Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 top trendů životního stylu
Freepik, nensuria
Životní styl

6 top trendů životního stylu

datum: 7. 2. 2023 10:00 autor: -ket-
Vstoupili jste do nového roku s předsevzetím, že se konečně obujete do své životosprávy – zatočíte s přebytečnými kily, pustíte se do pravidelného cvičení nebo zapracujete na svém jídelníčku? Našli jsme pro vás šest aktuálních trendů, které momentálně hýbou světem!
  1. Kombucha, ideální na jarní detox Kombucha je fermentovaný nápoj vyrobený ze zeleného a černého čaje, cukru, živých bakterií a kvasinek. Díky svému složení obsahuje nejen důležité vitaminy B, ale také antioxidanty nebo probiotika, která zlepšují trávení a podporují rovnováhu střevního mikrobiomu. Pravidelná konzumace ale dokonce pomáhá i lidem s kožními problémy, především s lupénkou nebo alergiemi. Pokud si tento nápoj chcete dopřávat pravidelně, nelekněte se. V počátcích se mohou objevit nevolnosti, pálení žáhy či střevní problémy. Odborníci proto doporučují konzumovat s nápojem i větší množství čisté vody, případně jej pít společně s vydatnějším jídlem.
  2. Volumetrická dieta Volumetrická dieta klade důraz na příjem nízkokalorických jídel s vysokým obsahem živin. Má za cíl ukázat, že vhodné potraviny jsou zejména ty, které podporují naši sytost. Ideální je proto v případě, snažíte-li se zhubnout. A to zejména v prvních týdnech změny, kdy je dodržování zdravého stravování vůbec nejtěžší. Mezi ideální potraviny tak patří neškrobová zelenina, jako je cuketa, okurka, květák, kedlubna, ale i ovoce s nízkým obsahem sacharidů, tedy citrony, ostružiny, jahody nebo meloun. V relativně větším množství pak můžete jíst i celozrnné potraviny, pokrmy bohaté na bílkoviny nebo nízkotučné mléčné výrobky. Protože jsou však v této dietě zapovězeny suroviny s vysokým obsahem zdravých tuků jako avokádo, oříšky či ryby, upozorňují nutriční terapeuti, že tento stravovací plán by neměl být dlouhodobým řešením, ale spíše doplňkem vyváženého jídelníčku.
  3. Genetické testování Genetika sice není sebenaplňujícím proroctvím, rozhodně o nás ale mnoho napoví. A protože každé tělo je individuální, může být DNA test jednou z možností, jak získat ucelené informace o vaší schránce, které lze následně uplatnit v dlouhodobě udržitelném a zdravém životním stylu. Ve svých genech totiž najdete i odpovědi na otázky, proč se nedaří zhubnout nebo přibrat, jaké potraviny ze svého jídelníčku vyřadit, případně které vitaminy a minerály doplnit. 
  4. Superpotravina jménem matcha Závislí na kofeinu teď prominou, ale ukazuje se, že zatímco káva ustupuje do pozadí, novým hitem by měla být matcha. A to především po ránu. Podle Nadii Rawjee, certifikované zdravotní koučky, je postupný přechod z ranní kávy na matchu malou, ale účinnou změnou, která pomůže snížit stres, zvládnout úzkost a současně i povzbudit imunitní systém. Příjemným bonusem je i to, že tento zelený nápoj na rozdíl od kávy uvolňuje svou energii postupně, tedy v průběhu čtyř až šesti hodin. Matcha je druh zeleného čaje pocházejícího z Japonska, kde si své uplatnění našla obzvláště mezi mnichy a samuraji. Od jiných typů se liší způsobem pěstování, při kterém jsou keře před sklizní zastíněny tak, aby na ně nedopadala sluneční záře. Díky tomu se v lístcích zvyšuje produkce chlorofylu a současně s ním i kofeinu a theaninu. Navíc má také dostatek antioxidantů, jež jsou skvělé pro prevenci sezónního nachlazení.
  5. Síla otužování Stejně jako v době covidu – nevzdáme se otužování ani letos. Ať už jej praktikujete doma ve sprše, nebo jste jedinci, kteří dávají přednost ledovým řekám, pravdou zůstává, že tato aktivita má své blahodárné účinky především pro kardiovaskulární systém – srdce a cévy. Pravidelné otužování posiluje náš imunitní systém, funguje jako prevence proti nachlazení a pomáhá léčit i vysoký krevní tlak. Ne pro každého je však vhodné. Nedoporučuje se osobám s vážnějším onemocněním srdce, močových cest a ledvin nebo při neurologických problémech, jako je například epilepsie. Na otužování špatně reagují i osoby alergické na chlad, kterým může vyskákat kopřivka.
  6. Exercise snack neboli Cvičební svačinka Není jednoduché vyhradit si čas na pravidelný pohyb. Navíc v případě, že máte na bedrech práci, starost o rodinu nebo školu, zdá se být každá chvilka volného času cennou komoditou. Podle odborníků ale nezáleží ani tak na délce aktivity jako na její pravidelnosti. Proto patnáct minut pohybu 2x denně může být ideálním začátkem, jak nastartovat chuť ke cvičení. Nemusí jít přitom jen o klasické sporty. Pravidelnější chůze, náročný úklid nebo sekání zahrady spadá do pohybových aktivit střední intenzity, při kterých spálíte kalorie, vyplavíte endorfiny, a ještě odvedete kus dobré práce.

Zdravý pohyb + zdravá strava = zdravé srdce

Zdroj informací: Chromozoom.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak nejlépe pečovat o uši?

Jak nejlépe pečovat o uši?

Autor: redakce ve spolupráci s PharmDr. Ivanou Lánovou, odbornou konzultantkou BENU lékáren, Datum: 27. 2. 2024 0:05

Sluch patří mezi nejzranitelnější smysly, a proto bychom se ho měli snažit co nejlépe chránit. Už…

7 tipů, jak dostat do jídelníčku více vlákniny

7 tipů, jak dostat do jídelníčku více vlákniny

Autor: Ing. Kamila Metzová, specialistka na zdravé stravování a ambasadorka značek Iswari, Labeta a Druid, Datum: 23. 2. 2024 0:05

Podle průzkumů má většina lidí problém splnit hodnotu doporučeného denního příjmu vlákniny, který…

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 19. 2. 2024 0:05

Vývoj zraku trvá přibližně sedm let – až v sedmi letech vidí dítě stejně jako dospělý. Většina dětí…

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 2. 2024 0:05

Někdo se zapojil už v lednu, někoho to čeká v únoru. Světová kampaň zaměřená na jeden měsíc…

Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Autor: -ava-, Datum: 4. 2. 2024 16:15

Chcete si odpočinout od alkoholu, ale nechcete se vzdát jedinečné chuti vína? Nabízí se popíjet…

5 důvodů, proč špatně spíme

5 důvodů, proč špatně spíme

Autor: MUDr. Ludmila Mazylkinová, MOJE AMBULANCE, Datum: 1. 2. 2024 0:05

Nedostatek kvalitního spánku umí zamávat s naší výkonností i náladou. A nejen to. Stále více studií…

Mozek stárne rychleji, když se mu nevěnujeme

Mozek stárne rychleji, když se mu nevěnujeme

Autor: redakce ve spoupráci s Ing. Barborou Procházkovou, PhD., vedoucí vědeckého týmu Chromozoom,, Datum: 31. 1. 2024 0:05

Je stále nejdokonalejším, nejsložitějším, a přitom v mnoha ohledech nejméně probádaným orgánem v…

„Nemoc králů" neboli dna je u 90 % nemocných způsobena nezdravým životním stylem

„Nemoc králů" neboli dna je u 90 % nemocných způsobena nezdravým životním stylem

Autor: redakce ve spolupráci s PharmDr. Ivanou Lánovou, odbornou konzultantkou BENU lékáren, Datum: 27. 1. 2024 0:05

Onemocněl jí Karel IV. i jeho syn Zikmund Lucemburský. Dna vzniká v důsledku zvýšení hladiny…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-