Medvědí česnek: bylina k všestrannému využití
Kde ho najdete? Medvědí česnek je odolná trvalka, vysoká zhruba 10 až 45 centimetrů, která se v Česku vyskytuje nejhojněji na Moravě, zejména v lužních lesích. Daří se jí hlavně v nížinách, ale najdete ji i na horách.
Co obsahuje? Zejména alicin, je zásobárnou živin a vitaminů, např. vitaminu C, fytoncidů, hořčinů a dalších látek. Má mírnější chuť než běžný kuchyňský česnek.
K čemu je vhodný? Jedlé jsou listy i květy. Podobně jako jeho „blízký příbuzný“ česnek kuchyňský je i ten medvědí (lesní) vhodný při snižování krevního tlaku, při bolestivých křečových žilách. Odvar se může používat k dezinfekci drobných zranění.
Kdy se sbírá? Od května do června se sbírají listy, cibulky pak v září. Listy lze zamrazit do zásoby.
Tipy redakce
- Celé nebo rozsekané listy chutnají na chlebu s máslem, hodí k ochucení tvarohových pomazánek. Můžeme je přidávat do zeleninových nových salátů nebo podávat k bramborám na loupačku. Výborná je krémová polévka nebo pesto, které dodá nezaměnitelnou chuť těstovinám.
- Olej z medvědího česneku (10 g medvědího česneku, 5 g květů měsíčku, 2 g květů rozmarýny, 2 g květů levandule se vmíchá do teplého olivovoého leje) ošetří mozoly a popraskaná místa na pokožce.
- Šťáva z listů medvědího česneku odstraňuje bradavice.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Bylinkářka radí: Srdečním chorobám pomáhá předcházet lněné semínko nebo tinktura z hlohu
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 24. 8. 2024 0:05Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v Evropě. Jejich výskyt souvisí se špatnou…
Bylinkářka radí: Příznaky alergie pomůže zkrotit kopřiva, heřmánek nebo tinktura ze žampionu
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 23. 5. 2024 0:05Alergie postihují až 30 % dospělé populace a 40 % dětí na celém světě, což z nich činí jedno z…
Víte, že eliminace těžkých kovů může pomoci s řadou neduhů?
Autor: -mav-, Datum: 13. 5. 2024 10:28Dnes prakticky neexistuje člověk, který by v sobě neměl, byť minimální množství například rtuti,…
Nezdravé potraviny a stres negativně ovlivňují fungování tlustého střeva
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 17. 12. 2023 0:05Stres z Vánoc, dohánění restů před koncem roku nebo třeba přejídání a nadměrný příjem sladkých…
Máte mozek jako v mlze? Dodejte mu palivo a nezapomínejte na odpočinek
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 12. 12. 2023 10:00Máte před sebou důležitý úkol, ale myšlenky vám neustále odbíhají k nepodstatným věcem? Přečtete si…
Péče o zuby je věda. Zdravý chrup podpoří kromě správné techniky čištění i bylinky
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 3. 11. 2023 0:05Čistit si zuby dvakrát denně se učíme už jako malé děti a jak roky ubíhají, nenapadne nás, že…
Velká zelená trojka aneb Co víme o zelených superpotravinách?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 6. 2023 0:05Chlorela, spirulina i mladý ječmen společně vytváří dokonalou souhru látek prospívajících tělu.…
Jitrocel: Pán cest
Autor: -mav-, Datum: 3. 4. 2023 10:00Tak se mu říkalo, protože ho poutníci na svých botách roznesli do celého světa.