Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Je celulitida estetický, nebo zdravotní problém? Víme, jak s ní bojovat
Freepik, master1305
O čem se mluví

Je celulitida estetický, nebo zdravotní problém? Víme, jak s ní bojovat

datum: 2. 6. 2024 0:05 autor: Markéta Vavřinová
S celulitidou žije 90 procent žen bez ohledu na věk či typ postavy, hubené i plnoštíhlé. Když už se nevzhledná „pomerančová kůže“ objeví, těžko se jí zbavuje. Příznaky celulitidy dokáží zmírnit nové trendy v estetické medicíně, důležitá je ale prevence a péče o správnou funkci lymfatického systému.

Jak celulitida vzniká?

Celulitida vzniká nejčastěji na hýždích, bocích a stehnech, ale objevit se může i na pažích a břiše.

„V tukové tkáni dochází ke zvětšení objemu podkožních tukových buněk, ty tlačí na povrch kůže, ale nepružná vertikální vazivová tkáň na to neumí reagovat, takže dochází k nepopulárním dolíčkům a hrbolkům viditelným na pokožce. Ve většině případů jde ‚pouze‘ o estetický problém, se kterým si metody estetické medicíny umí poradit. U nejvyššího čtvrtého stádia celulitidy, které provází enormní nárůst tukové tkáně, bolestivost a otoky, už je ale vhodné konzultovat svůj stav s lékařem, zda skutečně jde jen o kosmetické projevy, anebo problém ukazuje na vážnější zdravotní komplikace,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Není náhodou, že celulitida trápí především ženy, geneticky jsou k ní doslova předurčeny.

„S celulitidou se potýká odhadem devět z deseti žen, naopak u mužů jde o sporadické případy. Oproti mužům mají ženy jinak postavenou síť vazivových vláken, která spíš nahrává vytlačování tukových shluků k povrchu kůže a efektu ‚pomerančové kůže‘. Navíc mají ženy v těle obecně dvakrát víc tukové tkáně než muži a tenčí kůži, na které jsou projevy celulitidy zřetelnější. Svůj díl viny nesou i ženské hormony, především estrogeny, které stojí za kvalitou žilního a lymfatického systému a podkožní vazivové tkáně,“ popsala Iva Bílková.


Mohlo by vás taky zajímat

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu

Rady „na doma“

Úděl žen ale není beznadějný. Kromě genetických předpokladů existuje mnoho dalších faktorů, které lze ovlivnit. Skladbou stravy, množstvím pohybu nebo pitným režimem. Partie postižené celulitidou mají významné omezení průtoku lymfatickým i cévním řečištěm, proto je v rámci prevence žádoucí zvyšovat jejich prokrvení například denním sprchováním střídavě teplou a studenou vodou, výborné je saunování včetně ochlazujícího procesu.

Pozitivní vliv na zdraví pokožky má konzumace vlákniny a omezení konzumace cukrů a tuků. Z tekutin se doporučuje příjem neperlivé vody, zeleného čaje či džusu, naopak nevhodná je káva a černý čaj. Optimální příjem tekutin by měl být kolem tří litrů za den. Pozor je třeba dát na zvýšený přísun estrogenů z vnějšího okolí, například v hormonální antikoncepci a dalších lécích.


Mohlo by vás taky zajímat

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Pravidelné masáže 

Masáže mají blahodárný vliv nejen na všechny vrstvy pokožky, kožní cévy a svaly, ale i na centrální nervový systém, se kterým je kůže neoddělitelně spojená. Aktivují lymfu, krevní oběh kůže i látkovou výměnu v těle.

Mezi nejoblíbenější procedury proti celulitidě patří mechanická LPG masáž s vyhlazujícím efektem, která na buněčné úrovni obnovuje látky tělu vlastní – kolagen, elastin a kyselinu hyaluronovou. Během relaxačního ošetření speciálními válečky dochází k biostimulaci kožní tkáně a urychlení činnosti lymfatického systému, kterým jsou z těla odplavovány škodlivé látky. Efekt příjemné masáže je tak celkové omlazení a vypnutí pokožky celého těla,“ uvedla MUDr. Eva Müllerová z kliniky Medicom Clinic.

Přístrojová lymfodrenáž

Lymfodrenáž není masáž! Zatímco masáž znamená tlak vyvíjený více do podkoží, do svalu a i hlouběji, drenáž je posun lymfy v povrchových vrstvách těsně pod kůží – pouze do hloubky spádových mízních uzlin a povrchových mízních cév. Přispívá k celkové vitalitě a regeneraci organismu, vyhlazuje pokožku a dodává kůži mladistvější vzhled.

Lymfodrenáž zvyšuje cirkulaci lymfy a zlepšuje odtok krve, což působí preventivně proti vzniku křečových žil a celulitidy. Přístrojová lymfodrenáž využívá kompresivní návleky (kalhoty, rukáv, vesta…). Uvnitř těchto návleků jsou komory, které se nafukují podle předem nastaveného programu a „mačkají“ kůži, podkoží, lymfatické cévy, ale i svaly způsobem, že vytlačují lymfu a krev směrem k srdci.

Pokud má fyzioterapeut k dispozici kvalitní stroj s vysokým počtem komor (u kalhot až s 24 komorami, u paží s až 14 komorami), zastávám názor, že je přístrojová lymfodrenáž účinnější, jelikož postupný tlak v návlecích zabere větší plochu, než je v možnostech dlaní či prstů fyzioterapeuta při manuální lymfodrenáži,“ porovnala Iva Bílková.


Mohlo by vás taky zajímat

Nesprávný pitný režim snižuje kvalitu života

Terapie rázovou vlnou 

Proti celulitidě je nejvíc účinná lymfodrenáž v kombinaci s aplikací rázové vlny, která efekt narušení tukových ložisek a vyhlazení pokožky ještě umocní.

Radiální rázová vlna v místě zacílení nejprve uvolní tukové kapénky z buněk do lymfatického systému a následná lymfodrenáž zrychlí tok lymfy a odbourávání tuků. Dojde k zeštíhlení problematických partií a díky novotvorbě kolagenu se vypne vazivová tkáň, která vyhladí „hrbolatou kůži“.

Při ošetření rázovou vlnou terapeut hloubkově uvolní tkáň pomocí výkonné vibrační hlavice, poté aplikuje radiální rázovou vlnu, která aktivuje metabolické procesy pro redukci tukových buněk, a na závěr opět hloubkově promasíruje tkáně pomocí výkonné vibrační hlavice. Pro maximální účinek odbourání tuků je vhodné doplnit aplikaci rázové vlny o přístrojovou lymfodrenáž.


Tip redakce

Více než dvě desítky let úspěšně formují postavu a ošetřují celulitidu v pražském Salonu Korunka. Vynikajících výsledků dosahují při kombinaci vakuové masáže Starvac s přístrojem US2A ultrazvukové destičky nebo v kombinaci s přístrojem Lymfovenem nebo zábalem - Body Wrappingem je ideální počet 12 ošetření.


Zdroje informací: FYZIOklinika American Academy of Dermatology Association


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Linka bezpečí pomáhá už 30 let

Linka bezpečí pomáhá už 30 let

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 9. 2024 0:05

Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů. V posledních letech jsou…

Nový kvíz: Jak dobře znáte Paříž?

Nový kvíz: Jak dobře znáte Paříž?

Autor: -jav-, Datum: 1. 9. 2024 17:22

Letos v létě to v hlavním městě Francie opravdu žije. Po sto letech do metropole zase zavítali…

Kybernetické vydírání není výjimečné: Jak se bránit?

Kybernetické vydírání není výjimečné: Jak se bránit?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 8. 2024 0:05

Vydírání přes internet se v poslední době stává častějším a závažnějším problémem, který zasahuje…

NOVÁ SOUTĚŽ: Čím krmit na cestách kočku?

NOVÁ SOUTĚŽ: Čím krmit na cestách kočku?

Autor: -mav-, Datum: 27. 8. 2024 11:12

Doba dovolených ještě nekončí a možná se chystáte s sebou vzít i vaši kočku. Víme, na čem si…

Vzestup umělé inteligence: skutečně roboti nahradí lidi?

Vzestup umělé inteligence: skutečně roboti nahradí lidi?

Autor: redakce ve spolupráci s Janou Jana Večerkovou, zakladatelkou a ředitelkou intenzivních kurzů programování Coding Bootcamp Praha, Datum: 23. 8. 2024 0:05

Očekává se, že do roku 2025 proniknou roboti a umělá inteligence (AI) do našeho každodenního života…

Co (ne)víme o pivu

Co (ne)víme o pivu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 8. 2024 0:05

Osvěžující nápoj mnozí oceňují především v horském počasí, kdy uhasi žízeň. Co ale o pivu a jeho…

Sidney Poitier (†94): Hádej, kdo přijde na večeři?

Sidney Poitier (†94): Hádej, kdo přijde na večeři?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 8. 2024 0:05

Do šestnácti let téměř neuměl číst a psát. Přestože Sidney Poitier, první černošský herec, který…

Jak vyhrát vitaminy pro děti?

Jak vyhrát vitaminy pro děti?

Autor: -mav-, Datum: 7. 8. 2024 11:45

Léto je v plném proudu a s ním spojený čas prázdnin a dovolených. Děti hltají prázdniny plnými…

Tip šéfredaktorky

Nový kvíz: Jak dobře znáte Paříž?

1. 9. 2024 17:22 autor -jav-