Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Charlesova cesta ke Karlu III.
Wikimedia Commons, Palácio do Planalto, CC BY 2.0
O čem se mluví

Charlesova cesta ke Karlu III.

datum: 11. 9. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Charles, nejdéle sloužící následník trůnu v britské historii, se stal králem. 70 let následnického čekání z něj učinilo nejlépe připraveného a nejstaršího „nového“ panovníka, který kdy usedl na trůn.

Nový král Charles

Třiasedmdesátiletý král byl po celou dobu dlouhé vlády své matky svědkem příchodu a odchodu generací světových vůdců, včetně 15 britských premiérů a 14 amerických prezidentů.

Jakého krále bychom mohli očekávat po pozoruhodném, epochu určujícím panování královny Alžběty II. A jak se nový král zvyklý vyjadřovat se k problémům přizpůsobí neutralitě monarchy?

Jako král už Charles nebude mít vlastní pas ani řidičský průkaz. Být monarchou je nadřazeno jednotlivci.

Země, které bude král Charles vládnout, je mnohem rozmanitější než ta, kterou zdědila jeho matka, a nový král bude muset oslovit multikulturní a mnohonáboženskou Británii.

Očekává, že se bude snažit působit jako sjednocující síla a bude se více snažit navázat kontakt s etnickými menšinami a znevýhodněnými skupinami. Očekává se i větší královská podpora umění, hudby a kultury – více Shakespeara a méně dostihů.


Charles a Camilla: Láska, která musela počkat

Angažoval se v charitě

Sir Lloyd Dorfman, který dlouhá léta spolupracoval s králem Charlesem v jeho charitativní organizaci Prince's Trust, nepředpokládá, že by se král přestal angažovat v otázkách, jako je změna klimatu a ekologické zemědělství.

„Je velmi znalý, velmi efektivní. Těžko si představit, že by se toho v den, kdy se stane panovníkem, nějak okázale vzdal,“ naznačuje sir Lloyd.

Hodně se mluví o tom, že král dává přednost „zeštíhlené“ monarchii. To by pravděpodobně znamenalo větší důraz na menší skupinu pracujících členů královské rodiny, v jejímž středu by byli Charles a Camilla, princ William a Catherine.

Hlavním poselstvím nové vlády bude kontinuita a stabilita.


Vévodkyně Camilla: Nejvíc nenáviděná žena v Británii?

Plachý, citlivý a netrpělivý

Jaký charakter však v novém panovníkovi uvidíme?

Ti, kdo ho znají, říkají, že v hloubi duše je to spíše plachý, rezervovaný člověk. Jedním z popisů je „citlivá duše“.

Je v něm stopa osamělého chlapce, který si ve škole stěžoval na šikanu a izolaci.

„Celou noc po mně házejí bačkorami, mlátí mě polštáři nebo se vrhají přes celou místnost a mlátí mě, jak jen mohou,“ napsal v dopise domů o tom, jak ho na školní koleji trápí.

Jeho manželka Camilla, nyní královská choť, řekla: „Je dost netrpělivý. Chce mít věci hotové do včerejška.“

Obyčejný dědeček

V televizním rozhovoru k Charlesovým 70. narozeninám řekla, že pod poněkud vážnou povahou, kterou lidé vidí na veřejnosti, se skrývá jeho hravější stránka.

„Vnímají ho jako velmi vážného člověka, což on je. Ale já bych byla ráda, kdyby lidé viděli i jeho světlejší stránku. Klekne si na kolena a hraje si s dětmi, čte jim Harryho Pottera a mění hlas,“ řekla Camilla.

Charles se při setkáních s veřejností stává uvolněnou a přístupnou osobností, která si publikum získá několika sebeironickými vtipy. Možná to jako monarcha změní, ale jako princ z Walesu si vyvinul přívětivý, dědečkovský styl, v němž není žádná odtažitost.


Zamilovaná královna a (ne)věrný Filip

Moderní panovník

Chris Pope, který s Charlesem pracoval v Prince's Trust, popisuje nového krále jako neúnavně zaneprázdněnou, cílevědomou osobnost, „hromadu energie“, která se stará o obrovské množství práce.

Princova charitativní činnost zahrnuje ochranu kulturního dědictví a zachování tradičních řemeslných dovedností – ale zároveň podporuje inovace a změny.

Zdá se, že nová postava krále spojuje tato témata, která by se mohla jevit jako táhnoucí se různými směry, tedy touhu po změně a zároveň touhu po zachování. Je to takový radikál v tvídu.


10 věcí, které možná nevíte o britské královně

Má rád lidi

Občas vypadá jako statkář s červenými tvářemi, který vystoupil z obrazu z 18. století. Jindy působí jako frustrovaný reformátor, kterého štve, jak jsou některé komunity zanedbané a opomíjené.

Hodně se bude mluvit o tom, že zdědil smysl pro povinnost po své matce, ale král Charles zdědil také její náboženskou víru a silný smysl pro humor.

Hitan Mehta s ním spolupracuje od roku 2007, kdy pomáhal založit British Asian Trust.

„V srdci je to lidumil. Myslím, že lidé netuší, jak moc mu na nich záleží. Často mluví o světě, který zanechá svým vnoučatům. Dělá si o ně starosti,“ říká Mehta.

„Je to člověk, který večeří směšně pozdě v noci a pak jde ke svému stolu a usne na svých poznámkách,“ řekl princ Harry o svém otci.


Diana: Jak lidová princezna změnila svět

Narodil se jako budoucí král

Charles Philip Arthur George se narodil 14. listopadu 1948 v Buckinghamském paláci. Když BBC oznámila jeho narození, bylo řečeno, že jeho matka „bezpečně porodila prince“. O čtyři roky později se stal následníkem trůnu.

„Narodil jsem se do této zvláštní pozice. Jsem odhodlán ji co nejlépe využít. A udělat vše, co je v mých silách, abych pomohl,“ řekl Charles v jednom rozhovoru v roce 2005.

Byl patronem nebo prezidentem více než 400 organizací a v roce 1976 založil svou vlastní vlajkovou charitativní organizaci Prince's Trust, k čemuž využil své odstupné od královského námořnictva. Ta pomohla téměř 900 000 znevýhodněných mladých lidí z nejchudších částí země a umožnila mu nahlédnout do řady sociálních problémů.


Královské sestry: Zodpovědná Alžběta a rebelující Margaret

Jeho popularita roste

Podle průzkumu, který v prosinci 2021 provedla agentura YouGov, jeho popularita roste a téměř dvě třetiny lidí ho vnímají pozitivně.

Průzkumy veřejného mínění však trvale ukazují, že je méně oblíbený než jeho matka královna Alžběta II. nebo jeho syn princ William, takže značnou část veřejnosti si ještě musí získat. Zejména mezi mladšími lidmi je jeho popularita nižší.

„Něco tak kuriózního, jako je monarchie, nepřežije, pokud nebudete brát v úvahu postoje lidí. Koneckonců, když ji lidé nebudou chtít, nebudou ji mít,“ nechal se slyšet Charles.

Král Charles stojí před dalšími těžkými rodinnými rozhodnutími, jako je budoucí role prince Andrewa, respektive její absence, po dohodě o urovnání, která následovala po obvinění Virginie Giuffreové ze sexuálního napadení.


Princ Andrew (59): Nezdárný synek britské královny

Je toho před ním mnoho

Mimo Spojené království bude hlavní výzvou nově definovat modernější vztah s Commonwealthem. Jak může jako jeho nová hlava při svých návštěvách zemí Commonwealthu zvládnout obtížné dědictví kolonialismu?

Charles se stal hlavou státu 14 zemí. Některé z nich by se mohly chtít stát republikami a zároveň zůstat členy Commonwealthu a král Charles již dal najevo, že je připraven na rozhovory o změnách.


Edward (56) a Sophie (55): Nenápadný pár britské královské rodiny

Bože, ochraňuj krále!

Již byla přijata rozhodnutí, která usnadnila cestu jeho panování. Musel být potěšen, když jeho matka zasáhla a řekla, že Camilla by měla používat titul královna, a ne princezna.

Camilla mu bude životně důležitou oporou při nástupu do jedné z nejvýznamnějších funkcí na světě ve věku, kdy by většina lidí odešla do důchodu.

Pro krále Charlese nyní nadešel jeho čas.


Zdroje informací: Biography.com a bbc.com/news/uk


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 19. 2. 2024 0:05

Vývoj zraku trvá přibližně sedm let – až v sedmi letech vidí dítě stejně jako dospělý. Většina dětí…

Zase je tu Valentýn

Zase je tu Valentýn

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 2. 2024 0:05

Ať už Valentýna milujete, nebo ho nenávidíte, jedna věc je jasná: historie Valentýna sahá daleko do…

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 2. 2024 0:05

Tisk jim přezdíval „Charlie's Angels“ (Charlieho andílci) a modrooké krásky vyplňovaly prázdnotu v…

Co víme o pizze?

Co víme o pizze?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 2. 2024 0:05

9. února po celém světě slavíme Mezinárodní den pizzy, což je skvělá příležitost pro všechny…

Na Valentýna vsaďte na červenou

Na Valentýna vsaďte na červenou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 2. 2024 0:05

Sezóna valentýnské lásky má červenou barvu.

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 2. 2024 0:05

Někdo se zapojil už v lednu, někoho to čeká v únoru. Světová kampaň zaměřená na jeden měsíc…

Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Autor: -ava-, Datum: 4. 2. 2024 16:15

Chcete si odpočinout od alkoholu, ale nechcete se vzdát jedinečné chuti vína? Nabízí se popíjet…

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 2. 2024 0:05

Nikdy se nenaučil pořádně číst a psát. Přesto se Frank Sinatra stal legendou už během svého života.

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-