Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Vévodkyně Camilla: Nejvíc nenáviděná žena v Británii?
Wikimedia Commons, KoronaLacassePhoto - Own workCC BY-SA 4.0
Inspirace / Královské rodiny

Vévodkyně Camilla: Nejvíc nenáviděná žena v Británii?

datum: 4. 7. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
Dnes už i královnou respektovaná manželka prince Charlese byla dlouhá léta propírána bulvárem. Veřejnost ji odsuzovala a měla cejch té, která „rozvrátila manželství Charlese s Dianou“. Teprve pětatřicet let od prvního setkání si s Charlesem řekli své ano. To už měl každý z nich za sebou jedno manželství a rozvod.

Chytrá a sečtělá dívka

Camilla Shandová se narodila 17. července 1947 v Londýně do rodiny britského armádního důstojníka. Rozhodně nešlo o běžnou britskou rodinu.

Patřili k vyšší společenské třídě, byli šlechtici a měli blízko ke královské rodině. Ostatně není tajemství, že prababička z matčiny strany Alice Keppellová byla milenkou Charlesova prapradědečka Edvarda II.

Camilla studovala na prestižní dívčí škole Queen´s Gate, kterou opustila v 16 letech, pak studovala ve Švýcarsku a absolvovala kurz francouzštiny a francouzské literatury v Paříži.


Zamilovaná královna a (ne)věrný Filip

Podle učitelů i spolužáků byla Milla, jak se Camille říkalo, bystrá, chytrá a sebevědomá dívka, k tomu i velice sečtělá. Její otec měl velkou knihovnu a Camilla od dětství vášnivě četla, zajímala se o přírodu, od malička jezdila na koni, lovila ryby a ráda pracovala na zahradě.

V osmnácti letech se odstěhovala z domova, s kamarádkami si pronajala byt v centru Londýna a nějakou dobu pracovala jako sekretářka pro různé firmy na West Endu.


Anna (71): Pracovitá princezna, která nechtěla být módní ikonou

Konec velké lásky

K setkání s osudovým mužem došlo na zápase póla ve Winsor Great Parku v roce 1970. Mezi Camillou a o rok mladším Charlesem to okamžitě zajiskřilo, když zjistili, že mají stejné zájmy i stejný smysl pro humor. Známá je Camillina průpovídka: „Moje prababička měla poměr s vaším pradědečkem. Co s tím uděláme?“

Tak začal pětatřicetiletý vztah následníka trůnu a jeho dnešní manželky. Byla to velká láska. Energická Camilla, plná života, se kterou si Charles rozuměl a do které se zamiloval, se ale královské rodině nezamlouvala. Zařídili, aby Charles odjel sloužit do královského námořnictva mimo Británii. Když se po osmi měsících vrátil, Camilla už byla zasnoubená s Andrewem Parkerem-Bowlesem. Ten předtím chodil s Charlesovou sestrou Annou.


Alžběta II. a Diana: Taková normální tchyně a snacha?

Dvě nešťastná manželství

Svatba Camilly a o sedm let staršího Andrewa se konala v červenci 1973. Po roce se narodil syn Tom (jeho kmotrem je princ Charles) a za další čtyři dcera Laura. Camilla se věnovala dětem, ale manželství nebylo nijak šťastné. O sedm let starší Andrew měl slabost pro ženy a Camilla se dál scházela s Charlesem, tehdy údajně byli jen přátelé.

Velkolepá svatba Charlese s mladičkou Dianou na první pohled vypadala jako začátek nového života Charlese – života bez Camilly. Manželství Charlese s Dianou začalo mít viditelné trhliny a procházelo krizemi. Oficiálně jejich rozchod oznámil premiér John Major v prosinci 1992.

Charles se později přiznal, že s Camillou obnovil vztah v roce 1986. Ve skutečnosti ho nikdy nepřerušili. Alespoň ten přátelský...


Diana: Jak lidová princezna změnila svět

Sousto pro bulvár

Hned počátkem nového roku měl bulvár velké sousto. Na veřejnost se dostaly záznamy telefonického hovoru Camilly s Charlesem. Novinářka bulvárního listu The Sun to okomentovala: „Pár, který se miluje roky, ne měsíce. Všechno je to tak intimní a přízemní a – pokud se oprostíme od skutečnosti, že oba podvádějí své partnery – roztomile lidské.“

V rozhovoru pro The Mail on Sunday Camilla později otevřeně přiznala, jak trpěla, když média v této době propírala jejich vztah a ona neustále byla v jejich hledáčku. „Nemohla jsem nikam jít… Bylo to strašné. Hluboce nepříjemné období, které bych nepřála ani největšímu nepříteli. Bez své rodiny bych to nevydržela.“


10 věcí, které možná nevíte o britské královně

Pomalé tání

Camilla v té době už několik let žila odděleně od manžela a v roce 1994 podali žádost o rozvod, který byl dokončen roce 1995, Charles a Diana byli rozvedeni o rok později.

Tragická smrt princezny Diany opět volnému staronovému páru nepřála. Proti vztahu Charlese a Diany se stavěla především královna Alžběta II. Dokonce se odmítla účastnit oslavy Charlesových 50. narozenin, kterou organizovala Camilla. Ledy napětí ale pomalu začínají praskat. Camilla se setkává s Charlesovými syny Williamem a Harrrym a dokonce v roce 1999 stráví všichni čtyři společnou dovolenou v Řecku.

Svůj názor pomalu mění i královna Alžběta, která se v roce 2000 účastní akce v Highgrove, kde je i Camilla. V únoru 2005 Camilla s Charlese oznámí zasnoubení a 8. dubna téhož roku proběhne civilní svatební obřad.


Charles a Camilla: Láska, která musela počkat

A zazvonil zvonec...

V rámci projevu u příležitosti královnina platinového jubilea na trůnu Alžběta II. šokovala své příznivce prohlášením, že je jejím upřímným přáním, aby po Charlesově nástupu na trůn byla Camilla „známá jako královna choť“.

A je třeba zdůraznit, že Camilla se zapojila do práce ve „firmě“, jak se lidově královské rodině říká. Pětasedmdesátiletá vévodkyně je patronkou a členkou mnoha charitativních organizací, jak se na manželku budoucího krále sluší.

Nejdůležitější ale je, že jako v každé správné pohádce o princovi nakonec zvítězila láska. Sice trochu pozdě, ale přece.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 žen v životě prince Williama

7 žen v životě prince Williama

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 11. 2022 0:05

Už dvě desítky let tvoří britský korunní princ William pár s Catherine, dříve Kate Middletonovou,…

Princ Harry (38): Nejmilejší vnuk královny Alžběty II.

Princ Harry (38): Nejmilejší vnuk královny Alžběty II.

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 9. 2022 0:05

Nedávno zesnulá britská panovnice měla pro vnuka slabost. Harry se podobal jejímu manželovi princi…

Charlesova cesta ke Karlu III.

Charlesova cesta ke Karlu III.

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 9. 2022 0:05

Charles, nejdéle sloužící následník trůnu v britské historii, se stal králem. 70 let následnického…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 8. 2022 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 8. 2022 0:05

Britská královská rodina ji slušně řečeno „nemusela“. Wallis Simpsonová natolik okouzlila…

Marie Antoinetta: Co se stalo s jejími dětmi?

Marie Antoinetta: Co se stalo s jejími dětmi?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 8. 2022 0:05

Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…

Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 30. 6. 2022 0:05

Královna Viktorie byla královnou Spojeného království Velké Británie a Irska od roku 1837 do roku…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 6. 2022 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…