Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Josephine Bakerová bořila sexuální stereotypy a zároveň se zasazovala o občanská práva
Wikimedia Commons, Anefo, CC0
Inspirace / Retro

Josephine Bakerová bořila sexuální stereotypy a zároveň se zasazovala o občanská práva

datum: 29. 8. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
Francouzská bavička a bojovnice za občanská práva narozená v Americe bojovala proti konzervativních mravům té doby.

Josephine se odstěhovala do Francie

V první polovině 20. století odešla tanečnice a zpěvačka Josephine Bakerová ze segregovaných Spojených států do Paříže, kde se stala jednou z největších světových hvězd. Bakerová dále pomáhala své adoptivní zemi Francii během druhé světové války tím, že špehovala nacisty. Přesto na svou rodnou zemi nezapomněla.


Josephine Baker (†68): Ebenová kráska v sukni z banánových listů

Josephine Bakerová bojovala za rovnoprávnost ve Spojených státech, nejprve odmítla vystupovat v segregovaných divadlech a později vystoupila na Pochodu na Washington v roce 1963. Toho všeho a ještě více dosáhla a zároveň zůstala věrná sama sobě. Otevřeně mluvit o své sexualitě bylo v té době riskantní, ale ona se nebránila navazování vztahů s muži a ženami – některými slavnými – ve 20. letech a později.

Bakerová byla bisexuální 

Ještě před dovršením dvaceti let se Josephine provdala za dva různé muže. Její první manželství trvalo krátce, když jí bylo 13 (!) let. O několik let později, v roce 1921, se provdala za Willieho Bakera (a jeho příjmení si ponechala i po rozvodu).

Na počátku 20. století se termín bisexualita příliš nepoužíval. To však Bakerové nebránilo v tom, aby pochopila, kdo ji přitahuje. Kromě vztahů s muži se mladá Bakerová stala milenkou  bluesové zpěvačky Clary Smithové, hvězdy černošského vaudevillu.


13 podob Ernesta Hemingwaye (†61)

Bakerové vztahy se stejným pohlavím pokračovaly i během jejích turné po Filadelfii a New Yorku na počátku dvacátých let. Maude Russellová, kolegyně, která v té době sdílela jeviště s Bakerovou, později řekla:

„Dívky potřebovaly něhu, takže jsme měly dívčí přátelství, slavné lady lovers... Myslím, že jsme byly bisexuální, tak by se to řeklo dnes.“

Populární v Paříži

V roce 1925 Josephine opustila Spojené státy a zamířila do Paříže. V době, kdy byli Francouzi fascinováni černošským uměním a kulturou – kdy jazzové rytmy prostupovaly kavárenskou kulturou a Pablo Picasso se inspiroval africkými maskami – využila Bakerová svobod, které nebyly v té době ve Spojených státech Afroameričance dostupné, zejména ženě s jejím charismatem, osobností a preferencemi.

V Paříži dosáhla Bakerová nové úrovně popularity. Během dvou let po příjezdu se údajně stala jednou z nejlépe placených a nejfotografovanějších žen na kontinentu.


Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Jedna věc byla, že Josephine měla jako málo známá sboristka v USA milence i milenky, druhá věc byla otevřeně se vymykat tehdejším konzervativním mravům pod zářivým světlem slávy. Odmítala však skrývat, kým je. A v hédonistickém hlavním městě umění, kde se exotika cenila víc než v kulturně provinčních Spojených státech, to měla mnohem snazší.

Nejenže Francie nabízela větší uměleckou svobodu, ale Bakerová by ve Spojených státech v době lynčování, segregace Jima Crowa a masové migrace nemohla dosáhnout podobných výšin takové slávy.

„Utekla jsem z domova. Utekla jsem ze St. Louis. A pak jsem utekla ze Spojených států amerických kvůli té hrůze z diskriminace, té strašné bestii, která ochromuje duši i tělo, řekl Bakerová.

Bořila stereotypy

Exotická kráska si získala Paříž v La Revue Negre, hudební a taneční extravaganci, kde bořila sexuální stereotypy nespoutanými, často zběsilými tanečními vystoupeními, která zdůrazňovala krásu a sílu černošského těla.

Josephine předváděla svůj Danse Sauvage před nadšeným publikem, které vyprodávalo večer co večer; rychle se stala jednou z nejoblíbenějších umělkyň ve městě, známou jako „Bronzová Venuše“.


Clark Gable (†59): Zabila ho Marilyn Monroe?

Čerstvě po tomto úspěchu podnikla turné po Evropě, přičemž podobně bez zábran hovořila i o své sexualitě. Jistý německý hrabě si do svého deníku zapsal, že na jednom berlínském setkání v roce 1926 „slečna Bakerová a dívka Landshoffová ležely v objetí jako růžový pár milenců“. Bakerová o svém pobytu v Německu prohlásila:

„Nejsem nemorální, jsem jen přirozená.“

Zpívala o bisexualitě?

V roce 1930, po návratu do Francie, Bakerová poprvé vystoupila s písní „J'ai Deux Amours“ (Mám dvě lásky). Ta se stala trvalou součástí jejího repertoáru. Píseň odkazuje na lásku k Paříži a k jiné zemi. Pro některé představovala Bakerové věrnost Spojeným státům a Francii. Jiní se však domnívají, že Josephine zpívala o své bisexualitě.


Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

V roce 1934 se Bakerová stala první Afroameričankou, která si zahrála ve filmu, a to za roli ve francouzském filmu Zouzou., byla jednou z prvních afroamerických bavičů, kteří dosáhli uznání jak ve filmu, tak na jevišti.

Slavní milenci

Nejenže odmítala držet svou sexualitu ve stínu, ale Josephine se netajila vztahy k tehdy známým ženám a mužům. Ve Spojených státech měla jako teenagerka poměr se zpěvačkou Clarou Smithovou. V Evropě patřili mezi její milence francouzská spisovatelka Colette, která Bakerovou nazvala „nejkrásnější panterkou“, a slavný francouzský zpěvák Maurice Chevalier.


11 zlomových okamžiků v životě Édith Piaf

Slavná zpěvačka byla také spojována s architektem Le Corbusierem, švédským korunním princem Gustafem-Adolfem a El Glaouim, pašou z Marrákeše. Kromě toho se zřejmě stýkala s mexickou umělkyní Fridou Kahlo, která se s Josephine seznámila při návštěvě Paříže, kde se konala výstava jejích obrazů.

Mezi jejími milenci byli údajně také Fidel Castro a Ernest Hemingway. Ať už Bakerovou a Hemingwaye někdy pojil milostný vztah, či nikoliv, Hemingway byl jejím obdivovatelem, který o ní prohlásil, že je „nejsenzačnější ženou, jakou kdy kdo viděl“.

Bakerová měla vazby na LGB komunitu

Josephine měla mnoho přátel z řad homosexuálů. Když si po skončení druhé světové války brala svého čtvrtého a posledního manžela, hudebníka Jo Bouillona, věděla, že je gay. Pár poté adoptoval 12 dětí ze zemí celého světa. Bakerová své děti nazvala „duhovým kmene“ a věřila, že tato skupina může dokázat, že „rasová nenávist není přirozená“.


Frida Kahlo (†47): Mexická čarodějka

Přestože Bakerová opustila Spojené státy, aby se vydala za tvůrčí svobodou, na svou rodnou zemi nezanevřela. Platformu, kterou si vybudovala v zahraničí, využila k tomu, aby upozornila na segregaci na hlubokém Jihu tím, že odmítala vystupovat v místech, kam nesměly přijít rasově smíšené davy.

Ve vojenské uniformě

V roce 1963 se zpěvačka vrátila do Spojených států, aby promluvila na Pochodu na Washington – tentokrát vyměnila své křiklavé peří za uniformu francouzského letectva. V boji za občanská práva pokračovala až do své smrti 12. dubna 1975.

V roce 2021 byla Josephine byla spolu s dalšími francouzskými hrdiny zapsána v Panthéonu – jako první černošce se jí dostalo této pocty. Při slavnostním projevu pak francouzský prezident Emmanuel Macron vyzdvihl úspěchy Josephine Bakerové jako umělkyně a válečné hrdinky.

Zpěvačka a herečka Janelle Monáe vzdala Bakerové hold na Instagramu poté, co byla obsazena do role v dokumentárním seriálu HBO, a uvedla: „Nemůžu se dočkat, až se proměním v ikonickou performerku, americkou hrdinku, okouzlující bisexuálku, bohyni, intelektuálku, globální humanitární pracovnici (a špionku), kterou jsi byla.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Červený kříž a jeho historie

Červený kříž a jeho historie

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 1. 2023 0:05

Kořeny Červeného kříže sahají až do roku 1859, kdy se obchodník Henry Dunant stal svědkem krvavých…

Po stopách parfémů: Od balzámů a kadidel k výjimečným niche vůním

Po stopách parfémů: Od balzámů a kadidel k výjimečným niche vůním

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 1. 2023 0:05

Lidé v průběhu let používali parfémy mnoha různými způsoby. V mnoha kulturách měly k parfémovaným…

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 1. 2023 0:05

Otec moderní astronomie. I tak se Mikuláši Koperníkovi někdy říká. Jako první evropský vědec…

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 1. 2023 0:05

Byla nejmladší první dámou v americké historii, první nevěstou, která se provdala za úřadujícího…

Samuel Morse (†80): Malíř, který vynalezl telegraf

Samuel Morse (†80): Malíř, který vynalezl telegraf

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 10. 1. 2023 0:05

Nejprve si vybudoval pověst vynikajícího malíře-portrétisty. Ve čtyřiceti letech se Samuel Morse…

Po stopách internetu: Může za to Sputnik

Po stopách internetu: Může za to Sputnik

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 1. 2023 0:05

Na rozdíl od technologií, jako je žárovka nebo telefon, internet nemá jediného „vynálezce“ a…

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 12. 2022 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Historie čištění zubů, jak ji neznáte

Historie čištění zubů, jak ji neznáte

Autor: Veronika Schieblová, Datum: 15. 12. 2022 0:05

Větvičky s roztřepenými konci, kartáčky ze zvířecích štětin nebo ultrazvuková technologie vyvinutá…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová