
Skřípání zubů oslabuje chrup
Stres, napětí, úzkosti, nebo i špatná protéza mohou být spouštěčem tzv. bruxismu – skřípání a zatínání zubů, který probíhá nevědomě, nejčastěji v noci.
Jen si tak trochu „skřípnout“
Mnoho lidí si občas „zaskřípe“ zuby – příležitostný bruxismus zubům nevadí, ale pokud si chrup takto ničíme pravidelně, může dojít k opotřebení zubní skloviny nebo zubních náhrad, či ke vzniku dalších komplikací, jakými jsou bolesti čelistních svalů a hlavy.
„Při velmi intenzivním skřípání či zatínání dochází u zubů k nadměrnému úbytku tvrdých zubních tkání a v jejím důsledku dochází ke zvýšené citlivosti zubů. Často pak skřípání zubů přináší i nemoci čelistních kloubů. Pokud zlozvyk probíhá v noci, je samozřejmě narušena i kvalita samotného spánku. A nemluvě také o nepříjemných zvucích, které musí poslouchat lidé v okolí. Ty jsou často opravdu velmi hlasité. Běžný člověk by měl mít skousnuté zuby za den maximálně 15 minut, zatímco u lidí s bruxismem se jedná o mnohonásobně delší dobu,“ vysvětluje MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.
Jak poznat, že skřípeme zuby, když bydlíme sami? Pokud ráno bolí čelist, jsou citlivé dásně či zuby, může se jednat o příznaky toho, že v noci dochází ke skřípání či zatínání zubů.
Návštěvu odborníka neodkládejte
Většina pacientů tuší, že tento zlozvyk má, ale do chvíle než přijdou obtíže v podobě citlivých krčků a bolestí čelistního kloubu, s tím nechtějí nic dělat. Pokud je skřípání zubů velmi intenzivní, tak stomatolog naordinuje speciální zubní dlahy – chrániče na zuby. Na pomoc se používají i svalové relaxanty. Hlavní „léčbou“ by ale mělo být zjištění příčin stresu či napětí a pracovat tak se svojí psychikou.
Několik hodin před spaním se vyhněte nápojům obsahující kofein, jako jsou káva, kola či čokoláda. Dobré je se také vyhýbat alkoholu. Ten má tendence zvyšovat intenzitu skřípání. Máte-li během dne potřebu okusovat např. tužku, tak je dobré s těmito zlozvyky také přestat. Omezte také žvýkání žvýkaček – to podporuje zatínání svalů.
Bruxismus se může projevovat ale i během dne, například pokud se velmi soustředíme na fyzický sport. Dobrým „trikem“ je, dát si mezi zuby špičku jazyka. A hlavně pracovat se svou psychikou!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2023 0:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Král, ředitel sítě odběrových center Amber Plasma.

Světový den atopické dermatitidy
Autor: -an-, Datum: 13. 9. 2023 19:42Prvních pět let po ustavení Světového dne atopické dermatitidy, který připadá na 14. září, přineslo…

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 8. 2023 0:05Lidové léčitelství a rady babiček dokážou mnohdy užitečné. Někdy jde ale o vědecky stokrát…

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun
Autor: -red-, Datum: 2. 8. 2023 10:02Střeva jsou branou k našemu fyzickému i psychickému zdraví. Co o nich víme a jak o ně správně…

Až 35 % pacientů s prodělaným covidem má zdravotní potíže se srdcem
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 8. 2023 15:00Rozvoj onemocnění srdce a cév má podle nejnovějších studií souvislost i s prodělaným onemocněním…

Pravda o lécích
Autor: -mav-, Datum: 31. 7. 2023 17:30Kdy léky pomáhají? Kdy škodí? A kdy jsou to vyhozené peníze?

6 pravidel, jak se vyhnout dehydrataci
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 7. 2023 0:05Bolest hlavy, únava, závratě nebo tmavě zbarvená moč – to všechno jsou varovné příznaky dehydratace…

Otázky kolem zánětu močových cest
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 7. 2023 0:05V létě trápí záněty močových cest mnoho žen. Stačí zůstat v mokrých plavkách a prochladnout,…
Komentáře