Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Víte, že „modré“ světlo škodí očím?
Shutterstock
Životní styl / Zdraví

Víte, že „modré“ světlo škodí očím?

datum: 3. 10. 2021 11:00 autor: -an-
U moderních technologií trávíme občas více času, než bychom sami chtěli. V době pandemie Covid-19 se práce či distanční výuka staly každodenní součástí všedního dne. Dlouhé sezení u notebooku, tabletu či večerní usínání s mobilem se ale významně podepisuje na našich očích. Proto bychom se nenápadnému nepříteli, modrému světlu, měli snažit aktivně bránit. Ale jak?

Modré světlo představuje záření s nízkou vlnovou délkou a vysokou energií. Jeho přítomnost sama o sobě škodlivá není. Obsahuje ho i například sluneční světlo, které způsobuje, že je nebe modré a díky kterému se můžeme ráno přirozeně probouzet a večer zase usínat. Jenže modré světlo existuje rovněž v umělé podobě, která nám při jeho častém používání může pěkně uškodit.

Narušení biorytmu...

Modrá složka světla prochází naší rohovkou a čočkou a dostává se na sítnici. Když ho naše oči absorbují, dochází k potlačení tvorby melatoninu – hormonu, kvůli kterému se po západu slunce cítíme ospalí. To je sice výhodné během dne, kdy nejsme tolik unaveni, avšak večer už nikoliv.

Nadměrné ozařování modrým světlem vede k narušení přirozeného biorytmu a nepřispívá ani na kvalitě našeho spánku. Až tedy příště nebudete moct usnout, nemusíte hledat chybu jen ve třech šálcích černé kávy. Za nespavostí se může skrývat právě toto světlo.

Chytré telefony a novější notebooky dnes nabízejí speciální noční režim, který jas displeje elektronických zařízení podsvěcuje jiným spektrem barev, jež pro oči není tak škodlivé. Odborníci však stále před spaním doporučují vyhýbat se obrazovkám počítačů, televizorů i mobilům alespoň dvě hodiny před ulehnutím do postele.

...i zraku

Modré světlo ovlivňuje nejen lidský biorytmus, ale může mít také negativní důsledky na náš zrak. Na rozdíl od přirozeného modrého světla způsobují monitory a LED panely mnohonásobně větší záření než slunce. Studie dokládají, že denně nad obrazovkami vyzařujícími modré světlo strávíme klidně i déle než 10 hodin. A tento čas se každý rok prodlužuje.

Bohužel trendu nahrála do karet i pandemie a lockdown, kdy jsme denně byli obklopeni modrým světlem snad ze všech stran. Proto stále více lidí bojuje s bolestmi hlavy a očí, zhoršujícím se zrakem i rozmazaným viděním.

20-6-20

Protože v dnešním světě ale není prakticky možné, nepřijít do styku s modrým světlem chytrých technologií, je nutné oči chránit o to více. „Ideální variantou je samozřejmě pravidelná kontrola zraku u očního specialisty, lékaře nebo optometristy. Dbát i při práci s elektronikou o pohodu svých očí ale můžete také preventivně, třeba pravidlem 20-6-20, tedy provádět 20vteřinové přestávky s pohledem na předmět vzdálený alespoň 6 metrů vždy po 20 minutách práce, ” radí Martin Slaný, odborný oční garant optik Fokus.

Také jiné kroky mohou pomoci k úlevě zraku. Monitor by měl být od očí vzdálen alespoň na délku paže a my bychom na něj měli koukat z pohledu mírně dolů. Skvělou pomůckou jsou také umělé slzy, kapky do očí, které suché oči zvlhčují a zároveň hydratují.

Další možnosti ochrany

Další možností, jak zabránit nadbytečnému modrému záření, je používat také tzv. Bluefiltry, které se aplikují jako povrchová úprava na brýlové čočky. Výrobců na trhu je spousta, mezi stálice patří především špičkové japonské čočky Nikon, které mají více účinných řešení pro blokaci modrého světla, nebo značka Omega Optix s čočkami upravenými tak, aby škodlivé modré světlo účinně odrážely.

Zákazníkům ve věku mezi 25-45 lety jsou odborníky doporučovány také úlevové čočky. Ty pracují na principu prodloužení zrakové ostrosti při střídání pohledu na střední vzdálenosti a na blízko, čímž jednoduše řečeno ulevují přeostřování mezi těmito dvěma vzdálenostmi. Dlouhodobější práce na počítači pak oči mnohem méně namáhá.

Ať už se však rozhodnete jakkoliv, vždy je dobré obrátit se na očního specialistu, který vám odborně poradí s výběrem vhodných čoček, ať už pro pohodlnější práci s elektronikou, tak i pro možná řešení korekce vady zraku.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Autor: -as-, Datum: 16. 3. 2023 10:00

Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Únik moči se ale týká až 25 % žen…

Jak si užít jaro bez rýmy a oteklých očí?

Jak si užít jaro bez rýmy a oteklých očí?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2023 11:00

Když se sezóna chřipek a nachlazení konečně chýlí ke konci, je to pro mnohé jako světlo na konci…

6 očních vad, které ubírají na kráse

6 očních vad, které ubírají na kráse

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 9. 3. 2023 10:00

Šilhání, popraskané žilky, kruhy pod očima nebo povislá víčka – vady na kráse, které ale mohou…

Alergici, pozor!

Alergici, pozor!

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 3. 2023 0:05

Louky sice ještě nerozkvetly a auta nepokrývá žlutý poprašek, pylová sezóna už ale začala. První…

10 omylů a mýtů o ledvinách

10 omylů a mýtů o ledvinách

Autor: MUDr. Jiří Vlasák, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Sokolově, Datum: 23. 2. 2023 10:00

O onemocnění ledvin existuje spousta mylných informací. Podívejme se na ty nejčastější.

Úrazy na ledu: Kdy je lepší navštívit dřív fyzioterapeuta než chirurga?

Úrazy na ledu: Kdy je lepší navštívit dřív fyzioterapeuta než chirurga?

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 9. 2. 2023 0:05

V ordinacích fyzioterapeutů s mrazem přibývá vyvrtnutých kotníků, natržených vazů a šlach,…

Kryokomora: Mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu

Kryokomora: Mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 2. 2023 0:05

Zalézt si na čtvrt hodiny do sauny při teplotě 100 stupňů Celsia už považujeme za něco normálního.…

Když antibiotika nepomáhají: Rezistentní bakterie zabíjejí

Když antibiotika nepomáhají: Rezistentní bakterie zabíjejí

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Helenou Žemličkovou, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika, Datum: 7. 2. 2023 0:05

Každý rok zemře v celé Evropě 35 000 lidí na následky antibiotické rezistence. Vzhledem k četnosti…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-