Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Eva Perónová (Evita): Argentinská Popelka
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Eva Perónová (Evita): Argentinská Popelka

datum: 27. 4. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
Osud jí vyměřil jen 33 let života, který připomíná jihoamerické telenovely. I za tak krátkou dobu si Evita jako manželka prezidenta získala srdce velké části Argentinců a stala se v jejich očích nesmrtelnou. Pro jiné to byla zlatokopka a intrikánka. Pravdu už se dnes nikdo nedoví.

Eva María Ibarguren se narodila 7. května 1919 jako jedna z pěti nemanželských dětí chovatele dobytka Juana Duarta a jeho služky Juany Ibarguren. Juan měl jen pár kilometrů od Los Toldos, kde žila Juana, zákonitou manželku s dětmi.

Cesta za hereckým snem

Když Juan v roce 1926 tragicky zahynul při autonehodě, život „druhé rodiny“ se radikálně změnil. Duartova manželka pocházela z vlivné a bohaté rodiny, která se postarala, aby nemanželské děti neměly právo na dědictví. Zároveň je vyhnala z domu, kde s Juanou žily.  


9 otazníků kolem smrti monacké kněžny Grace

V roce 1935 patnáctiletá Eva ukončila základní školu, kde ji ze všeho nejvíc bavilo vystupovat ve školních divadelních představeních. Zalíbilo se jí to a toužila se stát herečkou, proto se vypravila do Buenos Aires.

Počátky byly složité. Obcházela divadla a filmové produkce a snažila se prosadit. Neměla žádné vzdělání, údajně byla pologramotná, a navíc s venkovským dialektem. Živila se chvíli jako modelka a fotila do časopisů pro pány! Ctižádostivá dívka ale začala pracovat v rádiu, k tomu jí pomohl tehdejší milenec, populární zpěvák Augustin Magaldi, samozřejmě ženatý... Díky rádiu se stala známou.

Magický den

V lednu 1944 se zúčastnila charitativního večera ve prospěch obyvatel města San Juan zasaženého zemětřesením. Tam Eva Duarte potkala budoucího manžela, plukovníka, politika a tehdejšího viceprezidenta Juana Peróna. Později Evita ve svých vzpomínkách nazývá toto setkání „magickým dnem“, počátkem svého „skutečného života“.


François Mitterrand (†79): Záletný prezident a jeho dvě ženy

Očití svědci připomínají, že nenápadná Evita uzemnila Peróna, druhého muže v zemi, větou: „Děkuji vám, plukovníku, že jste.“ Krásná Evita vzhlížela k staršímu muži, který jí imponoval svým postavením a mocí. Perónovi, který byl už několik let vdovcem, zase lichotil obdiv mladé ženy. Ať už prvotní úmysly měli jeden či druhý jakékoli, brzy se do sebe opravdu zamilovali.

Když se Perón se poprvé veřejně objevil se svou mladou přítelkyní, šokoval své kolegy důstojníky tím, že jeho oficiální partnerkou je neúspěšná herečka! Vzali se o rok později, roku 1945. V politicky třaskavých jihoamerických podmínkách, kde se střídaly legitimní vlády s vojenskými puči jako na běžícícm pásu, Juan Perón oznámil kandidaturu na argentického prezidenta. Vedle sebe měl skvělého spojence a pomocníka – manželku Evitu.

Pomohla manželovi vyhrát prezidentské volby

Ačkoli argentinské ženy v té době ještě neměly hlasovací právo, dařilo se Evitě oslovit je prostřednictvím různých ženských spolků a vysvětlit jim, aby přesvědčily doma muže dát hlas Perónovi. Tato „zprostředkovaná“ metoda kampaně zafungovala – Juan Perón se stal prezidentem a v roce 1947 udělil ženám hlasovací právo.


Americká pohádka: Jacqueline (†64) a John (†46) Kennedyovi

Poprvé byla manželkou prezidenta žena, která nepocházela z privilegované elity a která neměla žádné vzdělání. Eva Perónová, aniž by zastávala oficiální funkce, založila nadaci, jejímž prostřednictvím podporovala zlepšení životní úrovně nejchudších vrstev společnosti. Perón si byl vědom její popularity, proto se ní radil před důležitými schůzkami. Politický směr, který vyznávali, byl směsí nacionalismu, fašismu a populismu.

Evita se postupně stává druhou nejdůležitější osobou státu. Již během života ji „perónisté“ nazývali symbolem sociální spravedlnosti a „duchovním vůdcem národa“. Kult Perónových se prolínal do fungování celé společnosti.

„Don´t cry for me, Argentina…“

26. července 1952 Evita zemřela ve věku třiatřiceti let na rakovinu dělohy. Argentina se zahalila do smutku. Pohřbu se účastnilo obrovské množství lidí, kteří přišli z různých částí země, aby se rozloučili se „svou“ Evitou.

V aristokratických čtvrtích Buenos Aires se její smrt naopak setkala s radostí a vzájemnými blahopřáními. Na zdi domu naproti prezidentskému paláci se objevil obrovský nápis: „Ať žije rakovina!“

Juan Perón nařídil, aby lidé, kteří Evitě psali dopisy, na něž už nestačila odepsat, dostali odpověď – obálku se slovy: „Líbám tě z nebe.“ V roce 1953 Perón prohlásil Evitu za svatou, což byl jeden z důvodů jeho vyloučení z církve.

Tělo Evity bylo nabalzamováno a vystaveno na veřejnosti až do roku 1955, kdy byl její manžel během převratu svržen. Pak byla tajně pohřbena v Itálii, aby se nakonec její ostatky vrátily v roce 1974 domů, do Argentiny.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 30. 6. 2022 0:05

Královna Viktorie byla královnou Spojeného království Velké Británie a Irska od roku 1837 do roku…

Marcello Mastroianni (†72): Měl spoustu žen, přesto nikdy nezapomněl každý den zavolat své manželce

Marcello Mastroianni (†72): Měl spoustu žen, přesto nikdy nezapomněl každý den zavolat své manželce

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 29. 6. 2022 0:05

Se svou první a poslední manželkou z padesáti let trvání jejich svazku strávil jen prvních dvacet.…

Steve Jobs: Pan „Nakouslé jablko“

Steve Jobs: Pan „Nakouslé jablko“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 6. 2022 0:05

Americký vynálezce, designér a podnikatel, spoluzakladatel, generální ředitel a předseda…

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 6. 2022 0:05

„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 6. 2022 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

5 slavných mořeplavců, jejichž objevy změnily svět (1)

5 slavných mořeplavců, jejichž objevy změnily svět (1)

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 6. 2022 0:05

Když se Evropané poprvé vydali na plavbu přes Atlantický oceán, hledali nové cesty do Číny a na…

10 věcí, které možná nevíte o britské královně

10 věcí, které možná nevíte o britské královně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 6. 2022 0:05

Britská královna Alžběta II. je nejdéle vládnoucím panovníkem v britské historii. V červnu 2022…

Donna Karan (73): Každé ženě stačí jen 7 jednoduchých kousků oblečení!

Donna Karan (73): Každé ženě stačí jen 7 jednoduchých kousků oblečení!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 6. 2022 0:05

Zatímco většina módních návrhářů prezentuje luxusní kolekce, Donna Karan vsadila na to, co…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

16. 6. 2022 14:30 autor -red-