Unikátní operace již v minulosti dokázala vrátit zrak i po padesáti letech. Oko se ale musí znovu naučit vidět. Taková operace je vždy „malý zázrak“ nejen pro pacienta, ale i pro lékaře.
„Nezáleží jen na oku, ale i na mozku, ten totiž po letech slepoty zapomene vidět a musí se vše učit znovu. V případě, že je rohovka poškozená následkem úrazu a sítnice pacienta je v pořádku, je možné zrak vrátit v podstatě po jakkoli dlouhé době. Pokud je ale člověk slepý déle než dvacet let, je třeba počítat s tím, že se zrak bude vracet postupně. Po dlouhém období slepoty totiž člověku přestává fungovat zrakové centrum v mozku, které je třeba obnovit. V případě paní Olgy byl ale výsledek patrný takřka okamžitě, což nás nesmírně těší. Obvykle trvá pár dní, týdnů, dokonce měsíců, než se zrakové funkce plně obnoví,“ řekl Pavel Stodůlka.
Olga s primářem Stodůlkou. (zdroj: Gemini)
První pacientkou v Česku, která transplantaci umělé rohovky podstoupila, byla koncem roku 2008 Hana Charvátová. Ta dodnes vidí a čte bez brýlí. Od té doby podstoupily stejnou operaci na zlínské klinice tři desítky nevidomých pacientů.
„Typickou indikací k implantaci umělé rohovky je například oko po těžkém poleptání vápnem nebo jinou chemikálií. Zákrok však není možné provést u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli například následkem zeleného zákalu nebo cukrovky. Umělá rohovka totiž nemůže pomoci pacientům, kteří mají poškozený zrakový nerv nebo sítnici,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.
Paní Olga se raduje, že vidí barevné rybičky. (zdroj: Gemini)
Paní Olga v minulosti podstoupila několik operací na jiných očních klinikách. „Při zákrocích jsem pociťovala bolest, ale tady na Gemini mě nic nebolelo. Pan doktor Stodůlka má zlaté ruce. Dokonce přečtu malá písmena na obalu od mých očních kapek. Doktoři tvrdí, že s brýlemi bude vidění do dálky ještě lepší, nicméně čtu i bez nich,“ popsala pacientka.
Čekárnu zlínské oční kliniky zdobí velké akvárium. „Tady je fialová rybička, červená, žlutá i červená s modrými ploutvemi nahoře. Tolik barev! Jak jsou ty rybičky krásné! A tam je pestrobarevná! Prostě nádhera. Z okna vidím stromy, domy, barvy. Ještě před chvílí jsem neviděla vůbec a teď vidím všechno,“ neskrývala své nadšení z výsledku operace pacientka bezprostředně po zákroku.
Soukromá oční klinika Gemini rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. První klinika byla otevřena ve Zlíně v roce 2003 a v současnosti provozuje klinika v Česku několik pracovišť: ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově, Brně, Novém Jičíně a Liberci. ● Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. ● Vedle operací zbavujících pacienty potřeby nosit brýle a operací šedého zákalu se na klinikách provádějí i estetické zákroky, jako například plastika horních a dolních víček. ● V čele týmu operatérů stojí světově uznávaný oční chirurg prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.
Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kdo by neznal pohádky o zlých macechách, které ubližují nevlastním dětem! Macechy nemusejí být…
Psychické problémy mezi mladými Čechy sílí. Většina ale mlčí, nemá se komu svěřit. Markeťačka a…
Rodina, to jsou lidé, kteří si mají pomáhat. Aspoň by to tak mělo být. Ale co když vás ti nejbližší…
„Dodnes si nedovedu tu záhadu vysvětlit,“ píše čtenářka Soňa. „V tom mlýně jsme se schovali před…
Šestatřicetileté Janě Forst byla diagnostikována rakovina prsu zhruba před dvěma lety, kdy si našla…
Po 35 letech od porodu císařským řezem paní Táňa vyřešila záhadu, proč její jaterní testy…
„Vím, že naše rodina je trochu netradiční, ale vyrůstala jsem obklopena láskou, kterou řada mých…
„Rozhodla jsem se napsat příběh své matky a vlastně také svůj. Příběh mé maminky se odehrál na…