Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Charles a Camilla: Láska, která musela počkat
Wikimedia Commons
Inspirace / Slavné páry

Charles a Camilla: Láska, která musela počkat

datum: 29. 7. 2019 0:05 autor: Markéta Vavřinová
V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve Velké Británii. Podle rozhořčených fanoušků a obdivovatelů „princezny lidských srdcí“ to bylo jasné: kdyby Camilla nerozbila manželství, Diana by neměla milence a smrtelně by se nezranila při havárii v pařížském tunelu. Kdyby to ale bylo tak jednoduché…

Historie lásky, která neměla dlouhá léta šanci, začala v roce 1972. To prostořeká Camilla při setkání s princem položila známou provokativní otázku: „Moje prababička měla poměr s vaším pradědečkem. Co s tím uděláme?“ Oba aktéři rozhovoru brzy zjistili, že mají stejné záliby i stejný smysl pro humor a začali spolu chodit.

Korunní princ

Zní to neuvěřitelně, ale od britského korunního prince se ještě před necelými čtyřmi desítkami let předpokládalo, že si vezme urozenou dívku – samozřejmě pannu – kterou mu schválí jeho matka.

Než Charles překročil třicítku (narodil se 14. listopadu 1948), prošla jeho náručí spousta žen. Jeho matka královna Alžběta II. to tiše tolerovala, ale pak mu důsledně připomněla jeho povinnost vůči britskému království – musí se oženit a zplodit děti.

Nevhodná nevěsta

Camilla se narodila 17. července 1947 do rodiny majora britské armády Bruce Shanda a jeho manželky baronky Rosalindy Cubbit. Dívka studovala ve Švýcarku a Francii, jak bylo v těchto vrstvách běžné.

Když Charles začal chodit s Camillou, královský dvůr pochopil, že je to vážné. Charles se totiž opravdu zamiloval! Jenže o rok starší volnomyšlenkářská Camilla s málo urozeným původem nebyla vhodnou adeptkou na manželku korunního prince.

Alžběta II. nekompromisně zasáhla: poslala syna sloužit do Královského námořnictva. Během jeho osmiměsíční nepřítomnosti se Camilla provdala za bývalého nápadníka Andrewa Parkera-Bowlese a později mu porodila dvě děti.

Uvězněni v jiných manželstvích

Camillu začal manžel podvádět už první měsíc společného života. Opět se pak začala scházet s Charlesem. A tak královská rodina zase musela jednat.

Do hledáčku adeptek na manželku Charlese se dostala mladinká Diana (narozená 1. července 1961), která pocházela z aristokratické rodiny Spencerů. Jejich svatbu jak z pohádky v červnu 1981 sledoval celý svět. Manželství, ve kterém se narodili dva synové, však rozhodně pohádkové nebylo. Princ podle očitých svědectví opravdu ukončil svůj vztah s vdanou Camillou a snažil se být Dianě dobrým manželem. Ve skutečnosti jen nejbližší přátelé věděli, že jejich sňatek byl obrovský omyl, a to pro oba.

Těžko by se našli dva více rozdílní lidé, než byli Diana s Charlesem – mladá naivní dívka bez vzdělání, která se ráda baví a tancuje, a o třináct let starší muž s úplně jinými zájmy. Všichni víme, jak to dopadlo. Po několika letech princ obnovil vztah s Camillou, Diana vystřídala několik milenců a rok před tragickou autonehodou přišel rozvod.

Svatba ještě nemůže být

Rozvod korunního prince, to byla do té doby pro Brity nemyslitelná událost! Camillu, která se také rozvedla, si ale ještě dlouho vzít nemohl. V červenci 1997 pro ni uspořádal velkolepou party k padesátinám na svém panství Highgrove. To se Camilla poprvé objevila jako oficiální Charlesova přítelkyně. Měsíc nato zemřela Diana.

Druhý den po její smrti se před Kensingtonským palácem objevili demonstranti s požadavky, aby se Charles vzal následnictví na trůn ve prospěch Williama. Diana se stala v očích prostých lidí navždy svatou. A Camille zůstala role „té špatné“.

Malé krůčky

Postupně se Camilla opět začala objevovat po boku Charlese. Pro něj bylo nejdůležitější, jak ji přijmou synové. Půldruhého roku po Dianině smrti volal William otci z Etonu, kde studoval, že jede za ním do Londýna. Charles se syna zeptal, jestli to je pro něj problém, že v domě právě je paní Camilla Parker-Bowles. Ledy se prolomily. Camilla projevila takt a William se choval přátelsky.

Jediný, kdo měl s Camillou problém, byla královna Alžběta. Charlesův vztah s matkou nebyl nikdy jednoduchý a po Dianě smrti se dokonce stal téměř formální. Když Charles slavil padesátiny, Camilla nebyla mezi tisícovkou oficiálně pozvaných hostů. Vyřešila to po svém, další den uspořádala oslavu pro jejich přátele ona.

Konečně svoji

O vánočních svátcích 2004 Charles nejprve matce, potom svým synům oznámil svůj úmysl oženit se s Camillou. Spekuluje se, že královna na oplátku požadovala, aby se Charles vzdal trůnu ve Williamův prospěch, až přijde čas. Nakonec však jako znamení usmíření věnovala Charlesovi pro Camillu zásnubní diamantový prsten ve stylu art deco, který patřil její matce.

Zprávy o zasnoubení unikly do tisku počátkem února 2004. To se pak Camilla s neskrývanou radostí prstenem pochlubila novinářům. Jinak se tato dáma drží v pozadí. S noblesou zvládala a zvládá útoky, které proti ní vede bulvár.

Po civilním sňatku 9. dubna 2005, který odsvědčili synové princ William a Tom Parker-Bowles, se jim dostalo požehnání v kapli sv. Jiří. Podle svatebních hostů jim oběma cestou do kaple tekly slzy... Nevěstě bylo 57 let, ženichovi 56. Na svůj velký den čekali dlouhé tři desítky let.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Marilyn Monroe (†36) a její muži

Marilyn Monroe (†36) a její muži

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 27. 4. 2021 0:05

„Muž je jako koberec. Položte ho dobře hned napoprvé a můžete po něm šlapat celý život,“ tvrdívala…

John Lennon (†40) a Yoko Ono (88): Příběh šílené lásky

John Lennon (†40) a Yoko Ono (88): Příběh šílené lásky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 4. 2021 0:05

Jejich život byl plný hádek, usmiřování, skandálů, sebevražedných pokusů, léčení na psychiatrii,…

Sarah Jessica Parker a Matthew Broderick: Třetí dekáda štěstí

Sarah Jessica Parker a Matthew Broderick: Třetí dekáda štěstí

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 3. 2021 0:05

V hollywoodských kulisách nebývá úplně běžné, když vztah překročí hranici deset let. Partnerství…

Gerty (†61) a Carl (†87) Coriovi: Nositelé Nobelovy ceny za medicínu se narodili a studovali v Praze

Gerty (†61) a Carl (†87) Coriovi: Nositelé Nobelovy ceny za medicínu se narodili a studovali v Praze

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 3. 2021 0:05

Zatímco rodná země na ně téměř zapomněla a jejich jména zná zřejmě jen skupina odborníků z oblasti…

Mick Jagger (77) a Jerry Hall (64): Zvíře a kráska

Mick Jagger (77) a Jerry Hall (64): Zvíře a kráska

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 2. 2021 0:05

Od samého počátku tento pár přitahoval pozornost. Krásná modelka a ne zrovna pohledný rockový…

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 2. 2021 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Americká pohádka: Jacqueline (†64) a John (†46) Kennedyovi

Americká pohádka: Jacqueline (†64) a John (†46) Kennedyovi

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 1. 2021 0:05

Celý svět zná filmový záběr náhodného kameramana v Dallasu. Jackie Kennedyová v růžovém kostýmku…

Celine Dion a René Angélil: Věk je jenom číslo

Celine Dion a René Angélil: Věk je jenom číslo

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 13. 1. 2021 0:05

Ačkoliv ve své nejslavnější písni z filmu Titanic Celine Dion zpívá „My heart will go on“ (Mé srdce…

Tip šéfredaktorky

Příběh Hanky: (52) Poklad na cizí zahradě

15. 5. 2021 0:05 autor podle příběhu Hany W. napsala Alžběta Morávková