Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 top trendů životního stylu
Freepik, nensuria
Životní styl

6 top trendů životního stylu

datum: 7. 2. 2023 10:00 autor: -ket-
Vstoupili jste do nového roku s předsevzetím, že se konečně obujete do své životosprávy – zatočíte s přebytečnými kily, pustíte se do pravidelného cvičení nebo zapracujete na svém jídelníčku? Našli jsme pro vás šest aktuálních trendů, které momentálně hýbou světem!
  1. Kombucha, ideální na jarní detox Kombucha je fermentovaný nápoj vyrobený ze zeleného a černého čaje, cukru, živých bakterií a kvasinek. Díky svému složení obsahuje nejen důležité vitaminy B, ale také antioxidanty nebo probiotika, která zlepšují trávení a podporují rovnováhu střevního mikrobiomu. Pravidelná konzumace ale dokonce pomáhá i lidem s kožními problémy, především s lupénkou nebo alergiemi. Pokud si tento nápoj chcete dopřávat pravidelně, nelekněte se. V počátcích se mohou objevit nevolnosti, pálení žáhy či střevní problémy. Odborníci proto doporučují konzumovat s nápojem i větší množství čisté vody, případně jej pít společně s vydatnějším jídlem.
  2. Volumetrická dieta Volumetrická dieta klade důraz na příjem nízkokalorických jídel s vysokým obsahem živin. Má za cíl ukázat, že vhodné potraviny jsou zejména ty, které podporují naši sytost. Ideální je proto v případě, snažíte-li se zhubnout. A to zejména v prvních týdnech změny, kdy je dodržování zdravého stravování vůbec nejtěžší. Mezi ideální potraviny tak patří neškrobová zelenina, jako je cuketa, okurka, květák, kedlubna, ale i ovoce s nízkým obsahem sacharidů, tedy citrony, ostružiny, jahody nebo meloun. V relativně větším množství pak můžete jíst i celozrnné potraviny, pokrmy bohaté na bílkoviny nebo nízkotučné mléčné výrobky. Protože jsou však v této dietě zapovězeny suroviny s vysokým obsahem zdravých tuků jako avokádo, oříšky či ryby, upozorňují nutriční terapeuti, že tento stravovací plán by neměl být dlouhodobým řešením, ale spíše doplňkem vyváženého jídelníčku.
  3. Genetické testování Genetika sice není sebenaplňujícím proroctvím, rozhodně o nás ale mnoho napoví. A protože každé tělo je individuální, může být DNA test jednou z možností, jak získat ucelené informace o vaší schránce, které lze následně uplatnit v dlouhodobě udržitelném a zdravém životním stylu. Ve svých genech totiž najdete i odpovědi na otázky, proč se nedaří zhubnout nebo přibrat, jaké potraviny ze svého jídelníčku vyřadit, případně které vitaminy a minerály doplnit. 
  4. Superpotravina jménem matcha Závislí na kofeinu teď prominou, ale ukazuje se, že zatímco káva ustupuje do pozadí, novým hitem by měla být matcha. A to především po ránu. Podle Nadii Rawjee, certifikované zdravotní koučky, je postupný přechod z ranní kávy na matchu malou, ale účinnou změnou, která pomůže snížit stres, zvládnout úzkost a současně i povzbudit imunitní systém. Příjemným bonusem je i to, že tento zelený nápoj na rozdíl od kávy uvolňuje svou energii postupně, tedy v průběhu čtyř až šesti hodin. Matcha je druh zeleného čaje pocházejícího z Japonska, kde si své uplatnění našla obzvláště mezi mnichy a samuraji. Od jiných typů se liší způsobem pěstování, při kterém jsou keře před sklizní zastíněny tak, aby na ně nedopadala sluneční záře. Díky tomu se v lístcích zvyšuje produkce chlorofylu a současně s ním i kofeinu a theaninu. Navíc má také dostatek antioxidantů, jež jsou skvělé pro prevenci sezónního nachlazení.
  5. Síla otužování Stejně jako v době covidu – nevzdáme se otužování ani letos. Ať už jej praktikujete doma ve sprše, nebo jste jedinci, kteří dávají přednost ledovým řekám, pravdou zůstává, že tato aktivita má své blahodárné účinky především pro kardiovaskulární systém – srdce a cévy. Pravidelné otužování posiluje náš imunitní systém, funguje jako prevence proti nachlazení a pomáhá léčit i vysoký krevní tlak. Ne pro každého je však vhodné. Nedoporučuje se osobám s vážnějším onemocněním srdce, močových cest a ledvin nebo při neurologických problémech, jako je například epilepsie. Na otužování špatně reagují i osoby alergické na chlad, kterým může vyskákat kopřivka.
  6. Exercise snack neboli Cvičební svačinka Není jednoduché vyhradit si čas na pravidelný pohyb. Navíc v případě, že máte na bedrech práci, starost o rodinu nebo školu, zdá se být každá chvilka volného času cennou komoditou. Podle odborníků ale nezáleží ani tak na délce aktivity jako na její pravidelnosti. Proto patnáct minut pohybu 2x denně může být ideálním začátkem, jak nastartovat chuť ke cvičení. Nemusí jít přitom jen o klasické sporty. Pravidelnější chůze, náročný úklid nebo sekání zahrady spadá do pohybových aktivit střední intenzity, při kterých spálíte kalorie, vyplavíte endorfiny, a ještě odvedete kus dobré práce.

Zdravý pohyb + zdravá strava = zdravé srdce

Zdroj informací: Chromozoom.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Schopnost zhubnout může souviset s genetikou i střevním mikrobiomem

Schopnost zhubnout může souviset s genetikou i střevním mikrobiomem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 18. 7. 2024 0:05

Hodiny strávené v posilovně, vyvážená strava, a přesto váha stále neklesá. Obecné návody a poučky…

Dovolená bez zdravotních karambolů

Dovolená bez zdravotních karambolů

Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 12. 7. 2024 0:05

Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…

Jak se v létě starat o své tělo, aby správně regenerovalo?

Jak se v létě starat o své tělo, aby správně regenerovalo?

Autor: redakce ve spolupráci s pohybovou terapeutkou Martinou Šulcovou, Datum: 11. 7. 2024 0:05

Během letních měsíců se vyplatí o sebe více pečovat. Horké dny totiž kladou větší nároky na péči o…

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 7. 2024 0:05

Sluneční paprsky jsou zdrojem vitaminu D, který nám dodává energii i radost. Abychom si však užili…

Jak vybírat maso na grilování?

Jak vybírat maso na grilování?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 7. 2024 0:05

Léto je oblíbeným obdobím grilování stejně tak opékání buřtů. Během letních „gastro radovánek“ je…

Víte, že díky obočí se mezi sebou poznáme?

Víte, že díky obočí se mezi sebou poznáme?

Autor: -ava-, Datum: 2. 7. 2024 11:40

Úloha řas a obočí není jen estetická – společně oko chrání před nečistotami, potem nebo dešťovými…

Zajímavosti o dětském zraku

Zajímavosti o dětském zraku

Autor: Jakub Odcházel, optometrista a vedoucí optik Lentiamo, Datum: 30. 6. 2024 0:05

Dětský zrak je fascinující oblastí a v mnoha ohledech se liší od zraku dospělých. Mohou děti nosit…

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 6. 2024 0:12

Vlivu střevní mikrobioty na lidské zdraví se právem dostává stále větší pozornosti. Střeva kromě…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-