Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Dlouhodobé vystavování intenzivním slunečním paprskům může přispět ke vzniku šedého zákalu a ve výjimečných případech i poškození sítnice
archiv redakce
Životní styl / Poradny

Dlouhodobé vystavování intenzivním slunečním paprskům může přispět ke vzniku šedého zákalu a ve výjimečných případech i poškození sítnice

datum: 1. 6. 2023 0:05 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Je pravda, že dlouhodobé vystavování intenzivním slunečním paprskům může přispět ke vzniku šedého zákalu a ve výjimečných případech i poškození sítnice? (1. 6. 2023)

Prudké sluneční záření patří mezi nejčastější vlivy, které negativně působí na zrak. Dlouhodobé vystavování intenzivním slunečním paprskům může přispět ke vzniku šedého zákalu a ve výjimečných případech i poškození sítnice. Je proto vhodné chránit si oči slunečními brýlemi s kvalitním UV filtrem, a to hlavně u dětí.

Pokud jsou oči dlouhodobě vystavovány UV záření, může dojít k poškození povrchu spojivky a rohovky. To může vést ke vzniku zánětu rohovky nebo spojivky, který se projevuje velmi často řezáním, pálením a zarudnutím oka a víček.

Standardní UV filtr, který se dává do všech slunečních brýlí, má hodnotu 400. Ta je plně dostačující pro ochranu očí jak v Česku, tak i u moře. Během letních měsíců si dospělí povětšinou zrak před slunečními paprsky chrání slunečními brýlemi. Často ale zapomínají na ochranu zraku svých dětí. Dětský zrak je přitom k poškození slunečním zářením náchylnější než dospělý. Obzvláště dětské oči by proto měly být chráněny proti UV záření.

Jaký vliv na zrak má slaná voda a písek? (1. 6. 2023)

Slunce ale není jediným nebezpečím pro oči. Poškodit zrak může i slaná voda, písek nebo vítr. Zejména u moře se mnozí lidé rádi dívají pod vodou a sledují podvodní život. Bez potápěčských brýlí by to ale dělat neměli. Otevírat oči pod vodou bez ochranných brýlí na chvíli ničemu nevadí, pokud není voda znečištěná a potápěč má oči zdravé.

Delší styk otevřených očí s vodou už ale může způsobit podráždění očí a následné problémy. Slaná mořská voda oči dráždí a způsobuje štípání, pálení a řezání očí. To samé platí i o prudkém větru nebo zrnkách písku, která se během pobytu na pláži mohou do očí velmi snadno dostat. Působením větru či slané vody může dojít ke vzniku zánětu spojivek, který je dobré vždy zaléčit příslušnými kapkami.

V českých vodách je lepší prostředí pro naše oči? (1. 6. 2023)

Ani české vody nejsou pro lidský zrak zcela bezpečné. V tuzemských koupalištích se nachází velmi často větší množství chloru, který působí negativně na povrch lidského oka. Často dochází k pocitu pálení a vzniku zarudnutí očí. Tyto potíže mohou přerůst v zánět spojivek.

V rybnících, kde je přírodní, a tudíž neudržovaná voda, je příznivé prostředí pro přežívání bakterií a virů, nejčastěji se tam ve větším množství množí sinice. Koupání ve vodě s velkým výskytem sinic může způsobit zánět spojivek nebo rohovky, léčba takových zánětů bývá komplikovaná, navíc mohou trvale poškodit zrak. Nebezpečné jsou sinice hlavně pro malé děti, starší lidi, těhotné ženy, alergiky a nositele kontaktních čoček. Proto je dobré chránit si zrak například plaveckými nebo potápěčskými brýlemi.

Jakou péči věnovat očím po koupání? (1. 6. 2023)

I po koupání je dobré věnovat očím péči. Zamezí se tak případným komplikacím. Během plavání se může do oka dostat cizí tělísko, například jemný písek. Z toho důvodu je důležité si oči po koupání nemnout, protože i drobné zrnko písku může oko nepříjemně poškrábat. Výjimečná také není přecitlivělost očí na chlorovanou vodu. Proto je dobré po koupání oči propláchnout čistou vodou nebo použít umělé slzy, které oko omyjí, zbaví ho případných nečistot a zároveň zklidní.

Je třeba v létě používat jiné oční čočky? (1. 6. 2023)

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat kontaktním čočkám. Během letních měsíců by měli nositelé kontaktních čoček sáhnout po těch s UV filtrem, a pokud se s nimi chystají do vody, měli by zvolit jednorázové. Během koupání je lepší použít jednorázové kontaktní čočky a neotvírat oči při plavání pod vodou bez plaveckých brýlí. Ve vodě se může pod kontaktní čočku dostat virová či bakteriální infekce. Po koupání je nejlepší kontaktní čočky vyhodit. Pokud člověk déle plave s hlavou nad hladinou, je vhodné nasadit si sluneční brýle, protože od vodní hladiny se odráží do obličeje a očí více slunečního světla.

Jsou nějaká pravidla, jak pečovat o sluneční brýle? (1. 6. 2023)

Základní péče o sluneční brýle zahrnuje pravidelné čištění. To je ale třeba provádět správně. Otírání brýlí nevhodnými materiály je totiž může nenávratně poškodit.

Brýle by měli jejich majitelé čistit mikrovláknem nejlépe v kombinaci s čisticím sprejem k tomu určeným. Neuškodí také jednou za čas umýt brýle teplou vodou. Ideálně by se sluneční brýle neměly čistit na sucho o oděv nebo papírovým kapesníkem. Tyto materiály spolu s nečistotami můžou na povrchu skel zanechat škrábance, které se už nedají odstranit. Jistotou je kupovat čisticí přípravky přímo v optice, kde zároveň poradí s typem přípravku vhodným pro dané brýle.

Sluneční brýle se většinou nosí v létě nebo při sportech, kdy se obličej více potí. Proto by měla být četnost jejich čištění častější. Jednou za sezónu by si lidé měli nechat sluneční brýle vyčistit přímo v optice. Profesionální čištění je velmi důležité. V místech, kde se sluneční brýle dotýkají kůže, může docházet k hromadění nečistot. Ty se mohou stát příčinou kožních problémů, jako jsou například vyrážky.

K péči o sluneční brýle patří i jejich správné sundávání a ukládání. Nejčastější chyba, kterou lidé dělají, je, že sundávají brýle jednou rukou. Může tím dojít k jejich pokřivení a hrozí vylomení stranic.

Dále se nedoporučuje nosit brýle ve vlasech nebo za výstřihem. Jak pro klasické brýle, tak i pro ty sluneční platí, že by měly být uchovány v pevném pouzdře. Tato pouzdra jsou bytelná a dobře brýle chrání proti poškození. Vnitřní výstelka pouzdra je přizpůsobena k tomu, aby se o ni čočky nepoškrábaly. Rovněž pouzdro je dobré čistit, stačí navlhčeným hadříkem se saponátem.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Co dělat, když oči hodně slzí? Je pravda, že to může být paradoxně spojeno se syndromem suchého oka? (21. 12. 2022)

Příčiny slzení oka jsou různé – může se jednat o zánět, cizí tělísko v oku, různé alergie nebo třeba ucpané odvodné slzné cesty. Překvapivě mohou oči slzet i při suchém oku, toto onemocnění se v populaci vyskytuje čím dál častěji. Problémy se dříve objevovaly zejména po 40. roce věku. Syndrom suchého oka, který se stal civilizačním onemocněním současnosti, se ale čím dál častěji začíná objevovat u mladších pacientů. Na vznik suchého oka má vliv zejména pobyt v klimatizovaných prostorách a práce s počítačem, mobilním telefonem nebo tabletem, kdy oči rychleji osychají a pacienti si pak stěžují na řezání a pálení očí, chvilkami se vidění může rozmazávat a oči bývají zarudlé nebo můžou až bolet.

Je pravda, že se problémy se slzením očí léčí i akupunkturou? (21. 12. 2022)

Kapky – takzvané umělé slzy, nahradí nedostatek slz a jsou většinou první volbou při řešení problému. Sice zlepšují potíže způsobené suchým okem, neřeší ale jeho příčiny. Přirozenou a velmi účinnou léčbou suchého oka jsou kapky vyrobené z krve pacienta. Odebraná krev se odstředí a upraví tak, že vzniknou čiré kapky obsahující řadu přirozených léčebných látek, které regenerují povrch oka. Ty jsou navíc bez konzervačních látek a nevyvolávají vedlejší účinky.

Poměrně nově se při léčbě používá akupunktura. Jde  o metodu tradiční čínské medicíny, která má mnohatisíciletou historii a lze díky ní ovlivňovat a léčit některé oční nemoci a vady, mezi které syndrom suchého oka patří. Lidé se přitom nemusí bát, že by jim lékař píchal jehly do oka. Aplikují se nejen do akupunkturních bodů blízko oka, ale také na různá jiná místa po celém těle.

Kdy jít se slzením oka k lékaři? (21. 12. 2022)

V extrémním počasí je povrch oka vystavován větší zátěži a je ovlivněno i složení slzy. Pokud je slza „slabší“, povrch oka je na některých místech víc vystavován zevnímu prostředí. To je signál pro tělo, ať oči víc zvlhčí a přes hlavní slznou žlázu přidá do slz víc vody. Slza nestíhá odtékat odvodnými slznými cestami, nedrží na oku a přetéká i přes víčka. Občasné slzení při extrémním počasí, silném větru nebo slzení v zakouřeném prostředí nebo při silném osvětlení očí je normální. Pokud je nadměrné slzení dlouhodobé například i uvnitř v místnosti nebo pokud je doprovázené bolestí, zarudnutím oka nebo zhoršeným viděním nebo je jednostranné, je vhodné navštívit očního lékaře.

A co když člověk pro změnu slzí málo? (21. 12. 2022)

Slzy jsou pro oko a dobré vidění velmi podstatné, pokud člověk trpí naopak jejich nedostatkem, i to je třeba řešit. Slzy jsou v určitém množství pro zdraví oka nepostradatelné. Zvlhčují povrch oka, aby byl hladký a lesklý. To je důležité pro kvalitu vidění a pro to, aby víčko mohlo po oku jemně klouzat. Pokud má člověk málo slz nebo jsou nekvalitní, vede to ke zrakovým obtížím, k podráždění oka a zvyšuje se riziko infekce oka.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Projevuje se oční alergie jen na jaře? (15. 3. 2022)

Každý druhý alergik se během alergie potýká s očními problémy. Nepříjemné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání nebo zarudnutí očí – to všechno jsou příznaky oční alergie. Jejím nejběžnějším projevem je zánět spojivek. Oční alergie je nejčastěji spojena se sennou rýmou neboli pylovou alergií. Ačkoliv se záněty spojivek vyskytují nejvíce během jarního období, mohou vznikat po celý rok.


3 nejčastější důvody, proč pálí oči + 1 rada, jak tomu předejít

Je možné, že se oční alergie projeví až v dospělém věku? (15. 3. 2022)

Alergii může člověk získat kdykoli během života. Mnoho lidí si tak ze začátku ani neuvědomuje, že jde o alergii. Otálet s léčbou se ale nemusí vyplatit. Příznaky oční alergie jsou různé a mnohdy velmi nenápadné. U lidí, kteří očního lékaře navštěvují pravidelně, je onemocnění často odhaleno ještě dříve, než se subjektivní příznaky podstatně projeví. Při přetrvávající výrazné, ale i mírné oční alergii by lidé měli bez zbytečného odkladu navštívit lékaře. Předepsané oční kapky nebo léky v naprosté většině případů nepříjemné příznaky minimálně výrazně utlumí, pokud je zcela neodstraní. Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může způsobit závažné postižení oka i s trvalými následky na kvalitě zraku.

Jak ulevit očím během období alergií? (15. 3. 2022)

Zbavit se nepříjemných projevů oční alergie nebo očím alespoň ulevit jde hned několika způsoby. Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci přiléhavé sluneční brýle, které udrží část alergenu mimo oči. Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Při pocitu svědění mívají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže zhoršit, protože při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout.

Může alergie nevratně poškodit zdrak? (15. 3. 2022)

Při běžné alergii fatální poškození zraku nehrozí. Pokud ale – i přes léčbu antihistaminiky – přetrvává pálení či řezání očí, je lepší navštívit specializovaného očního lékaře. Při dlouhodobém používání kapek s konzervačními látkami existuje riziko zvýšené suchosti očí a poškození očního povrchu. V indikovaných případech je možné doplnit terapii o umělé slzy a slabé kortikoidy. Až do odeznění potíží se doporučuje nepoužívat kontaktní čočky.


11 mýtů o šedém zákalu

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je pravda, že šedý zákal se operuje laserem s robotickým ramenem? A jaké to má výhody? (20. 7. 2021)

Ano. Unikátní femtomatrixový laser, který vyvíjela francouzská firma Keranova, přináší řadu nových technických řešení. Jako jediný laser na světě určený pro oční operace disponuje robotickým ramenem. Klíčovým technickým rysem je znásobení ohnisek laserového paprsku.

V místě, kde laser dopadá na oční čočku, je namísto jednoho ohniska, což je běžné u současných laserů, šest, devět i více ohnisek. Díky tomu je laser mnohonásobně rychlejší než současné lasery používané pro oční operace. Výhodou je také pokročilá funkce, která umožňuje v různých částech čočky využít různou energii, což je nejen efektivní, ale zákrok se tím stává šetrnějším.

Co přináší nová vylepšená verze laseru? (20. 7. 2021)

Právě Česko se stalo první zemí na světě, kde byli pacienti operováni nejrychlejším laserem s robotickým ramenem pro oční operace. Poprvé na světě byl tento typ laseru použit na oční klinice Gemini ve Zlíně v roce 2019.

Po uvolnění koronavirové situace nyní spolupráce s výrobcem Keranova navazuje vylepšeným typem laseru. A Česko se začátkem července letošního roku stalo znovu první zemí na světě, kde byl použit.

Nová verze laseru přináší celou řadu technických vylepšení, která dále rozšiřují možnosti využití laseru a zvyšují jeho efektivitu. Byl přidán nový automatický systém rozpoznání vnitřních struktur oka. Díky tomu se zkracuje čas zákroku o dobu potřebnou k manuálnímu zaměření z jedné minuty 36 sekund na zhruba pět sekund.

Při operaci šedého zákalu se zrychlila část operace nazývaná kapsulotomie (příprava k odstranění zkalené lidské čočky), konkrétně z 29 sekund na jednu až tři sekundy. Byly modifikovány vlastnosti laserového paprsku, který je nyní přesnější a rychlejší. Řez vytvořený laserem je nyní jemnější a rovnoměrnější, přičemž energie paprsku byla zmenšena až pětkrát. Pro komfortní spojení oka s laserem se nově využívá měkký opticky kvalitní hydrogel.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak vybírat sluneční brýle? A má tmavší sklo brýlí má větší UV filtr? (7. 6. 2021)

Dlouhodobé vystavení očí intenzivním slunečním paprskům může způsobit šedý zákal a ve výjimečných případech i nebezpečné poškození sítnice. Sluneční záření může být příčinou také vzniku rakoviny kůže očních víček a spojivky. V Česku mnozí při nákupu slunečních brýlí upřednostňují cenu před kvalitou a riskují tím poškození zraku.

Někteří ještě stále srovnávají sílu UV filtru s mírou zatmavení skel. UV filtr ale s barvou brýlových čoček nijak nesouvisí. I čiré sluneční brýle mohou zrak před škodlivým slunečním zářením dostatečně chránit. Naopak tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic. Do očí tak, nejsou-li chráněny kvalitním UV filtrem, proniká více slunečních paprsků, které mohou vést k poškození zraku. Pokud navíc sluneční brýle nejsou vhodně tvarované, tak se od zadní plochy brýlových skel může odrážet do očí ve zvýšené míře škodlivé UV záření. Brýle by proto měly dobře sedět, dostatečně krýt oči ze všech stran. Měly by být lehké, netlačit na spáncích ani za ušima a řasy by se neměly dotýkat skel.

Měly by i malé děti nosit sluneční brýle? (7. 6. 2021)

Dospělí jsou na nošení slunečních brýlích ve větší míře zvyklí. Na ochranu zraku dětí se ale často zapomíná. Chránit zrak nejmenších před slunečními paprsky odborníci doporučují od útlého věku.

Už i malé děti, kterým se oči ještě vyvíjí, by měly mít zajištěnu ochranu očí proti UV záření. Dětské brýlové obruby i v nejmenších velikostech existují, nenabízí je však každá optika. Spíš než na cenu a design je při nákupu slunečních brýlí důležité zaměřit se na UV filtr. Kategorie slunečního filtru je značena čísly od nuly do čtyř – stejně tak tomu je u dětských i dospělých slunečních brýlí. Její hodnota vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro které jsou brýle vhodné. V letním období bývá nejčastěji doporučovaná kategorie číslo tři a UV filtr 400 – ať už pro dospělé, či dětské sluneční brýle.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je pravda, že oko vlastně nikdy nespí? (3. 2. 2021)

Přestože oči vlastně nikdy nespí, kvalita spánku je pro jejich regeneraci velmi důležitá. Oči pod zavřenými víčky neustále vykonávají koordinované pohyby. V takzvané NREM fázi spánku jde jen o pomalé valivé pohyby, v REM fázi spánku jsou typické velmi rychlé pohyby očí. Pravidelné střídání těchto spánkových cyklů je důležité pro dostatečnou regeneraci oka po celodenní námaze. Čím méně je světla v místnosti, kde spíme, tím je spánek hlubší, a tedy účinnější.

Proč není dobré usínat při televizi? (3. 2. 2021)

Usínání při sledování oblíbeného seriálu, vyřizování e-mailů na notebooku nebo hraní her na mobilu těsně před spaním má negativní vliv na kvalitu spánku. Dospělí i děti mnohdy odkládají tablety a mobily těsně před usnutím. Tím odsouvají produkci spánkového hormonu – melatoninu. Modré záření ale do mozku přináší informaci, že je den. To oddálí usnutí a snižuje celkovou kvalitu spánku. Během spánku naše tělo, a tedy i oči regenerují, proto nekvalitní nebo nedostatečný spánek může vést k únavě očí, syndromu suchého oka, otokům víček a jiným potížím. Televizi nebo počítač je lepší vypnout alespoň dvě hodiny před usnutím, stejně tak je zdraví prospěšné hodinu před usnutím odložit mobilní telefon, pokud nejsou použity blokátory modrého světla.

Jaké jsou spánkové poruchy u očí? (3. 2. 2021)

S nekvalitním spánkem mohou souviset i různé spánkové poruchy. Jednou z nich je spánek s otevřenýma očima – velmi nepříjemné a nebezpečné onemocnění. Pokud je oko ve spánku otevřené, rohovka není dostatečně chráněná a dochází k jejímu vysychání, zánětům, poškození rohovky či následným poruchám vidění. Příčiny mohou být různé. S návštěvou očního lékaře je ale ve všech případech lepší neotálet. Příčina spánku s otevřenýma očima může být jak na straně oka, tak na straně víčka. V případě oka může jít o vývojovou poruchu, takzvané velké oko nebo oko, které příliš vystupuje z očnice. To se vyskytuje u onemocnění štítné žlázy, u nádorových onemocnění, zánětů nebo například po úraze. V případě víček se často jedná o obrnu lícního nervu nebo o poúrazový či pozánětový stav.

Jak mohou oči nejlépe odpočívat? (3. 2. 2021)

Dostatek pohybu je dobré dopřát i očím. Stejně důležitý je ale i odpočinek. Lidem, kteří většinu pracovní doby pracují na počítači, se každý den před spaním doporučuje provádět oční jógu – soubor nenáročných pohybů očima, které urychlují látkovou výměnu v oku i jeho okolí a pozitivně tím ovlivňují zrak. Při každodenní práci s počítačem oči rychle osychají kvůli nedostatečné frekvenci mrkání a také se rychleji unaví. Proto je důležité dopřát si pravidelné přestávky, kdy očím ulevíme zamrkáním a pohledem do dálky, například z okna do zeleně.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je pravda, že existuje kontaktní čočka, která omezuje přenosu koronavirové nákazy slzami a oční spojivkou? (30. 9. 2020)

Společně se švédskou firmou LinkoCare vyvíjíme ochrannou kolagenovou kontaktní čočku, která má snižovat riziko přenosu koronavirové nákazy slzami a oční spojivkou.Tato kontaktní čočka, kromě toho že je mechanickou bariérou, by mohla být nasáknuta léčivými látkami snižujícími riziko přenosu. Vývoj je ale teprve na počátku.

Jak a čím ošetřit brýle, aby se nezamlžovaly při používání roušky? (30. 9. 2020)

Oči před virovými kapénkami mohou částečně ochránit dioptrické nebo sluneční brýle. Ty je rovněž potřeba udržovat v čistotě a dezinfikovat. Rozšířené jsou přípravky na alkoholové bázi. Ty ale nejsou vhodné pro všechny typy brýlí. Pokud se použijí špatně, mohou je poškodit. Lihové čističe obsahující alkohol by se neměly aplikovat na brýle z neprobarveného plastu nebo například z materiálu Ultem, který se používá pro odlehčené brýle. Barva nebo barevná folie by se mohla z brýlové obruby oloupat. Lihové čističe také nejsou vhodné pro čištění brýlových skel z polykarbonátů a slunečních brýlí, mohlo by dojít k popraskání materiálu. Také se nehodí na mnohé měkčené dětské brýle. Lihovým přípravkem se mohou čistit kovové obruby, ale je důležité je používat s opatrností. Jaký přípravek použít, nejlépe poradí specialisté v očních optikách. V každém případě je nutné vyhnout se agresivním čističům, například syntetickým ředidlům.

Kombinace roušky a brýlí je ale často pro lidi nepohodlná, zejména proto, že se při zakrytí úst a nosu brýle mlží. Tomu lze zabránit. Důležitý je výběr samotné roušky. Ta by měla dobře sedět, zejména v okolí nosu. Pokud jej těsně obepíná, neměl by se vydechovaný vzduch dostávat horním okrajem roušky pod brýle. Dalším způsobem, jak zamezit mlžení brýlí, je jejich položení na roušku – roušku povytáhnout blíž k očím a brýle položit přes ni. Je třeba zmínit, že pokud položíte brýle o něco níž, než jste zvyklí, zejména u multifokálních brýlí se mohou posunout ohniska skel a vidění přes brýle se může změnit. Řešením, které pomáhá, jsou také brýlová skla s hydrofobní vrstvou. Pokud se chystáte pořídit si nové brýle, myslete při jejich nákupu na tuto povrchovou úpravu. Speciální vrstva odpuzuje vodu, brýle se tak rychleji odmlží. Navíc se na nich nedrží nečistoty,.

Důležitou prevencí je nesahat si do očí. Právě kontakt rukou s očima je podle Světové zdravotnické organizace jedním ze způsobů, jak se koronavirus do těla dostane. „Lidé by měli zamezit tření, mnutí a sahání si rukama do očí. Pokud člověk nosí kontaktní čočky, měl by zvážit spíše nošení dioptrických brýlí. Při manipulaci s kontaktními čočkami si lidé častěji sahají na oči a zvyšují riziko.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Kdy lze u dětí rozpoznat oční vadu? (3. 9. 2020)

Podle odhadů trpí oční vadou čtvrtina školáků a deset procent předškoláků. Čím je dítě menší, tím složitější je oční vadu rozpoznat. U řady dětí proto diagnostika oční vady proběhne až po nástupu do školních lavic.

Rozpoznat oční vadu v nízkém věku není snadné. Správný vývoj zraku je třeba hlídat již u kojenců. Zrakové funkce u novorozence nejsou vrozené, ale teprve se vyvíjejí. Dítě se jednoduše musí naučit dívat se. Kolem sedmého roku je vývoj zrakových funkcí u konce a dítě by mělo vidět stejně kvalitně jako zdravý dospělý člověk. U dětí se právě v tomto věku mohou objevit různé refrakční vady, jako je například krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Drobné vady zraku jsou poměrně časté, vyskytují se až u třetiny dětí do 15 let.

Stačí vyšetření dítěte v optice? (3. 9. 2020)

Neléčená oční vada v prvních letech života může vést až k trvalému oslabení zraku. Předpis brýlí u dětí má svá specifika a patří výhradně do rukou očního lékaře. Zkorigování dioptrické vady má zásadní vliv na správný vývoj zraku a prevenci vzniku tupozrakosti a šilhání. Odchylky od normy je potřeba včas odhalit a správně léčit, přičemž nasazení správných brýlí je zásadní podmínkou. Proto by rodiče, pokud se jim zdá, že se zrakem jejich dítěte není cokoli v pořádku, neměli návštěvu ordinace očního lékaře zbytečně odkládat.

Jak správně vybrat dioptrické brýle pro dítě? (3. 9. 2020)

Pokud už se u dítěte dioptrická vada objeví, je třeba věnovat značnou pozornost výběru dioptrických brýlí. Více než to, jak dítě v brýlích vypadá, by mělo vždy zvítězit hledisko funkčnosti, pohodlí a hlavně bezpečnosti dítěte. Rodiče musejí počítat s tím, že se brýle u dětí musí často měnit, ať už s ohledem na změny dioptrií, růst obličeje, nebo proto, že brýle dříve poškodí. Pro malé děti doporučují oční lékaři nošení dioptrických brýlí s plastovými obrubami. V případě pádu je u nich menší riziko, že se poraní. Školním dětem už je možné pořídit brýle s kovovými obrubami. V takovém případě jsou lepší celokovové, protože více vydrží. Brýlové čočky u dětí jsou vždy tvrzené.

Jak by se mělo o dětský zrak správně pečovat? (3. 9. 2020)

Zásadní je prevence. O zrak je třeba pečovat od útlého věku. Dětský zrak potřebuje podněty, ale také dostatek odpočinku. Prospěje mu vyvážený jídelníček bohatý na vitaminy A, E a C. Dále též dostatek omega-3 mastných kyselin, zinku nebo luteinu, které může tělo získat z ryb, ořechů, zeleniny a ovoce. Správnému vývoji svědčí také více pobytu na čerstvém vzduchu. Důležité je zajistit správné osvětlení dětského pokoje a pracovního stolu. Navíc je třeba omezit dobu strávenou u počítače. Počítačové monitory a displeje mobilů a tabletů mohou dětskému zraku uškodit. Pokud děti tyto přístroje přesto využívají, doba, kterou u nich tráví, by neměla přesáhnout půl hodiny denně. Důležité je také, aby dítě monitor či displej mělo ve správné výšce a vzdálenosti od očí.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak správně pečovat o sluneční brýle? (29. 6. 2020)

Péče o sluneční brýle je totožná jako péče o klasické dioptrické brýle. Brýle by měli jejich majitelé čistit mikrovláknem nejlépe v kombinaci s čisticím sprejem k tomu určeným. Neuškodí také jednou za čas umýt brýle teplou vodou. Ideálně by se sluneční brýle neměly čistit na sucho o oděv nebo papírovým kapesníkem. Tyto materiály spolu s nečistotami můžou na povrchu skel zanechat škrábance, které se už nedají odstranit. Nejvhodnější je kupovat čisticí přípravky přímo v optice, kde zároveň poradí s typem přípravku vhodným pro dané brýle.

Je nutné profesionální vyčištění slunečních brýlí v optice? (29. 6. 2020)

Sluneční brýle se většinou nosí v létě nebo při sportech, kdy se obličej více potí. Proto je i četnost jejich čištění častější. Minimálně jednou za sezónu by si lidé měli nechat sluneční brýle vyčistit přímo v optice. Profesionální čištění je velmi důležité. V místech, kde se sluneční brýle dotýkají kůže, může docházet k hromadění nečistot. Ty se mohou stát příčinou kožních problémů, jako jsou například vyrážky.

Jakou mají sluneční brýle „životnost“? (29. 6. 2020)

Vše má ale svou životnost, sluneční brýle nevyjímaje. Tak jako každý materiál i materiál slunečních brýlí začne po čase stárnout, křehnout a opotřebovávat se. Výměna slunečních brýlí za nové se doporučuje po dvou letech, kdy může klesat i ochrana proti UV záření. Pokud jsou skla brýlí poškrábaná, je jejich výměna na místě okamžitě. Přibývající škrábance na slunečních brýlích vedou ke snižování ochrany proti UV záření ze slunce. Nošení takových brýlí tedy může vést až k poškození očí. Se škrábanci se také snižuje komfort a pohled přes brýle.

Kde je dobré uschovávat sluneční brýle? (29. 6. 2020)

K péči o sluneční brýle patří i jejich správné sundávání a ukládání. Nejčastější chyba, kterou lidé dělají, je, že sundávají brýle jednou rukou. Dochází tím k jejich pokřivení a hrozí vylomení stranic. Dále se nedoporučuje nosit brýle ve vlasech nebo za výstřihem. Jak pro klasické brýle, tak i pro ty sluneční platí, že by měly být uschovány v pevném pouzdře. Tato pouzdra jsou bytelná a dobře brýle chrání proti poškození. Vnitřní výstelka pouzdra je přizpůsobena k tomu, aby se o ni čočky nepoškrábaly. Rovněž pouzdro je dobré čistit, stačí navlhčeným hadříkem se saponátem.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Musí se šedý zákal opravdu nechat „uzrát“? (20. 4. 2020)

Šedý zákal se projevuje zhoršením vidění do dálky i blízka. Léčit se dá jen operativně, tedy vyjmutím zakalené čočky a nahrazením umělou nitrooční čočkou. Věková hranice pacientů s šedým zákalem se stále snižuje. Onemocnění může postihnout i mladé lidi, děti nebo být dokonce vrozené. Vzniknout může i po úrazu oka nebo dlouhodobém užívání některých léků. Toto onemocnění by lidé rozhodně neměli podceňovat.

Mezi lidmi stále koluje mýtus, že šedý zákal potřebuje takzvaně uzrát, aby byla čočka tvrdší a lépe se s ní lékařům pracovalo. To platilo před mnoha lety, kdy se k operaci používala zcela jiná technika, při současných postupech je to nesmysl. Naopak když pacient otálí, zbytečně si zhoršuje kvalitu života špatným viděním a zvyšuje se riziko operačních komplikací. 

Jak se provádí operace šedého zákalu? (20. 4. 2020)

Operace šedého zákalu je nejčastější operací na světě napříč všemi chirurgickými obory. V Česku patří k běžným ambulantním zákrokům a standardní metodu hradí pojišťovna. Operace šedého zákalu je nebolestivá a bez potřeby narkózy. Stačí oko znecitlivit anestetickými kapkami. Operace se provádí ambulantně, trvá asi 20 minut a pacient může ihned po operaci odejít domů.

Nejmodernějším postupem je laserová operace. Laser provádí některé kroky operace, které se při klasické metodě provádí ručně mikrochirurgickými nástroji. Zákrok laserem je tak ještě šetrnější, bezpečnější a preciznější. Česká oční chirurgie patří mezi nejlepší na světě a čeští lékaři pomáhají vyvíjet nové lasery i pro operace šedého zákalu. Dva nové revoluční lasery CAPSULaser a Keranova byly poprvé na světě použity právě v Česku. Laserová operace šedého zákalu má tři fáze. V první fázi laser otevře oční čočku a ‚nakrájí' ji na drobné kousky. Ve druhé fázi se odstraní zkalená oční čočka a ve třetí se do oka implantuje umělá nitrooční čočka, která v oku zůstane natrvalo. Běžně pacient do 48 hodin po operaci vidí mnohem lépe než před ní.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Vadí očím přechody ze zimy do tepla a naopak? (6. 3. 2020)

Na velké teplotní rozdíly není lidské tělo stavěné. Časté přechody z tepla do zimy a naopak oslabují imunitu, škodí pokožce, mají vliv na kvalitu spánku nebo také na zrak. Přechody z tepla do zimy mají vliv na celý organismus. Co se týče očí, úplně nejčastěji se vyskytuje reflexní slzení, pálení a zarudnutí očí, někdy i pocity chvilkového zamlžení vidění. Při těchto přechodech trpí ale i pokožka kolem očí, která je velmi tenká a nemá žádnou tukovou vrstvu. Pokud se člověk častému střídání teplot, například kvůli práci, nevyhne, je dobré používat pravidelně umělé slzy, protože slzný film při častých změnách teplot skutečně velmi trpí.

Přechodům z tepla do zimy několikrát denně se ale většina lidí nevyhne. Při pobytu venku je proto třeba myslet na správnou ochranu zraku. Studený vzduch způsobuje nepříjemné slzení očí, pálení a zarudnutí. Vítr navíc může do očí nafoukat prach a nečistoty, což může vést k podráždění oka, zánětům spojivky a rohovky. Také může dojít k podráždění tenké pokožky kolem očí. Na okolí očí je vhodná aplikace mastnějších krémů, které zabrání vysušování pokožky. Obvyklým jevem při přechodu z tepla do zimy jsou zamlžené brýle. Je to nejen nepříjemné, ale v některých situacích i nebezpečné, například při řízení. Přestože existují různé povrchové úpravy brýlí proti zamlžení, stále je nejpraktičtějším řešením zbavení se oční vady laserovou operací natrvalo.

Zraku neprospívají ani přetopené místnosti. V tomto případě dochází k rychlejšímu odpařování slz a objevit se mohou příznaky suchého oka, například zarudnutí, pálení, řezání, pocit cizího tělíska v oku či zamlžené vidění. Proto by to lidé s vyhříváním místností neměli přehánět. Pro celkovou pohodu organismu, včetně očí, je nejvhodnější teplota v rozmezí 18 až 22 stupňů Celsia.

 Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je možné po operaci očí cestovat letadlem? A je lepší na cestu nahradit kontaktní čočky brýlemi? (22. 1. 2020)

U většiny zákroků je ale strach zbytečný a operace rozhodně není důvodem let rušit nebo odkládat. Nejběžnějšími očními operacemi jsou operace šedého zákalu, odstranění dioptrií laserem nebo odstranění dioptrií výměnou čočky. Po těchto zákrocích se létá zcela běžně. Neexistuje důvod, proč by tomu tak nemělo být. Létání po operaci zrak nijak neohrožuje, je dobré zvážit, zda v krátké době po operaci očí letět na dovolenou například k moři, kde zrak ohrožuje řada dalších faktorů, jako jsou slunce, slaná mořská voda nebo písek.

Pokud pacient podstoupil komplikovanější zákrok, jako je operace sítnice nebo transplantace rohovky, doporučuji se o cestování letadlem poradit s lékařem. Existují dva případy, kdy může změna tlaku v kabině způsobit komplikace. V obou případech hraje roli nepatrné množství plynu nebo vzduchu, který se po zákroku ponechává v oku. Plyn je expanzní a při změně tlaku v kabině letadla by mohl být uvnitř oka problematický. Pokud je člověk po operaci po odchlípení sítnice, při které se oko plní plynem, let by měl odložit. U operační metody, kdy se používá silikonový olej, problém s létáním není. Druhou operací, po které je třeba zvolit jiný dopravní prostředek než letadlo, je transplantace rohovky metodou DMEK.

Řada lidí s dioptrickou vadou nahrazuje při cestě letadlem kontaktní čočky brýlemi. To ale není nutné, kontaktní čočky je možné v letadle bez problémů mít. Dokonce ani při dlouhých letech by neměly zraku nijak uškodit. Při delším letu ale může nastat horší snášenlivost kontaktních čoček v důsledku vysychání oka. To se projevuje pocitem cizího tělíska, škrábáním nebo tlačením čoček. Pro pohodlí během letu je dobré si s sebou na palubu vzít oční kapky neboli umělé slzy. Suchý vzduch v letadle totiž čočky vysouší a dochází k jejich smršťování. Obzvláště při delších letech kvůli tomu mohou být čočky v oku nepříjemné. Vhodné je také po příjezdu do cílové destinace zvážit aplikaci nového páru.

Vzduch v letadle vysušuje oči a pleť, a kdo trpí takzvaným syndromem suchého oka, měl by stejně jako nositelé kontaktních čoček pamatovat na umělé slzy. Nepříjemný pocit v oku tak vyřeší ještě během letu. Syndrom suchého oka způsobuje během letu jen nepříjemný pocit, cestování letadlem s tímto onemocněním nebývá pro zrak nebezpečné.

Jak léčit syndrom suchého oka? (7. 11. 2019)

Syndrom suchého oka je v současnosti jedno z nejčastějších onemocnění, se kterým se pacienti obracejí na oční lékaře. Jeho výskyt navíc výrazně stoupá. Problémy se zrakem se začínají objevovat po 40. roce věku. Syndrom suchého oka, který se stal civilizační nemocí současnosti, se ale čím dál častěji začíná objevovat u mladších pacientů. Na vznik suchého oka má vliv zejména pobyt v klimatizovaných prostorách a práce s počítačem, mobilním telefonem nebo tabletem, kdy oči rychleji osychají a pacienti si pak stěžují na řezání a pálení očí, chvilkami se vidění může rozmazávat a oči bývají zarudlé nebo můžou až bolet.

Příčin, které tělu zabraňují produkovat dostatečné množství kvalitních slz, je více. Kromě zmíněné klimatizace a práce s počítačem se na vzniku problémů se slzným filmem podílí toxické látky v ovzduší a průmyslově zpracovaných potravinách. Negativně se mohou projevit také dlouhé řízení auta, kouření i užívání některých léků. Potíže s nedostatkem kvalitních slz trápí častěji i mladší pacienty s očními vadami, kteří používají měkké kontaktní čočky. Ty kryjí povrch oka a způsobují horší propustnost kyslíku, což narušuje stabilitu slzného filmu. Někteří nositelé kontaktních čoček si tak musejí pravidelně aplikovat umělé slzy.

Kapky – takzvané umělé slzy, nahradí nedostatek slz a jsou většinou první volbou při řešení problému. Sice zlepšují potíže způsobené suchým okem, neřeší ale jeho příčiny. Přirozenou a velmi účinnou léčbou suchého oka jsou kapky vyrobené z krve pacienta. Odebraná krev se odstředí a upraví tak, že vzniknou čiré kapky obsahující řadu přirozených léčebných látek, které regenerují povrch oka. Ty jsou navíc bez konzervačních látek a nevyvolávají vedlejší účinky.

Léčba syndromu suchého oka je možná i speciálním přístrojem. „Přístroj na spodní víčko pacienta aplikuje pět světelných záblesků. Ty bezbolestně stimulují nervy v oblasti slzných žláz v očním víčku a tím aktivují jejich činnost. Oko tak na rozdíl od jiných metod, jako jsou například umělé slzy v kapkách, svlažuje vlastní slzný film. Činnost žláz se aktivuje již několik hodin po zákroku, který trvá jen několik málo minut,“ popsal světově uznávaný oční chirurg.

Pacientům s podrážděnýma očima z důvodu nedostatku slz nebo jejich snížené kvality také doporučujeme užívání vhodných doplňků stravy, které fungují i jako prevence, pomoci může i akupunktura z rukou specialisty zaměřeného na léčbu suchého oka akupunkturou.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Autor: -mav-, Datum: 31. 5. 2024 11:15

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Autor: -ava-, Datum: 23. 4. 2024 8:10

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Tichý, Centrum gynekologie ISCARE.

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 4. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jana Zítková, lékařka plazmaferetického centra Amber Plasma.

Co způsobuje vznik křečových žil?

Co způsobuje vznik křečových žil?

Autor: -mav-, Datum: 11. 4. 2024 11:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Slavomír Rokošný, vedoucí lékař žilní chirurgie ISCARE.

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Autor: -ava-, Datum: 19. 3. 2024 11:30

Na otázky čtenářů odpovídá Gabriela Lehmann, vizážistka spolupracující s dm drogerií.

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

Autor: -ava-, Datum: 21. 2. 2024 17:33

Na otázky čtenářů odpovídá Stanislav Janíček, chlebový someliér Svazu pekařů a cukrářů ČR.

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 2. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Autor: -mav-, Datum: 9. 1. 2024 10:31

Na otázky čtenářů odpovídá Jan Hendrych, vedoucí centrálního servisu značky Fieldmann v Říčanech.

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-