebo tenisu jen proto, že tam chodí vaši kamarádi a známí. Jeslti vás baví chůze, tak choďte. Důležitá je pravidelnost.
- Hobby Je úplně jedno, jestli vás baví vyšívat, chodit na operu nebo ve volném čase skládáte puzzle. Podstatné je mít zálibu, na kterou se těšíte. Většinou u ní myslíte jen na příjemné věci. Stres se tak dostane do pozadí.
- Úsměv Úsměv odstraňuje bariéry a navozuje dobrou atmosféru a je „nakažlivý“. Zamračení lidé jen vytvářejí napětí. Naučte se usmívat. Zlepší se vám nálada a vaši blízcí a kolegové se budou raději bavit a pracovat s vámi než s nějakým mrzoutem.
- Psycholog Je to odborník, který na základě svých znalostí a zkušeností nezávisle posoudí, co vás trápí a stresuje. Pozorně vás vyslechne a probere s vámi vaše chyby a na modelových situacích vás naučí, jak řešit to, co vás pálí.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Není váš partner náhodou v „přechodu“?
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem, Datum: 14. 6. 2022 15:00Přechod se netýká jen žen. Dnešní medicína již totiž zná i pojem mužského přechodu, takzvané…

5 zlozvyků, které škodí zdraví. Dělá je téměř každý
Autor: -ava-, Datum: 26. 5. 2022 15:00Životní styl má bezesporu značný vliv na zdraví. Nepatří do něj jen to, zda máte vyváženou stravu a…

Jak překonat strach z létání
Autor: -vls-, Datum: 22. 5. 2022 11:00Začíná období dovolených a ačkoliv je letecká doprava považována za jednu z nejbezpečnějších,…

Jak poznám, že moje menstruace je normální?
Autor: -an-, Datum: 30. 3. 2022 15:00Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Pomáháte uprchlíkům? Buďte připraveni na střídání emocí
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Sylvií Stretti, Poradna Vigvam, Datum: 24. 3. 2022 10:00Podat pomocnou ruku v extrémně psychicky i fyzicky náročné situaci, si zaslouží poklonu. Mnoho…

Nepodlehněte jarní depresi a únavě
Autor: -an-, Datum: 23. 3. 2022 10:03Jaro je tady. Pro mnohé lidi konečně, neboť chladné dny a dlouhé noci se zdají bez konce a touha po…

Světlo léčí tělo i duši
Autor: -rp-, Datum: 6. 3. 2022 11:00To, že sluneční světlo má na lidskou psychiku pozitivní vliv, se ví už od nepaměti. Lidé se často v…

10 nejběžnějších snů a jejich výklad
Autor: -ava-, Datum: 3. 3. 2022 10:00Sny lze interpretovat jako zprávy z podvědomí. Přemýšleli jste někdy po probuzení, co je za těmi…
Komentáře