Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 zastavení s Francisem Scottem Fitzgeraldem
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

10 zastavení s Francisem Scottem Fitzgeraldem

datum: 26. 7. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Francis Scott Fitzgerald, jeden z nejvýraznějších představitelů tvz. Ztracené generace a autor románu Velký Gatsby, patří k nejslavnějším spisovatelům 20. století. Podívejme se pod pokličku jeho zajímavého a přitom tragického života.

13 podob Ernesta Hemingwaye (†61)

  1. Byl pojmenován po slavném předkovi Francis Scott Key Fitzgerald se narodil v St. Paul v Minnesotě 24. září 1896. Byl pojmenován po vzdáleném příbuzném, právníku a spisovateli Francisi Scottovi Keyoivi. Ten byl autorem textu hymny Spojených států (1812). Když spisovatel v roce 1934 v alkoholovém oparu projížděl kolem sochy slavného předka, prý vyskočil z auta, schoval se do křoví a křičel na kamarády: „Hlavně, ať mě Frank nevidí opilého!“
  2. Ve škole mu to nešlo Fitzgerald sice hodně četl a od dětství se u něj projevoval talent na psaní, ale byl velice špatným studentem a měl problémy s pravopisem. Zřejmě trpěl dyslexií. Po přečtení původní verze bez redakční úpravy knihy Na prahu ráje, prohlásil literární kritik Edmund Wilson (mj. bývalý spolužák Fitzgeralda), že jde „o jednu z nejméně gramotných knih, jaké kdy četl“. 
  3. Těsně se vyhnul vojenské službě za první světové války Když USA v roce 1917 vstoupily do první světové války, Fitzgerald byl právě vyloučen z univerzity v Princetonu a měl nastoupit jako podporučík do armády. Bál se, že by mohl v bitvě zemřít, začal proto zběsile psát v naději, že po sobě zanechá literární odkaz. Příměří však bylo podepsáno v listopadu 1918, krátce před tím, než měl mladík odjet na evropská válečná pole.
  4. Jeho manželka Zelda byla inspirací pro ženy 20. let 20. století Krátce poté, co vyšel román Na prahu ráje (This Side of Paradise), se Fitzgerald oženil se Zeldou Sayre, dcerou alabamského soudce. Krásná a nepředvídatelná Zelda byla hlavní inspirací pro novou generaci osvobozených dívek, o kterých Fitzgerald často psal ve svých románech a příbězích. Kouřila a pila na veřejnosti, vyprávěla přisprostlé vtipy a byla uznávanou malířkou, tanečnicí a spisovatelkou. Už v průběhu svatební cesty se u ní projevila psychická porucha, kvůli které strávila většinu zbývajícího života po sanatoriích. Fitzgerald poté upadl do alkoholismu. 
  5. Vedl si mimořádně podrobný deník V letech 1919 až 1937 Fitzgerald doslova posedle a do detailů zaznamenával svůj život do velké knihy vázané v kůži. Fitzgerald dokumentoval vše od svého prvního slova („nahoru“), přes svou výšku ve 13 letech až do dne, kdy se zamiloval do Zeldy (7. září 1918). Kromě podrobného popisování svého života se věnoval i informacím o své finanční situaci.
  6. Nikdy nežil na stejném místě déle než několik let Přestože si Fitzgerald jako spisovatel vydělal nemalé jmění, nikdy nevlastnil dům a většinu svého života strávil v pronajatých domech, bytech a prvotřídních hotelech. V letech 1920 až 1940 žil v New Yorku, Connecticutu, Minnesotě, Long Islandu, Paříži, na Francouzské riviéře, Římě, Los Angeles, Delaware, Švýcarsku, Baltimoru a Severní Karolíně. Fitzgeraldova potulná povaha byla částečně způsobena jeho pokusy najít klid a ticho pro psaní. Občas nějakou dobu pobýval v místech, kde byla hospitalizována jeho duševně nemocná manželka Zelda.
  7. Udržoval přátelství s Ernestem Hemingwayem Naproto odlišní muži, macho Hemingway a uhlazený městský typ Fitzgerald, po setkání v Paříži v roce 1925 navázali přátelství. Jejich vztah komplikovala Hemingwayova nechuť k Zeldě Fitzgeraldové, kterou popsal jako „bláznivou ženu“, která manžela rozptyluje od psaní. Zelda zase Hemingwaye nesnášela a tvrdila, že má s jejím manželem homosexuální poměr. Aby jí dokázal, že to není pravda, zaplatil si prostitutku. Koncem dvacátých let se oba literární velikáni přestali přátelit a Hemingway později při několika příležitostech Fitzgeralda napadal.
  8. Jeho nejslavnější dílo bylo považováno za propadák Navzdory nadšeným recenzím od několika kritiků, Fitzgeraldovo mistrovské dílo z roku 1925 Velký Gatsby se za jeho života nikdy nestalo bestsellerem. Ve srovnání s jeho prvními dvěma romány si tato kniha vedla špatně, prodalo se jen něco málo přes 20 000 výtisků a jeho vydavateli přinesla jen skromný zisk. Zájem o knihu vzrostl až po druhé světové válce. Tehdy se tento titul zařadil mezi nejoblíbenější americké romány všech dob.
  9. Pracoval jako hollywoodský scenárista Po sérii neúspěchů a opakovaných pokusech přestat pít se Fitzgerald v roce 1937 přestěhoval do Los Angeles, kde pracoval jako scenárista filmového studia MGM. Strávil tam více než dva roky, ale své knihy se mu nepodařilo prosadit jako námět pro film. 
  10. Zemřel před dokončením svého posledního románu V roce 1940 začal Fitzgerald psát román Poslední magnát inspirovaný jeho hollywoodskými zkušenostmi. Byl zadlužený, hodně pil, ale věřil, že jeho nedokončená práce bude bestsellerem. V prosinci 1940 prodělal Fitzgerald infarkt a zemřel 21. prosince 1940 ve věku 44 let. Nedokončený román Poslední magnát byl vydán o rok později a mnoho kritiků jej označilo za jeho nejlepší dílo. 

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Zdroj informací: biography.com, Wikipedia


Francis Scott Key Fitzgerald (*24. září 1896) byl americký romanopisec, esejista, scenárista a autor povídek. ● Navštěvoval Princetonskou univerzitu, ale byl vyloučen. ● Když byl jako voják poslán do Alabamy, zamiloval se do bohaté prominentky Zeldy Sayre. Ačkoli ho zpočátku odmítla kvůli jeho finanční situaci, nakonec souhlasila, že si ho vezme poté, co vydal komerčně úspěšnou knihu Na prahu ráje (1920). ● Jejich jediná dcera Frances se narodila v roce 1921. ● Zelda strávila většinu života na psychiatrických klinikách, Francis se do konce života snažil zbavit závislosti na alkoholismu. ● Během působení v Hollywoodu měl milostný poměr s tehdy sedmnáctiletou hvězdičkou Lois Moran. ● Zemřel 21. prosince 1940 v Los Angeles na infarkt. ● Zelda ho přežila o osm let.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 10. 2024 0:05

První vydání jeho nejslavnějšího románu Sto roků samoty bylo rozebráno za týden. Díky honoráři za…

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 10. 2024 0:05

Navenek byla největší hollywoodskou femme fatale, ale uvnitř se křehká herečka potýkala s démony,…

Louis Braille: Vynalezl písmo pro nevidomé, které se používá už dvě stovky let

Louis Braille: Vynalezl písmo pro nevidomé, které se používá už dvě stovky let

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 10. 2024 0:05

Muž, jehož jediným portrétem je posmrtná maska, vynalezl systém vyvýšených bodů, který umožňuje…

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 10. 2024 0:05

Zakladatel moderní české historie vůbec nebyl nudný patron. Od mládí to byl pohledný muž, který se…

Ethel Kennedyová (†96): Přežila manžela, dva syny i několik vnoučat a pravnoučat

Ethel Kennedyová (†96): Přežila manžela, dva syny i několik vnoučat a pravnoučat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 10. 2024 0:05

Přivdala se do jedné z nejznámějších amerických rodin. Ethel Kennedyová, vdova po senátorovi…

Sigourney Weaver: Čtyřicet let šťastně vdaná hvězda

Sigourney Weaver: Čtyřicet let šťastně vdaná hvězda

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 10. 2024 0:05

Nikdo by nehádal, že Sigourney Weaver nedávno oslavila své 75. narozeniny. A zatímco většina jejích…

Ursula von Layenová (66): Nejvýše postavená Evropanka je lékařka, která má sedm dětí

Ursula von Layenová (66): Nejvýše postavená Evropanka je lékařka, která má sedm dětí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 10. 2024 0:05

Drobná blondýnka Ursula von Layenová, předsedkyně Evropské komise, nosí velikost 34, maso jí…

Marcello Mastroianni (†72): Měl spoustu žen, přesto nikdy nezapomněl každý den zavolat své manželce

Marcello Mastroianni (†72): Měl spoustu žen, přesto nikdy nezapomněl každý den zavolat své manželce

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 10. 2024 0:05

Se svou první a poslední manželkou z padesáti let trvání jejich svazku strávil jen prvních dvacet.…

Tip šéfredaktorky

Připravte si svatomartinskou husu s Velkou knedlíkovou kuchařkou

23. 10. 2024 15:39 autor -mav-