Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 zastavení s Francisem Scottem Fitzgeraldem
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

10 zastavení s Francisem Scottem Fitzgeraldem

datum: 28. 9. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
Francis Scott Fitzgerald, jeden z nejvýraznějších představitelů tvz. Ztracené generace a autor románu Velký Gatsby, patří k nejslavnějším spisovatelům 20. století. Podívejme se pod pokličku jeho zajímavého a přitom tragického života.

13 podob Ernesta Hemingwaye (†61)

  1. Byl pojmenován po slavném předkovi Francis Scott Key Fitzgerald se narodil v St. Paul v Minnesotě 24. září 1896. Byl pojmenován po vzdáleném příbuzném, právníku a spisovateli Francisi Scottovi Keyoivi. Ten byl autorem textu hymny Spojených států (1812). Když spisovatel v roce 1934 v alkoholovém oparu projížděl kolem sochy slavného předka, prý vyskočil z auta, schoval se do křoví a křičel na kamarády: „Hlavně, ať mě Frank nevidí opilého!“
  2. Ve škole mu to nešlo Fitzgerald sice hodně četl a od dětství se u něj projevoval talent na psaní, ale byl velice špatným studentem a měl problémy s pravopisem. Zřejmě trpěl dyslexií. Po přečtení původní verze bez redakční úpravy knihy Na prahu ráje, prohlásil literární kritik Edmund Wilson (mj. bývalý spolužák Fitzgeralda), že jde „o jednu z nejméně gramotných knih, jaké kdy četl“. 
  3. Těsně se vyhnul vojenské službě za první světové války Když USA v roce 1917 vstoupily do první světové války, Fitzgerald byl právě vyloučen z univerzity v Princetonu a měl nastoupit jako podporučík do armády. Bál se, že by mohl v bitvě zemřít, začal proto zběsile psát v naději, že po sobě zanechá literární odkaz. Příměří však bylo podepsáno v listopadu 1918, krátce před tím, než měl mladík odjet na evropská válečná pole.
  4. Jeho manželka Zelda byla inspirací pro ženy 20. let 20. století Krátce poté, co vyšel román Na prahu ráje (This Side of Paradise), se Fitzgerald oženil se Zeldou Sayre, dcerou alabamského soudce. Krásná a nepředvídatelná Zelda byla hlavní inspirací pro novou generaci osvobozených dívek, o kterých Fitzgerald často psal ve svých románech a příbězích. Kouřila a pila na veřejnosti, vyprávěla přisprostlé vtipy a byla uznávanou malířkou, tanečnicí a spisovatelkou. Už v průběhu svatební cesty se u ní projevila psychická porucha, kvůli které strávila většinu zbývajícího života po sanatoriích. Fitzgerald poté upadl do alkoholismu. 
  5. Vedl si mimořádně podrobný deník V letech 1919 až 1937 Fitzgerald doslova posedle a do detailů zaznamenával svůj život do velké knihy vázané v kůži. Fitzgerald dokumentoval vše od svého prvního slova („nahoru“), přes svou výšku ve 13 letech až do dne, kdy se zamiloval do Zeldy (7. září 1918). Kromě podrobného popisování svého života se věnoval i informacím o své finanční situaci.
  6. Nikdy nežil na stejném místě déle než několik let Přestože si Fitzgerald jako spisovatel vydělal nemalé jmění, nikdy nevlastnil dům a většinu svého života strávil v pronajatých domech, bytech a prvotřídních hotelech. V letech 1920 až 1940 žil v New Yorku, Connecticutu, Minnesotě, Long Islandu, Paříži, na Francouzské riviéře, Římě, Los Angeles, Delaware, Švýcarsku, Baltimoru a Severní Karolíně. Fitzgeraldova potulná povaha byla částečně způsobena jeho pokusy najít klid a ticho pro psaní. Občas nějakou dobu pobýval v místech, kde byla hospitalizována jeho duševně nemocná manželka Zelda.
  7. Udržoval přátelství s Ernestem Hemingwayem Naproto odlišní muži, macho Hemingway a uhlazený městský typ Fitzgerald, po setkání v Paříži v roce 1925 navázali přátelství. Jejich vztah komplikovala Hemingwayova nechuť k Zeldě Fitzgeraldové, kterou popsal jako „bláznivou ženu“, která manžela rozptyluje od psaní. Zelda zase Hemingwaye nesnášela a tvrdila, že má s jejím manželem homosexuální poměr. Aby jí dokázal, že to není pravda, zaplatil si prostitutku. Koncem dvacátých let se oba literární velikáni přestali přátelit a Hemingway později při několika příležitostech Fitzgeralda napadal.
  8. Jeho nejslavnější dílo bylo považováno za propadák Navzdory nadšeným recenzím od několika kritiků, Fitzgeraldovo mistrovské dílo z roku 1925 Velký Gatsby se za jeho života nikdy nestalo bestsellerem. Ve srovnání s jeho prvními dvěma romány si tato kniha vedla špatně, prodalo se jen něco málo přes 20 000 výtisků a jeho vydavateli přinesla jen skromný zisk. Zájem o knihu vzrostl až po druhé světové válce. Tehdy se tento titul zařadil mezi nejoblíbenější americké romány všech dob.
  9. Pracoval jako hollywoodský scenárista Po sérii neúspěchů a opakovaných pokusech přestat pít se Fitzgerald v roce 1937 přestěhoval do Los Angeles, kde pracoval jako scenárista filmového studia MGM. Strávil tam více než dva roky, ale své knihy se mu nepodařilo prosadit jako námět pro film. 
  10. Zemřel před dokončením svého posledního románu V roce 1940 začal Fitzgerald psát román Poslední magnát inspirovaný jeho hollywoodskými zkušenostmi. Byl zadlužený, hodně pil, ale věřil, že jeho nedokončená práce bude bestsellerem. V prosinci 1940 prodělal Fitzgerald infarkt a zemřel 21. prosince 1940 ve věku 44 let. Nedokončený román Poslední magnát byl vydán o rok později a mnoho kritiků jej označilo za jeho nejlepší dílo. 

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Zdroj informací: biography.com, Wikipedia


Francis Scott Key Fitzgerald (*24. září 1896) byl americký romanopisec, esejista, scenárista a autor povídek. ● Navštěvoval Princetonskou univerzitu, ale byl vyloučen. ● Když byl jako voják poslán do Alabamy, zamiloval se do bohaté prominentky Zeldy Sayre. Ačkoli ho zpočátku odmítla kvůli jeho finanční situaci, nakonec souhlasila, že si ho vezme poté, co vydal komerčně úspěšnou knihu Na prahu ráje (1920). ● Jejich jediná dcera Frances se narodila v roce 1921. ● Zelda strávila většinu života na psychiatrických klinikách, Francis se do konce života snažil zbavit závislosti na alkoholismu. ● Během působení v Hollywoodu měl milostný poměr s tehdy sedmnáctiletou hvězdičkou Lois Moran. ● Zemřel 21. prosince 1940 v Los Angeles na infarkt. ● Zelda ho přežila o osm let.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Amedeo Modigliani (†35): Bohém a génius, kterému osud dopřál jen krátký život

Amedeo Modigliani (†35): Bohém a génius, kterému osud dopřál jen krátký život

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 5. 2023 0:05

Malíř a sochař Amedeo Modigliani zemřel v pouhých pětatřiceti letech. Za svůj život uspořádal jen…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Maria Callas (†53): Porodila Onasissovi mrtvého syna

Maria Callas (†53): Porodila Onasissovi mrtvého syna

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 4. 2023 0:05

Ačkoli se jí říkalo „La Divina“ (božská), její život byl bohužel zcela pozemský. Byla osamělá a…

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 4. 2023 0:05

Britská královská rodina ji slušně řečeno „nemusela“. Wallis Simpsonová natolik okouzlila…

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 4. 2023 0:05

Ve filmu Jamese Camerona Titanic byla pravdivě zobrazena jako dáma, která nabádala posádku…

Robert F. Kennedy Jr.: Vstoupí do Bílého domu další z rodiny Kennedyů?

Robert F. Kennedy Jr.: Vstoupí do Bílého domu další z rodiny Kennedyů?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 4. 2023 0:05

Syn bývalého generálního prokurátora USA Roberta F. Kennedyho a synovec bývalého prezidenta Johna F…

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 3. 2023 0:05

Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…

Roald Dahl (†74): Knihu „Karlík a továrna na čokoládu“ psal v době osobních tragédií

Roald Dahl (†74): Knihu „Karlík a továrna na čokoládu“ psal v době osobních tragédií

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 3. 2023 0:05

Kniha Roalda Dahla z roku 1964, které se po celém světě prodalo nejméně 20 milionů výtisků v 55…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková