
Příběh Jany (62): Jak mám říct dospělému synovi, že je adoptovaný?
S Martinem jsme byli mladí, šťastní a měli pocit, že všechno ještě hezčí máme před sebou. Brali jsme se pár let před revoluci. Martin dokončil vysokou školu a začal pracovat v tehdejší spořitelně. Já jsem v té době už několik let učila v mateřské škole.
To je nás syn!
Moc jsme si přáli, aby naším malým bytem v Nuslích zněl dětský smích i pláč. Pláč slyšet byl, ale můj. Když mně starší gynekolog U Apolináře řekl, že moje otěhotnění by musel být zázrak, propadla jsem zoufalství.
„Jani, nebreč,“ řekl jednou večer vážně Martin. „Vlastní, nevlastní, vždyť na tom nezáleží. Dáme domov a šanci nějakému dítěti z kojeneckého ústavu.“ Moc mě tím překvapil, sama jsem o tom přemýšlela, jen jsem měla strach, co by Martin řekl. A nakonec s tím přišel on.
„Máme pro vás čtyřměsíčního chlapečka,“ ozval se v listopadu 1989 dlouho očekávaný telefon. Uprostřed řady postýlek s těmi nejmenšími byl ten „náš“. Klidně ležel a usmíval se. Sevřelo se mi srdce. Byl tak bezbranný. Okamžitě mnou projel záchvěv obrovské lásky. Chytla jsem Martina za ruku a špitla: „To je náš syn.“
Výjimečnou chvíli nenarušily ani informace od ředitelky kojeňáku. „Narodil se šestnáctileté dívce. Byla problematická, víte.“ Stručně řečeno jsme se dozvěděli, že matka našeho Ondříka utekla z pasťáku, otěhotněla, pak to dlouho tajila. Otec neznámý. V těhotenství hodně pila, kouřila a občas prý čichala toluen. Ondříček se narodil s nízkou porodní váhou, navíc byl přidušený. „Máte možnost si to rozmyslet a počkat,“ řekla paní ředitelka. „Nikdo by vám to nevyčítal. Je totiž víc než pravděpodobné, že chlapeček může mít zdravotní problémy.“
„My ho ale chceme, viď?“ podíval se na mě Martin. Přikývla jsem. „Už předtím jsme si řekli, že si nebudeme vybírat. Vlastní dítě si také nevybíráte,“ rozhodně jsem přikývla.
Jsem po tátovi
A tak zatímco pár ulic od nás se na Albertově měnily dějiny, my jsme si starým trabantem vezli domů našeho syna.
Ondrášek byl hodné sladké dítě. Postupně se začalo ukazovat, že bude lehce opožděný. Přesto bychom nikdy neměnili! Mnohokrát jsme se shodli, že to bylo to nejlepší rozhodnutí našeho života. Byli jsme prostě rodina! Radost z Ondry měli i naši rodiče, i když zvlášť můj táta zpočátku nebyl nadšený. „Cizí dítě, nevíte, jaké geny bude mít,“ bručel. Pak si ho Ondra omotal kolem prstu. Ostatně, to nás všechny.
Ondrovi byly tři roky, když jsme se zmohli na starší dům se zahradou pár kilometrů za Prahou. Tam jsme začali nový život. Nikdo netušil, že Ondra není náš vlastní. Prostě jsme byli „ti noví z Prahy“. Ondru jsme podporovali v tom, co mu šlo. Například se ukázalo, že má výborný hudební sluch a skvěle zpívá. Zato ruce měl obě „levé“. „To mám po tátovi,“ smál se, „ten taky nezatluče hřebík!“ Martin si vydržel s Ondrou celé hodiny hrát, učil ho jezdit na kole. Přestože byl Ondra pomalejší, chodil do běžné školy.
Věděli jsme, že bychom měli Ondrovi říct, že je adoptivní. Jenže jsme to odkládali a odkládali.
Odpustí mi?
Ondrovi bylo jedenáct, když Martin onemocněl. Nejdřív vleklá chřipka, pak se pořád cítil unavený. Diagnóza byla strašná: akutní leukémie. Dva roky se se střídavými úspěchy léčil. Umřel dva týdny po Ondrových třináctých narozeninách.
Těžce to nesl, na Martinovi doslova visel. Nesmím přece přijít s dalším šokem a jen tak mu říct, že Martin nebyl jeho táta! Po Martinově odchodu mi Ondra moc pomohl. Měla jsem smysl života, povinnosti.
Školní výsledky sice nebyly úplně hvězdné, ale nakonec se podařilo Ondru umístit na školu pro sociální pracovníky. Rád pomáhal jiným, byl nesmírně citlivý a empatický.
Léta běžela a já jsem pořád neměla odvahu říct mu pravdu. Mezitím nastoupil do domova seniorů a pracuje tam dodnes. Mám radost, když slyším, jak je u stařečků oblíbený.
Ondrovi je jednatřicet let, má už několik let skvělou přítelkyni a chtějí se vzít a založit rodinu. Vím, že právě teď by byla příležitost mu říct o adopci. Jenže co když mně přestane důvěřovat? Má nesmírně vyvinutý cit pro spravedlnost a pravdu. Zjistí, že třicet let žil ve lži! Že nešikovný není po Martinovi! Že hudební sluch nemá po dědovi! Vždyť mu naruším svět, ve kterém dodnes žil!
Co mám dělat?
Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Příběh Slávky (62): Den, který změnil celý náš život
Autor: podle příběhu Slávky H. napsala Alžběta Morávková, Datum: 30. 3. 2025 0:05„Koho by napadlo, že to krásné páteční odpoledne tak strašně skončí?“ povzdechla si naše čtenářka…

Příběh Lenky (45): Naletěla jsem sňatkovému podvodníkovi
Autor: podle příběhu Lenky N. napsala Alžběta Morávková, Datum: 29. 3. 2025 0:05Představujete si zdvořilého gentlemana s květinou v klopě z filmů z první republiky? Kdepak,…

Příběh Denisy (41): Místo dcery jsem se vdala já
Autor: podle příběhu Denisy S. napsala Alžběta Morávková, Datum: 23. 3. 2025 0:05Rozhodně jsem to tak neplánovala – a ani nechtěla. Copak se ale můžete ubránit lásce, která vás…

Příběh Mirky (58): Snacha je silná kuřačka a vnučka tím trpí
Autor: podle příběhu Mirky E. napsala Alžběta Morávková, Datum: 22. 3. 2025 0:05Vždycky jsem se těšila, až si synové přivedou partnerky. Představovala jsem si, že s nimi budu mít…

Příběh Marcely (42): Z mého bratra se stal bezdomovec
Autor: podle příběhu Marcely V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 16. 3. 2025 9:00„Ještě, že se toho nedožili rodiče,“ povzdychla si naše čtenářka Marcela. „Všechny tři nás…

Příběh Hedviky (35): Matka toleruje otci milenku
Autor: podle příběhu Hedviky C. napsala Alžběta Morávková, Datum: 15. 3. 2025 15:00V poslední době se už jen nerada vracím domů. Táta přichází pozdě večer – a nebo vůbec – od mladé…

Příběh Michaely (42): Na chlapy mám smůlu
Autor: podle příběhu Michaely L. napsala Alžběta Morávková, Datum: 9. 3. 2025 0:05„Rodičům chybí do zlaté svatby pouhých pět let. O rok mladší brácha Aleš se ve dvaceti seznámil s…

Příběh Katky (48): Domácí násilí zůstalo dlouho skryté
Autor: podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 23. 2. 2025 0:05Domácí násilí má většina z nás stále spojené s „problematickými“ lidmi. Nechceme si přiznat, že k…