Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Diana: Jak lidová princezna změnila svět
Flickr
Inspirace / Královské rodiny

Diana: Jak lidová princezna změnila svět

datum: 26. 5. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
Lady Dianě Spencerové bylo pouhých 20 let, když se provdala za britského následníka trůnu, prince Charlese. Za několik měsíců uplyne čtvrt století od její tragické smrti.

Pro přibližně 750 milionů diváků, kteří 29. července 1981 sledovali tuto událost v televizi, vypadala svatba jako z pohádky: šarmantní princ čekal u oltáře na stydlivě se usmívající nevěstu, která vystoupila z kočáru taženého koňmi a měla na sobě neuvěřitelně nádherné svatební šaty z taftu v barvě slonové kosti.


Diana (†36): Ze života naivní princezny

Pohádka jen naoko

Netrvalo ovšem dlouho a na veřejnost se dostalo, že „svatba století“ nebyl žádným souzněním dvou duší. Zprávy o neshodách a nevěrách na obou stranách se staly stálou potravou bulváru.

Přestože se jim narodili dva synové – 21. června 1982 princ William a 15. září 1984 princ Harry – nikoho nepřekvapilo, když 9. prosince 1992 premiér John Major oznámil, že se Charles a Diana rozešli.


Charles a Camilla: Láska, která musela počkat

Nakonec bylo 15. července 1996 během tříminutového řízení v Somerset House manželství prince z Walesu a princezny z Walesu (ani jeden z nich nebyl přítomen) rozvedeno. Diana získala do své péče prince Williama a Harryho. Ponechala si titul princezna z Walesu a pokračovala ve své humanitární činnosti. 

Tragédie v pařížském tunelu

Pouhý rok po rozvodu Diana zemřela na následky zranění, která utrpěla 31. srpna 1997, když auto, v němž jela se svým přítelem Dodim Fayedem, havarovalo v pařížském tunelu. Bylo jí pouhých 36 let.


Zamilovaná královna a (ne)věrný Filip

Téměř okamžitě po této zprávě se u jejího sídla v Kensingtonském paláci objevily provizorní památníky, které se staly místem veřejného smutku a místem, kam lidé nosili květiny. Ve Francii si stovky Pařížanů a turistů připomněly její odchod položením květin poblíž místa jejího úmrtí na náměstí Place d'Alma.

V sobotu 6. září 1997 si televizní a rozhlasové přenosy z Dianina pohřbu naladilo odhadem 2,5 miliardy lidí na celém světě.

Lidé měli pocit, že Dianu znají, a truchlili za ni jako za milovanou kamarádku.

Hovořila s každým

Diana měla obrovský vliv na modernizaci královské rodiny, učinila ji přístupnější a změnila názory lidí na to, co pro ně královská rodina znamená. Nejenže říkala, co měla na srdci, ale ujala se i kauz, které by královská rodina normálně neřešila, například bezdomovectví na konci 80. let.

Diana hovořila s lidmi, kteří žili ve stanech nebo pod mosty, zatímco ji sledovaly kamery, a říkala:

„Když už na mě budou celou dobu mířit kamery, mohla bych všechnu tu publicitu využít k dobrému.“

Nebála se ani nemocného s AIDS

A tak se stalo. Nikdy se nebála podat ruku komukoli, ať už to byl bezdomovec, nebo ne, což dokázala svou návštěvou při slavnostním otevření prvního speciálně vybudovaného oddělení pro HIV/AIDS ve Velké Británii v londýnské nemocnici Middlesex.

Princezna Diana si bez rukavic potřásla rukou s mužem trpícím touto nemocí a veřejně tak zpochybnila názor, že HIV/AIDS se přenáší z člověka na člověka dotykem. Její bratr Charles ve speciálním pořadu televize ABC The Story of Diana řekl:

„Ona nechodila v rukavičkách. Byla velmi opravdová, pokud jde o kontakt s lidmi.“

Jako štvaná zvěř

A to, na čem ten den opravdu záleželo, bylo předání velmi jasného poselství, že musíme pomáhat ostatním. Tento přístup si zachovala i po rozvodu.

Charles Spencer ve své smuteční řeči na Dianinu počest zdůraznil, že „...ze všech ironií na Dianě je snad největší tato – dívka, která dostala jméno antické bohyně lovu, se nakonec stala nejhledanější osobou moderní doby.“

Většina lidí se domnívala, že za smrt milované princezny může tisk, a vyšetřování poroty v roce 2007 definitivně rozhodlo, že ke smrti Diany a Dodiho došlo kombinací nevyzpytatelného řízení jejich mercedesu v opilosti jejich šoférem Henrim Paulem a pronásledováním auta houfem paparazzi fotografů, kteří sledovali jejich poslední cestu.

Problematika nášlapných min

Těsně před svou smrtí se Diana věnovala problematice nášlapných min. Odjela do Bosny, kde se miny nacházely, a do válkou zničených zemí v Africe.


Princezna Diana (†36): Byla její smrt „jen“ nešťastnou náhodou?

Jen několik měsíců před svou smrtí v roce 1997 Diana prošla minovým polem v Angole, které bylo odminováno, aby vyzvala k mezinárodnímu zákazu těchto zařízení. Tři měsíce po její návštěvě podepsalo v Ottawě 122 zemí Smlouvu o zákazu protipěchotních min.

Diana, naše matka

Podle jejich vyprávění v dokumentárním filmu Diana, naše matka její výchova pomohla princi Williamovi a princi Harrymu vyvážit jejich veřejný a soukromý život. To jim umožnilo nekomplikovaně navazovat kontakty s lidmi.

„Byla velmi neformální a opravdu si užívala smích a zábavu,“ říká William. „Věděla, že za zdmi paláce se odehrává jiný život, a chtěla, abychom to od malička chápali.“

Harry si vzpomíná, jak mu říkala: „Můžeš zlobit, jak chceš, jen se nenech chytit. Rozhodla se, že oba budeme mít co nejnormálnější život. Jestli to znamenalo, že si s námi tajně zajde na hamburger nebo do kina nebo bude jezdit po venkovských silnicích ve svém starém BMW se staženou střechou a puštěnou Enyou, tak ať.“

U příležitosti 60. výročí Dianina narození 1. 7. 2021 William a Harry odhalili sochu své matky v kensingtonských zahradách. V prohlášení oba bratři uvedli:

„Nastal čas ocenit její pozitivní vliv ve Velké Británii a na celém světě stálou sochou. Naše matka se dotkla tolika životů. Doufáme, že socha pomůže všem, kteří navštíví Kensingtonský palác, zamyslet se nad jejím životem a odkazem.


Náš tip

Diana, ikona v životě, legenda ve smrti, fascinuje okolní svět stále. V této plně revidované a průlomové biografii Morton představuje nový materiál pořízený z nahraných pásků a pokračuje v úvahách nad jejím odkazem a významem pro královskou rodinu v dnešní době. I když nás Diana opustila, určitě není zapomenuta. 

Andrew Morton prozradil tajnou spolupráci s princeznou až po její tragické smrti v roce 1997. Byl to neobyčejný počin, který porušoval veškerá pravidla a Dianě umožnil popsat svůj život v roli královské princezny. Nikdy předtím žádný významný člen královské rodiny nehovořil tak otevřeným způsobem o svém nešťastném manželství, o svém vztahu s královnou, o neobyčejném životě uprostřed rodu Windsorů, o svých nadějích, obavách a snech.

Knihu Diana, její skutečný příběh princezny jejími vlastními slovy, vydalo nakladatetelství Universum. Koupit ji můžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 5. 2023 0:05

V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 4. 2023 0:05

Britská královská rodina ji slušně řečeno „nemusela“. Wallis Simpsonová natolik okouzlila…

9 málo známých faktů o Kleopatře

9 málo známých faktů o Kleopatře

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2023 0:05

Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…

Královna Núr: Američanka, která získala srdce jordánského kráje Husajna

Královna Núr: Američanka, která získala srdce jordánského kráje Husajna

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 12. 2022 0:05

Na první pohled příběh jako z pohádky o tisíci a jedné noci ve skutečnosti asi tak pohádkový nebyl.…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-