Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 rad, jak zatočit s podzimní depresí
Freepik, 8photo
Životní styl / Psychologie

6 rad, jak zatočit s podzimní depresí

datum: 11. 10. 2022 10:00 autor: -an-
Zkracující se dny, návrat do běžného pracovního režimu i chladnější počasí – to vše může s příchodem podzimu ovlivňovat naši náladu. Někdy se objeví splín, který dokáže spravit procházka na čerstvém vzduchu nebo den volna strávený s rodinou. Jindy však některé z nás postihne takzvaná sezónní afektivní porucha, která může mít následky mnohem závažnější. Jedná se o typ deprese, který je však někdy kvůli své krátkodobější povaze podceňován.

Deprese se týká téměř třetiny Čechů

Z dat české lékařské společnosti vyplývá, že se v Česku během pandemie zvýšil počet pacientů trpící depresemi o 20–30 %. Těžkou depresí trpí 10 % Čechů, dalším 20 % pak lékaři diagnostikovali její mírnou či středně závažnou formu.

Na její rozvoj má vliv nejen dědičnost a další zdravotní předpoklady, ale i situace se zvýšenou mírou stresu, dlouhodobé vypětí nebo závislosti na návykových látkách. Sezónní afektivní porucha je poté jednou z forem deprese, která se objevuje především v určitých obdobích roku – a velmi často jde právě o podzim či zimu. Pokud se však v tomto období cítíte takzvaně pod psa, nemusí to nutně znamenat, že se vás tato porucha týká.


Světlo léčí tělo i duši

Proč jsme na podzim smutnější?

Na náladu, která přichází po létě, má vliv hned několik faktorů. Nejen, že je to pro většinu z nás konec dovolenkové sezony, který se pojí s návratem do práce či stresu spojeného se začátkem školy, vliv má i počasí a nedostatek spánku. Dny se s koncem léta zkracují, což způsobuje, že trávíme méně času na denním světle.

„Někteří lidé poté z tohoto důvodu trpí výkyvy v produkci hormonů, úbytek těchto látek způsobuje zhoršenou náladu nebo změnu denního režimu. S tím souvisí i spánek, jehož kvalita se může těmito vlivy měnit a zvyšuje se tak celková míra únavy a potažmo i stresu,“ vysvětluje adiktoložka Eva Aigelová a dodává: „tyto faktory pak mohou mít kromě deprese vliv také na rozvoj nepohody, úzkostí, závislostí, či dalších psychických potíží.“


Jak poznat úzkost a zabránit útoku paniky?

Můžeme změnám zabránit?

Hlavním faktorům, které mají vliv na naši náladu či rozvoj sezónní afektivní poruchy, se bohužel vyhnout nedokážeme. Existují však aktivity, které mohou příznaky zmírňovat a napomáhat tak psychické pohodě.

  1. Čas na čerstvém vzduchu Pokud budete každý den trávit alespoň krátkou dobu venku na čerstvém vzduchu, vaše tělo i mysl vám poděkují. Naplánujte si krátkou procházku v přírodě, nebo alespoň běžte na autobus o zastávku dál. Nejenže budete mít radost, že jste udělali něco pro sebe, vaše tělo také vyplaví endorfiny, kterým se ne nadarmo přezdívá hormony štěstí.
  2. Počítač si přeneste k oknu  Dny jsou se začátkem podzimu kratší a kratší, a tak se může stát, že do práce odcházíte za tmy, a stejně tak se za ní i vracíte. Pokud máte možnost, pracujte v blízkosti okna, abyste dokázali i během celého dne vstřebávat přirozené světlo. To má totiž obrovský vliv na náš pravidelný biorytmus, jehož stálost pomáhá udržovat sníženou hladinu stresu.
  3. Vyhněte se alkoholu, cigaretám i dalším závislostem I přesto, že můžete při špatné náladě vyhledávat látky nebo činnosti, které vám náladu na krátkou chvíli zlepší, celkový výsledek vás nikdy nepotěší. Lidé, kteří nejsou v psychické pohodě, jsou mnohem náchylnější k rozvoji závislosti. V praxi se tak odborníci setkávají s pacienty u nichž rozvoj závislosti na alkoholu, tabáku nebo hazardu souvisí s rozvojem stresu. „Nastavit si limity je důležité pro každou činnost, protože tím získáváte snadný nástroj pro seberegulaci, která vás udrží daleko od rizik. V případě hazardních her si limity můžete nastavit přímo na stránkách provozovatele nebo v aplikaci,” doporučuje Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her, který stojí za projektem Zodpovědné hraní.
  4. Dbejte na kvalitní spánek Spánek je jedním z nejklíčovějších faktorů, který ale také nejčastěji zanedbáváme. Nastavte si svůj denní režim tak, abyste každý den chodili spát a vstávali zhruba ve stejný čas. Snažte se před spaním nekoukat do mobilu ani počítače, aby vaše tělo nebylo ovlivněno modrým světlem, a zkuste se alespoň hodinu předem maximálně zrelaxovat. Díky kvalitnímu spánku nebudete své tělo vystavovat tak velkému stresu a druhý den budete mít energii na všechny své další aktivity.
  5. Mějte vyvážený jídelníček Únava, stres a splín nás často vedou ke konzumaci sladkostí nebo fastfoodu. Plánujte si jídlo tak, abyste za den snědli dostatek ovoce, zeleniny i dalších potravin bohatých na vitamíny, minerály a vlákninu. Pokud budete pravidelně a dostatečně jíst, vaše tělo nebude mít tak velké tendence k přejídání nezdravým jídlem a vy si ho budete moct dopřát v rozumném množství vždy, když na něj budete mít chuť.
  6. Pokud rady nestačí, vyhledejte odborníka Všechny tyto tipy dokážou omezovat příznaky podzimního splínu a potažmo i afektivní sezónní poruchy – na její úplné omezení však nestačí. Pokud cítíte, že vám dlouhodobá špatná nálada ovlivňuje váš osobní život a negativně se podepisuje v mezilidských vztazích, v práci i na vašem běžném fungování, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. „Pokud člověk nedokáže sám vyřešit svoje problémy a cítí se tak v psychické nepohodě, tak je dobré využít nabízenou pomoc. Ať už jde o depresi jako takovou, sezónní afektivní poruchu či rozvoj závislosti, vždy je nejjistější navštívit odborníka, který vám v situaci pomůže a vyhodnotí ten nejlepší postup přímo pro vás,“ doplňuje Eva Aigelová, adiktoložka a členka odborné rady projektu Zodpovědné hraní.

Zvládněte stres v pohodě

Naše rada

Tak jako fyzické zdravotní potíže, i psychické problémy jsou propojené, a jejich rozvoj se může navzájem podporovat. Pokud vás tedy některý z nich trápí, nebojte se odbornou pomoc vyhledat včas. Často lidé řešící závislost, především v případě hazardního hraní, potřebují také pomoc v oblasti finančních či právních služeb.

Projekt Zodpovědné hraní tak sdružuje seznam center, kde poradí, jak dál postupovat. Zároveň společně s organizací Podané ruce spustili Linku pomoci (+420 777 477 877) určenou pro hazardní hráče, kde jsou celý týden k dispozici zkušení pracovníci nabízející odbornou pomoc.


Zdroje informací: Podané ruce a Zodpovědné hraní


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Duševní nemoci: Co dělat, aby nebyly tabu?

Duševní nemoci: Co dělat, aby nebyly tabu?

Autor: Petr Horyna, manažer služby terénních týmů BONA, Datum: 14. 4. 2024 0:05

Česká společnost čelí dlouhodobému problému stigmatizace duševních onemocnění, která mnoha lidem…

5 tipů, které pomohou dodržet novoroční předsevzetí

5 tipů, které pomohou dodržet novoroční předsevzetí

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 12. 2023 0:05

Více než polovina lidí si někdy dala novoroční předsevzetí. Přelom nového roku je příhodným datem,…

5 rad, jak zvládnout předvánoční období pomocí zásad time managementu

5 rad, jak zvládnout předvánoční období pomocí zásad time managementu

Autor: -ava-, Datum: 11. 12. 2023 10:00

V předvánočním adventním období by slušelo upustit od každodenního spěchu, ale realita je většinou…

Předvánoční desatero, jak vyzrát na stres a závislosti

Předvánoční desatero, jak vyzrát na stres a závislosti

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 12. 2023 0:05

Ne vždy je advent obdobím klidu a pohody. Pokud na vás doléhá předvánoční stres, nebojte si říct o…

Zaměřme se na duši a potlačování stresu

Zaměřme se na duši a potlačování stresu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 11. 2023 0:05

Podle nedávného průzkumu jedné z tuzemských pojišťoven je občas nebo velmi často stresu vystaveno…

Jak neztratit nervy v předvánočním šílenství?

Jak neztratit nervy v předvánočním šílenství?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 11. 2023 0:05

Vánoce jsou časem klidu a pohody, kdy bychom se měli zastavit a užívat si společný čas s rodinou a…

Minimálně třetina zaměstnanců zažívá symptomy syndromu vyhoření

Minimálně třetina zaměstnanců zažívá symptomy syndromu vyhoření

Autor: redakce ve spolupráci s Barborou Pšenicovou, ředitelkou neziskové organizace Nevypusť duši, která se v Česku věnuje osvětě a prevenci týkající se duševního zdraví, Datum: 9. 11. 2023 0:05

Duševní zdraví zaměstnanců a zaměstnankyň ve firmách je stále podceňováno. Nadměrným pracovním…

7 z 10 lidí trpí nadměrným stresem

7 z 10 lidí trpí nadměrným stresem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 14. 10. 2023 0:05

Průzkum duševního zdraví českých zaměstnanců/zaměstnankyň pro organizaci Nevypusť duši odhalil…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová