Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Vyhněte se chřipce očkováním
Pixabay
Životní styl / Zdraví

Vyhněte se chřipce očkováním

datum: 20. 9. 2019 10:00 autor: -an-
Jedinou opravdu účinnou prevencí proti chřipkovému onemocnění je očkování. Vakcína po letošní sezónu už je v ordinacích!

Chřipka, nebo nachlazení?

Chřipka je vysoce infekční onemocnění virového původu postihující primárně dýchací cesty. Proti běžnému nachlazení jde o onemocnění nastupující rychle a náhle (z plného zdraví během několika hodin).

Je provázeno vysokou horečkou, nezřídka 39-40 °C, která trvá více dní a často ji doprovází zimnice s třesavkou a silné bolesti hlavy. Projevuje se dále celkovou schváceností, silnější bolestí celého těla, hlavně hlavy, kloubů a svalstva. Nemocného sužuje suchý kašel provázený bolestí za hrudní kostí. Někdy jsou přítomny pocity na zvracení až i zvracení.

Bolesti a škrábání v krku či rýma jsou typické spíše pro nachlazení.

Jaká je prevence?

Kromě zvýšené osobní hygieny – častější mytí rukou a dezinfekce povrchů, vyhýbání se kontaktu s nemocnými a přelidněným prostorům – je vakcinace nejlepším způsobem, jak chřipce předejít. Je důležitá zejména pro osoby s vysokým rizikem závažných komplikací, jako jsou těhotné ženy, děti ve věku 6 měsíců až 5 let, starší lidé, osoby s chronickými onemocněními a zdravotníci. Očkování probíhá obvykle v říjnu až listopadu, než chřipka začne kolovat v populaci. Nikdy ale není pozdě nechat se očkovat, i když chřipková epidemie již propukla. 

Očkovací látka vakcíny je každý rok odlišná, protože vychází z předpovědi odborníků, jaké podtypy chřipkového viru budou v populaci kolovat. Největší riziko onemocnění chřipkou je během chladných měsíců mezi prosincem a březnem. Očkovat lze i na začátku chřipkové epidemie, je však třeba vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 14 dní.


Víte, že

⇒ V chřipkové sezóně 2018/2019 vyhledalo v České republice praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou celkem 996 tisíc osob. Z toho 625 muselo být hospitalizováno v režimu intenzivní péče a 195 zemřelo.

⇒ Podle světové zdravotnické organizace vedou každoroční epidemie po celém světě odhadem ke 3 až 5 milionům závažných onemocnění a až k 650 000 úmrtí. Každý rok dostane 5 až 10 % dospělých a 20 až 30 % dětí chřipku.

⇒ V Evropě vede sezónní chřipka každoročně až k 70 000 úmrtí. V období let 2017 až 2018 došlo odhadem ke 152 000 úmrtí v důsledku chřipky.

⇒ Navzdory krátkému trvání onemocnění u některých pacientů je chřipka spojena s významnou každoroční ekonomickou a zdravotnickou zátěží. V Evropě se náklady spojené s chřipkovými onemocněními (náklady na hospitalizaci, ušlá mzda v důsledku absence v práci nebo náklady spojené s návštěvami praktického lékaře) pohybují v rozsahu 6 až 14 miliard eur ročně.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak léčit oční rosaeu?

Jak léčit oční rosaeu?

Autor: -an-, Datum: 29. 7. 2020 10:00
5 potravin, které jsou pro naše tělo horší než cukr

5 potravin, které jsou pro naše tělo horší než cukr

Autor: -an-, Datum: 27. 7. 2020 10:00
Tip šéfredaktorky

5 potravin, které jsou pro naše tělo horší než cukr

27. 7. 2020 10:00 autor -an-