A aby to nebylo tak jednoduché, původcem nákaz s podobnými počátečními příznaky mohou být i bakterie, jako například pneumokok, nebo plísně. Ty mohou také infikovat organismus oslabený virózou a způsobit takzvanou superinfekci.
Nejčastěji se ale v ambulancích setkáváme s virovými infekcemi, přičemž na podzim převládají virové rýmy, které v prosinci a lednu vystřídají chřipky.
Jak poznáme, čím přesně jsme se nakazili, a je to vůbec důležité?
Ještě před pár lety byla dobrým vodítkem rychlost nástupu onemocnění. U virů rýmy se příznaky rozvíjí pozvolně, u chřipky je naopak nástup velmi rychlý, v řádu několika málo hodin. A zatímco s rýmou můžeme fungovat jen s menšími omezeními, chřipka nás přibližně na týden zcela vyřadí z provozu.
Od roku 2020 ale snadné rozlišení virových infekcí dýchacích cest komplikuje covid-19, který je velmi nevyzpytatelný nejen co do projevů, ale i závažnosti. Pro případ podezření na covid-19 proto doporučuji podstoupit antigenní test.
Včasné odhalení covidu-19 je důležité zejména pro osoby s cukrovkou, cévními a srdečními chorobami, chronickými nemocemi plic, ledvin nebo s nádorovým onemocněním. Rychlým nasazením léků, které omezují množení virových částic, lze předejít vážným a život ohrožujícím komplikacím. Ještě lepším řešením je ale pravidelné očkování a totéž platí i pro chřipku.
Lidové rčení praví, že neléčená rýma trvá sedm dní a léčená týden. Je v tom velký kus pravdy, protože každá infekce má svůj vývoj a léčbu lze jen stěží uspíšit. Můžeme ale udělat hodně pro to, aby nás příznaky onemocnění obtěžovaly co nejméně, abychom předešli komplikacím a abychom nepřispívali k jeho šíření.
Nejdůležitějším opatřením je klidový režim, který našemu tělu umožní plně se věnovat boji s infekcí. Dbát bychom měli také na dostatečný přísun tekutin a stravy bohaté na vitaminy a minerály, především vitamin C, D a zinek.
Pokud jde o úlevu od příznaků, jakými jsou bolest v krku, ucpaný nos, kašel nebo bolesti hlavy, odvíjí se výběr od našeho celkového zdravotního stavu i léků, které pravidelně užíváme. O vhodném řešení proto doporučuji poradit se s odborníky v lékárně. K snižování horečky bychom měli přistupovat, teprve pokud tělesná teplota stoupne nad 38 °C, samozřejmě ne paušálně.
Když onemocnění nezačne v řádu několika dnů ustupovat nebo dokonce dojde ke zhoršení příznaků, je nezbytné co nejdříve kontaktovat svého praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu.
Vzhledem k vysoké nakažlivosti virových infekcí doporučuji co nejvíce se izolovat od ostatních členů domácnosti. Jednotlivé pokoje bychom měli častěji větrat a kromě pečlivého mytí rukou je vhodné také používání bezoplachových dezinfekčních prostředků. Samozřejmostí by pak mělo být nošení respirátoru při návštěvě zdravotnického zařízení, kterým chráníme sebe i ostatní.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…
Jaká jsou vaše rána? Hektická? V jedné ruce káva, která vám opaří rty, v druhé ruce školní svačina…
Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…
Počet diabetiků v Česku překročil jeden milion, a to je číslo, které nelze ignorovat. Cukrovka je…
Zbavte se lupů jednou pro vždy! Důležitá je kvalitní péče, dostatečná hydratace a zdravý životní…
Trápí vás tzv. vdovský hrb? Nevzhledný tukový útvar mezi hrudní a krční páteří už dávno není…