Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Trápí vás bolest zubu? Odkládat návštěvu zubaře se může výrazně prodražit
Freepik, Racool_studio
Životní styl / Zdraví

Trápí vás bolest zubu? Odkládat návštěvu zubaře se může výrazně prodražit

datum: 17. 5. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Bolest zubu dokáže spolehlivě zkazit den i dobrý spánek. Poznávacím znamením bohužel je, že jakmile se jednou potíže objeví, nejde se jich zbavit. První dny mohou pomoci tlumící léky, ale většinou je jediným řešením návštěva zubaře.

Jak vzniká zubní kaz

Pokud z různých důvodů ošetření odkládáte, toto rozhodnutí může v budoucnu výrazně zasáhnout vaši peněženku. Zuby se totiž sami nikdy nezahojí, a tak se z banálního odstranění zubního kazu může snadno stát zákrok za desetitisíce.

I přes důslednou ústní hygienu se často stává, že některé zubní plochy se nám nedaří čistit tak efektivně, jak si myslíme. Kaz navíc může vznikat také mezi zuby, kde není tolik nápadný.

Při pravidelných prohlídkách zubař většinou stihne odhalit zubní kazy v počátečním stádiu, než se dostanou hlouběji, takže ošetření je poměrně rychlé, bezbolestné, a zároveň ne tak finančně náročné, protože platíte za malou nebo středně velkou výplň.


5 zdravotních problémů, které odhalí vaše zuby

Když se prevence odkládá

Bohužel z časových důvodů mnoho lidí preventivní prohlídky odkládá, a tím se dostávají kazy do hlubších vrstev zubu pod sklovinu, kde je zubovina a dřeň. Potom už samozřejmě dochází k citlivosti zubů a je nezbytné postižené tkáně odvrtat a chybějící část zubu nahradit větší výplní.

U pokročilých stadií kazu dochází nezřídka ke komplikacím, jako je zánět dřeně zubu. Děje se tak za situace, kdy kaz není zavčas odstraněn, proniká do dřenové dutiny k zubní dřeni, laicky řečeno k „nervu“ (živá tkán uvnitř zubu, vyživující a inervující zub) a způsobí odumření zubní dřeně až její destrukci s rozpadem zubu, případně postižení ostatních tkání a rozšíření infekce na další zuby v dutině ústní a rozsáhlým otokům. Tento stav už je i poměrně nebezpečný pro naše zdraví.

„Závažnou komplikací je průnik infekčních agens do krevního oběhu, což je nebezpečné zejména pro jedince s onemocněními srdce či ledvin, s umělými chlopněmi v srdci a jedinci, u nichž je plánována operace na srdci. Proto součást předoperačního vyšetření je i prohlídka stomatologem a rentgen k vyloučení přítomnosti zánětlivých nálezů u kořenů zubů, tzv.skrytá ložiska infekce” říká zubní lékařka Petra Gregorová z Kliniky GHC Praha.

Čím déle trpíte, tím více zaplatíte

Na první pohled nelogická rovnice, která je ovšem krutou realitou. Zanedbaná prevence přináší bolest i vyšší cenu za ošetření. S rozsahem poškození zubu kazem stoupá i náročnost jeho ošetření, a tedy samozřejmě také cena.

Zatímco pravidelné čištění zubů a používání fluoridových přípravků řádově vyjde na pár set korun měsíčně, kvalitní ošetření kořenových kanálků v případě zubů s více kořeny může vyjít na tisíce korun. Tam, kde je zub potřeba ještě opatřit korunkou, se celkové ošetření jednoho zubu pohybuje i kolem 45 000 Kč.

V případě, že o zub přijdeme a je třeba jej nahradit implantátem, můžeme zaplatit kolem 60 000 Kč. Zubní kaz a následný zánět přitom není onemocnění, které se jednoho dne samo vyléčí nebo přejde – pokud dojde ke vzniku, stav se bude pouze zhoršovat, a při úplné ignoraci problému se stane pouze to, že se vám za velkých bolestí jednou zub definitivně rozpadne.


Historie čištění zubů, jak ji neznáte

Prevence a včasné návštěvy jsou nejsnadnější řešení

Největším paradoxem všech velkých investic do stomatologických zákroků je fakt, že k nim vůbec nemusí dojít – na počátku všech zákroků totiž stojí vznik zubního kazu a záleží pouze na vašem rozhodnutí, do jakého stádia necháte tento stav zajít.

Při pravidelné prevenci je téměř jisté, že se hluboký kaz vůbec nestihne vytvořit. V případě, kdy navštívíte zubaře už při prvním náznaku citlivosti, většinou na studené, může být zub ošetřen ještě ve fázi před vznikem zánětu, no a pokud už se objevuje stálá bolest, pak ani vše není ještě ztraceno a kvalitní ošetření kořenových kanálků tzv. endodoncie dokáže zub zachránit před tím, než dojde ke zničení korunky nebo úplné extrakci.

V dnešní době jsou již moderní metody používané ve stomatologii na takové úrovni, že dokáží průběh náročného endodontického ošetření nejen zefektivnit, ale poskytují zároveň vysokou záruku dlouhodobé úspěšnosti.

„Poměrně snadno můžeme pomocí operačního mikroskopu odhalit spáry u nedokonale zhotovených výplní či korunek, malé zubní kazy, které ještě nelze diagnostikovat ani pomocí rentgenového vyšetření, nebo fraktury korunky a kořene, které jsou pouhým okem hůře rozeznatelné,“ vysvětluje doktorka Gregorová.

Nemáte svého zubaře? Nebojte se privátních ordinací

Velmi častým důvodem odkládáním preventivních prohlídek se stává nedostatek stomatologických ordinací a špatná dostupnost zubařů. V minulosti mnoho let platilo škatulkování ordinací na „levné“ a „drahé“ zubaře, přičemž do těch drahých se vždy automaticky počítaly privátní kliniky.

Realita je ovšem už dávno jiná. Stomatologové pracují s podobnými materiály, a proto se ceny jednotlivých zákroků pohybují ve velmi podobných parametrech, ať se jedná o soukromou ordinaci, polikliniku nebo privátní zařízení.

Vstupní vyšetření se i u klinik, které nespolupracují s pojišťovnami pohybují v rámci stokorun a díky pravidelným návštěvám 1-2 x ročně lze předejít vzniků hlubších zubních kazů a složitějším ošetřením.

Jak dochází ke komplikacím zubního kazu?

  • Zubní kaz je lokalizovaný patologický proces mikrobiálního původu postihující tvrdé zubní tkáně a patří mezi nejčastější onemocnění v dutině ústní
  • Na vzniku zubního kazu se podílí více faktorů. Rozhodující úlohu však sehrávají mikroorganismy obsažené v zubním povlaku a příjem stravy se zvýšeným podílem zkvasitelných cukrů (sladké nápoje a sladkosti).
  • Sklovině zubů také velmi škodí konzumace kyselých potravin a nápojů. Vznik kazu tedy ovlivňují stravovací návyky, ústní hygiena, vnímavá zubní tkáň, množství a kvalita slin, příjem fluoridů a také čas.
  • Pokud příznivé podmínky pro tvorbu zubního kazu přetrvávají, demineralizační procesy pokračují, dochází postupně k rozpadu skloviny a kariézní proces proniká až do dentinu. Následkem neošetřeného zubního kazu dochází k jeho komplikacím.

Zdroje informací: GHC a vitalia.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle

Autor: PharmDr. Kamila Horníčková, specialistka na zdraví a přírodní medicínu v Lékárna.cz, Datum: 3. 4. 2025 9:40

Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…

Kdy je vhodnější jednohormonální antikoncepce?

Kdy je vhodnější jednohormonální antikoncepce?

Autor: MUDr. Vanda Hořejší, gynekoložka, gynekologicko-porodnická praxe MATICE-GYN, České Budějovice, Datum: 27. 3. 2025 10:48

Historie antikoncepce je dlouhá, zajímavá a sahá až do dávných civilizací. Už ve starověkých dobách…

Sáhněte si na pindíka

Sáhněte si na pindíka

Autor: Vendula Presserová, Datum: 26. 3. 2025 16:58

V běžném životě by rada „Sáhni si na pindíka!“ většinu lidí pohoršila. Pokud se však vysloví v…

7 mýtů o pásovém oparu

7 mýtů o pásovém oparu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 3. 2025 0:05

Pásový opar je opředen mnoha mýty. Které z nich opravdu platí?

Jarní slunce může být zrádné pro oči

Jarní slunce může být zrádné pro oči

Autor: redakce ve spolupráci MUDr. Radanem Zugarem, primářem Očního centra Praha, Datum: 11. 3. 2025 13:02

Jarní slunce láká k procházkám, sportu i dlouhému pobytu venku. Po měsících šera se oči musí znovu…

Co je hlavním benefitem online lékáren?

Co je hlavním benefitem online lékáren?

Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Oční alergie: Od svědění, pálení a slzení uleví studená voda i oční kapky

Oční alergie: Od svědění, pálení a slzení uleví studená voda i oční kapky

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou Gemini, Datum: 6. 3. 2025 7:00

Zhruba každého třetího Čecha trápí nějaká alergie, každý druhý alergik se navíc během alergie…

Obezita je nemoc, kterou je bez odborné pomoci prakticky nemožné vyléčit

Obezita je nemoc, kterou je bez odborné pomoci prakticky nemožné vyléčit

Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 4. 3. 2025 10:56

Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…

Tip šéfredaktorky

Hody, hody, doprovody: 4 skvělé recepty na velikonoční pohoštění

1. 4. 2025 14:20 autor Vendula Presserová