Pasteur poté strávil několik let výzkumem a výukou na lyceu v Dijonu. V roce 1848 se stal profesorem chemie na univerzitě ve Štrasburku, kde se seznámil s Marií Laurentovou, dcerou rektora univerzity. Vzali se 29. května 1849 a měli spolu pět dětí, z nichž však pouze dvě přežily dětství.
Jejich nejstarší dcera Jeanne se narodila v roce 1850. Zemřela na tyfus ve věku 9 let, když byla v internátní škole Arbois v roce 1859. V roce 1865 zemřela dvouletá Camille na nádor jater.
Krátce poté se rozhodli přivést domů Cécile z internátní školy, ale i ona zemřela 23. května 1866 ve věku 12 let na tyfus. Dospělosti se dožili pouze Jean Baptiste (nar. 1851) a Marie Louise (nar. 1858). Jean Baptiste byl vojákem ve francouzsko-pruské válce.
V roce 1849 se Pasteur pokoušel vyřešit problém týkající se povahy kyseliny vinné – chemické látky, která se nachází v usazeninách kvasícího vína.
Vědci používali rotaci polarizovaného světla jako prostředek ke studiu krystalů. Když polarizované světlo prochází roztokem rozpuštěné kyseliny vinné, úhel roviny světla se otáčí. Pasteur si všiml, že jiná sloučenina zvaná kyselina paravinná, která se rovněž nachází ve vinných sedimentech, má stejné složení jako kyselina vinná.
Většina vědců se domnívala, že obě sloučeniny jsou totožné. Pasteur však pozoroval, že kyselina paratartarová neotáčí rovinně polarizované světlo. Z toho usoudil, že ačkoli mají obě sloučeniny stejné chemické složení, musí mít nějakým způsobem odlišnou strukturu.
V roce 1854 byl Pasteur jmenován profesorem chemie a děkanem přírodovědecké fakulty na univerzitě v Lille. Zde pracoval na hledání řešení problémů s výrobou alkoholických nápojů.
Pracoval s teorií zárodků, kterou Pasteur nevymyslel, ale dále ji rozvíjel pomocí experimentů a nakonec o její pravdivosti přesvědčil většinu Evropy, a prokázal, že organismy, jako jsou bakterie, jsou zodpovědné za kysání vína, piva a dokonce i mléka.
Poté vynalezl postup, při němž lze bakterie odstranit převařením a následným ochlazením tekutiny. První test dokončil 20. dubna 1862. Dnes je tento proces známý jako pasterizace.
V roce 1865 pomohl Pasteur zachránit hedvábnický průmysl. Dokázal, že mikroby napadají zdravá vajíčka bource morušového a způsobují neznámou chorobu, a že pokud se mikroby odstraní, nemoc se odstraní.
Nakonec vyvinul metodu, jak zabránit jejich nákaze, a brzy ji začali používat výrobci hedvábí po celém světě.
Pasteur poprvé objevil vakcínu v roce 1879, a to proti nemoci zvané cholera slepic. Poté, co omylem vystavil kuřata oslabené formě kultury, prokázal, že se stala odolnými vůči skutečnému viru.
Pasteur dále rozšířil svou zárodečnou teorii a vyvinul příčiny a očkování proti nemocem, jako jsou antrax, cholera, tuberkulóza a neštovice.
V roce 1873 byl Pasteur zvolen mimořádným členem Lékařské akademie. V roce 1882, kdy byl přijat do Francouzské akademie, se rozhodl zaměřit své úsilí na problém vztekliny.
Dne 6. července 1885 Pasteur očkoval Josepha Meistera, devítiletého chlapce, kterého pokousal vzteklý pes. Úspěch vakcíny mu okamžitě přinesl slávu. Tím byla zahájena mezinárodní kampaň na získání finančních prostředků na vybudování Pasteurova ústavu v Paříži, který byl slavnostně otevřen 14. listopadu 1888.
Pasteur byl od roku 1868 částečně ochrnutý v důsledku těžké mozkové mrtvice, ale byl schopen pokračovat ve svém výzkumu.
Své sedmdesáté narozeniny oslavil na Sorbonně, které se zúčastnilo několik významných vědců, včetně britského chirurga Josepha Listera. V té době se jeho ochrnutí zhoršilo a 28. září 1895 zemřel.
Pasteurovy ostatky byly v roce 1896 přeneseny do novobyzantské krypty v Pasteurově ústavu.
Zdroje informací: biography.com a Wikipedia.org
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
I britská královna byla někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…
Jsou zosobněním amerického snu. Potomci chudých irských přistěhovalců, kteří se dostali mezi…
Byl poslední listopadový den roku 1881. Na univerzitě ve švýcarském Bernu probíhaly promoce. Diplom…
Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…
Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…
Filmová herečka Greta Garbo vešla do historie jako majestátní žena mimořádné krásy. Tichá, uzavřená…
Navenek byla největší hollywoodskou femme fatale, ale uvnitř se křehká herečka potýkala s démony,…