Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nejznámější oční vady
Freepik, freepik
Životní styl / Zdraví

Nejznámější oční vady

datum: 4. 11. 2022 10:00 autor: Markéta Vavřinová
Patrně už jste slyšeli o krátkozrakosti či dalekozrakosti a možná jste se i vy sami někdy setkali se zánětem spojivek. Kromě těchto známých vad a nemocí však existuje také řada dalších potíží, které vás v souvislosti se zrakem mohou potkat. Víte, co znamená keratokonus, presbyopie, jaký je rozdíl mezi šedým a zeleným zákalem a proč by diabetici měli dávat pozor na retinopatii?

Astigmatismus: Žádné zaklínadlo, ale nepravidelně zakřivená rohovka

Název zní trošku jako zaklínadlo ze Školy čar a kouzel, ale ve skutečnosti se jedná o velmi rozšířenou oční vadu. Přitom mnoho lidí vlastně ani netuší, že ji má, protože jde většinou ruku v ruce s krátkozrakostí a dalekozrakostí. „Astigmatismem trpí přibližně dvě třetiny našich pacientů,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Vadu způsobuje nepravidelně zakřivená oční rohovka. „Přestože vzniká většinou v prvním roce života, může být diagnostikován i v dospělosti, nejčastěji v souvislosti s úrazy, operacemi rohovky a při některých očních onemocněních,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Jak astigmatismus poznáte: Mhouříte oči a nakláníte hlavu, míváte rozmazané vidění a zhoršené vnímání kontrastů. Svět kolem vás je deformovaný, podobně jako byste hleděli do pokřiveného zrcadla. Zaměňujete některá písmena a znaky, například 3 za 8, M za H či N, P za F, K za X. Trpíte bolestmi hlavy a šíje, jste často unavení, poklesla vám výkonnost, trpíte pálením a řezáním očí, trápí vás žaludeční nevolnosti.

Jak se dá řešit: Astigmatismus se koriguje speciálními brýlovými skly a kontaktními čočkami, ale i laserovou operací, která odstraní nepravidelné zakřivení rohovky. Během jedné operace se dá odstranit jak astigmatismus, tak i krátkozrakost či dalekozrakost. U silnějších dioptrií či věku nad 40 let se pak doporučuje nitrooční operace, při které je vyměněna přirozená oční čočka z umělou.


3 nejčastější důvody, proč pálí oči + 1 rada, jak tomu předejít

Keratokonus: Varovným signálem je každoroční zvyšování dioptrií

Na rozdíl od astigmatismu je keratokonus v našem zeměpisném pásmu vzácná vada – o to těžší je odhalit ji! I v tomto případě hraje hlavní roli rohovka. U pacientů s keratokonem dochází k oslabení kolagenních vláken, ty se prodlužují, což negativně ovlivňuje samotný tvar rohovky, který se začne podobat kuželu.

„Dochází k jejímu postupnému vyklenutí a ztenčování, nejčastěji v dolní polovině. V krajních případech – v posledním čtvrtém stádiu – může dojít k otoku rohovky (hydropsu) a náhlému zhoršení vidění. Pro onemocnění je typická krátkozrakost a vysoký nepravidelný astigmatismus,“ uvádí doc. MUDr. Karolína Skorkovská, Ph.D. z Oční kliniky NeoVize Brno, která patří mezi odborníky na toto onemocnění.

Jak keratokonus poznáte: Nejčastěji se projeví mezi 10. až 20. rokem věku. Může se rozvíjet velmi pomalu a plíživě, často 10 až 20 let – a navíc se mnohdy zaměňuje s tupozrakostí či krátkozrakostí. Kvůli špatné diagnóze pacient dostává stále vyšší dioptrie, ale samotný problém degenerace rohovky se neřeší. Tím pádem se zrak neustále zhoršuje a mezi 30. až 40. rokem postoupí nemoc do vyššího stádia. Vztyčeným ukazováčkem, který před nemocí varuje, je pravidelné (například každoroční) navyšování dioptrií. Onemocnění dokáže odhalit speciální přístroj, který detekuje ztenčení a vyklenutí rohovky.

Jak se dá řešit: „V počínajícím stádiu, ve kterém ale už dochází k poruchám vidění, léčíme pacienty metodou zvanou Collagen Cross Linking, která se označuje zkratkou CCL nebo také CXL. Působením vitaminu riboflavinu a UV zářením se posílí vazby mezi kolagenními vlákny a tím dochází ke zpevnění rohovky,“ vysvětluje docentka Karolína Skorkovská. U vyšších stádií existuje možnost implantace takzvaného intrastromálního prstence. „Jde o speciální prstenec z polymetylmetakrylátu, který oplošťuje rohovku. Zpevňuje vazby mezi kolagenními vlákny a zároveň rohovku upraví do požadovaného tvaru. Výrazně tak zlepšuje refrakční vadu a stabilizuje progresi onemocnění,“ doplňuje renomovaná specialistka. V krajních případech lze transplantovat rohovku.


Dlouhé odkládání operace očí se nevyplácí

Diabetická retinopatie: Postrach pacientů s cukrovkou

Nadměrné množství glukózy poškozuje cévy v celém těle a negativní vliv má i na jemné cévky, kterými je protkaná sítnice.

Cévní stěna se stává málo kvalitní. Buď z ní prosakují tekutiny ven, čili dochází k nežádoucímu otoku sítnice, k vyplavování cholesterolových krystalů nebo jiných usazenin. Anebo jsou cévy tak křehké, že se uzavřou, a pak vznikne nedokrvení. Oboje má velmi nežádoucí efekt pro vidění,“ popisuje oftalmoložka Valešová onemocnění zvané diabetická retinopatie.

Jak ji poznáte: Problém diabetické retinopatie tkví v tom, že ji zprvu nepoznáte, protože se rozvíjí zcela bez příznaků! Když se potíže s viděním objeví, bývá už obvykle pozdě. „V první fázi může postižení sítnice zjistit jedině lékař při preventivní prohlídce očního pozadí. Až v pozdějších stádiích dochází k poklesu samotného vidění. Může se projevit třeba až po několika letech trvání špatné kompenzace diabetu. To už se ale nedá napravit, pouze zpomalit a i to je velmi obtížné,“ připouští MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky NeoVize Praha a dodává, že proto by měl každý diabetik navštěvovat očního lékaře minimálně jednou ročně, i když žádné zhoršení zraku nepozoruje.

Odhalit onemocnění pomáhá v současnosti také umělá inteligence Aireen. Stačí se podívat do speciální oční kamery pro zobrazení sítnice a software dokáže detekovat, zda dochází k poškození sítnice vlivem vysoké hladiny cukru v krvi. Neinvazivní vyšetření mohou pacienti podstoupit ve vybraných diabetologických centrech (např. Diabetologické a endokrinologické centrum DIAvize Praha) anebo očních klinikách (NeoVize Brno či Praha).

Jak se dá řešit: Pokud se diabetická retinopatie nachází v pokročilém stupni, nelze sice vidění zlepšit, ale díky laserovému zákroku je možné progresi zpomalit a průběh onemocnění sítnice stabilizovat. Svou podstatou je zákrok podobný operaci křečových žil. „Cílem léčby je zajizvit neprokrvené části sítnice a zabránit prosakování z cév,“ vysvětluje MUDr. Valešová, která se problematikou diabetické retinopatie zabývá už téměř dvacet let a je rovněž spoluautorkou odborné publikace Diabetická retinopatie.


10 mýtů a pravd o zraku

Presbyopie: Syndrom „dlouhé ruky“

Možná vám název této vady nic neříká, ale ve skutečnosti se s ním po pětačtyřicítce setká v podstatě každý z nás. Označuje se také jako stařecká vetchozrakost a někdy se jí říká také „syndrom dlouhé ruky“, protože si člověk musí oddalovat knihu či cenovky dále od očí, aby dokázal písmenka přečíst.

Jak ji poznáte: Presbyopie je přirozenou součástí stárnutí, kdy čočka ztrácí schopnost zaostřit. Poznáte ji jednoduše tak, že ačkoliv jste měli dosud zrak jako rys, je pro vás v pokročilejším věku najednou mnohem těžší zaostřit do blízka.

Jak se dá řešit: Dioptrickými brýlemi, kontaktními čočkami, anebo operací metodou PRELEX. „Operace PRELEX stejně jako operace šedého zákalu spočívá ve výměně nitrooční čočky – oční chirurg šetrně vymění přirozenou oční čočku, která už není schopná zaostřit na čtení, za čočku umělou. Ta v oku zůstává po zbytek života. Zákrok trvá asi 15 minut a probíhá v lokální anestezii, kdy operované oko znecitlivíme speciálními kapkami, takže pacienta nic nebolí,“ vysvětluje oční chirurg MUDr. Lubomír Továrek z Oční kliniky NeoVize Praha.


Zdroj informací: Neovize.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Dovolená bez zdravotních karambolů

Dovolená bez zdravotních karambolů

Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 12. 7. 2024 0:05

Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…

Klíšťata opět „na lovu“

Klíšťata opět „na lovu“

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Kateřinou Šédovou, Loono, Datum: 9. 7. 2024 0:05

Česko je v současné době zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii…

Co má obsahovat prázdninová lékárnička?

Co má obsahovat prázdninová lékárnička?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 7. 2024 0:05

Právě přichází všemi očekávané období léta a s ním spojený čas prázdnin a dovolených. Všichni už se…

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 7. 2024 0:05

Sluneční paprsky jsou zdrojem vitaminu D, který nám dodává energii i radost. Abychom si však užili…

Jak vybírat maso na grilování?

Jak vybírat maso na grilování?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 7. 2024 0:05

Léto je oblíbeným obdobím grilování stejně tak opékání buřtů. Během letních „gastro radovánek“ je…

Zajímavosti o dětském zraku

Zajímavosti o dětském zraku

Autor: Jakub Odcházel, optometrista a vedoucí optik Lentiamo, Datum: 30. 6. 2024 0:05

Dětský zrak je fascinující oblastí a v mnoha ohledech se liší od zraku dospělých. Mohou děti nosit…

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 6. 2024 0:12

Vlivu střevní mikrobioty na lidské zdraví se právem dostává stále větší pozornosti. Střeva kromě…

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

Autor: Michal Závacký, odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz, Datum: 5. 6. 2024 0:05

V domácích podmínkách si alergici často dokáží vytvořit prostředí a rutiny, díky kterým…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-