Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Clara Barton (90): „Anděl“ bitevního pole a přesvědčená feministka
Wikimedia Commons
Inspirace / Retro

Clara Barton (90): „Anděl“ bitevního pole a přesvědčená feministka

datum: 4. 1. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
Když zjistila, že její kolega ve škole dostal za stejnou práci dvojnásobný plat než ona, nesmírně ji to popudilo. Pozdější zakladatelka amerického červeného kříže Clara Barton dala výpověď s odůvodněním, že nikdy nebude pracovat za méně peněz než muži!

Jedna z nejrespektovanějších hrdinek americké občanské války začala kariéru jako učitelka, ale své poslání našla v pomoci zraněným vojákům na bojištích občanské války i mimo ně. Když válka skončila, Clara Barton neúnavně pracovala na identifikaci pohřešovaných a zesnulých vojáků. Její úsilí vyústilo v založení červeného kříže ve Spojených státech.

Rodiče podporovali vzdělávání

Clarissa Barton se narodila 25. prosince 1821 v Oxfordu v Massachusetts jako jedna z pěti dětí. Její otec Stephen, který byl vysloužilý voják a kapitán v záloze, i maminka Sarah podporovali zrušení otroctví. Své děti vedli ke vzdělávání. Malá Clara začala chodit do školy už ve třech letech společně se starším bratrem Stephenem. Brzy vynikala ve čtení i v psaní.

V deseti převzala péči o mladšího bratra Davida, který se zotavoval po těžkém úrazu. Spadl ze střechy stodoly a utrpěl vážná zranění hlavy. Podávala mu předepsané léky a přikládala pijavice (tehdy standardní léčba). Ačkoli lékaři nad chlapcem už zlomili hůl, Clara se nevzdala a David se nakonec zcela uzdravil.

Bojovala za rovnoprávnost žen

Clara byla v dětství plachá a samotářská. Snaha rodičů „vyléčit“ ji tím, že odjede na internátní školu, se nezdařila. S depresemi se vrátila domů. Když si rodiče všimli, jak se věnuje různým mladším bratrancům a sestřenicím, přesvědčili ji, aby se stala učitelkou. Certifikát opravňující k učitelské práci získala už v 17 letech. Učitelská práce ji těšila a naplňovala. Odešla po dvanácti letech, když nový mužský kolega dostal jednou tak vysoký plat než ona.

„Nikdy nesmíte tolik přemýšlet, zda se vám to líbí nebo ne, zda je to snesitelné nebo ne; nikdy nesmíte myslet na nic jiného než na potřebu a na to, jak ji naplnit.“

V roce 1855 radikálně změnila život. Přestěhovala se do Washingtonu a začala pracovat v Americkém patentovém úřadu jako úřednice – za stejnou mzdu jako její mužští kolegové. Administrativa prezidenta Jamese Buchana ženské rovnoprávnosti nefandila a Clara byla po třech letech vyhozena. Teprve po zvolení Abrahama Lincolna začátkem 60. let 19. století se do patentového úřadu vrátila.

Anděl bitevního pole

Tehdy propukla americká občanská válka, někdy se jí také říká válka Jihu proti Severu. V nedokončené budově washingtonského Kapitolu vznikla provizorní nemocnice. A Clara cítila potřebu starat se o zraněné, nosit jim jídlo, oblečení a další nezbytnosti. Psala za vojáky dopisy jejich blízkým, nabízela laskavá slova a útěchu. Celkem pracovala na 16 bojištích a přezdívalo se jí Anděl bitevního pole.

Začala organizovat převozy zdravotního materiálu a potravin do provizorních nemocnic poblíž frontových linií. Bez formálního zdravotnického vzdělání se stala „americkou Florence Nightingale“, zakladatelkou ošetřovatelské péče.


Florence Nightingale (†90): „Dáma s lampou“, která položila základy moderního ošetřovatelství

Clara Barton zaznamenávala osobní údaje vojáků, o které se starala, a vyhledávala jejich rodiny. Její neúnavnou činnost vysoce oceňoval i prezident Lincoln. Na jeho popud pomáhala rodinám najít pohřešované vojáky a informovat o jejich osudu. To samozřejmě nemohla zvládnut sama. Založila tedy Kancelář informací o pohřešovaných mužích americké armády.

Základy červeného kříže

V roce 1869 odjela původně na dovolenou do Evropy. Tam se dozvěděla o existenci Mezinárodního červeného kříže. Po návratu do Ameriky získala politickou podporu, aby Spojené státy uzavřely tzv. Ženevskou úmluvu stanovující pravidla pro péči o nemocné a raněné ve válce. Založila a vedla Americký červený kříž. Soustředila se na pomoc při přírodních katastrofách, což tehdy byly smrtelné povodně v Pensylvánii, ničivé hurikány a přílivové vlny v Texasu.

Kdybych měla mluvit o válce, nebylo by to proto, abych poukázala na úspěchy dobyvatelských armád, ale neštěstí a bídu, které po nich zůstávají.

Kritika jejího autoritářského přístupu a špatné hospodaření s finančními prostředky ji nakonec donutily v roce 1904 rezignovat. Okamžitě si našla jinou užitečnou práci a založila Národní asociaci první pomoci, která mj. zajišťovala potřebné léky a zdravotnický materiál policii a hasičům.

Clara se nikdy nevdala a neměla děti. Kdysi se hovořilo o jejím románku s ředitelem Liberálního institutu, kde si po roce 1851 rozšiřovala vzdělání. Jestli je to pravda, nebo pouhá fáma, to už se nikdo nedozví.

Poslední léta svého života strávila ve svém domě v Marylandu, který nějakou dobu sloužil i jako ředitelství Červeného kříže. Tam v roce 1908 napsala autobiografický Příběh mého dětství a tam 12. dubna 1912 zemřela na zápal plic. Bylo jí 90 let.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 11. 2022 0:05

Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…

Benjamin Franklin (†84): Opravdu vyzkoušel funkční hromosvod?

Benjamin Franklin (†84): Opravdu vyzkoušel funkční hromosvod?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 10. 2022 0:05

Benjamin Franklin vzal 10. června 1752 za bouřky ven papírového draka, připevnil ho ke kovové tyči…

10 nepotopitelných faktů o Titanicu

10 nepotopitelných faktů o Titanicu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 9. 2022 0:05

Titanic je jedním z těch vzácných filmů, které nebyly jen hitem – byl to fenomén. Získal 11 Oscarů,…

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 9. 2022 0:05

Mnoho slavných spisovatelů se stalo autory „jedné“ knihy. Namátkou například John Irving a Svět…

Josephine Bakerová bořila sexuální stereotypy a zároveň se zasazovala o občanská práva

Josephine Bakerová bořila sexuální stereotypy a zároveň se zasazovala o občanská práva

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 29. 8. 2022 0:05

Francouzská bavička a bojovnice za občanská práva narozená v Americe bojovala proti konzervativních…

9 zajímavostí o plukovníku Sandersovi, zakladateli KFC

9 zajímavostí o plukovníku Sandersovi, zakladateli KFC

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 8. 2022 0:05

Zakladatele Kentucky Fried Chicken s jeho charakteristickým bílým oblekem a kozí bradkou zná celý…

Vasco da Gama: První mořeplavec, jehož lodě dopluly z Evropy přímo do Indie

Vasco da Gama: První mořeplavec, jehož lodě dopluly z Evropy přímo do Indie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2022 0:05

Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 8. 2022 0:05

Navenek byla největší hollywoodskou femme fatale, ale uvnitř se křehká herečka potýkala s démony,…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 3 přípravky na strie za 790 Kč!

14. 11. 2022 13:40 autor -mav-