V časných ranních hodinách 15. dubna tak opustily Titanic v záchranném člunu číslo šest. Člun mohl pojmout 65 osob, ale místo toho vezl pouze dva muže, chlapce a 21 žen, z nichž jedna byla slavná „nepotopitelná“ Molly Brownová. Po několika hodinách v chladném oceánu osazenstvo člunu zachránila loď Carpatia.
Ženy se vrátily do Británie a Elsie pokračovala v práci pro WSPU. Po vypuknutí první světové války se členky této organizace včetně Elsie dočasně vzdaly boje za volební právo žen a pomáhaly jako ošetřovatelky. Elsie se připojila ke skotské ženské nemocniční jednotce a odcestovala do Rumunska.
Když se nemocniční jednotka dostala do Ruska, Elsie se v Petrohradě stala přímým účastníkem historického okamžiku světových dějin, ruské revoluce v roce 1917.
Po první světové válce bylo ženám v Anglii přiznáno omezené volební právo a brzy se pro ženskou polovinu populace otevřely další možnosti. Například v roce 1919 umožnil zákon Sex Disqualification Act ženám vstup do profesí, které jim byly dříve zapovězeny, mj. účetnictví a právo.
Bowermanová toho využila a vystudovala práva. V roce 1924 byla přijata do advokátní komory. Stala se první advokátkou, která vykonávala praxi u slavného londýnského soudu Old Bailey.
Stejně jako během první světové války nabídla Bowermanová své služby i během druhé světové války. Pracovala v rámci Královské dobrovolnické služby žen a na ministerstvu informací. Bowermanová se také připojila k BBC a v letech 1941–1945 působila jako styčná důstojnice pro její severoamerickou službu.
Po skončení války vznikla Organizace spojených národů. V roce 1947 byla Bowermanová pověřena, aby pomohla vytvořit Komisi pro postavení žen této organizace.
Elsie Bovermanová se plně věnovala své práci, nikdy se nevdala a neměla děti. Zemřela 18. října 1973 ve věku 83 let.
V roce 2016 byl objeven malý portrét Bowermanové, a byl dán do aukce (jeho odhadní cena byla stanovena na 1 000 liber, ale v březnu 2016 se prodal za 2 000 liber). Během dražby byla odhalena souvislost s Titanikem – ukázalo se, že dražitel Timothy Medhurst byl pravnukem Roberta Hichense, rotmistra, který byl s Bowermanovou v šestém záchranném člunu!
Před aukcí Medhurst poznamenal: „Je úžasné, že se mohu podívat na stejnou dámu, která by se před více než 100 lety dívala na mého prapradědečka na palubě záchranného člunu uprostřed Atlantického oceánu.“
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Ve filmu Jamese Camerona Titanic byla pravdivě zobrazena jako dáma, která nabádala posádku…
Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…
Po jednom z nejvýznamnějších vědců je také pojmenována jeden ze způsobů konzervace potravin –…
Kdo stojí za jejich vznikem? Která ikona nošení silonek zpopularizovala? A jak se nosí dnes?
O tom, kdo se dostane na pódium Carnegie Hall, rozhoduje umělecká rada. Za vystoupení v budově na…
Bohatým bral, chudým dával. Robin Hood, hrdina balad, knih a filmů, podle pověstí žil na přelomu 12…
Na pracovišti ženy dostaly červený karafiát, na podnikovém večírku vyslechly projevy o důležité…
Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…
Komentáře