Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ava Gardner (†67): Osudoví muži naivní venkovanky, která se narodila na Štědrý den
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Ava Gardner (†67): Osudoví muži naivní venkovanky, která se narodila na Štědrý den

datum: 23. 12. 2021 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Přitahovala pozornost mužů, byla slavná a bohatá. Ohromující kráska „s tváří anděla a tělem bohyně“ je důkazem toho, že krása nezaručuje štěstí.

Největší hvězda v historii Hollywoodu se narodila 24. prosince 1922 v Grabtownu v Severní Karolíně jako nejmladší ze sedmi dětí Jonase a Molly Gardnerových. Měla dva starší bratry, Raymonda a Melvina, a čtyři sestry, Beatrice, Elsie Mae, Inez a Myru. Rodiče byli chudí farmáři, kteří pěstovali bavlnu a tabák. Aby uživili početnou rodinu, Molly ještě provozovala penzion pro mladé učitele. V době hospodářské krize se rodina na čas přestěhovala do Virginie, kde ale Jonas zemřel. Avě bylo tehdy 15 let. Matka se vrátila opět do Grabtownu a obnovila penzion. Peněz bylo málo, ale Molly trvala na tom, aby nejmladší Ava chodila do školy. Úspěšně odmaturovala a nastoupila na uměleckou vysokou školu Atlantic Christian College.

Fotka, která rozhodla

O jejím dalším osudu rozhodla náhoda. Sestra Beatrice se provdala za profesionálního fotografa Larryho Tarru, který měl ateliér na Páté Avenue v New Yorku. Při jedné z návštěv švagr Avu vyfotil a její portrét si vystavil ve výloze. Fotka upoutala pozornost Barnarda Duhana, úředníka právního oddělení divadla Loews Theatres, který občas hledal nové tváře pro hollywoodské studio MGM (Metro Goldwyn Mayer).

Larry mu nejprve nedůvěřoval a kontakt na Avu mu nedal. Přesto ho možnost, že by krásná švagrová mohla dobýt Hollywood, tak nadchla, že spolu se svými zaměstnanci celou noc vyvolávali různé Aviny fotografie. Ráno je předal Duhanovi. A Ava opravdu brzy obdržela pozvání na konkurs do MGM.

Šéf MGM Louis B. Mayer prohlásil: „Neumí zpívat, neumí hrát, neumí mluvit, ale je úžasná….!“

Okouzlil ho její vzhled a jako dobrý obchodník vycítil, že tahle krásná dívka by mohla upoutat diváky. Bylo jí pouhých 18, když podepsala sedmiletou smlouvu s platem 50 dolarů týdně. Nejdřív však musela projít důkladnou průpravou – dostala osobního učitele, který ji učil správně mluvit i správně se pohybovat ve společnosti. A samozřejmě musela zvládnout základy herectví.

Záletný Mickey

„Nebyla jsem ani hvězdičkou, nebyla jsem ničím,“ uvedla po letech Ava ve svých memoárech. Jednou z prvních osob, které v novém působišti potkala, byl Mickey Rooney. V té době už populární herec byl proslulým hollywoodským playboyem. Naivní venkovská dívka se mu líbila a hned ji začal obletovat. Ohromoval ji večeřemi v drahých restauracích, vodil ji do společnosti slavných hvězd, posílal pro ni luxusní limuzínu.

Netrvalo ani rok a pár se zasnoubil. Mickey ji vezl představit své matce. Na to Ava později vzpomínala: „Na pohovce seděla malá žena se sklenkou bourbonu v ruce. Pár vteřin si mě prohlížela a pak klidně utrousila: ‚Myslím, že do kalhotek se ti ještě nedostal.‘“ Měla pravdu, Ava se v lednu 1942 vdávala jako panna. Z jejich sňatku neměl žádnou radost Louis B. Mayer. Po zásnubách zuřil, protože měl obavu, že Mickeyho fanynky přestanou chodit na filmy se svým idolem. Ava zatím získala pár menších rolí.

„Měli jsme sex snad pořád,“ říkala Ava. „Byla jsem do něj beznadějně zamilovaná a myslela jsem si, že tomu tak bude napořád.“

Dva měsíce po svatbě musela Ava náhle jít na operaci slepého střeva. Po návratu našla v posteli dámskou sponu do vlasů… Mickeovým výmluvám a ujišťováním, že jde o omyl, nevěřila a vyhodila ho z bytu.

Role jako úplatek

Mayer se bál skandálu a nabídl Avě první větší roli ve filmu Ghosts on the Loose s podmínkou, že Mickeymu odpustí. Tehdy si poprvé diváci Avu zapamatovali. Od Mickeyho dostala k premiéře nádherný diamantový prsten. O týden později ji však požádal, aby mu ho půjčila. Dal ho do zástavy, aby splatil dluhy bookmakerům. Mickey byl dobrým hercem nejen na plátně, ale i v životě. Před zamilovanou Avou hrál nevinného, absolutně věrného muže, který nikdy nikoho nemiloval tak jako ji. Neustále však Avě lhal. Ta měla podezření, že ji podvání s Lanou Turner.

Manželství se definitivně rozpadlo po jedné společné návštěvě baru. „Mickey celý večer pil,“ řekla Ava, „a jako vždy byl středem pozornosti. Seděla jsem poblíž, ale on mě úplně ignoroval.“ Pak vytáhl z kapsy notýsek plný ženských jmen a telefonních čísel.

„Začal nahlas číst ženská jména a popisovat, jaké jsou v posteli.“

Ochromená a ponížená Ava utekla domů a ještě tu noc vyhodila Mickeyho definitivně! Po roce manželství podala žádost o rozvod. A to i přesto, že ji Mayer vyhrožoval, že pokud rozvod ochromí Mickovu kariéru, Ava už si v Hollywoodu ani neškrtne. To se naštěstí nestalo.

Další roční manželství

Druhým Aviným mužem byl jazzový hudebník Artie Shaw. Vzali se v roce 1945 a o rok později ji Artie opustil kvůli jiné ženě.

Zatímco osobní život se nedařil, ve filmovém světě se zrodila nová hvězda. Tu z Avy udělaly snímky Zabijáci (1946) a Mogambo, kde hrála mj. s Grace Kelly a Clarkem Gablem (1953). Ava žila několik let s miliardářem Howardem Hughesem, když jí vstoupila do života největší láska – Frank Sinatra.


Monacká kněžna Grace (†52): Žila opravdu „jako v pohádce“?

Osudový muž

Setkali se v jednom klubu a protančili spolu celou noc. Frank se do ní naprosto zbláznil. Mělo to malý nedostatek – byl v té době ženatý s Nancy Barbat a vychovávali tři děti. Deset dní po rozvodu (1951) se oženil s Avou.


Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Ti dva se chvíli milovali, chvíli na sebe žárlili a vzájemně se podezírali z nevěr, pak se hádali a nenáviděli… a zase usmiřovali. Frank si kvůli ní i demonstrativně podřezal žíly. Divoký vztah vydržel šest let. Ava v té době dvakrát otěhotněla a dvakrát šla na potrat, protože si nechtěla ohrozit kariéru.

„Nebyli jsme schopni spolu žít. Kdo by staral o naše děti?“

Po rozvodu našla útěchu mj. v náručí spisovatele Ernesta Hemingwaye nebo toreadora Miguela Dominguína. Posledních 35 let života strávila v Evropě. Pár let žila ve Španělsku, kde byl jejím sousedem bývalý argentinský diktátor Juan Peron. Pak se přestěhovala do Londýna. Tam ji v roce 1986 zastihla těžká mozková příhoda, po níž částečně ochrnula. Sinatra jí zaplatil letenku do Ameriky, aby mohla navštívit ty nejlepší lékaře.

Zemřela na zápal plic 25. ledna 1990 v Londýně. Pochována je v rodné Severní Karolíně. Na její pohřeb přijela velká černá limuzína s tmavými skly. Po celou dobu konání smutečního obřadu z auta nikdo nevystoupil. Přesto se všichni domnívali, že tam seděl Frank Sinatra, který přišel dát poslední sbohem velké lásce svého života.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 6. 2022 0:05

„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 6. 2022 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

5 slavných mořeplavců, jejichž objevy změnily svět (1)

5 slavných mořeplavců, jejichž objevy změnily svět (1)

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 6. 2022 0:05

Když se Evropané poprvé vydali na plavbu přes Atlantický oceán, hledali nové cesty do Číny a na…

10 věcí, které možná nevíte o britské královně

10 věcí, které možná nevíte o britské královně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 6. 2022 0:05

Britská královna Alžběta II. je nejdéle vládnoucím panovníkem v britské historii. V červnu 2022…

Donna Karan (73): Každé ženě stačí jen 7 jednoduchých kousků oblečení!

Donna Karan (73): Každé ženě stačí jen 7 jednoduchých kousků oblečení!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 6. 2022 0:05

Zatímco většina módních návrhářů prezentuje luxusní kolekce, Donna Karan vsadila na to, co…

Henry Ford (†83): Člověk, který miloval jednoduchost

Henry Ford (†83): Člověk, který miloval jednoduchost

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 6. 2022 0:05

Už v dětství se budoucí výrobce dostupných aut pro všechny Henry Ford snažil zjednodušit i obyčejné…

Michael Jackson a Lisa Presleyová: Podivné manželství

Michael Jackson a Lisa Presleyová: Podivné manželství

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 14. 6. 2022 0:05

Překvapivé svatební oznámení krále popu a dcery Elvise Presleyho v roce 1994 šokovalo svět. O…

James Cook (†50): Každý námořník měl nárok na čtyři a půl litru piva denně

James Cook (†50): Každý námořník měl nárok na čtyři a půl litru piva denně

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 6. 2022 0:05

Nikdo nezměnil geografii tohoto světa tolik jako mořeplavec James Cook. V druhé polovině 18.…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

16. 6. 2022 14:30 autor -red-