Navzdory stále napjatějšímu manželství svých rodičů Harry proslul jako dítě veselou povahou. V roce 1989 nastoupil princ Harry do školy ve Wetherby, kam již docházel jeho starší bratr William. Pak v roce 1992 následoval svého bratra do Ludgrove School, internátní školy v Berkshire.
Přibližně v této době byl údajně informován o blížícím se rozchodu rodičů, který byl oficiálně oznámen v prosinci téhož roku. Manželé se rozvedli v roce 1996.
Po šokující smrti princezny Diany při autonehodě 31. srpna 1997 zůstal princ Harry několik dní na Balmoralu a truchlil v ústraní. Poté odcestoval do Londýna se svou babičkou, královnou Alžbětou II., a svým bratrem, aby se připravil na pohřeb princezny Diany.
6. září 1997 prošel princ Harry kolem tisíců lidí, kteří se shromáždili, aby se rozloučili s Dianou. Ve smutečním průvodu kráčel za matčinou rakví spolu s bratrem, otcem a dědečkem princem Phillipem.
Stejně jako jiní teenageři se i princ Harry rád bavil. Údajně popíjel alkohol a v létě 2001 zkusil kouřit marihuanu.
V lednu 2002 se zprávy o princově „užívání si“ dostaly na titulní stránky bulvárních novin. Princ Harry se ke svým prohřeškům přiznal svému otci, který ho přiměl navštívit rehabilitační centrum v jižním Londýně, aby se na vlastní kůži přesvědčil o nebezpečích spojených s užíváním drog.
V lednu 2005 se stal hlavním aktérem dalšího průšvihu – v několika novinách byly zveřejněny jeho fotografie, na nichž má na sobě nacistickou uniformu na maškarním večírku. V reakci na kritiku vydal princ Harry prohlášení:
„Velmi se omlouvám, pokud jsem někoho urazil nebo uvedl do rozpaků. Byla to špatná volba kostýmu a já se za ni omlouvám.“
V srpnu 2012 se princ Harry opět dostal do hledáčku bulváru poté, co na veřejnost unikly jeho nahé fotografie. Snímky prince byly pořízeny během soukromého večírku v hotelovém pokoji v Las Vegas, kde údajně se svými přáteli hrál striptýzový kulečník.
Po ukončení studia na Etonu strávil nějaký čas cestováním po Austrálii, Argentině a Africe. Při návštěvě Lesotha v jižní Africe se zapojil do charitativní činnosti a pracoval v domově pro sirotky obětí AIDS.
Když se v roce 2005 princ Harry a jeho bratr zúčastnili svatby svého otce s Camillou Parker Bowlesovou, řekl novinářům:
„Vždycky byla mně a Williamovi velmi blízká.... Není to zlá macecha. Je to úžasná žena a udělala našeho otce velmi, velmi šťastným, což je nejdůležitější.“
V dubnu 2017 princ Harry otevřeně hovořil s britskou novinářkou Bryony Gordonovou v podcastu, který zveřejnil deník Daily Telegraph, o tom, jak se na sklonku dvacátých let snažil vyrovnat se smrtí své matky.
„Mohu s jistotou říci, že ztráta maminky ve 12 letech, a tedy uzavření všech mých emocí na dalších 20 let, měla poměrně vážný dopad nejen na můj osobní život, ale i na mou práci,“ řekl.
Dodal, že měl pocit, že byl „mnohokrát velmi blízko úplnému zhroucení“, a nakonec vyhledal odbornou pomoc.
O svůj osobní příběh se podělil v naději, že povzbudí ostatní, aby „prolomili stigma obklopující problémy s duševním zdravím“, uvádí článek v deníku Daily Telegraph.
Po různých vztazích Harry začal v roce 2016 chodit s herečkou Meghan Markleovou, hvězdou televizního seriálu Kravaťáci. Po svatbě v kapli svatého Jiří na hradě Windsor 19. května 2018 královna svému vnukovi oficiálně udělila titul vévoda ze Sussexu a další tituly hrabě z Dumbartonu a baron Kilkeel.
Dne 6. května 2019 Meghan a Harry přivítali na svět syna Archie Harrisona Mountbattena-Windsora.
„Byl to ten nejúžasnější zážitek, jaký jsem si kdy dokázal představit,“ řekl. „Jak nějaká žena dokáže to, co dělá, je nepochopitelné. Ale oba jsme naprosto nadšení a jsme vděční za všechnu tu lásku a podporu od všech tam venku. Bylo to úžasné, takže jsme se o to chtěli se všemi podělit.“
Dcera Lilibet „Lili“ Diana Mountbatten-Windsor se narodila 4. června 2021 v Santa Barbara Cottage Hospital v kalifornské Santa Barbaře.
Už v lednu 2020 vévoda a vévodkyně ze Sussexu vypustili zprávu, že plánují „odstoupit“ ze svých vysokých funkcí v královské rodině a pracovat na tom, aby se stali „finančně nezávislými“.
Harry ped časem připustil, že si s Williamem nejsou tak blízcí jako kdysi, ale bagatelizoval představu, že mezi nimi došlo k zásadní roztržce:
„Momentálně jsme určitě na různých cestách, ale já tu pro něj vždycky budu a stejně tak vím, že on tu bude vždycky pro mě... Nevídáme se tak často jako dřív, protože jsme tak zaneprázdnění, ale mám ho moc rád.“
V současné době je vztah Harryho a jeho královských příbuzných napjatý. Uvidíme, co přinese budoucnost.
Zdroje informací: Biography.com, Wikipedia
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…
V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…
Britská královská rodina ji slušně řečeno „nemusela“. Wallis Simpsonová natolik okouzlila…
Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…
Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…
Na první pohled příběh jako z pohádky o tisíci a jedné noci ve skutečnosti asi tak pohádkový nebyl.…
Už dvě desítky let tvoří britský korunní princ William pár s Catherine, dříve Kate Middletonovou,…
Charles, nejdéle sloužící následník trůnu v britské historii, se stal králem. 70 let následnického…
Komentáře