Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Připravte se na další vlnu covidu a dodržujte „pravidlo tří“
Freepik, freepik
Životní styl / Zdraví

Připravte se na další vlnu covidu a dodržujte „pravidlo tří“

datum: 1. 11. 2022 15:00 autor: -an-
Téma koronaviru pomalu zapadá v souvislosti s ožehavějšími světovými událostmi a my si zvykáme, že tady s námi Covid minimálně ještě nějakou chvíli pobude. Na místě teď už není panika, ale rozumná ostražitost.

Prevence na prvním místě

Portál Politico.eu informoval, že podle některých studií by mohly dlouhodobé následky (long Covid) postihovat až 30 % nakažených, což zahrnuje stovky milionů lidí.

Na místě je proto zdravá obezřetnost a úvaha o tom, jak se před nákazou můžeme chránit. Pokud vynecháme diskuze o očkování, zbývá možnost preventivní ochrany – udržovat sebe a svou domácnost hygienicky čistou. A to je přesně to, co můžeme dělat.

Důležitá hygiena

Známým faktem je, že se viry a bakterie mohou zachycovat nejen na rukou a pokožce, ale také na různých materiálech, včetně textilií. Do domácností si proto z venku můžeme sami přinést nejrůznější choroby.

Co můžeme dělat, abychom v rizikovém období snížili pravděpodobnost nakazy nejen koronavirem? Odpověď je jednoduchá – můžeme se snažit udržovat svou domácnost včetně předmětů každodenní potřeby hygienicky čistou a při návratu domů nebo do kanceláře myslet na „pravidlo tří“ - dezinfikovat ruce, svrchní oblečení a telefon, případně další potencionálně kontaminované předměty.


6 chyb, které (asi) děláte na toaletě

Populární dezinfekce

Po nástupu pandemie vzrostla nebývalou měrou popularita nejrůznějších dezinfekčních prostředků.

Dokonce i někteří výrobci elektroniky upravili své produkty tak, aby šíření nežádoucích bakterií minimalizovaly a předcházely. Příkladem může být výrobce notebooků Dynabook (dříve Toshiba), který velkou část zařízení nyní ošetřuje speciální antibakteriální vrstvou zamezující ulpívání a šíření škodlivých bakterií s účinností až 99,9 %.

Stejné množství bakterií hubí z předmětů denní potřeby během několika vteřin extrémně horká patentovaná pára DMS. Pokud chcete udržovat v co největší míře hygienickou čistotu a chránit tak sebe i členy své rodiny, myslete po návratu domů na následující tři věci.

  1. Ruce Naše ruce jsou v nejčastějším kontaktu s cizími, potencionálně kontaminovanými předměty, jako jsou třeba madla v prostředcích hromadné dopravy, bankovky, regály a zboží v obchodech. Proto by měly být právě ruce dezinfikovány ihned po příchodu. Prostředkem k jejich ošetření je mýdlo, voda a dezinfekce, kterou dnes seženete doslova všude. A protože je koronavirus takzvanou kapénkovou infekcí, která se přenáší vzduchem, snažte se během cestování a pobytu venku, kdy ruce přicházejí do kontaktu s množstvím věcí, co nejméně dotýkat obličeje. Pokud se rozhodnete používat roušku, dbejte ze stejného důvodu na to, abyste ji vzdy nasazovali stejnou stranou směrem k ústům. Respirátory doporučují odborníci v kritickém období do hromadné dopravy, obchodů a čekáren u lékaře – zkrátka tam, kde lze předpokládat nakažené osoby.
  2. Oblečení Jak jsme si připomněli v úvodu, dalším častým kontaminaovaným prvkem jsou látky svrchních oděvů. Ty je nejjednodušší dezinfikovat párou. Je to rozhodně praktičtější, než je každý den prát. Vynikajícím pomocníkem může proto být hygienický napařovač. Chcete-li mít jistotu, sáhněte po Laurastar IZZI, který využívá patentovanou suchou páru DMS o teplotě 150 °C proudící vysokou rychlostí. Studie v laboratořích ve Švýcarsku, Japonsku a Spojených státech potvrdily, že DMS bezpečně hubí 99,9 % virů a bakterií, a také 100 % roztočů. Během několika vteřin zbaví látky i další věci mikroorganismů, které obtěžují náš život. Tímhle způsobem lze snadno a rychle dezinfikovat nejen oblečení, ale i celou domácnost – povrchy i další předměty. Kromě toho je napařovač velmi praktický pro rychlé vyhlazení košil, triček i dalších látek bez potřeby žehlení.
  3. Telefon a další předměty Jedním z nejčastějších nositelů bakterií jsou telefony, které držíme v rukou skoro pořád a často je odkládáme na nejrůznějších místech. Britská společnosti Initial Washroom Hygiene před časem zjistila, že na povrchu mobilních telefonů se nachází průměrně 1 479 kolonií bakterií. To je asi sedmkrát víc než na záchodovém prkénku. Použít páru na elektronická zařízení ale není nejlepší nápad. Jak tedy udržovat hygienicky čisté telefony a další věci, jako třeba klíče, brýle, roušky? Vhodným nástrojem je sterilizátor, například Deveroux MS1688-8. Ke sterilizaci využívá UV záření a je vhodný i pro elektroniku nebo šperky. Práce se sterilizátorem je jednoduchá: vložíte do něj předmět, zavřete víko a stisknete tlačítko.

 

Nemoci, o kterých se mlčí

Spánek a vitaminy

Když budete důsledně dbát na hygienu, můžete omezit riziko nákazy nejen koronavirem.

Popsané rady jsou užitečné i pro běžné chřipkové období. Stejně tak je dobré udržovat si pro vysokou imunitu dostatek spánku a bohatý přísun vitaminů. S nástupem koronaviru postupně měníme nejrůznější dlouho zažité návyky. A jedním z nich je právě důslednější hygiena.


Zdroj informací: Politico.eu


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 11. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Ohnete palec až k zápěstí? Hypermobilita ohrožuje téměř třetinu lidí

Ohnete palec až k zápěstí? Hypermobilita ohrožuje téměř třetinu lidí

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 24. 11. 2023 0:05

Závratná ohebnost budí obdiv, z pohledu zdraví ale není o co stát. Hypermobilita přináší vyšší…

5 (ne)pravd o čištění zubů

5 (ne)pravd o čištění zubů

Autor: Veronika Schieblová, Datum: 17. 11. 2023 0:05

Víte, jak si správně čistit zuby? Děláme to každý den minimálně dvakrát, i přesto má ale spousta z…

Jak posílit imunitu během podzimu?

Jak posílit imunitu během podzimu?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 11. 2023 0:05

Vitaminy člověk potřebuje po celý rok, nyní ale začíná období, kdy je jejich přísun pro lidské tělo…

6 mýtů o atopickém ekzému

6 mýtů o atopickém ekzému

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 11. 2023 14:20

Zarudlá a svědící kůže dokáže pořádně znepříjemnit život nám dospělým, natož pak kojencům,…

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Miladou Brandejskou z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF, Datum: 18. 10. 2023 5:00

Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu

Autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika, Datum: 15. 10. 2023 0:05

Základním pilířem lidského zdraví je imunita. Složitý mechanismus, který člověka chrání před…

Jak předcházet podzimním virózám a nachlazení

Jak předcházet podzimním virózám a nachlazení

Autor: Hana Lorencová, Datum: 6. 10. 2023 0:05

Podzim přináší nejen krásně vybarvenou přírodu a poetické babí léto, ale bývá také spojován s vlnou…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Jak znáte české vánoční filmy a pohádky?

2. 12. 2023 13:06 autor -red-