Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 návyků, které o vás řeknou i to, nechcete
Freepik, lookstudio
Životní styl / Psychologie

7 návyků, které o vás řeknou i to, nechcete

datum: 15. 8. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Z obyčejné chůze, stisku ruky nebo zdánlivě bezvýznamného výběru bot či kabelky lze vyčíst mnohé. Různé zvyky vypovídají a prozrazují o vaší osobnosti více, než si myslíte a než byste chtěli.

5 důvodů, proč lidé lžou

  1. Výběr bot Studie publikovaná v časopise Journal of Research in Personality naznačuje, že osobnost člověka lze vyčíst z jeho výběru obuvi. Dobrovolníci předložili fotografie svých bot a poté vyplnili dotazník týkající se jejich osobnostních rysů. Další skupina se na fotografie dívala a poté popsala osobnost nositele – a byla pozoruhodně přesná. Pouze na základě bot odhadli věk, příjem a úzkost z náklonnosti. Z jejich výsledků vyplývá, že lidé, kteří nosí pohodlné boty, bývají relativně příjemní. Kotníkové boty nosí zpravidla ti, kteří jsou agresivnější. Nošení nepohodlné obuvi naznačuje, že jste spíše klidný člověk, zatímco ti, kteří mají novou a dobře udržovanou obuv, jsou úzkostnější.
  2. Nošení kabelky Výběrem kabelky můžete strávit dny nebo týdny, ale jak moc přemýšlíte o tom, jak ji nosíte? Podle odbornice na řeč těla Patti Woodové prozrazuje tato bezmyšlenkovitá volba následující: Nošení kabelky v ohbí ruky ukazuje, že jste náročná a kladete velký důraz na společenské postavení. Nošení popruhu přes tělo s taškou vpředu znamená, že dáváte přednost ochraně a dostupnosti; nošení tašky za sebou ukazuje na chladnou, klidnou a vyrovnanou osobnost. Lidé, kteří nosí batoh na zádech, jsou nezávislejší a chtějí se starat o sebe i o své okolí, zatímco ti, kteří nosí tašku v ruce, bývají asertivní, dobře organizovaní a výkonní.
  3. Styl psaní Grafologie se zabývá analýzou rukopisu a jeho vztahu k osobnosti a je vědou již od dob Aristotela. Odbornice na grafologii Kathi McKnightová pro Business Insider uvedla, že odborníci na rukopis dokážou z vašeho písma odhalit více než 5 000 osobnostních rysů. Lidé, kteří píší velkým písmem, jsou extrovertní a vyhledávají pozornost, zatímco lidé s malým písmem jsou introvertní a perfektně se soustředí. Psaní s mírným sklonem doprava znamená, že jste přátelští a impulzivní; sklon doleva znamená, že jste rezervovaní a individualističtí. Žádný sklon naznačuje, že jste logičtí a pragmatičtí. Důrazné písmo naznačuje, že máte silné emoce a rychle reagujete, tenké znamená lehkost a schopnost přecházet z místa na místo.
  4. Typ chůze Odbornice na řeč těla Patti Woodová uvedla pro časopis Men's Health, že chůze prozrazuje osobnost. Rychlý krok znamená jste extrémní produktivitu a výrazně logické myšlení. Lidé vás za to možná obdivují, ale můžete působit trochu chladně a soutěživě. Pokud chodíte s rameny vzadu a hlavou vztyčenou (běžné u mnoha politiků a celebrit), jste zábavní, charismatičtí a společensky zdatní, i když můžete mít tendenci přebírat pozornost. Pokud při chůzi lehce stojíte na špičkách a oči upíráte na zem, jste s největší pravděpodobností introvertní a zdvořilí. Studie publikovaná v časopise Journal of Interpersonal Violence naznačuje, že vězňové s psychopatickými sklony dokázali odhadnout zranitelnost a vybrat si potenciální oběti pouhým pozorováním způsobu chůze; možná byste si měli osvojit některý z těchto asertivnějších stylů.
  5. Stisk ruky Studie publikovaná v časopise Journal of Personality and Social Psychology zjistila, že podání ruky může změnit dojem lidí na vás. V experimentu byli posuzovatelé vyškoleni k hodnocení osmi charakteristik podání ruky: úplnosti stisku, teploty, suchosti, síly, trvání, energičnosti, tvaru ruky a očního kontaktu. Z výsledků vyplývá, že účastníci s pevnějším stiskem ruky se popisovali jako emočně výraznější, extrovertnější a pozitivnější než ostatní. Ti s volnějším stiskem byli plaší a neurotičtější. První dojmy porotců tomu odpovídaly – shodli se, že účastníci s pevnějším stiskem ruky byli sebevědomější a méně sociálně úzkostní.
  6. Stravovací návyky Jste to, co jíte – ale věda naznačuje, že jste také to, jak jíte. Doktorka Julia Hormesová, psycholožka specializující se na stravovací chování, a Juliet Boghossianová, odbornice na stravovací chování z Los Angeles, řekly serveru HuffPost, že chování související s jídlem nám může hodně napovědět o naší osobnosti. Pomalí jedlíci jsou obvykle lidé, kteří se rádi kontrolují a umí si vážit života, naopak rychlí jedlíci bývají ambiciózní a netrpěliví. Dobrodružní jedlíci vyhledávají vzrušení a rádi riskují, zatímco vybíraví jedlíci pravděpodobně vykazují úzkost a neurotičnost. A konečně, pokud rádi odděluje různé potraviny na talíři, jste v každodenním životě velmi opatrní a orientovaní na detaily.
  7. Selfie na sociálních sitích Váš profil na Instagramu nebo Facebooku může o vaší osobnosti prozradit více, než si myslíte. Ve studii z Nanyang Technological University v Singapuru z roku 2015 vědci analyzovali 123 selfie pořízených na populární čínské sociální síti. Každá osoba pak vyplnila osobnostní dotazník. Vědci zjistili, že příjemnější lidé měli tendenci fotit se zespodu; svědomité typy méně často odhalovaly soukromý prostor v pozadí. Lidé, kteří zobrazovali pozitivní výrazy (úsměv, smích), byli otevřenější novým zážitkům, zatímco kačeří obličej odhaloval neurotičtější osobnost. Kdo by řekl, že selfie jsou oknem do osobnosti?

Rozumíte řeči těla?

Zdroje informací: Readers´Digest, Journal of Research in Personality, Men’s Health, HuffPost


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nejčastější mýty o lidech s duševním onemocněním

Nejčastější mýty o lidech s duševním onemocněním

Autor: Petr Horyna, manažer služby terénních týmů BONA, Datum: 31. 5. 2024 0:05

Žijí a vyrovnávají se s duševním onemocněním a k tomu s mýty a tabu, které kolují ve společnosti.…

Pozor, stres: Potýká se s ním 96 % Čechů

Pozor, stres: Potýká se s ním 96 % Čechů

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 5. 2024 0:05

S nepříjemnými fyzickými či psychickými stavy vyvolanými stresem se setkává většina z nás.

Proč ženy k některým závislostem tíhnou více než muži?

Proč ženy k některým závislostem tíhnou více než muži?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 9. 5. 2024 0:05

Alkohol, prášky na uklidnění, ale třeba i kokain... U některých látek jako je alkohol, předpisové…

Duševní nemoci: Co dělat, aby nebyly tabu?

Duševní nemoci: Co dělat, aby nebyly tabu?

Autor: Petr Horyna, manažer služby terénních týmů BONA, Datum: 14. 4. 2024 0:05

Česká společnost čelí dlouhodobému problému stigmatizace duševních onemocnění, která mnoha lidem…

5 tipů, které pomohou dodržet novoroční předsevzetí

5 tipů, které pomohou dodržet novoroční předsevzetí

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 12. 2023 0:05

Více než polovina lidí si někdy dala novoroční předsevzetí. Přelom nového roku je příhodným datem,…

5 rad, jak zvládnout předvánoční období pomocí zásad time managementu

5 rad, jak zvládnout předvánoční období pomocí zásad time managementu

Autor: -ava-, Datum: 11. 12. 2023 10:00

V předvánočním adventním období by slušelo upustit od každodenního spěchu, ale realita je většinou…

Předvánoční desatero, jak vyzrát na stres a závislosti

Předvánoční desatero, jak vyzrát na stres a závislosti

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 12. 2023 0:05

Ne vždy je advent obdobím klidu a pohody. Pokud na vás doléhá předvánoční stres, nebojte si říct o…

Zaměřme se na duši a potlačování stresu

Zaměřme se na duši a potlačování stresu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 11. 2023 0:05

Podle nedávného průzkumu jedné z tuzemských pojišťoven je občas nebo velmi často stresu vystaveno…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽTE o 3 balíčky Miniverse od MGA

30. 5. 2024 17:20 autor -mav-