I víno je totiž v první řadě alkohol, nikoliv lék, a proto si ho musíme dopřávat uvážlivě.
Těžší a plná červená vína obsahují minimálně 13,5 % alkoholu a snadno se na nich může rozvinout závislost. Po jejich vypití se navíc krátkodobě zvýší krevní tlak, proto by se konzumaci měly vyhnout osoby trpící hypertenzí či dalšími zdravotními problémy, které se neslučují s užíváním alkoholu.
Abychom si červené víno vychutnali naplno a mohli čerpat i z jeho pozitivních účinků na zdraví, je kromě přiměřené konzumace třeba i vědět, kde nakupovat.
Hodně napoví už etiketa, ze které bychom se měli dozvědět vše podstatné – oblast, ze které víno pochází, a jeho charakter.
Rozhodně se vyhneme nákupu podezřele levných vín bez řádného označení. Ideální volbou je sáhnout po vínu z ověřené domácí produkce, vinotéky či rodinného vinařství, které prošlo procesem zrání.
„Nekvalitní a nekontrolovaná vína, jejichž produkce byla zrychlená, mohou našemu zdraví spíše uškodit. Nevytvoří se v nich prospěšné látky, a navíc mohou obsahovat i mykotoxiny z plísní na hroznech, které jsou zdraví škodlivé,“ upozorňuje Petr Souček, odborník na víno a nápoje z Košík.cz.
Červené víno se pěstuje už déle než 6 000 let a za tu dobu dalo vzniknout nesčetnému počtu odrůd. Existují tak lehčí vína, která obsahují méně tříslovin, a spolu s nimi i těžší, která se hodí k archivaci. Obecně však platí, že tu „svou“ oblíbenou odrůdu si musíte najít sami – a také to, že chutě se mění a každá příležitost si žádá svou vlastní odrůdu.
Červené víno je skvělým pomocníkem při vaření – a nejde jen o fázi, kdy si ho spokojeně nalijeme u prostřeného stolu. Můžeme ho použít do marinády při nakládání masa, připravit z něj základ omáček nebo s ním dochutit již hotové jídlo.
Červené víno umí skvěle zvýraznit a „vytáhnout“ chuť pokrmů, je však třeba ho dávkovat s rozmyslem a postupně, abychom naopak jídlo nepokazili.
A jaké pokrmy si s červeným vínem uvařit? Hodí se k tmavým masům, zvěřině, ale i vepřovému. Klasikou samozřejmě zůstává kohout na víně, vyzkoušet ale můžete třeba kančí kostky na víně nebo boloňské ragú, kde víno přidáme do základu omáčky. Zapomenout nesmíme ani na dezerty – červené víno skvěle ladí s čokoládou, ale vynikne i jako dochucovadlo krémů, pudingů či ovocných želé.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Čtení nám otvírá dveře do říše fantazie. A mozek přitom jásá radostí. Písmenka, která se v něm…
Vytřiďte si šatník a připravte se na jaro! Máte pocit, že vaše skříň praská ve švech a nemůžete v…
Nic ho nenahradí. Proč je spánek pro tělo tak důležitý?
Poslední pátek před jarní rovnodenností se každoročně připomíná Světový den spánku. Letos připadá…
Znáte ten pocit, kdy pořídíte nové a především nepoškrábané brýle? Ano, je to čistá radost. Ta vám…
4. března je Světový den obezity. Ačkoliv Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně varuje…
Akutní blokáda krční páteře patří k častým problémům všech věkových kategorií. Stačí se špatně…
Většina Čechů tráví až 90 % času v budovách, v současné chřipkové sezóně je to pro ně zdravotní…
Komentáře