Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
4 důvody, proč si dopřát v menopauze masáž
freepik.com
Životní styl

4 důvody, proč si dopřát v menopauze masáž

datum: 22. 3. 2022 10:00 autor: redakce ve spolupráci s Davidem Buchtou, Primulus
S blížící se menopauzou postupně klesají hladiny hormonů a většina žen začne pociťovat nepříjemné příznaky. Typicky jde o návaly horka, ale také psychické problémy, bolesti hlavy, únavu, nebo třeba problémy se spánkem. Klasickým dlouhodobým řešením těchto problémů je hormonální substituční terapie. Tu ale mnohé ženy nemohou nebo nechtějí podstoupit.

Má totiž i své stinné stránky, a tak raději volí alternativní způsob léčby. Ten ale nemusí být tak účinný. Jestli existuje něco mezi hormonální terapií a alternativními způsoby, tak jsou to právě masáže. Jejich vliv na naše fyzické i duševní zdraví je vědecky prokázán. Vhodné jsou také jako doplněk léčby. 

  1. Vliv masáží na celý organismus Masáž je v podstatě mechanické působení na povrch těla, při kterém dochází ke změnám i uvnitř našeho organismu. Každý z hmatů, které masér použije, je přesně cílený a dohromady vytvářejí celek, který dokáže pomoci od konkrétních problémů. Výsledkem kvalitně provedené masáže je účinek na celý organismus. Hmaty působí prostřednictvím konkrétních částí těla na centrální nervový systém a ten na ně adekvátně reaguje. „Masáže mají účinek na většinu částí našeho organismu. Nejvíce působí na kůži, svaly, vazivo, šlachy a kluby. Vliv ale mají také na srdce, cévy i celý lymfatický systém a pomáhají také s celkovým posílením imunity,“ uvádí David Buchta, propagátor zdravého životního stylu ze společnosti Primulus.
  2. Masáž dokáže vyplavit hormony Masáž přináší i psychický požitek, zkrátka je nám po ní dobře nejen na těle, ale i na duši. Masírováním se totiž vyplavují hormony, jako jsou endorfiny, oxytocin, serotonin i dopamin. Jedná se o hormony, díky kterým se cítíme dobře a pociťujeme štěstí. Například endorfinu se přezdívá hormon štěstí, oxytocinu zase hormon lásky. Při masáži se ovšem vyplavují i estrogeny, ženské hormony, jejichž hladina v přechodu postupně klesá. A právě tento hormonální pokles způsobuje nejrůznější potíže spojované s menopauzou. Lidé, kteří pravidelně chodí na masáž, vykazují v krvi vyšší hladinu estrogenu než lidé, kteří na masáže nechodí nebo si je dopřávají jen sporadicky. Estrogeny také chrání tělo před volnými radikály, které jsou zodpovědné za proces stárnutí kůže. Díky tomu kůže lépe odolává tvorbě vrásek a dalším známkám stárnutí. Navíc estrogeny chrání ženské srdce a z dlouhodobého hlediska mohou být i prevencí alzheimerovy choroby a osteoporózy.
  3. Masáž jako balzám na duši Psychické potíže jsou jedním z nejčastějších průvodních projevů menopauzy, ať už se jedná o úzkosti, stres, panické stavy nebo dokonce deprese. Základem pro rozvoj psychických problémů je stres, který sem tam pociťuje úplně každý, v dnešní uspěchané době je to ale mnohdy na denním pořádku. Když jsme ve stresu, jsou naše svaly napjaté, tělo se více unavuje a může dojít až k chronickým stresovým stavům, nespavosti či bolestem hlavy.
  4. Lepší spánek Masáže stimulují parasympatický nervový systém, díky tomu mají uvolňující účinek a zabraňují nespavosti. Na téma spánek a masáže proběhlo několik studií, které potvrdily jejich příznivý vliv. Na vzorku postmenopauzálních žen bylo například prokázáno, že pravidelná masáž 2x týdně zlepšuje příznaky deprese i úzkosti a také zlepšuje kvalitu spánku. Ženy, které se do studie zapojily, pocítily zlepšení kvality spánku a také se u nich zkrátila doba, kterou jim trvalo usnout. Více času strávily v hluboké fázi spánku a byly proto také více svěží a odpočaté.

Není masáž jako masáž

Jejich nabídka je dnes opravdu veliká a člověk mnohdy netuší, jakou si vybrat. Představíme si několik z nich, který by mohly zajímat právě ženy.

  • Ájurvédská masáž Přispívá totiž ke zvýšení produkce estrogenů a jako jedna z mála technik dokáže účinně působit na vylučování toxinů. Při masáži dochází k vyloučení toxinů uložených hluboko ve svalových tkáních, kostní hmotě i kůži, což napomáhá regeneraci. Pozitivně ovlivňuje všechny systémy v našem těle: lymfatický, trávicí, dýchací, imunitní, nervový, pohybový a podporuje také krevní oběh. Ajurvédská masáž kladně působí na psychický stav a doporučuje se při poruchách trávení či nespavosti.
  • Aromaterapeutická masáž Tu si ženy oblíbily díky éterickým olejům, které jsou nejen účinné, ale navíc krásně voní. Je to velmi jemná, spíše relaxační masáž, která nevyužívá hloubkových hmatů, ale i tak působí na lidské smysly. Aromamasáž vyvolává hlubší dýchání a větší rozšíření krevních cév a kapilár. Podporuje tak krevní oběh a napomáhá lepšímu okysličování krve. Zvýšený krevní oběh znamená také účinnější rozvod živných látek v těle, masáž tak může pomoci zmírnit řadu zdravotních problémů, včetně bolestí hlavy a zažívacích potíží. Příznivě působí na kůži, pomáhá obnovit přirozenou pružnost těla, uvolňuje nahromaděné napětí a odstraňuje psychickou zátěž.

Masáže: Jakou zvolit?

  • Klasická masáž Nejde nezmínit nejvíce žádanou klasickou masáž, které se někdy říká také švédská. Pomáhá uvolnit namáhané a ztuhlé svalstvo, ale odstraňuje také bolesti způsobené například nevhodnými pracovními návyky nebo zvýšenou fyzickou zátěží. Během klasické masáže dochází ke zvýšenému prokrvení tkání, podpoře trávení a stimulaci látkové výměny, která umožňuje zvýšené vylučování odpadních látek z těla.
  • Masáž lávovými kameny Na tělo se přikládají kameny nahřáté na teplotu až 60 °C, čímž se dosahuje uvolněných ztuhlých či bolavých svalových partií.
  • Lymfatická masáž je formou jemné masáže, která podporuje pohyb lymfatických tekutin po celém těle. Tekutina v lymfatickém systému pomáhá odstraňovat odpad a toxiny z tělesných tkání. Při některých zdravotních obtížích se tato tekutina hromadí a vznikají otoky, tzv. lymfedémy, které mohou způsobovat další zdravotní komplikace. Lymfatická masáž zlepšuje imunitní systém, pomáhá s kojením, snižuje stres i únavu, je účinná proti migrénám, pomáhá léčit chronickou bolest i poruchy spánku.

Náš tip

Pomoci mohou doplňky stravy, například Feminus. Přispívá také ke správnému posílení imunitního systému, močové soustavy, reprodukčního systému a k hormonální rovnováze. Snižuje míru únavy a vyčerpání. Jedná se o přírodní produkt obsahující ověřené látky pro optimalizaci ženského hormonu estrogen. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

S otužováním je dobré začít teď

S otužováním je dobré začít teď

Autor: -pap-, Datum: 25. 11. 2022 15:00

S otužováním začínejte pomalu a vydržíte u něj celý život. Vaše tělo vám poděkuje!

4 rady, jak na detox organismu

4 rady, jak na detox organismu

Autor: -an-, Datum: 21. 11. 2022 16:30

Detoxikační kúry většina lidí začíná na jaře ve snaze probudit a očistit organismus a nechat za…

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Lucií Valešovou, primářkou Oční kliniky NeoVize, Datum: 13. 11. 2022 0:05

Barva duhovky, pohlaví, věk, povolání, geny... Co všechno může být rizikovým faktorem očních nemocí…

5 rad, jak ulevit očím

5 rad, jak ulevit očím

Autor: -nic-, Datum: 9. 11. 2022 15:00

Cítíte se unavení a nesoustředění, bolí vás hlava a pálí oči? Viníkem může být roční doba, přesněji…

Jednomu ze sedmi Čechů chybí vitamin D

Jednomu ze sedmi Čechů chybí vitamin D

Autor: redakce ve spolupráci s prof. MUDr. Eliškou Sovovou, Ph.D., MBA, z Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN a LF Olomouc, Datum: 8. 11. 2022 16:00

Lidem s nedostatkem vitaminu D hrozí, že snadněji chytí covid-19 nebo další respirační nemoci. Na…

5 důvodů, proč se učit cizí jazyky

5 důvodů, proč se učit cizí jazyky

Autor: -an-, Datum: 1. 11. 2022 10:00

Na světě existuje kolem 7 tisíc různých jazyků, a ač by se mohlo zdát, že v komunikaci mezi lidmi…

Připravte se včas na svatého Martina

Připravte se včas na svatého Martina

Autor: -mav-, Datum: 31. 10. 2022 15:30

Už za pár dnů se můžeme těšit na více než 2,3 milionu lahví Svatomartinského vína. Letos budou s…

Červené víno: Jak si ho správně vychutnat?

Červené víno: Jak si ho správně vychutnat?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 10. 2022 0:05

Chladné podzimní večery se nejlépe tráví doma pod dekou s dobrou knížkou nebo zajímavým filmem. A…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

29. 11. 2022 16:00 autor -red-