Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Monacká kněžna Grace (†52): Žila opravdu „jako v pohádce“?
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Monacká kněžna Grace (†52): Žila opravdu „jako v pohádce“?

datum: 20. 7. 2021 0:05 autor: Luboš Y. Koláček
Svatbou s monackým knížetem Rainierem III. v roce 1956 ukončila půvabná Grace Kelly svou filmovou kariéru, načež s elegancí vklouzla do role monacké kněžny. Jenomže hned po svatbě zakázal její manžel promítat filmy, ve kterých hrála.

Režiséři jí dál nabízeli řadu rolí, Rainier jí ale natáčení nedovolil. Grace se tedy věnovala zejména své nové roli matky tří dětí, které manželovi postupně porodila.

K filmování se Grace vrátila až v roce 1982, když už s manželem žili odděleně: začala dělat na filmu „Rearranged“, který však nedokončila. Zabila se totiž zcela nečekaně v autě. Jak se to stalo?

Podle oficiálních zpráv onoho 13. září 1982 prodělala za jízdy ve svém automobilu „náhlý srdečný záchvat“, kvůli němuž „ztratila kontrolu nad řízením“ v prudkých serpentinách přímo nad Monte Carlem. Vůz s Grace za volantem minul okraj silnice a zřítil se z třicetimetrového srázu. Kněžna přežila, zemřela až druhý den na „krvácení do mozku“. Bylo jí 52 let.

Nejpůvabnější sexbomba v dějinách filmu

Neskonale půvabná, bezchybně krásná hollywoodská ikona je dodnes považována za jednu z nejhezčích hereček Hollywoodu. Americký filmový institut ji zařadil mezi patnáct nejvýznamnějších filmových hereček všech dob. Její filmová kariéra trvala šest let, hrála v jedenácti filmech.

I po své smrti, když roku 1995 sestavoval britský filmový časopis Empire žebříček „100 nejvíce sexy hereček v dějinách kinematografie“, se Grace Kelly umístila mezi první pěticí! Kdo ale byla tahleta zářná Grace?

Dcerou zámožného klanu

Narodila se jako Grace Patricie Kelly dne 12. prosince 1929 jako třetí dítě v zámožném americkém rodinném klanu Kellyových. Od malička byla tichá a plachá. Spolu se sourozenci bydleli s rodiči v obrovském domě ve Filadelfii a vychovali ji v přísně katolickém duchu.

Tatínek Jack Kelly s manželkou v šedesátých letech 19. století emigroval do USA z Irska. Pocházel z chudiny, byl to ale podnikavý muž, hezký a talentovaný, který neustále bojoval o své „místo na slunci“. Jako výtečný sportovec se dostal až na olympijské hry v Antverpách, kde vyhrál dvě zlaté medaile – a stal se rázem americkým hrdinou. Ve Spojených státech pak vybudoval cihelné impérium.

Jak být herečkou...

Grace ale vůbec nebyla po tatínkovi, vymykala se i z kruhů svých ambiciózních sourozenců. Nejraději prý byla nenápadnou součástí davu, leč přitom toužila být herečkou. Dostala se na prestižní newyorskou Americkou akademii dramatických umění, kde se zpočátku živila sama – jako modelka a dokonce i uvaděčka v kině. Její krása jí nicméně předurčila pro jiné životní role: líbila se mužům a zalíbila se i hlavounům od filmu.

Svou první hereckou příležitost, malou roličku, dostala v klasickém westernu „V pravé poledne“. Během čtyřtýdenního natáčení prožila milostný románek s tehdy padesátiletým hercem Gary Cooperem, a také bylo veřejným tajemstvím, že si s ní podobně užíval i samotný režisér filmu Fred Zinnemann. O rok později měla románek se slavným hercem Clarkem Gablem při africkém natáčení filmu Mogambo... 


Clark Gable (†59): Zabila ho Marilyn Monroe?

Osudová setkání

Hvězdnou kariéru předurčilo její setkání s proslulým režisérem Alfredem Hitchcockem, který s ní natočil tři zásadní filmy v čele s „Vraždou na objednávku“.


Alfred Hitchcock (†80): Muž, který rád děsil lidi

Díky této práci se stala „symbolem panenské krásy, která překypuje sexualitou“, jak o ní napsaly dobové žurnály. Ani tentokrát se nebránila erotickému románku s hereckým kolegou Rayem Millandem, leč Ray byl ženatý, veřejnost se bavila – a Grace se musela veřejně omluvit, aby zachránila svoji kariéru.

Pak ale na jaře roku 1955 přijela Grace Kelly na filmový festival v Cannes a v Monaku se potkala se knížetem Rainierem. Navzájem se prý „okouzlili“ a snad i zamilovali. Vypočítavý kníže ale především v tu dobu potřeboval publicitu a bohatou nevěstu, matku potenciálních dětí, jinak by knížecí rod vymřel.

Tak či onak, záhy přišla knížecí žádost o její ruku. Grace přijala. Obřad byl velkolepý, přímý přenos sledovaly miliony lidí po celém světě. Pak novomanželé odpluli na několikatýdenní líbánky na španělské ostrovy.

Z pohádky do pekla 

Grace prohlásila: „Žiju v pohádce!“ Jenomže brzy pochopila, že její život se od základů mění. Z manžela se vyklubal mrzutý a nerudný brouk, panovačný, doslova diktátorský.

Grace nemohlo vystát monacké služebnictvo, nelíbila se poddaným a ke všemu musela každodenně podstupovat knížečí protokol prastarých šlechtických zvyků a etikety, což ji vyčerpávalo.

Naštěstí brzy otěhotněla a roku 1957 porodila dceru Caroline. Monako rázem jásalo! Teprve nyní byla přijata jako uznávaná kněžna. O rok později se narodil syn Albert.


Monacký kníže Albert, kdysi nejžádanější starý mládenec se nikdy nechtěl ženit

Jenomže když přišel Alfred Hitchcock s nabídkou další role, propukla v knížectví hysterie, neboť bylo „ne-my-sli-tel-né!!!“, že by se snad mohla jejich kněžna na plátně kin byť jen líbat s cizím mužem. Rainier řekl radikálně „NE!“ a Grace se musela podřídit. A do toho potratila. Pak ale znovu otěhotněla a roku 1965 porodila dceru Stefanii.

Útěk „profesionální matky“

S Grace se stala „profesionální matka“, ale jak děti rostly, pár se neustále odcizoval, Rainier měl i nemanželské poměry. Grace se cítila ponížená! A strašně sama. Ponořila se tedy do charitativní práce, v Monaku založila jesle, řídila charitu po celém světě.

Když si pak Grace pořídila byt v Paříži, veřejnost měla jasno. Kněžna se ničím netajila:

„Pro mne znamená přestěhování do Paříže něco na způsob rozvodu,“ svěřila se kamarádkám a ty si to nenechaly pro sebe.

Pro děti, které si z Monaka odvedla, chtěla prý lepší vzdělání, což se podařilo, nicméně vedla se stále vzpurnějšími puberťáky neustále spory a hádky. Její trápení ukončila již zmíněná autonehoda.

Vraťme se ještě k její herecké kariéře.

Ódy na Hvězdu

„Je to dokonalá dáma,“ prohlásil o Grace vyhlášený světový král hororu Alfred Hitchcock. A jak ji hodnotil tento mistr filmu, který dle kritiků dokázal „odkrýt její skrytou smyslnost“? Grace Kellyová byla prý „...elegantní, vzdělaná, neskutečně krásná, prostě prvotřídní. Zvenčí chladná, zevnitř plná ohně.“ A jak to bylo doopravdy?

V Hollywoodu měla Grace pověst „nymfomanky“, která prý minimálně s každým ze svých filmových partnerů měla vášnivý milostný románek. To ostatně jaksi nepřímo potvrdila i její matka Margaret, která krátce před svatbou s monackým knížetem připustila před zástupci tisku, že její neobyčejná dcera si uměla „...dobýt srdce kteréhokoliv slavného herce“. Grace nicméně navenek vždy působila rezervovaně a ctnostně, byla přece slušně vychovanou dámou z „dobré rodiny“.

Každý se může přesvědčit o tom, že herečka Grace Kelly si každičkou „erotickou scénu“, každé objetí a polibek, vášnivě užívala. Tady však v těch dobách erotika na plátnech kin končila. Rozdychtěnému divákovi musel vystačit jen pohled na dokonalé rysy obličeje této erotické filmové bohyně, na její labutí šíji, úzký pas, štíhlé nohy, dokonalou postavičku a ladnou chůzi hollywoodské sexbomby.

„Je tak dokonalá, tak krásná, talentovaná a kultivovaná...,“ povzdechl si Gracein filmový partner James Stewart, „...kdyby tak byla obyčejná...“.

Kolik jen žen ji napodobovalo!

Mnoho slavných žen v čele třeba i s princeznou Dianou se Grace pokoušelo napodobit její neskutečné kouzlo elegance, zářivou oslnivost, vznešenost i noblesu. Jenomže – takové kouzlo se napodobit prostě nedá!


Diana (†36): Ze života naivní princezny

No, snad se mu dá přiblížit po stránce životosprávy a životního stylu. Takže, dámy, vězte, že Grace nikdy nekouřila (ty cigarety ve filmu jsou pouhým zdáním!), pila hodně čisté vody, často plavala, jako dívka dělala intenzivně balet...

Ale hlavně: zářila z ní opravdová radost ze života, o kterou ji pak na čas připravily její svazující povinnosti monacké kněžny.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2023 13:20

„Nevím si rady s dítětem, pohrozím mu čertem a Mikulášem“. Myslíte si, že může tato myšlenka…

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 19:58

Podzim a zima s sebou každoročně přinášejí vyšší riziko nákazy virovými infekcemi. Ty jsou pro…

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 11. 2023 0:05

Tajemný hřbitov, hrad nebo mlýn. Určitě už jste o nějakém slyšeli. Děsivým místem ale může být i…

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 10. 2023 0:05

Lidé se ne vždy umí dobře uskromnit, zvláště když se zdá, že je všeho dostatek a že je to chutné.…

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 10. 2023 0:05

Již více než deset let se 29. října připomíná Světový den lupénky, která má za cíl rozptýlit mýty o…

Preventivní odstranění prsou?

Preventivní odstranění prsou?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 10. 2023 0:05

V rámci kampaně Růžový říjen přinášíme příběhy dvou žen, které kvůli mutaci BRCA genů podstoupily…

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Autor: -ket-, Datum: 20. 10. 2023 12:00

Na začátku letošního roku se zdražilo vodné a stočné. Výhled na následující rok sice vypadá lépe,…

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Miladou Brandejskou z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF, Datum: 18. 10. 2023 5:00

Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-