
Skřípání zubů oslabuje chrup
Stres, napětí, úzkosti, nebo i špatná protéza mohou být spouštěčem tzv. bruxismu – skřípání a zatínání zubů, který probíhá nevědomě, nejčastěji v noci.
Jen si tak trochu „skřípnout“
Mnoho lidí si občas „zaskřípe“ zuby – příležitostný bruxismus zubům nevadí, ale pokud si chrup takto ničíme pravidelně, může dojít k opotřebení zubní skloviny nebo zubních náhrad, či ke vzniku dalších komplikací, jakými jsou bolesti čelistních svalů a hlavy.
„Při velmi intenzivním skřípání či zatínání dochází u zubů k nadměrnému úbytku tvrdých zubních tkání a v jejím důsledku dochází ke zvýšené citlivosti zubů. Často pak skřípání zubů přináší i nemoci čelistních kloubů. Pokud zlozvyk probíhá v noci, je samozřejmě narušena i kvalita samotného spánku. A nemluvě také o nepříjemných zvucích, které musí poslouchat lidé v okolí. Ty jsou často opravdu velmi hlasité. Běžný člověk by měl mít skousnuté zuby za den maximálně 15 minut, zatímco u lidí s bruxismem se jedná o mnohonásobně delší dobu,“ vysvětluje MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.
Jak poznat, že skřípeme zuby, když bydlíme sami? Pokud ráno bolí čelist, jsou citlivé dásně či zuby, může se jednat o příznaky toho, že v noci dochází ke skřípání či zatínání zubů.
Návštěvu odborníka neodkládejte
Většina pacientů tuší, že tento zlozvyk má, ale do chvíle než přijdou obtíže v podobě citlivých krčků a bolestí čelistního kloubu, s tím nechtějí nic dělat. Pokud je skřípání zubů velmi intenzivní, tak stomatolog naordinuje speciální zubní dlahy – chrániče na zuby. Na pomoc se používají i svalové relaxanty. Hlavní „léčbou“ by ale mělo být zjištění příčin stresu či napětí a pracovat tak se svojí psychikou.
Několik hodin před spaním se vyhněte nápojům obsahující kofein, jako jsou káva, kola či čokoláda. Dobré je se také vyhýbat alkoholu. Ten má tendence zvyšovat intenzitu skřípání. Máte-li během dne potřebu okusovat např. tužku, tak je dobré s těmito zlozvyky také přestat. Omezte také žvýkání žvýkaček – to podporuje zatínání svalů.
Bruxismus se může projevovat ale i během dne, například pokud se velmi soustředíme na fyzický sport. Dobrým „trikem“ je, dát si mezi zuby špičku jazyka. A hlavně pracovat se svou psychikou!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Právě probíhá Světový týden glaukomu
Autor: -an-, Datum: 8. 3. 2021 10:00Polovina lidí s glaukomem (zeleným zákalem) o své nemoci neví – a hrozí jim oslepnutí! Patříte mezi…

6 dobrých rad pro správné používání respirátoru
Autor: -red-, Datum: 4. 3. 2021 15:00Roušky a respirátory zakrývají naše obličeje už rok, přesto je ne vždy nosíme správně. Každá…

6 důvodů, proč (ne)darovat krevní plazmu
Autor: -an-, Datum: 3. 3. 2021 10:00O darování krevní plazmy už asi slyšel každý. Možná si kladete otázku, co je krevní plazma a proč…

5 zajímavostí o kolagenu
Autor: -an-, Datum: 25. 2. 2021 10:00O kolagenu se často hovoří v souvislosti s vyhlazením vrásek či bolestmi kloubů. Věděli jste ale,…

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?
Autor: -an-, Datum: 20. 2. 2021 11:00Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Veronika Morstein Matulová, zakladatelka podologického centra…

Co mohou muži udělat pro svou plodnost?
Autor: -an-, Datum: 12. 2. 2021 10:00Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu v Praze 7.

6 rad, jak vyzrát na hemoroidy
Autor: -an-, Datum: 4. 2. 2021 15:00Vlivem aktuální situace jsou lidé mnohem více doma. V pracovní čas i v ten soukromý. Sedavý režim…

Je pravda, že oko vlastně nikdy nespí?
Autor: -an-, Datum: 3. 2. 2021 15:00Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Komentáře