Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nejznámější oční vady
Freepik, freepik
Životní styl / Zdraví

Nejznámější oční vady

datum: 4. 11. 2022 10:00 autor: Markéta Vavřinová
Patrně už jste slyšeli o krátkozrakosti či dalekozrakosti a možná jste se i vy sami někdy setkali se zánětem spojivek. Kromě těchto známých vad a nemocí však existuje také řada dalších potíží, které vás v souvislosti se zrakem mohou potkat. Víte, co znamená keratokonus, presbyopie, jaký je rozdíl mezi šedým a zeleným zákalem a proč by diabetici měli dávat pozor na retinopatii?

Astigmatismus: Žádné zaklínadlo, ale nepravidelně zakřivená rohovka

Název zní trošku jako zaklínadlo ze Školy čar a kouzel, ale ve skutečnosti se jedná o velmi rozšířenou oční vadu. Přitom mnoho lidí vlastně ani netuší, že ji má, protože jde většinou ruku v ruce s krátkozrakostí a dalekozrakostí. „Astigmatismem trpí přibližně dvě třetiny našich pacientů,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Vadu způsobuje nepravidelně zakřivená oční rohovka. „Přestože vzniká většinou v prvním roce života, může být diagnostikován i v dospělosti, nejčastěji v souvislosti s úrazy, operacemi rohovky a při některých očních onemocněních,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Jak astigmatismus poznáte: Mhouříte oči a nakláníte hlavu, míváte rozmazané vidění a zhoršené vnímání kontrastů. Svět kolem vás je deformovaný, podobně jako byste hleděli do pokřiveného zrcadla. Zaměňujete některá písmena a znaky, například 3 za 8, M za H či N, P za F, K za X. Trpíte bolestmi hlavy a šíje, jste často unavení, poklesla vám výkonnost, trpíte pálením a řezáním očí, trápí vás žaludeční nevolnosti.

Jak se dá řešit: Astigmatismus se koriguje speciálními brýlovými skly a kontaktními čočkami, ale i laserovou operací, která odstraní nepravidelné zakřivení rohovky. Během jedné operace se dá odstranit jak astigmatismus, tak i krátkozrakost či dalekozrakost. U silnějších dioptrií či věku nad 40 let se pak doporučuje nitrooční operace, při které je vyměněna přirozená oční čočka z umělou.


3 nejčastější důvody, proč pálí oči + 1 rada, jak tomu předejít

Keratokonus: Varovným signálem je každoroční zvyšování dioptrií

Na rozdíl od astigmatismu je keratokonus v našem zeměpisném pásmu vzácná vada – o to těžší je odhalit ji! I v tomto případě hraje hlavní roli rohovka. U pacientů s keratokonem dochází k oslabení kolagenních vláken, ty se prodlužují, což negativně ovlivňuje samotný tvar rohovky, který se začne podobat kuželu.

„Dochází k jejímu postupnému vyklenutí a ztenčování, nejčastěji v dolní polovině. V krajních případech – v posledním čtvrtém stádiu – může dojít k otoku rohovky (hydropsu) a náhlému zhoršení vidění. Pro onemocnění je typická krátkozrakost a vysoký nepravidelný astigmatismus,“ uvádí doc. MUDr. Karolína Skorkovská, Ph.D. z Oční kliniky NeoVize Brno, která patří mezi odborníky na toto onemocnění.

Jak keratokonus poznáte: Nejčastěji se projeví mezi 10. až 20. rokem věku. Může se rozvíjet velmi pomalu a plíživě, často 10 až 20 let – a navíc se mnohdy zaměňuje s tupozrakostí či krátkozrakostí. Kvůli špatné diagnóze pacient dostává stále vyšší dioptrie, ale samotný problém degenerace rohovky se neřeší. Tím pádem se zrak neustále zhoršuje a mezi 30. až 40. rokem postoupí nemoc do vyššího stádia. Vztyčeným ukazováčkem, který před nemocí varuje, je pravidelné (například každoroční) navyšování dioptrií. Onemocnění dokáže odhalit speciální přístroj, který detekuje ztenčení a vyklenutí rohovky.

Jak se dá řešit: „V počínajícím stádiu, ve kterém ale už dochází k poruchám vidění, léčíme pacienty metodou zvanou Collagen Cross Linking, která se označuje zkratkou CCL nebo také CXL. Působením vitaminu riboflavinu a UV zářením se posílí vazby mezi kolagenními vlákny a tím dochází ke zpevnění rohovky,“ vysvětluje docentka Karolína Skorkovská. U vyšších stádií existuje možnost implantace takzvaného intrastromálního prstence. „Jde o speciální prstenec z polymetylmetakrylátu, který oplošťuje rohovku. Zpevňuje vazby mezi kolagenními vlákny a zároveň rohovku upraví do požadovaného tvaru. Výrazně tak zlepšuje refrakční vadu a stabilizuje progresi onemocnění,“ doplňuje renomovaná specialistka. V krajních případech lze transplantovat rohovku.


Dlouhé odkládání operace očí se nevyplácí

Diabetická retinopatie: Postrach pacientů s cukrovkou

Nadměrné množství glukózy poškozuje cévy v celém těle a negativní vliv má i na jemné cévky, kterými je protkaná sítnice.

Cévní stěna se stává málo kvalitní. Buď z ní prosakují tekutiny ven, čili dochází k nežádoucímu otoku sítnice, k vyplavování cholesterolových krystalů nebo jiných usazenin. Anebo jsou cévy tak křehké, že se uzavřou, a pak vznikne nedokrvení. Oboje má velmi nežádoucí efekt pro vidění,“ popisuje oftalmoložka Valešová onemocnění zvané diabetická retinopatie.

Jak ji poznáte: Problém diabetické retinopatie tkví v tom, že ji zprvu nepoznáte, protože se rozvíjí zcela bez příznaků! Když se potíže s viděním objeví, bývá už obvykle pozdě. „V první fázi může postižení sítnice zjistit jedině lékař při preventivní prohlídce očního pozadí. Až v pozdějších stádiích dochází k poklesu samotného vidění. Může se projevit třeba až po několika letech trvání špatné kompenzace diabetu. To už se ale nedá napravit, pouze zpomalit a i to je velmi obtížné,“ připouští MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky NeoVize Praha a dodává, že proto by měl každý diabetik navštěvovat očního lékaře minimálně jednou ročně, i když žádné zhoršení zraku nepozoruje.

Odhalit onemocnění pomáhá v současnosti také umělá inteligence Aireen. Stačí se podívat do speciální oční kamery pro zobrazení sítnice a software dokáže detekovat, zda dochází k poškození sítnice vlivem vysoké hladiny cukru v krvi. Neinvazivní vyšetření mohou pacienti podstoupit ve vybraných diabetologických centrech (např. Diabetologické a endokrinologické centrum DIAvize Praha) anebo očních klinikách (NeoVize Brno či Praha).

Jak se dá řešit: Pokud se diabetická retinopatie nachází v pokročilém stupni, nelze sice vidění zlepšit, ale díky laserovému zákroku je možné progresi zpomalit a průběh onemocnění sítnice stabilizovat. Svou podstatou je zákrok podobný operaci křečových žil. „Cílem léčby je zajizvit neprokrvené části sítnice a zabránit prosakování z cév,“ vysvětluje MUDr. Valešová, která se problematikou diabetické retinopatie zabývá už téměř dvacet let a je rovněž spoluautorkou odborné publikace Diabetická retinopatie.


10 mýtů a pravd o zraku

Presbyopie: Syndrom „dlouhé ruky“

Možná vám název této vady nic neříká, ale ve skutečnosti se s ním po pětačtyřicítce setká v podstatě každý z nás. Označuje se také jako stařecká vetchozrakost a někdy se jí říká také „syndrom dlouhé ruky“, protože si člověk musí oddalovat knihu či cenovky dále od očí, aby dokázal písmenka přečíst.

Jak ji poznáte: Presbyopie je přirozenou součástí stárnutí, kdy čočka ztrácí schopnost zaostřit. Poznáte ji jednoduše tak, že ačkoliv jste měli dosud zrak jako rys, je pro vás v pokročilejším věku najednou mnohem těžší zaostřit do blízka.

Jak se dá řešit: Dioptrickými brýlemi, kontaktními čočkami, anebo operací metodou PRELEX. „Operace PRELEX stejně jako operace šedého zákalu spočívá ve výměně nitrooční čočky – oční chirurg šetrně vymění přirozenou oční čočku, která už není schopná zaostřit na čtení, za čočku umělou. Ta v oku zůstává po zbytek života. Zákrok trvá asi 15 minut a probíhá v lokální anestezii, kdy operované oko znecitlivíme speciálními kapkami, takže pacienta nic nebolí,“ vysvětluje oční chirurg MUDr. Lubomír Továrek z Oční kliniky NeoVize Praha.


Zdroj informací: Neovize.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Dlouhodobé vystavování intenzivním slunečním paprskům může přispět ke vzniku šedého zákalu a ve výjimečných případech i poškození sítnice

Dlouhodobé vystavování intenzivním slunečním paprskům může přispět ke vzniku šedého zákalu a ve výjimečných případech i poškození sítnice

Autor: -an-, Datum: 1. 6. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Parazitům začíná sezóna. Jak se před nimi ochránit?

Parazitům začíná sezóna. Jak se před nimi ochránit?

Autor: Eva Jedelská, Datum: 29. 5. 2023 13:32

Z přicházejícího jara se netěšíme jen my. Bohužel, stejně tak se ho už nemůžou dočkat ani naši…

Pozor na infarkt v létě

Pozor na infarkt v létě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 5. 2023 0:05

Letní měsíce mohou být fyzickou zátěží pro naše tělo. Často to může být náročné období i pro…

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Autor: redakce ve spolupráci s Národní linkou pro odvykání, Datum: 18. 5. 2023 0:05

Každý desátý Čech má zkušenost s užíváním psychoaktivních léků. Problematické vzorce chování…

Trápí vás bolest zubu? Odkládat návštěvu zubaře se může výrazně prodražit

Trápí vás bolest zubu? Odkládat návštěvu zubaře se může výrazně prodražit

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 5. 2023 0:05

Bolest zubu dokáže spolehlivě zkazit den i dobrý spánek. Poznávacím znamením bohužel je, že jakmile…

Nová léčba atopické dermatitidy uleví od svědění do pár dní

Nová léčba atopické dermatitidy uleví od svědění do pár dní

Autor: -mav-, Datum: 15. 5. 2023 0:05

Atopická dermatitida je často vnímána jen jako nepříjemná svědivá vyrážka na kůži. Ve skutečnosti…

Předpověď svědčí klíšťatům

Předpověď svědčí klíšťatům

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Světlanou Kiričenkovou, Poliklinika IPP, Datum: 30. 4. 2023 0:05

Mnoho lidí se chystá užít si sluneční paprsky v přírodě. Krásné počasí po vydatných deštích bude…

5 rad a tipů k plenkové dermatitidě

5 rad a tipů k plenkové dermatitidě

Autor: -mav-, Datum: 17. 4. 2023 15:00

Zarudlá kůže a vyrážka z plen – přiznejte se, kdo se s tím u miminka nikdy nesetkal? Moc rodičů se…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková