
5 důležitých informací o zubním kazu
- Nejen sladké, ale i kyselé škodí Zubní kaz je lokalizovaný patologický proces mikrobiálního původu postihující tvrdé zubní tkáně a patří mezi nejčastější onemocnění v dutině ústní. Na vzniku zubního kazu se podílí více faktorů. Rozhodující úlohu však sehrávají mikroorganismy obsažené v zubním povlaku a příjem stravy se zvýšeným podílem zkvasitelných cukrů (sladké nápoje a sladkosti). Sklovině zubů také velmi škodí konzumace kyselých potravin a nápojů. Vznik kazu tedy ovlivňují stravovací návyky, ústní hygiena, vnímavá zubní tkáň, množství a kvalita slin, příjem fluoridů a také čas.
- Čas je nepřítel Pokud příznivé podmínky pro tvorbu zubního kazu přetrvávají, demineralizační procesy pokračují, dochází postupně k rozpadu skloviny a kariézní proces proniká až do dentinu. Následkem neošetřeného zubního kazu dochází k jeho komplikacím. I přes důslednou ústní hygienu se často stává, že některé zubní plochy se nám nedaří čistit tak efektivně, jak si myslíme. Kaz navíc může vznikat také mezi zuby, kde není tolik nápadný.
- Pravidelné prohlídky jsou základ Při pravidelných prohlídkách zubař většinou stihne odhalit zubní kazy v počátečním stádiu, než se dostanou hlouběji, takže ošetření je poměrně rychlé, bezbolestné. Bohužel z časových důvodů mnoho lidí preventivní prohlídky odkládá, a tím se dostávají kazy do hlubších vrstev zubu pod sklovinu, kde je zubovina a dřeň. Potom už samozřejmě dochází k citlivosti zubů a je nezbytné postižené tkáně odvrtat a chybějící část zubu nahradit větší výplní.
- Komplikace v pokročilém stádiu U pokročilých stádií kazu dochází nezřídka ke komplikacím, jako je zánět dřeně zubu. Děje se tak za situace, kdy kaz není zavčas odstraněn, proniká do dřenové dutiny k zubní dřeni, laicky řečeno k „nervu“ (živá tkán uvnitř zubu, vyživující a inervující zub) a způsobí odumření zubní dřeně až její destrukci s rozpadem zubu, případně postižení ostatních tkání a rozšíření infekce na další zuby v dutině ústní a rozsáhlým otokům. Tento stav už je i poměrně nebezpečný pro naše zdraví. „Závažnou komplikací je průnik infekčních agens do krevního oběhu, což je nebezpečné zejména pro jedince s onemocněními srdce či ledvin, s umělými chlopněmi v srdci a jedinci, u nichž je plánována operace na srdci. Proto součást předoperačního vyšetření je i prohlídka stomatologem a rentgen k vyloučení přítomnosti zánětů zubů, tzv.skrytá ložiska infekce,” říká zubní lékařka Petra Gregorová z Kliniky GHC Praha.
- Čím déle trpíte, tím více zaplatíte Na první pohled nelogická rovnice, která je ovšem krutou realitou. Zanedbaná prevence přináší bolest i vyšší cenu za ošetření. S rozsahem poškození zubu kazem stoupá i náročnost jeho ošetření, a tedy samozřejmě také cena. Zatímco pravidelné čištění zubů a používání fluoridových přípravků řádově vyjde na pár set korun měsíčně, kvalitní ošetření kořenových kanálků v případě zubů s více kořeny může vyjít na tisíce korun. Tam, kde je zub potřeba ještě opatřit korunkou, se celkové ošetření jednoho zubu pohybuje i kolem 25 000 Kč. V případě, že o zub přijdeme a je třeba jej nahradit implantátem, můžeme zaplatit kolem 35 000 Kč. Zubní kaz a následný zánět přitom není onemocnění, které se jednoho dne samo vyléčí nebo přejde – pokud dojde ke vzniku, stav se bude pouze zhoršovat, a při úplné ignoraci problému se stane pouze to, že se vám za velkých bolestí jednou zub definitivně rozpadne.
Naše rada
V případě, kdy navštívíte zubaře už při prvním náznaku citlivosti, většinou na studené, může být zub ošetřen ještě ve fázi před vznikem zánětu. Pokud už se objevuje stálá bolest, pak ani vše není ještě ztraceno a kvalitní ošetření kořenových kanálků tzv. endodoncie dokáže zub zachránit před tím, než dojde ke zničení korunky nebo úplné extrakci. V dnešní době jsou již moderní metody používané ve stomatologii na takové úrovni, že dokáží průběh náročného endodontického ošetření nejen zefektivnit, ale poskytují zároveň vysokou záruku dlouhodobé úspěšnosti.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Co nesmí chybět v cestovní lékárničce?
Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 29. 6. 2022 15:00Abychom si zaslouženou dovolenou mohli co nejlépe užít, měli bychom být připraveni i na nejrůznější…

Víte, že k vysokému tlaku se často přidává onemocnění ledvin?
Autor: -an-, Datum: 23. 6. 2022 10:00Přirozená konstrukce našeho těla způsobuje, že krevní tlak a onemocnění ledvin bývají úzce…

Když oční vada překáží...
Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou Neovize, Datum: 19. 6. 2022 11:00Nutnost nošení brýlí nebo kontaktních čoček může být někdy pěkně otravná záležitost! Lidé, kteří…

Chcete o svém zdravotním stavu vědět víc?
Autor: -an-, Datum: 15. 6. 2022 10:00Pandemie Covidu 19 změnila mnohé, také náš přístup ke zdraví a prevenci. Máme větší povědomí o tom,…

Není váš partner náhodou v „přechodu“?
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem, Datum: 14. 6. 2022 15:00Přechod se netýká jen žen. Dnešní medicína již totiž zná i pojem mužského přechodu, takzvané…

5 záludných letních nástrah
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou a MUDr. Pavlem Stodůlkou, Datum: 8. 6. 2022 15:00Mezi typicky letní problémy patří úrazy při sportování i popáleniny při grilování. Jak si letní…

Co by vám nemělo chybět v cestovní lékárničce?
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Ludmilou Bezdíčkovou, praktickou lékařkou z Prahy 6, Datum: 31. 5. 2022 15:00Dovolená se blíží, proto se aktuálním tématem může stát obsah cestovní lékárničky. Co je tedy…

5 rad, jak zacvičit s diabetem
Autor: -an-, Datum: 24. 5. 2022 15:00Pohyb je důležitou součástí zdravého životního stylu. Pro diabetika je však zcela zásadní. Napomáhá…
Komentáře