Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Brigitte Bardot: Vyzývavá blondýnka s vosím pasem brzy oslaví 86. narozeniny!
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Brigitte Bardot: Vyzývavá blondýnka s vosím pasem brzy oslaví 86. narozeniny!

datum: 21. 9. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
„Žiji naplno. Každá vráska vypovídá o tom, že mám ráda slunce, šampaňské a cigarety,“ říká francouzská herečka, která chtěla být nejdříve baletkou a modelkou. Nakonec ji ale zlákal svět filmu, díky němuž se proslavila po celém světě.

Budoucí sexsymbol Francie se narodil 28. září 1934 kolem poledne rodičům Anne-Marie a a Louis Bardotovým. Ačkoliv si, jak to ve většině rodin bývá, původně přáli chlapce, dívenku s velikánskýma mandlovýma očima si zamilovali hned na první pohled. Jméno Brigitte ji vybrali podle keltské bohyně ohně a moudrosti.

Přísná výchova

O své výchově říká, že byla tvrdá a přísná. Podle všeho špatně nesla úděl starší sestry, která se chtě nechtě musela starat o mladšího sourozence. V případě Brigitte to byla o čtyři roky mladší sestra Mijanou.

Při otázce jednoho novináře, na jakou příhodu z dětství ráda vzpomíná, herečka nejprve dlouho mlčela a pak pověděla, že si nic veselého nevybavuje. V paměti jí však utkvěla epizoda s čínskou vázou, kterou jednou se sestrou v zápalu boje převrhly a rozbily. Kromě ran bičíkem jim rozzlobení rodiče řekli: „Ode dneška jste obě cizí.“

Tanec je lepší než škola

Zatímco na základní školu chodila Bardot velice nerada, na kurzy tance, kam ji přihlásila maminka, docházela s neskrývanou radostí. Poprvé se na taneční sál podívala, když jí bylo sedm let.

„Byla nadaná a hezká a pracovala, ze všech mých žákyň nejusilovněji. Byla ochotná cvičit navíc. Ve věku, kdy děti mívají paže a nohy jako hůlky, byla pěkně tvarovaná, měla výrazný obličej s velkýma očima, bohaté vlasy, pružné nohy, štíhlý pas. Pažemi instinktivně dělala ladné pohyby,“ chválila Brigitte její učitelka tance, paní Bourgat.

Když pak na jedné z dívčích tanečních soutěží Brigitte vyhrála první místo, rozhodla se, že se stane profesionální tanečnicí.

Komplexy kvůli vzhledu

Že není dost hezká, si o sobě začala myslet už coby malá holčička. Poté, co zaslechla svou maminku, jak o ní mluví se svými přáteli, dostala pocit, že je neskutečně ošklivá. „Ještě že mám Mijanou, která mi dělá jen radost, protože chudák Brigitte vypadá nemožně a nemožně se i chová,“ prohlásila paní Bardot.

Od té doby si Brigitte říkala, že by dala všechno za to, abych se podobala své mladší sestřičce. „Proč mě Bůh stvořil s vlasy jako hřebíky, šilhavýma očima, kvůli kterým jsem musela nosit brýle, a s předkusem, kvůli němuž jsem musela mít rovnátka? Naštěstí se mu nepodařilo zuby srovnat ani za mák!“ pověděla poněkud ironicky herečka, které kvůli nerovnému stisku chrupu zůstala pověstná našpulená pusa, slavná po celém světě.

Baletní kariéra

V roce 1947 byla B.B. přijata na taneční konzervatoř. Díky velké píli a pokrokům se brzy dostala do třídy slavného ruského tanečníka Borise Kniazeva. Úspěch, který očekávala, se ale zcela nedostavil.

O dva roky později bylo ve školní kolonce s jejím jménem napsáno: „Vyškrtnuta.“ Co se stalo? Brigittiny naděje, že svůj život protančí na špičkách, ji sebrala jak narůstající tréma před každým vystoupením, její provokativní vzhled – schválně se oblékala a česala výstředně, a v neposlední řadě její proporce. Ačkoliv měla stále krásně štíhlé nohy, přednosti, kterých se jí v oblasti hrudníku dostalo, byly v klasickém baletu jen na obtíž.

Na chvíli modelkou

Zásadní okamžik pro dospívající Brigitte nastal, když si její matka otevřela krejčovský salón specializující se na šití šatů pro dívky vstupující do společnosti. Svět látek a módních magazínů její dceru očaroval.

Slovo dalo slovo a díky mámě se Brigitte dostala k fotografovi, jenž jí nabídl nafocení titulní stránky pro módní časopis „Jardin des Modes“ (Zahrada mód). Po několika zakázkách v měsíčníku o pletení přichází zakázka od samotné zakladatelky prestižního magazínu Elle.

„V jejím postoji udivuje směs dětskosti a smyslnosti, nevinnosti a touhy svádět,“ psalo se o patnáctileté Bardot, jež novináři přezdívali „malá princezna z obálek“. Ačkoliv se mladé manekýnce docela dařilo, představa, že se pózováním bude živit dalších dvacet let, ji spíše děsila. Proto se rozhodla nabídky fotografů postupně omezit na minimum.

První nahlédnutí do světa filmu

Když režisér Marc Allégret sháněl mladou dívku pro roli naivky do svého filmu „Zlomené vavříny“, vzpomněl si právě na Brigittinu fotografii na titulní stránce časopisu o módě. Jelikož ale nebyla budoucí herečka ještě plnoletá, musel jít Marc za jejími rodiči žádat o svolení ke spolupráci.

„Jestli se má z té malé jednou stát děvka, stane se jí i bez filmu, jestli se z ní nemá stát děvka, nemůže to film změnit! Dejme jí tu šanci, nemáme právo určovat její osud,“ prohlásil dívčin dědeček, který si narozdíl od manželů Bardotových nemyslel, že se Brigitte ocitne před kamerou v nějakém laciném pornu.

Přestože nakonec z filmování „Zlomených vavřínů“ sešlo, další nabídka na natáčení na sebe nenechala dlouho čekat. V roce 1952 Bardot debutuje komedií „Vesnička v Normandii“. „Budu bohatá, bohatá! Sbohem maturito, konzervatoři, budu filmová hvězda!“ zajásala Brigitte po shlédnutí svého jména v závěrečných titulcích svého prvního filmu.

Čtyři svatby a tři rozvody

Brigitte Bardot si prošla svatební uličkou hned čtyřikrát. Jejím prvním mužem se stal scenárista Roger Vadim (†72), který jí svými kontakty s vlivnými režiséry dopomohl ke spoustě filmových rolí. S Vadimem se rozvedla po pěti letech roku 1957.

Dva roky nato vstoupila mladinká Francouzka do dalšího manželství, a to s věčně se usmívajícím se hercem Jacquesem Charrierem (83), se kterým se seznámila na natáčení komedie „Babeta jde do války“ (1959).

„Žila jsem teprve po příchodu do studia a až do večera jsem visela na jeho modrých očích, na jeho příjemném hlasu, na teple jeho těla, které mě obklopovalo při milostných scénách. Jacques Charrier si mě pomalu, ale jistě získal,“ pověděla blondýnka o muži, kterému roku 1960 porodila syna Nicolase. Ten dnes žije v Norsku a má dvě dcery.

Poté se Bardot provdala za německého krasavce a multimilionáře Gunthera Sachse (†78). „Je krásný a přitažlivý, touží po něm všechny ženy,“ řekla Brigitte v roce 1968, tedy rok před tím, než se s bohatým, ale věčně ženami a dívkami obletovaným Sachsem rozvedla. Jejím čtvrtým manželem je od roku 1992 politik Bernard d'Ormale (79).

Pokusy o sebevraždu

Po narození syna Nicolase se hvězda den ode dne víc propadala do depresí, jež pramenily z její náhlé popularity. Bardotina křehká duše tolik pozornosti nedokázala ustát. Psychicky nevyrovnaná herečka se proto v den svých 26. narozenin poprvé pokusila o sebevraždu.

„V životě jsem měla pár okamžiků, kdy jsem si přála, aby byl konec. Nechtěla jsem skákat z balkonu, aby si mě pak mrtvou fotografové fotili do novin,“ okomentovala svých celkem šest pokusů o sebevraždu femme fatale francouzského filmu.

Vzít život se herečka pokusila jak podřezáním zápěstí, tak spolykáním lahvičky léků na spaní a jejich zapitím notnou dávkou alkoholu. Naštěstí ji strážný anděl vždycky zachránil...

Konec kariéry

V necelých čtyřiceti letech se Brigitte rozhodla, že filmový svět jednou provždy opustí. Stáhla se do ústraní a začala se věnovat chovu zvířat. Ve své vile v Saint Tropez se údajně stará o deset psů, třicet koček, dvě selata, koně, osla, poníka, husy, kachny, slepice a patnáct koz.

„Moje filmová kariéra mě nezajímá. Jediné, co mi přinesla dobrého, je, že jsem slavná a lidi poslouchají, co říkám,“ tvrdí Bardot, jež si krom jiného založila nadaci na ochranu týraných zvířat. Prostřednictvím ní se snaží bojovat proti býčím zápasům, drezuře šelem v cirkusech nebo zabíjení tuleňů v Kanadě.

Když roku 1983 Brigiite zjistila, že má rakovinu prsu, nejprve odmítla léčbu. Věřila, že je to její osud, proti kterému nemá cenu bojovat. Díky své kamarádce, ruské herečce Marině Vlady ale nakonec Bardot zahájila léčbu, která skončila úspěšným vyléčením.

Další zajímavosti ze života B.B.

⇒ Při narození prý měla málo vlasů, údajně tři a celé černé.

⇒ Doma se jí říkalo Bri-Bri.

⇒ Proslavila bikiny. Také je po ní pojmenován střih podprsenek tzv. „bardotky“.

⇒ Měří 166 cm.

⇒ Je vegetariánkou.

⇒ Natočila celkově 42 hraných filmů.

⇒ Měla hrát v italském snímku Lucrezia z roku 1968. Nakonec jí roli „vyfoukla“ Olga Schoberová.

⇒ Svou filmovou kariéru se rozhodla ukončit v roce 1973.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Amedeo Modigliani (†35): Bohém a génius, kterému osud dopřál jen krátký život

Amedeo Modigliani (†35): Bohém a génius, kterému osud dopřál jen krátký život

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 5. 2023 0:05

Malíř a sochař Amedeo Modigliani zemřel v pouhých pětatřiceti letech. Za svůj život uspořádal jen…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Maria Callas (†53): Porodila Onasissovi mrtvého syna

Maria Callas (†53): Porodila Onasissovi mrtvého syna

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 4. 2023 0:05

Ačkoli se jí říkalo „La Divina“ (božská), její život byl bohužel zcela pozemský. Byla osamělá a…

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 4. 2023 0:05

Britská královská rodina ji slušně řečeno „nemusela“. Wallis Simpsonová natolik okouzlila…

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 4. 2023 0:05

Ve filmu Jamese Camerona Titanic byla pravdivě zobrazena jako dáma, která nabádala posádku…

Robert F. Kennedy Jr.: Vstoupí do Bílého domu další z rodiny Kennedyů?

Robert F. Kennedy Jr.: Vstoupí do Bílého domu další z rodiny Kennedyů?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 4. 2023 0:05

Syn bývalého generálního prokurátora USA Roberta F. Kennedyho a synovec bývalého prezidenta Johna F…

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 3. 2023 0:05

Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…

Roald Dahl (†74): Knihu „Karlík a továrna na čokoládu“ psal v době osobních tragédií

Roald Dahl (†74): Knihu „Karlík a továrna na čokoládu“ psal v době osobních tragédií

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 3. 2023 0:05

Kniha Roalda Dahla z roku 1964, které se po celém světě prodalo nejméně 20 milionů výtisků v 55…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková