Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 rad, jak ulevit očím
Freepik, nakaridore
Životní styl / Zdraví

5 rad, jak ulevit očím

datum: 9. 11. 2022 15:00 autor: -nic-
Cítíte se unavení a nesoustředění, bolí vás hlava a pálí oči? Viníkem může být roční doba, přesněji řečeno brzké stmívání a přemíra umělého světla. Když se slunce neukáže, na některých pracovištích je nutné svítit celý den. A když pak přijdete večer domů a zapnete počítač nebo pustíte televizi, mají toho vaše oči definitivně dost.

Vše se točí kolem očí

Ne že bychom s nimi chtěli měnit, ale v něčem to měli naši předkové přece jen jednodušší. Když se večer setmělo, svítilo se jen nezbytně nutnou dobu a pak se šlo prostě do hajan – svíčky i petrolej totiž něco stály.

My, šťastní moderní lidé, jsme si zvykli na změny ročních dob nehledět a tak si posvítíme, jak potřebujeme. Šest, osm i víc hodin umělého světla denně, zářivky, televizní obrazovky, monitory a mobily… Na něco takového ovšem nejsou naše oči stavěné. Můžeme se divit, že protestují?


Nejznámější oční vady

  1. Když už svítit, tak správně Výběr osvětlení je pro správnou zrakovou hygienu naprosto nezbytný. Zatímco teplé světlo žlutého barevného spektra se hodí pro relaxaci a pocit pohody, tedy pro ložnice a obývací pokoje, studené bílé světlo slouží k osvětlení kanceláří, obchodů, nemocnic a podobně. Velmi jasně osvětluje, vrhá ale ostré stíny a může být pro oči nepříjemné. Pokud se chceme co nejvíc přiblížit přirozenému dennímu svitu, měli bychom volit takzvané plnospektrální zdroje světla, tedy takové, ve kterých jsou ve viditelném spektru zastoupeny všechny vlnové délky (barvy).
  2. Nastavte si monitor počítače Jeho jas je potřeba přizpůsobit světelné hladině v místnosti. Pokud sedíte v jasně rozsvícené kanceláři, může zářit naplno, pokud ale pracujete v noci v setmělém bytě, měli byste jas monitoru stáhnout. Správné nastavení jasu si můžete snadno ověřit: otevřete si bílou stránku v textovém editoru. Pokud máte pocit, že intenzivně září, uberte jas, pokud je naopak šedivá, přidejte. Ani televizní obrazovka by neměla dominovat ve ztemnělém pokoji. Zkuste její svit trochu „rozbít“ lampičkou.
  3. Zacvičte si – ano, očima! Uvědomili jste si někdy, jak málo při soustředěné práci u počítače mrkáte? Podle některých výzkumů až třikrát méně než při jiných činnostech. Mrkání má ale důležitou funkci, a tou je zvlhčování očí. Suché oči zčervenají, pálí, někdy vzniká pocit překážejícího cizího tělesa, při delším přetěžování zraku se může objevit rozmazané vidění nebo bolest hlavy. Řešením můžou být „umělé slzy“, tedy zvlhčující oční kapky, které koupíte v lékárně bez předpisu. Možná ale postačí, když si zvyknete dělat pravidelné krátké přestávky, během kterých budete přirozeně mrkat častěji. Vašemu zraku určitě prospěje i cvičení, nazývané honosně „oční jóga“, představte si ho ale jako prosté kroužení očima do stran, dívání nahoru i dolů, mrkání a také střídání zaostření do dálky a na blízko.
  4. Dopřejte očím vitaminy Nejde zdaleka jen o mrkev. Ne že by nebyla pro oči prospěšná – z betakarotenu si tělo vytváří vitamin A, který se podílí na výživě sítnice. Karotenoidy se ale vyskytují v celé řadě jiných potravin, například v listové zelenině jako je špenát nebo kapusta, v borůvkách nebo vejcích.
  5. Vhodné doplňky stravy pomohou V podzimním a zimním období, kdy náš zrak dostává nejvíc zabrat, ovšem náš jídelníček čerstvou zeleninou obvykle zrovna nepřekypuje. Lutein a zeaxantin, dva nejdůležitější karotenoidy, které mají na funkci očí příznivý vliv, je proto vhodné doplňovat pomocí doplňků stravy.

Naše tipy

Bylinný elixír Maxi Vita Herbal Zdravé oči byl vytvořen pro příznivce přírodní léčby. Osvědčené byliny jsou v něm namíchány v podobě vysoce koncentrovaných extraktů, nikoli výluhů, a jsou obohaceny mimo jiné o vitamin C, který podporuje imunitní systém. Můžou ho užívat i děti už od tří let (jednu polévkovou lžíci denně). A bude jim chutnat! Pro dospělé se hodí Maxi Vita Exclusive Lutein forte+, který obsahuje přírodní extrakty z borůvek a měsíčku lékařského. Přípravek je doplněn také o další silné antioxidanty – vitamin C, vitamin E a zinek, který přispívá k udržení správného stavu zraku a normálním rozpoznávacím funkcím. 

Pro řidiče, ale zdaleka nejen pro ně jsou určené legendární „bonbónky“ v typické plechové krabičce, Energit pro oči s luteinem. Vitaminové tablety chutnající po borůvkách pomáhají unaveným očím při dlouhých jízdách i dlouhých směnách. I tento doplněk stravy obsahuje extrakt z borůvek a měsíčku lékařského, vitamin C a zinek.


Zdroj informací: Vitar


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Lucií Valešovou, primářkou Oční kliniky NeoVize, Datum: 13. 11. 2022 0:05

Barva duhovky, pohlaví, věk, povolání, geny... Co všechno může být rizikovým faktorem očních nemocí…

Pětina českých mužů přichází k lékaři pozdě

Pětina českých mužů přichází k lékaři pozdě

Autor: -an-, Datum: 11. 11. 2022 10:37

Rakovinou prostaty ročně onemocní téměř 7000 mužů a zemře průměrně 1400. Toto onemocnění patří k…

Nejznámější oční vady

Nejznámější oční vady

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 11. 2022 10:00

Patrně už jste slyšeli o krátkozrakosti či dalekozrakosti a možná jste se i vy sami někdy setkali…

Víte, že špatný chrup může i za kardiovaskulární potíže?

Víte, že špatný chrup může i za kardiovaskulární potíže?

Autor: redakce ve spolupráci s dentální hygienistkou Šárkou Havlíčkovou, Datum: 2. 11. 2022 16:26

Vědeckými studiemi už byla prokázána její souvislost s rozvojem kardiovaskulárních chorob nebo s…

Připravte se na další vlnu covidu a dodržujte „pravidlo tří“

Připravte se na další vlnu covidu a dodržujte „pravidlo tří“

Autor: -an-, Datum: 1. 11. 2022 15:00

Téma koronaviru pomalu zapadá v souvislosti s ožehavějšími světovými událostmi a my si zvykáme, že…

Odkládání těhotenství se nemusí vyplatit

Odkládání těhotenství se nemusí vyplatit

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Liborem Hradeckým, vedoucím lékařem kliniky Next Fertility Plzeň, Datum: 30. 10. 2022 13:50

Touha založit rodinu a přivést na svět potomka je pro člověka přirozená. Kvůli odsouvání…

Lupénka pod kontrolou

Lupénka pod kontrolou

Autor: -an-, Datum: 27. 10. 2022 16:10

29. 10. je Světovým dnem lupénky, jehož letošním tématem je duševní zdraví. Lupénka je onemocnění…

Mozková mrtvice se nevyhýbá ani mladým

Mozková mrtvice se nevyhýbá ani mladým

Autor: redakce ve spolupráci s genetičkou Ing. Barborou Procházkovou, Chromozoom, Datum: 25. 10. 2022 11:00

29. října je Světový den mrtvice. S mozkovou příhodou se v životě setká každý čtvrtý člověk! Lze…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

29. 11. 2022 16:00 autor -red-