Jak výzkum probíhal? (4. 9. 2023)
Vědci analyzovali příčiny vzniku vysokého krevního tlaku během telefonování pomocí mobilního přístroje. Během studie se bral v potaz: věk účastníků, jejich pohlaví, index tělesné hmotnosti, deprivace, rodinná anamnéza hypertenze, vzdělání, kuřácký status, krevní tlak, záněty, glykémie, funkce ledvin a užívání léků na snížení hladiny cholesterolu nebo glukózy v krvi.
Výsledky ukázaly, že ti, kteří užívali mobilní telefon, měli o 7 % vyšší riziko vzniku hypertenze ve srovnání s těmi, kteří mobilní telefony nepoužívali. A u těch, kteří telefonovali nebo přijímali hovory více jak půl hodiny týdně, byla pravděpodobnost nově vzniklého vysokého krevního tlaku dokonce o 12 % vyšší než u těch, kteří telefonovali kratší dobu.
Není vysoký krevní tlak je přece hlavně dědičná záležitost? (4. 9. 2023)
Podrobnější výsledky ukazují, že ve srovnání s účastníky, kteří strávili méně než 5 minut týdně telefonováním nebo přijímáním hovorů (z mobilního telefonu), byla týdenní doba používání 30-59 minut, 1-3 hodiny, 4-6 hodin a více než 6 hodin spojena osmiprocentním, třináctiprocentním, šestnáctiprocentním a dvacetiprocentním zvýšením rizika hypertenze. Ukázalo se také, že pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku byla největší u osob s vysokým genetickým rizikem, a to až o 33 %.
Samozřejmě by lidé neměli úplně přestat telefonovat, ale stejně jak u stravovacích návyků, je důležité si říkat: všeho s mírou. Dobré je nehovořit déle než hodinu týdně a dodržovat celkovou prevenci proti vysokému krevnímu tlaku a cholesterolu. Jezte více ovoce, zeleniny, ryb a vlákniny. Udržujte optimální tělesnou hmotnost, buďte fyzicky aktivní, nemusí jít o sportovní výkony, stačí chůze, a každý krok navíc se počítá. Nekuřte, ale hlavně, a to je nejdůležitější, nechávejte si pravidelně vyšetřovat hladiny celkového HDL a LDL cholesterolu i krevního tlaku. Pokud máte hladiny zvýšené, léčba musí být vždy komplexní a patří do rukou odborníka.
O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu srdcevhlave.cz.
Pokud máte dotazy na specialisty v oboru vnitřního lékařství, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.
Na otázky čtenářů odpovídá David Strejc, jednatel společnosti Apertia Tech
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Tichý, Centrum gynekologie ISCARE.
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jana Zítková, lékařka plazmaferetického centra Amber Plasma.
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Slavomír Rokošný, vedoucí lékař žilní chirurgie ISCARE.
Na otázky čtenářů odpovídá Gabriela Lehmann, vizážistka spolupracující s dm drogerií.