K větší oblibě plavek (respektive k oblibě slunění, plavání a relaxace u vody) přispěla paradoxně velká hospodářská krize ve 30. letech, jejíž produktem byli v Americe i v Evropě lidé bez práce – s mořem volného času, který trávili v kinech i na plážích.
Ale podívejme se na historii plavek od počátku.
Podle nástěnných fresek z Pompejí (1400 před naším letopočtem) se antické ženy rády koupaly v oděvu podobném dnešním dvoudílným plavkám.
Jenže o tři tisíc let později v době křesťanské éry 18. století, musely ženy nosit speciální koupací šaty, které zahalovaly celou postavu. V 19. století to už byly dvoudílné úbory – to znamená župan ke kolenům a kalhoty ke kotníkům.
Až teprve rakouská vodní balerína Annette Kellerman si na své vystoupení vzala plavky odhalující ramena, krk i nohy. Takto odvážně vystupovala i v některých filmech a byla za to dokonce zatčena!
O velkou oblibu jednodílných plavek, již hluboce dekoltovaných, bez nohaviček a bez rukávů se postaraly hvězdy stříbrného plátna a vznikající módní časopisy.
V roce 1935 zavedla americká společnost Warner Brothers rozlišení košíčků u podprsenek podle velikosti na A, B, C a D.
Za pár let se tato novinka přenesla i do šití dvoudílných plavek. Plavkové podprsenky se začaly rozlišovat nejen podle velikosti, ale i podle střihu, protože na odhaleném ženském těle musely krásně zformovat dekolt a zároveň skrýt najednou viditelné nedostatky.
Za otce dvoudílných plavek – bikin – jsou považováni dva Francouzi, návrhář Jacques Heim a inženýr Louis Reárd. První z nich, Heim, představil v roce 1946 ve francouzském Cannes své plavky s názvem Atome se sloganem: „Nejmenší plavky na světě“. A dal jim jméno podle atolu v Tichém oceánu – Bikiny.
Podprsenka měla nevyztužené trojúhelníkové díly a kalhotky byly šňůrkové. Bikiny zůstaly až do poloviny 50. let v ústraní a tehdejší společnost je ignorovala. Byly dokonce pláže, kde byly zakázány. Jejich oblibu s raketovým efektem odstartoval až v roce 1957 film A bůh stvořil ženu, kde se v nich ukázala francouzská filmová hvězda a tehdejší sex symbol Brigitte Bardot.
Ve druhé polovině 20. století se plavky vyvíjely v závislosti na módě a moderním životním stylu. V té době se krátila a ustálila pracovní doba a lidé měli více volna, které trávili aktivně a relaxačně. Začal velký boom automobilismu a turismu. Cesta na pláže a koupaliště byla rychlá a výroba plavek se rok od roku zvyšovala. Vedle toho se plavky dál specializovaly – např. na ryze sportovní (se speciálními střihy i materiály) nebo módní, určené výhradně k opalování či na návštěvu plážového baru. Dnes jsou to již modely doplněné a sladěné s plážovou obuví, taškou, pareem, slunečními brýlemi i bižuterií.
Dnes nám to přijde jako samozřejmost, ale cesta od plátěných či vlněných plavkových úborů k dnešním opalovačkám byla hodně klikatá. Plavkovina je specifická, musí mít vyšší odolnost proti zadrhávání, oděru, musí odrážet UV paprsky, být rychleschnoucí atd.
Revolučním pro funkčnost a vzhled plavek byl rok 1959, kdy koncern Du Pont vynalezl elastické vlákno Lycra. Materiály byly díky tomu pružné, poddajné, dokonale přiléhaly k tělu a plavky samotné tím získaly netušené vlastnosti i vzhled.
O pár let později, v roce 1964 připravila značka Wondebra dárek všem ženám s menšími prsy – hluboce střiženou push-up podprsenku. To vše se okamžitě promítlo do návrhů nových modelů plavek – s tenkým vyztužením, s odnímatelnými vycpávkami, s posuvnou délkou ramínek, s odepínacími ramínky atd.
Plavky s Lycrou začala u nás v 60. letech minulého století vyrábět právě značka Triola.
U bazénu či u rybníka se plavky stávají naším svrchním a jediným kusem oděvu. Nezapomeňte ani v tomto případě na moudré rady stylistů: výrazný detail (ozdoba, nápadný vzor, sponu atd.) umístěte na ty partie, které chcete zdůraznit! Výrazným prvkem (léga, řasení, vázačka) také rozbijete velké plochy, např. u plavkových kalhotek.
Pozornost např. od vrásek v dekoltu či od většího bříška odpoutáte nápadným náhrdelníkem nebo sadou náramků. Pokud patříte ke stydlínkům, uvažte si přes plavky pareo vždy, když se zvednete z lehátka!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…
Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…
Ta tři jména asi téměř nikomu nic neřeknou stejně jako jejich portréty. Josef Zwierzina, Salomon…
Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…
„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…
Naposledy vystoupila před publikem v březnu 1915, tedy před 110 lety. Den poté, co v říjnu 1917…
Říkalo se mu kancléř–sjednotitel. Helmut Kohl byl celkem 16 let německým kancléřem. Po boku mu…
Příjmení Wilson je u nás známé v souvislosti s Elleniným manželem Woodrowem Wilsonem – americkým…