Clara Barton zaznamenávala osobní údaje vojáků, o které se starala, a vyhledávala jejich rodiny. Její neúnavnou činnost vysoce oceňoval i prezident Lincoln. Na jeho popud pomáhala rodinám najít pohřešované vojáky a informovat o jejich osudu. To samozřejmě nemohla zvládnut sama. Založila tedy Kancelář informací o pohřešovaných mužích americké armády.
V roce 1869 odjela původně na dovolenou do Evropy. Tam se dozvěděla o existenci Mezinárodního červeného kříže. Po návratu do Ameriky získala politickou podporu, aby Spojené státy uzavřely tzv. Ženevskou úmluvu stanovující pravidla pro péči o nemocné a raněné ve válce. Založila a vedla Americký červený kříž. Soustředila se na pomoc při přírodních katastrofách, což tehdy byly smrtelné povodně v Pensylvánii, ničivé hurikány a přílivové vlny v Texasu.
„Kdybych měla mluvit o válce, nebylo by to proto, abych poukázala na úspěchy dobyvatelských armád, ale neštěstí a bídu, které po nich zůstávají.“
Kritika jejího autoritářského přístupu a špatné hospodaření s finančními prostředky ji nakonec donutily v roce 1904 rezignovat. Okamžitě si našla jinou užitečnou práci a založila Národní asociaci první pomoci, která mj. zajišťovala potřebné léky a zdravotnický materiál policii a hasičům.
Clara se nikdy nevdala a neměla děti. Kdysi se hovořilo o jejím románku s ředitelem Liberálního institutu, kde si po roce 1851 rozšiřovala vzdělání. Jestli je to pravda, nebo pouhá fáma, to už se nikdo nedozví.
Poslední léta svého života strávila ve svém domě v Marylandu, který nějakou dobu sloužil i jako ředitelství Červeného kříže. Tam v roce 1908 napsala autobiografický Příběh mého dětství a tam 12. dubna 1912 zemřela na zápal plic. Bylo jí 90 let.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Ve filmu Jamese Camerona Titanic byla pravdivě zobrazena jako dáma, která nabádala posádku…
Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…
Po jednom z nejvýznamnějších vědců je také pojmenována jeden ze způsobů konzervace potravin –…
Kdo stojí za jejich vznikem? Která ikona nošení silonek zpopularizovala? A jak se nosí dnes?
O tom, kdo se dostane na pódium Carnegie Hall, rozhoduje umělecká rada. Za vystoupení v budově na…
Bohatým bral, chudým dával. Robin Hood, hrdina balad, knih a filmů, podle pověstí žil na přelomu 12…
Na pracovišti ženy dostaly červený karafiát, na podnikovém večírku vyslechly projevy o důležité…
Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…
Komentáře