Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 rad, jak ulevit očím
Freepik, nakaridore
Životní styl / Zdraví

5 rad, jak ulevit očím

datum: 9. 11. 2022 15:00 autor: -nic-
Cítíte se unavení a nesoustředění, bolí vás hlava a pálí oči? Viníkem může být roční doba, přesněji řečeno brzké stmívání a přemíra umělého světla. Když se slunce neukáže, na některých pracovištích je nutné svítit celý den. A když pak přijdete večer domů a zapnete počítač nebo pustíte televizi, mají toho vaše oči definitivně dost.

Vše se točí kolem očí

Ne že bychom s nimi chtěli měnit, ale v něčem to měli naši předkové přece jen jednodušší. Když se večer setmělo, svítilo se jen nezbytně nutnou dobu a pak se šlo prostě do hajan – svíčky i petrolej totiž něco stály.

My, šťastní moderní lidé, jsme si zvykli na změny ročních dob nehledět a tak si posvítíme, jak potřebujeme. Šest, osm i víc hodin umělého světla denně, zářivky, televizní obrazovky, monitory a mobily… Na něco takového ovšem nejsou naše oči stavěné. Můžeme se divit, že protestují?


Nejznámější oční vady

  1. Když už svítit, tak správně Výběr osvětlení je pro správnou zrakovou hygienu naprosto nezbytný. Zatímco teplé světlo žlutého barevného spektra se hodí pro relaxaci a pocit pohody, tedy pro ložnice a obývací pokoje, studené bílé světlo slouží k osvětlení kanceláří, obchodů, nemocnic a podobně. Velmi jasně osvětluje, vrhá ale ostré stíny a může být pro oči nepříjemné. Pokud se chceme co nejvíc přiblížit přirozenému dennímu svitu, měli bychom volit takzvané plnospektrální zdroje světla, tedy takové, ve kterých jsou ve viditelném spektru zastoupeny všechny vlnové délky (barvy).
  2. Nastavte si monitor počítače Jeho jas je potřeba přizpůsobit světelné hladině v místnosti. Pokud sedíte v jasně rozsvícené kanceláři, může zářit naplno, pokud ale pracujete v noci v setmělém bytě, měli byste jas monitoru stáhnout. Správné nastavení jasu si můžete snadno ověřit: otevřete si bílou stránku v textovém editoru. Pokud máte pocit, že intenzivně září, uberte jas, pokud je naopak šedivá, přidejte. Ani televizní obrazovka by neměla dominovat ve ztemnělém pokoji. Zkuste její svit trochu „rozbít“ lampičkou.
  3. Zacvičte si – ano, očima! Uvědomili jste si někdy, jak málo při soustředěné práci u počítače mrkáte? Podle některých výzkumů až třikrát méně než při jiných činnostech. Mrkání má ale důležitou funkci, a tou je zvlhčování očí. Suché oči zčervenají, pálí, někdy vzniká pocit překážejícího cizího tělesa, při delším přetěžování zraku se může objevit rozmazané vidění nebo bolest hlavy. Řešením můžou být „umělé slzy“, tedy zvlhčující oční kapky, které koupíte v lékárně bez předpisu. Možná ale postačí, když si zvyknete dělat pravidelné krátké přestávky, během kterých budete přirozeně mrkat častěji. Vašemu zraku určitě prospěje i cvičení, nazývané honosně „oční jóga“, představte si ho ale jako prosté kroužení očima do stran, dívání nahoru i dolů, mrkání a také střídání zaostření do dálky a na blízko.
  4. Dopřejte očím vitaminy Nejde zdaleka jen o mrkev. Ne že by nebyla pro oči prospěšná – z betakarotenu si tělo vytváří vitamin A, který se podílí na výživě sítnice. Karotenoidy se ale vyskytují v celé řadě jiných potravin, například v listové zelenině jako je špenát nebo kapusta, v borůvkách nebo vejcích.
  5. Vhodné doplňky stravy pomohou V podzimním a zimním období, kdy náš zrak dostává nejvíc zabrat, ovšem náš jídelníček čerstvou zeleninou obvykle zrovna nepřekypuje. Lutein a zeaxantin, dva nejdůležitější karotenoidy, které mají na funkci očí příznivý vliv, je proto vhodné doplňovat pomocí doplňků stravy.

Naše tipy

Bylinný elixír Maxi Vita Herbal Zdravé oči byl vytvořen pro příznivce přírodní léčby. Osvědčené byliny jsou v něm namíchány v podobě vysoce koncentrovaných extraktů, nikoli výluhů, a jsou obohaceny mimo jiné o vitamin C, který podporuje imunitní systém. Můžou ho užívat i děti už od tří let (jednu polévkovou lžíci denně). A bude jim chutnat! Pro dospělé se hodí Maxi Vita Exclusive Lutein forte+, který obsahuje přírodní extrakty z borůvek a měsíčku lékařského. Přípravek je doplněn také o další silné antioxidanty – vitamin C, vitamin E a zinek, který přispívá k udržení správného stavu zraku a normálním rozpoznávacím funkcím. 

Pro řidiče, ale zdaleka nejen pro ně jsou určené legendární „bonbónky“ v typické plechové krabičce, Energit pro oči s luteinem. Vitaminové tablety chutnající po borůvkách pomáhají unaveným očím při dlouhých jízdách i dlouhých směnách. I tento doplněk stravy obsahuje extrakt z borůvek a měsíčku lékařského, vitamin C a zinek.


Zdroj informací: Vitar


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Je pravda, že osteoporóza se odhalí až při zlomenině?

Je pravda, že osteoporóza se odhalí až při zlomenině?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Svědění kůže budí až třikrát do týdne 50 % atopiků

Svědění kůže budí až třikrát do týdne 50 % atopiků

Autor: -an-, Datum: 26. 9. 2023 19:52

Atopická dermatitida není jen chronické zánětlivé onemocnění, které způsobuje svědivou vyrážku.…

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Král, ředitel sítě odběrových center Amber Plasma.

Světový den atopické dermatitidy

Světový den atopické dermatitidy

Autor: -an-, Datum: 13. 9. 2023 19:42

Prvních pět let po ustavení Světového dne atopické dermatitidy, který připadá na 14. září, přineslo…

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 8. 2023 0:05

Lidové léčitelství a rady babiček dokážou mnohdy užitečné. Někdy jde ale o vědecky stokrát…

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun

Autor: -red-, Datum: 2. 8. 2023 10:02

Střeva jsou branou k našemu fyzickému i psychickému zdraví. Co o nich víme a jak o ně správně…

Až 35 % pacientů s prodělaným covidem má zdravotní potíže se srdcem

Až 35 % pacientů s prodělaným covidem má zdravotní potíže se srdcem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 8. 2023 15:00

Rozvoj onemocnění srdce a cév má podle nejnovějších studií souvislost i s prodělaným onemocněním…

Pravda o lécích

Pravda o lécích

Autor: -mav-, Datum: 31. 7. 2023 17:30

Kdy léky pomáhají? Kdy škodí? A kdy jsou to vyhozené peníze?

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-