Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Desatero proti stresu
freepik.com
Životní styl / Psychologie

Desatero proti stresu

datum: 6. 9. 2021 10:00 autor: Hana Lorencová
Každý z nás zvládá stres jinak a po svém. Nestresujte se ale zbytečně!

Příznaky stresu mohou být různé, ale většinou se projevují bolestmi hlavy, vyčerpáním, nespavostí a poruchami soustředěnosti. Člověk pociťuje vnitřní neklid, je popudlivý a úzkostlivý. Často se přidávají i problémy v sexuálním životě.

Jak se poprat se stresem? Podívejte se, co radí odborníci.

  1. Režim Udělejte jen to, co radí psychologové například rodičům hyperaktivních dětí. Vytvořte si denní režim! Určitou vnitřní hyperaktivitu totiž máte právě teď v sobě a nevíte, co dřív dělat, abyste vše stihli. Pak nervózně odbíháte od jedné věci k druhé. Diář s pečlivě zapsanými úkoly a jejich konkrétními termíny rozhodně není přežitkem! Při plánování si navíc promyslíte, kolik času na co potřebujete. Zahrňte do plánu i domácnost. 
  2. Spánek Ačkoli teoreticky všichni víme, že ve spánku náš organismus relaxuje a sbírá síly, v praxi je to horší. Přitom kvalitní spánek – v kvalitní posteli a s kvalitní matrací – je základ. Nevyspalý člověk je podrážděný, s větší pravděpodobností podlehne stresu a může dělat ukvapené závěry. Každý z nás má sice jinou potřebu spánku, ale spát se musí! Naslouchejte svému tělu a snažte se jít spát tak, jak si řekne. Věřte, že ti, co tvrdí, jak jim stačí spát jen tři hodiny, nemluví pravdu.
  3. Odpočinek Devadesátá léta, kdy odpočinek byl ostuda a dovolená v lepším případě přežitek a v horším sprosté slovo, jsou naštěstí dávno za námi. Někdy stačí prodloužený víkend s rodinou nebo přáteli k tomu, abyste se cítili lépe. Pro dokonalou regeneraci těla a duše odborníci doporučují alespoň jednou za rok dvoutýdenní dovolenou.Sice se říká, že ženy běžně zvládají několik činností, není to ale dobře. Víte, že bylo prokázáno, že většina lidí se v práci nejvíc rozptyluje tím, že neustále odpovídá na maily? Většinou přitom nejde o nic tak urgentního, aby to nemohlo půl hodiny počkat. Stačí si vyčlenit několikrát denně prostor na vyřízení emailové pošty a pak se věnovat důležitým věcem.
  4. Výběr Sami nejlépe víte, co a kolik zvládnete. Dělejte jen to, co můžete achcete udělat. Proto se nebojte odmítat a říkat „ne“ na věci, které jsou nad vaše možnosti a schopnosti. 
  5. Emoce Lepší je tzv. bouchnout, než se nechat požírat vnitřním napětím a potlačovat emoce. A nemusíte hned šéfovi vytmavit jeho neschopnost, vykřikovat slova s hvězdičkou a šermovat mu kudlou před nosem. Pořiďte si domů boxovací pytel a každému to pěkně „nandejte“. Uleví se vám a na některé problémy se budete dívat s tolik potřebným nadhledem.
  6. Vypnutí. To jde někdy těžko, ale občas je dobré vypnout u mobilu zvuk a data nebo opravdu neotevřít celý víkend služební notebook a nepřihlásit se k pracovní poště. Myslíte si, že ti „nepostradatelní“ s mobilem přilepeným k uchu a očima upřenýma na obrazovku počítače udělají víc práce než vy? Neudělají, jen si ji nedovedou zorganizovat a rozvrhnout. Proto o dovolených a o víkendech neřešte pracovní záležitosti, pokud nehoří (třeba doslova). Kolegové ocení, že je neotravujete ve chvílích zaslouženého volna. A když s vámi někdo chce opravdu urgentně mluvit, určitě vás v dnešní době sežene i jinak.
  7. Pohyb Pohyb na čerstvém vzduchu rozhodně „restartuje“ mozek. Nemusíte být nadšení sportovci, kteří na jaře a v létě polykají kilometry na kole a v zimě na běžkách, každý pohyb je užitečný. Nenuťte se do golfu nebo tenisu jen proto, že tam chodí vaši kamarádi a známí. Jeslti vás baví chůze, tak choďte. Důležitá je pravidelnost.
  8. Hobby Je úplně jedno, jestli vás baví vyšívat, chodit na operu nebo ve volném čase skládáte puzzle. Podstatné je mít zálibu, na kterou se těšíte. Většinou u ní myslíte jen na příjemné věci. Stres se tak dostane do pozadí.
  9. Úsměv Úsměv odstraňuje bariéry a navozuje dobrou atmosféru a je „nakažlivý“. Zamračení lidé jen vytvářejí napětí. Naučte se usmívat. Zlepší se vám nálada a vaši blízcí a kolegové se budou raději bavit a pracovat s vámi než s nějakým mrzoutem.
  10. Psycholog Je to odborník, který na základě svých znalostí a zkušeností nezávisle posoudí, co vás trápí a stresuje. Pozorně vás vyslechne a probere s vámi vaše chyby a na modelových situacích vás naučí, jak řešit to, co vás pálí.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Není váš partner náhodou v „přechodu“?

Není váš partner náhodou v „přechodu“?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem, Datum: 14. 6. 2022 15:00

Přechod se netýká jen žen. Dnešní medicína již totiž zná i pojem mužského přechodu, takzvané…

5 zlozvyků, které škodí zdraví. Dělá je téměř každý

5 zlozvyků, které škodí zdraví. Dělá je téměř každý

Autor: -ava-, Datum: 26. 5. 2022 15:00

Životní styl má bezesporu značný vliv na zdraví. Nepatří do něj jen to, zda máte vyváženou stravu a…

Jak překonat strach z létání

Jak překonat strach z létání

Autor: -vls-, Datum: 22. 5. 2022 11:00

Začíná období dovolených a ačkoliv je letecká doprava považována za jednu z nejbezpečnějších,…

Jak poznám, že moje menstruace je normální?

Jak poznám, že moje menstruace je normální?

Autor: -an-, Datum: 30. 3. 2022 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Pomáháte uprchlíkům? Buďte připraveni na střídání emocí

Pomáháte uprchlíkům? Buďte připraveni na střídání emocí

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Sylvií Stretti, Poradna Vigvam, Datum: 24. 3. 2022 10:00

Podat pomocnou ruku v extrémně psychicky i fyzicky náročné situaci, si zaslouží poklonu. Mnoho…

Nepodlehněte jarní depresi a únavě

Nepodlehněte jarní depresi a únavě

Autor: -an-, Datum: 23. 3. 2022 10:03

Jaro je tady. Pro mnohé lidi konečně, neboť chladné dny a dlouhé noci se zdají bez konce a touha po…

Světlo léčí tělo i duši

Světlo léčí tělo i duši

Autor: -rp-, Datum: 6. 3. 2022 11:00

To, že sluneční světlo má na lidskou psychiku pozitivní vliv, se ví už od nepaměti. Lidé se často v…

10 nejběžnějších snů a jejich výklad

10 nejběžnějších snů a jejich výklad

Autor: -ava-, Datum: 3. 3. 2022 10:00

Sny lze interpretovat jako zprávy z podvědomí. Přemýšleli jste někdy po probuzení, co je za těmi…

Tip šéfredaktorky

„Pod svícnem” bývá tma aneb O domácím násilí

29. 6. 2022 10:00 autor -red-