Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 zastavení s Francisem Scottem Fitzgeraldem
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

10 zastavení s Francisem Scottem Fitzgeraldem

datum: 19. 4. 2021 0:05 autor: Anna Vágnerová
Francis Scott Fitzgerald, jeden z nejvýraznějších představitelů tvz. Ztracené generace a autor románu Velký Gatsby, patří k nejslavnějším spisovatelům 20. století. Podívejme se pod pokličku jeho zajímavého a přitom tragického života.
  1. Byl pojmenován po slavném předkovi Francis Scott Key Fitzgerald se narodil v St. Paul v Minnesotě 24. září 1896. Byl pojmenován po vzdáleném příbuzném, právníku a spisovateli Francisi Scottovi Keyoivi. Ten byl autorem textu hymny Spojených států (1812). Když spisovatel v roce 1934 v alkoholovém oparu projížděl kolem sochy slavného předka, prý vyskočil z auta, schoval se do křoví a křičel na kamarády: „Hlavně, ať mě Frank nevidí opilého!“
  2. Ve škole mu to nešlo Fitzgerald sice hodně četl a od dětství se u něj projevoval talent na psaní, ale byl velice špatným studentem a měl problémy s pravopisem. Zřejmě trpěl dyslexií. Po přečtení původní verze bez redakční úpravy knihy Na prahu ráje, prohlásil literární kritik Edmund Wilson (mj. bývalý spolužák Fitzgeralda), že jde „o jednu z nejméně gramotných knih, jaké kdy četl“. 
  3. Těsně se vyhnul vojenské službě za první světové války Když USA v roce 1917 vstoupily do první světové války, Fitzgerald byl právě vyloučen z univerzity v Princetonu a měl nastoupit jako podporučík do armády. Bál se, že by mohl v bitvě zemřít, začal proto zběsile psát v naději, že po sobě zanechá literární odkaz. Příměří však bylo podepsáno v listopadu 1918, krátce před tím, než měl mladík odjet na evropská válečná pole.
  4. Jeho manželka Zelda byla inspirací pro ženy 20. let 20. století Krátce poté, co vyšel román Na prahu ráje (This Side of Paradise), se Fitzgerald oženil se Zeldou Sayre, dcerou alabamského soudce. Krásná a nepředvídatelná Zelda byla hlavní inspirací pro novou generaci osvobozených dívek, o kterých Fitzgerald často psal ve svých románech a příbězích. Kouřila a pila na veřejnosti, vyprávěla přisprostlé vtipy a byla uznávanou malířkou, tanečnicí a spisovatelkou. Už v průběhu svatební cesty se u ní projevila psychická porucha, kvůli které strávila většinu zbývajícího života po sanatoriích. Fitzgerald poté upadl do alkoholismu. 
  5. Vedl si mimořádně podrobný deník V letech 1919 až 1937 Fitzgerald doslova posedle a do detailů zaznamenával svůj život do velké knihy vázané v kůži. Fitzgerald dokumentoval vše od svého prvního slova („nahoru“), přes svou výšku ve 13 letech až do dne, kdy se zamiloval do Zeldy (7. září 1918). Kromě podrobného popisování svého života se věnoval i informacím o své finanční situaci.
  6. Nikdy nežil na stejném místě déle než několik let Přestože si Fitzgerald jako spisovatel vydělal nemalé jmění, nikdy nevlastnil dům a většinu svého života strávil v pronajatých domech, bytech a prvotřídních hotelech. V letech 1920 až 1940 žil v New Yorku, Connecticutu, Minnesotě, Long Islandu, Paříži, na Francouzské riviéře, Římě, Los Angeles, Delaware, Švýcarsku, Baltimoru a Severní Karolíně. Fitzgeraldova potulná povaha byla částečně způsobena jeho pokusy najít klid a ticho pro psaní. Občas nějakou dobu pobýval v místech, kde byla hospitalizována jeho duševně nemocná manželka Zelda.
  7. Udržoval přátelství s Ernestem Hemingwayem Naproto odlišní muži, macho Hemingway a uhlazený městský typ Fitzgerald, po setkání v Paříži v roce 1925 navázali přátelství. Jejich vztah komplikovala Hemingwayova nechuť k Zeldě Fitzgeraldové, kterou popsal jako „bláznivou ženu“, která manžela rozptyluje od psaní. Zelda zase Hemingwaye nesnášela a tvrdila, že má s jejím manželem homosexuální poměr. Aby jí dokázal, že to není pravda, zaplatil si prostitutku. Koncem dvacátých let se oba literární velikáni přestali přátelit a Hemingway později při několika příležitostech Fitzgeralda napadal.
  8. Jeho nejslavnější dílo bylo považováno za propadák Navzdory nadšeným recenzím od několika kritiků, Fitzgeraldovo mistrovské dílo z roku 1925 Velký Gatsby se za jeho života nikdy nestalo bestsellerem. Ve srovnání s jeho prvními dvěma romány si tato kniha vedla špatně, prodalo se jen něco málo přes 20 000 výtisků a jeho vydavateli přinesla jen skromný zisk. Zájem o knihu vzrostl až po druhé světové válce. Tehdy se tento titul zařadil mezi nejoblíbenější americké romány všech dob.
  9. Pracoval jako hollywoodský scenárista Po sérii neúspěchů a opakovaných pokusech přestat pít se Fitzgerald v roce 1937 přestěhoval do Los Angeles, kde pracoval jako scenárista filmového studia MGM. Strávil tam více než dva roky, ale své knihy se mu nepodařilo prosadit jako námět pro film. 
  10. Zemřel před dokončením svého posledního románu V roce 1940 začal Fitzgerald psát román Poslední magnát inspirovaný jeho hollywoodskými zkušenostmi. Byl zadlužený, hodně pil, ale věřil, že jeho nedokončená práce bude bestsellerem. V prosinci 1940 prodělal Fitzgerald infarkt a zemřel 21. prosince 1940 ve věku 44 let. Nedokončený román Poslední magnát byl vydán o rok později a mnoho kritiků jej označilo za jeho nejlepší dílo. 

Francis Scott Key Fitzgerald (*24. září 1896) byl americký romanopisec, esejista, scenárista a autor povídek. ● Navštěvoval Princetonskou univerzitu, ale byl vyloučen. ● Když byl jako voják poslán do Alabamy, zamiloval se do bohaté prominentky Zeldy Sayre. Ačkoli ho zpočátku odmítla kvůli jeho finanční situaci, nakonec souhlasila, že si ho vezme poté, co vydal komerčně úspěšnou knihu Na prahu ráje (1920). ● Jejich jediná dcera Frances se narodila v roce 1921. ● Zelda strávila většinu života na psychiatrických klinikách, Francis se do konce života snažil zbavit závislosti na alkoholismu. ● Během působení v Hollywoodu měl milostný poměr s tehdy sedmnáctiletou hvězdičkou Lois Moran. ● Zemřel 21. prosince 1940 v Los Angeles na infarkt . ● Zelda ho přežila o osm let.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 8. 2022 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 8. 2022 0:05

Navenek byla největší hollywoodskou femme fatale, ale uvnitř se křehká herečka potýkala s démony,…

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 8. 2022 0:05

Zakladatel moderní české historie vůbec nebyl nudný patron. Od mládí to byl pohledný muž, který se…

Daniel Radcliffe (33): Harry Potter měl potíže s alkoholem

Daniel Radcliffe (33): Harry Potter měl potíže s alkoholem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2022 0:05

Před natáčením šestého pokračování série o čarodějnickém učni Harry Potter a Princ dvojí krve tehdy…

Audrey Hepburn (†63): Hvězda, která nenáviděla jídlo

Audrey Hepburn (†63): Hvězda, která nenáviděla jídlo

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 7. 2022 0:13

„Zlato, pamatuj, že skutečná dáma by neměla vážit víc než čtyřicet šest kilogramů. Přísahej, že…

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 7. 2022 0:05

Koncem roku to bude 530 let od chvíle, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus ve službách španělské koruny…

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 7. 2022 0:05

V době, kdy ženy v rakousko-uherské monarchii teprve bojovaly za volební právo, poslankyní Českého…

Kate Winsletová (46): Kila navíc neřeší a má se ráda

Kate Winsletová (46): Kila navíc neřeší a má se ráda

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 7. 2022 0:05

Jedna z nejslavnějších britských hereček Kate Winsletová je známá tím, že si nepřeje na obálkách…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

23. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová