Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?
Srdce v hlavě
Životní styl / Poradny

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

datum: 6. 2. 2024 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Je sauna vhodná i ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy? (6. 2. 2024)

Saunování má na lidský organismus velmi pozitivní účinky. Kromě příjemného zážitku pomáhá i s uvolňováním dýchacích cest a má pozitivní účinky při lupénce či astmatu. Zároveň snižuje rizika cévních a kardiovaskulárních onemocnění, ale také neurokognitivních onemocnění (demence) či plicních onemocnění.

Saunování pomáhá snižovat bolesti hlavy a náchylnost k virovým onemocněním. Lékařské studie nasvědčují také tomu, že saunování snižuje riziko náhlé smrti i celkovou úmrtnost. Nedávná studie ukázala, že čím častěji její účastníci chodili do sauny, tím více u nich klesalo riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby. A to až o 18 %. Je ale nutné dodat, že prokázané účinky saunování studie se projevily u lidí, kteří navštěvovali saunu po dobu deseti let 3 až 7krát týdně.

Neškodí sauna cévám? (6. 2. 2024)

Naopak. Účinky sauny na organismus jsou podobné jako při mírné fyzické zátěži – například chůzi. Bylo zjištěno, že pravidelné saunování zlepšuje funkci výstelky cév, která pak dokáže svižněji a ve větším množství produkovat látky (oxid dusnatý), které naše cévy přirozeně rozšiřují. Je to taková cévní gymnastika. Cévy jsou pak pružnější, lépe se přizpůsobují pulsní vlně, a tím působí proti abnormálnímu zvýšení krevního tlaku.

Opravdu sauna neškodí lidem s vysokým cholesterolem? (6. 2. 2024)

Pravidelné saunování působí nejen na snížení krevního tlaku, ale zlepšuje i skladbu cirkulujících lipidových látek, cholesterolu a triacylglycerolů. Proto je vhodné i pro lidi s vysokých cholesterolem. Saunování může v některých případech do jisté míry kompenzovat pohybovou aktivitu, například u osob s mírně zvýšeným krevním tlakem a cholesterolem, které nemohou provádět fyzickou aktivitu, třeba kvůli pohybovým potížím.

Pro koho saunování není vhodné? (6. 2. 2024)

Nelze jej ale doporučit pacientům s neuspokojivě kompenzovaným krevním tlakem, těm, kteří mají zvýšenou tuhost cév a nikdy se pravidelně nesaunovali. Ani těm, kteří trpí potížemi jako jsou například závratě.

Ačkoli je pravidelné saunování je zdravé, ale lidé by jej neměli brát jako samoléčbu. Především jako formu léčby kardiovaskulárních nemocí. Pokud se takový člověk saunovat chce, měla by předcházet porada s lékařem, v jejímž rámci se domluví na zdravém postupu i s ohledem na léky, které užívá. Měl by se také s lékařem poradit, jak dlouho může v sauně být a jak často ji má navštěvovat.

Na co by měli lidé s kardiovaskulárními potížemi neměli při saunování zapomínat? (6. 2. 2024)

Obecně lze jako bezpečnější variantu u kardiaků doporučit nižší teplotu sauny (okolo 80–85 stupňů), klasická finská sauna mívá až 90-110 stupňů. Důležité je naslouchat v sauně vlastnímu tělu, takže pokud člověk cítí, že je mu v sauně již nepříjemně, hůře se dýchá, či se mu začíná točit hlava, pak je čas odejít.

Je dobré si v sauně nesedat na horní místa, kde je větší teplo. Pokud to prostor dovolí, tak při saunování ležte, budete tak tělo oteplovat ve stejné intenzitě. Po sauně je také důležité neskočit do bazénku s ledovou vodou, ale pozvolně se ochlazovat. Klidně jen chladným vzduchem nebo vlažnou sprchou. Saunování určitě není bezpečné pro pacienty trpící bolestmi na hrudi, po nedávném infarktu myokardu, se špatně kompenzovaným krevním tlakem, srdečním selháním, arytmiemi anebo významně zúženou aortální chlopní.

Pokud máte dotazy na specialisty v oboru vnitřního lékařství, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Ovlivňuje vysoký krevní tlak kvalitu intimního života? (3. 10. 2023)

Je třeba zdůraznit, že pokud máte vysoký krevní tlak, není třeba se hned obávat, že by vám sex způsobil vážné zdravotní problémy, jako je infarkt. Může ale ovlivnit kvalitu intimního života. U mužů byla například prokázána souvislost mezi vysokým krevním tlakem a některými sexuálními problémy. Vysoký krevní tlak totiž zhoršuje pružnost cév v celém těle. A méně pružné cévy v oblasti pánve a penisu mohou ovlivnit sexuální život. Statistiky ukazují, že až dvě třetiny mužů s hypertenzí trpí erektilní dysfunkcí. Podobné obtíže hlásí i 60 procent mužů s vysokými hladinami cholesterolu.

Může dojít ke snížení průtoku krve do penisu, a to způsobí obtíže s dosažením a udržením erekce. Často také mohou sexuální život ovlivňovat i léky používané k léčbě hypertenze, jako jsou beta-blokátory a diuretika, které mohou mít také negativní vliv na sexuální funkci. U mužů, ale i žen pak vysoký krevní tlak může mít vliv i na sexuální touhu a libido, protože jedním ze znaků hypertenze je také únava a menší chuť k fyzickým aktivitám. To vše vede i ke ztrátě sexuálního apetitu. Zároveň i život s chronickým onemocněním, jako je hypertenze, může způsobit stres a úzkost. A tyto psychické faktory mohou ovlivnit sexuální touhu a libido.

Hraje v problémech s poruchami erekce roli i nadváha? (3. 10. 2023)

Vysoký krevní tlak je často spojen i s nadváhou a obezitou, což u mužů může také zvyšovat riziko sexuálních problémů. Výskyt hypertenze s nadváhou a poruchami erekce má základ v několika faktorech. Jedním z nich je ateroskleróza, což je stav, při němž se plaky tvořící se z tuků ukládají na vnitřních stěnách cév. Tyto plaky mohou omezovat průtok krve, což má zásadní vliv na schopnost dosažení a udržení erekce. Málo se mluví o tom, že poruchy sexuálních funkcí mohou být prvním příznakem aterosklerózy. Kromě odborníků na sexuální zdraví by měl v případě problémů takového jedince vyšetřit i internista nebo kardiolog.

Dalším faktorem je hormonální nerovnováha, kterou může nadváha nebo obezita způsobit. U mužů může nadváha snižovat hladinu testosteronu, což je klíčový hormon pro sexuální funkci. A to potvrzuje i nedávná studie v časopise Journal of the American Heart Association, z níž plyne, že muži s hypertenzí mají větší pravděpodobnost nižších hladin testosteronu. Není ale zcela jasné, zda vysoký krevní tlak přispívá k poklesu testosteronu, či jsou hodnoty na sobě nezávislé.

Je nutné nadváhu konzultovat s lékařem? (3. 10. 2023)

Důležitá je především snaha o kontrolu nadváhy nebo obezity a zlepšení celkového zdraví. To může zahrnovat vyváženou stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu a včasnou léčbu hypertenze, včetně léků, které jsou vybrány s ohledem na jejich vliv na sexuální funkci.

Jakmile se správná léčba zahájí, má tendenci pozitivně ovlivnit sexuální život pacienta, což může významně zlepšit celkovou kvalitu jeho života. Je třeba zdůraznit, že klíčový je právě komplexní přístup, který zahrnuje změnu životního stylu a léčbu hypertenze.

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.

Pokud máte dotazy na specialisty v oboru vnitřního lékařství, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je pravda, že hovory prostřednictvím mobilního telefonu delší než než 30 minut týdně jsou spojeny se zvýšením rizika vysokého krevního tlaku? (4. 9. 2023)

Ano, podle výzkumu, který byl nedávno zveřejněn v časopise European Heart Journal vydávaném Evropskou kardiologickou společností (ESC), je tomu tak. A právě hypertenze je hlavním rizikovým faktorem srdečního infarktu a mozkové mrtvice, které patří k nejčastější příčině úmrtí nejen v Česku. Studie probíhala pod vedením odborníků 12 let a účastnilo se jí přes 212 tisíc respondentů.

Mobilní telefony vyzařují (nízkou úroveň) radiofrekvenční energii, která je po krátkodobém vystavení spojena se zvýšením krevního tlaku. Do britské studie, která vliv mobilního telefonu na hypertenzi zkoumala, bylo zahrnuto celkem 212 tisíc dospělých osob ve věku 37 až 73 let, u kterých nebyl naměřen přechozí vysoký tlak. Studie probíhala 12 let.


Až 35 % pacientů s prodělaným covidem má zdravotní potíže se srdcem

Jak výzkum probíhal? (4. 9. 2023)

Vědci analyzovali příčiny vzniku vysokého krevního tlaku během telefonování pomocí mobilního přístroje. Během studie se bral v potaz: věk účastníků, jejich pohlaví, index tělesné hmotnosti, deprivace, rodinná anamnéza hypertenze, vzdělání, kuřácký status, krevní tlak, záněty, glykémie, funkce ledvin a užívání léků na snížení hladiny cholesterolu nebo glukózy v krvi.

Výsledky ukázaly, že ti, kteří užívali mobilní telefon, měli o 7 % vyšší riziko vzniku hypertenze ve srovnání s těmi, kteří mobilní telefony nepoužívali. A u těch, kteří telefonovali nebo přijímali hovory více jak půl hodiny týdně, byla pravděpodobnost nově vzniklého vysokého krevního tlaku dokonce o 12 % vyšší než u těch, kteří telefonovali kratší dobu.


 

Vysoký krevní tlak může zvyšovat riziko demence

Není vysoký krevní tlak je přece hlavně dědičná záležitost? (4. 9. 2023)

Podrobnější výsledky ukazují, že ve srovnání s účastníky, kteří strávili méně než 5 minut týdně telefonováním nebo přijímáním hovorů (z mobilního telefonu), byla týdenní doba používání 30-59 minut, 1-3 hodiny, 4-6 hodin a více než 6 hodin spojena osmiprocentním, třináctiprocentním, šestnáctiprocentním a dvacetiprocentním zvýšením rizika hypertenze. Ukázalo se také, že pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku byla největší u osob s vysokým genetickým rizikem, a to až o 33 %.

Samozřejmě by lidé neměli úplně přestat telefonovat, ale stejně jak u stravovacích návyků, je důležité si říkat: všeho s mírou. Dobré je nehovořit déle než hodinu týdně a dodržovat celkovou prevenci proti vysokému krevnímu tlaku a cholesterolu. Jezte více ovoce, zeleniny, ryb a vlákniny. Udržujte optimální tělesnou hmotnost, buďte fyzicky aktivní, nemusí jít o sportovní výkony, stačí chůze, a každý krok navíc se počítá. Nekuřte, ale hlavně, a to je nejdůležitější, nechávejte si pravidelně vyšetřovat hladiny celkového HDL a LDL cholesterolu i krevního tlaku. Pokud máte hladiny zvýšené, léčba musí být vždy komplexní a patří do rukou odborníka.


O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu srdcevhlave.cz

Pokud máte dotazy na specialisty v oboru vnitřního lékařství, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Autor: -mav-, Datum: 31. 5. 2024 11:15

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Autor: -ava-, Datum: 23. 4. 2024 8:10

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Tichý, Centrum gynekologie ISCARE.

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 4. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jana Zítková, lékařka plazmaferetického centra Amber Plasma.

Co způsobuje vznik křečových žil?

Co způsobuje vznik křečových žil?

Autor: -mav-, Datum: 11. 4. 2024 11:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Slavomír Rokošný, vedoucí lékař žilní chirurgie ISCARE.

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Autor: -ava-, Datum: 19. 3. 2024 11:30

Na otázky čtenářů odpovídá Gabriela Lehmann, vizážistka spolupracující s dm drogerií.

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

Autor: -ava-, Datum: 21. 2. 2024 17:33

Na otázky čtenářů odpovídá Stanislav Janíček, chlebový someliér Svazu pekařů a cukrářů ČR.

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Autor: -mav-, Datum: 9. 1. 2024 10:31

Na otázky čtenářů odpovídá Jan Hendrych, vedoucí centrálního servisu značky Fieldmann v Říčanech.

Co v jíst zimním období, abychom podpořili imunitu?

Co v jíst zimním období, abychom podpořili imunitu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 12. 2023 12:00

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

4. 7. 2024 16:10 autor -mav-