Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Víte, že špatný chrup může i za kardiovaskulární potíže?
Freepik, Racool_studio
Životní styl / Zdraví

Víte, že špatný chrup může i za kardiovaskulární potíže?

datum: 2. 11. 2022 16:26 autor: redakce ve spolupráci s dentální hygienistkou Šárkou Havlíčkovou
Vědeckými studiemi už byla prokázána její souvislost s rozvojem kardiovaskulárních chorob nebo s neprůchodností cév. Bakterie v zánětlivých ložiscích v ústech se mohou šířit do celého těla a způsobovat nové infekce.

Zánět dásní způsobuje paradentózu

Bakterie se usazují na zubech, odkud se je každý den snažíme co nejpoctivěji odstranit. Velké množství jich ale zůstává i na jazyku. Jejich nahromaděním vzniká biofilm, který jde velmi špatně odstranit.

Bakterie se totiž schovávají v chuťových pohárcích pod povrchem biofilmu. Nestačí proto po vyčištění zubů pouze vypláchnout pusu vodou a myslet si, že jsme bakterie zničili. Naopak. Ty, které na jazyku zůstaly se rychle rozmnoží a slinami se dostanou zpět na zuby. Kvůli tomu pak můžete bojovat nejenom s kazivostí zubů, ale i s dalšími problémy.


5 zdravotních problémů, které odhalí vaše zuby

Odstraňte příčinu zápachu!

Máte pocit, že vám i přes veškerou péči o zuby zapáchá z úst? Zaměřte se na tři oblasti čištění. Problémem je možná právě váš jazyk. Ve spojení se zanesenými mezizubními prostory a nánosem zubního plaku může vznikat velmi nepříjemný odér, který by mohl začít znepříjemňovat život nejenom vám, ale i vašemu okolí.

Neméně důležité jsou ale i mezizubní prostory.

„V první řadě by měli lidé pravidelně navštěvovat dentální hygienistku. Ta jim vyčistí mezizubní prostory a pomůže s výběrem mezizubních kartáčků a může doporučit i ústní sprchu. Ta je pomocníkem v okysličování mezizubních prostor a pročištění v místech, kde často ulpívá jídlo. To vše přispívá k rychlejšímu hojení a obnovení poškozené dásně,“ vysvětluje Šárka Havlíčková, DiS., dentální hygienistka a ambasadorka TrueLife.

Riziko padání zubů

Bakterie ale nestojí jen za pachem z úst. Mohou mít na svědomí mnohem horší věci. Třeba paradentózu. Ta vzniká kvůli usazování zubního plaku po stranách zubů, kde se mění na zubní kámen.

Z toho se může časem vyvinout zánět, který provází krvácení dásní, ústup dásní a odhalování krčků. To, že budete mít zuby citlivé na teplé a studené jídlo či nápoje, pak může být ten nejmenší problém. Kvůli napadení parodontu by vám zuby mohly i vypadnout.


5 důležitých informací o zubním kazu

Co je to paradentóza?

Paradentóza je dle průzkumů nejčastější onemocnění (téměř z 90 %) u lidí nad 30 let. Počínajícím zánět dásní trpí až 90 % dospělé populace.

Zánět dásní je způsoben nedostatečnou ústní hygienou, množením zubního plaku a tvorbou zubního kamene. Neléčený zánět dásní časem přechází v závažnější onemocnění zvané parodontitis (parodentóza).

Zákeřnost parodontitidy spočívá v tom, že probíhá pomalu. Pacient nemá dlouho žádné potíže a tím pádem jim nevěnuje pozornost. Paradontóza začíná krvácením dásní, později vznikají parodontální choboty a tím se zvětšuje prostor mezi zubem a dásní. Někdy zuby začnou měnit své umístění. Dáseň krvácí, otéká a bolí. Kost ubývá, důsledkem reakce organismu na infekci. Následkem je postupné uvolňování zubů.

Obyčejný, sonický nebo rotační?

Péči o svoji dutinu ústní můžete provádět pomocí nejrůznějších zubních kartáčků. Jak se v nich ale vyznat?

  • Klasické kartáčky Zuby samozřejmě můžete čistit klasickými zubními kartáčky, u kterých se doporučuje při čištění manuálně vytvářet tlak na zuby a mít kartáček s hustými a jemnými štětinkami, které mají rovná vlákna. Velmi často se ale stává, že zubní plak neodstraníte dostatečně. Kartáčkem se totiž nedostanete úplně všude. Plak pak na těžko dostupných místech zůstává a zubnímu kazu nestojí nic v cestě.
  • Sonické Pro důkladné odstraňování zubního plaku jsou velmi vhodné sonické kartáčky, které může používat každý. Používají se však na trochu jiném principu než obyčejný zubní kartáček. Sonickým kartáčkem se na zuby netlačí. Zubů se dotýkají pouze konce štětinek, které jsou tvrdší a mají jinou délku. Fungují na bázi ultrazvuku, který rozvibruje vlákna kartáčku natolik, že dokáží vyčistit i těžko přístupná místa v ústech. Navíc jsou vhodné i pro ty, kteří, už některým z výše uvedených problémů trpí. Vhodné jsou také pro nositele rovnátek. Sonické kartáčky jsou velmi šetrné, a navíc jsou vybaveny čistícím programem Sensitive, díky kterému ustupování dásní, odhalování krčků nebo poškozená sklovina opravdu nehrozí.
  • Rotační Na trhu najdete také rotační nebo tzv. oscilační kartáčky, které vytvářejí rotačně-oscilační pohyb. Pracují tak, že malá a měkká hlavička rotuje, musí se přiložit šikmo k zubu a postupovat přes jednotlivé zuby podél celé čelisti. Nevýhodou tohoto kartáčku je, že nedokáže efektivně masírovat dásně a neproniká mezi zuby. Při špatné technice a dlouhodobém užívání může zapříčinit ústup dásní, kazivost-převážně v krčkové oblasti a zánět dásní. Nedoporučuje se u dětí, pacientů s rovnátky ani se zubní náhradou.

Když srdce bije na poplach...

Čistý chrup, půl zdraví

Jaké jsou další výhody čisté a zdravé dutiny ústní? Díky čistému jazyku se vám zdokonalí vnímání chutí. Jelikož se vám pročistí chuťové pohárky, sladká bude sladší, kyselá kyselejší a požitek z jídla budete mít o několik stupňů lepší!

Navíc se vám také zvýší imunita. Když budete mít čistší jazyk, do oběhu se vám nedostane tolik toxinů. Dutina ústní je propojená z celým naším organismem. Právě zanedbaná ústní hygiena, která časem vede k vážným a rozsáhlým zánětům dásní, stojí v popředí všech potenciálních zdrojů infekce a rizika poškození vzdáleného orgánu.

Ohrožení jsou i astmatici nebo cukrovkáři. Záněty zubní dutiny mohou poškodit i ledviny nebo přitížit lidem trpícím artritidou. Na pozoru by se ale měly mít i těhotné. Parodontitida totiž může způsobit potrat nebo předčasný porod.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 6. 2024 0:12

Vlivu střevní mikrobioty na lidské zdraví se právem dostává stále větší pozornosti. Střeva kromě…

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

Autor: Michal Závacký, odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz, Datum: 5. 6. 2024 0:05

V domácích podmínkách si alergici často dokáží vytvořit prostředí a rutiny, díky kterým…

6 důležitých věcí, které přibalte do kufru

6 důležitých věcí, které přibalte do kufru

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 4. 6. 2024 11:00

Sluneční brýle jsou považovány za základní výbavu, co si zabalit na letní dovolenou. Na co dalšího…

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 6. 2024 0:05

Většina z nás má letní měsíce spojené s návštěvou nějaké pěkné země s mořem. Přestože je v…

Nadváha pod lupou

Nadváha pod lupou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 6. 2024 0:05

Více než 60 % dospělé populace v Česku má problém s nadváhou nebo obezitou, příjem ovoce a zeleniny…

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Autor: -mav-, Datum: 31. 5. 2024 11:15

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.

Nesprávný pitný režim snižuje kvalitu života

Nesprávný pitný režim snižuje kvalitu života

Autor: MUDr. Jana Ježková, vedoucí asistenční služby OZP, a Mgr. Adéla Skoupá, konzultantka zdravého životního stylu., Datum: 22. 5. 2024 0:05

Zhoršená termoregulace, vyšší riziko vzniku zánětu močových cest či vzniku krevních sraženin, ale i…

Co hrozí vašim očím, když silně fouká vítr?

Co hrozí vašim očím, když silně fouká vítr?

Autor: redakce ve spolupráci s Oční klinikou NeoVize, Datum: 20. 5. 2024 13:38

V poslední době se Česká republika potýká s řadou větrných dnů. Když se zvedne silný vítr, může to…

Tip šéfredaktorky

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte olympijské sporty?

21. 6. 2024 11:49 autor -jav-