Na studium si mladý Francl, jak mu říkali doma, přivydělával kondicemi v rodinách místní uherské šlechty. V rodině Baloghyů se seznámil se čtyřicetiletou Annou Zerdahelyovou. O osmnáct let starší šlechtična si nechala říkat Nina. Byla sice provdaná za statkáře z Viesky na Žitavou, ale o manželství z lásky zřejmě nešlo. Dvě dcery, které se jim narodily, bohužel předčasně zemřely. Proto krásná Nina zanechala manžela doma a vypravila se do Prešpurku, kde se starala o děti svých příbuzných. A manžel měl na starosti syna.
Aristokratka Nina byla nejen krásná a elegantní, ale také sečtělá, což mladému Palackému nesmírně imponovalo. Zajímala ji literatura, filozofie i estetika. Není divu, že se Francl do chytré Niny zamiloval! A když mu po ukončení lycea otec našel místo evangelického pastora v Bielsku, odmítl! Přitom jako člověk jiného než katolického vyznání měl v rakousko-uherské monarchii dost omezené možnosti uplatnění, například do státní služby by ho nevzali ani náhodou.
Kvůli své lásce zůstal Palacký v Prešpurku a živil se jako domácí učitel v šlechtických rodinách. Nina ho uvedla do vyšší společnosti, finančně ho podporovala a doporučovala jako učitele dětem svých přátel. Idylka skončila v roce 1821, kdy Nině zemřel manžel a zanechal po sobě dluhy. Nina se musela postarat o statek, řešit s věřiteli dluhy a věnovat se svému synovi Zsigmondovi. František Palacký svou první velkou lásku naposledy viděl v lednu 1823.
Františka v Prešpurku už nic nedrželo. Protože během studia ho zaujaly české dějiny, rozhodl se historii věnovat i nadále. Napsal Josefu Jungmannovi a Josefu Dobrovskému a požádal je o zasvěcení do metodiky práce historika. V dubnu 1823 přijel Palacký do Prahy a zapojil se do činnosti vlasteneckých kruhů.
O několik let později přišla druhá velká láska. Terezie Měchurová byla o devět let mladší. Její otec, bohatý advokát a velkostatkář Jan Měchura (příjmení si změnil na Miechura) z nápadníka své dcery žádnou radost neměl. Nemajetný evangelík se mu jako budoucí zeť příliš nezamlouval. Terezka od narození trpěla nevyléčitelnou srdeční vadou, a tak možná proto jí nedokázal nic odepřít.
František Palacký a Terezie Měchurová se vzali v roce 1827. Ačkoli zlí jazykové tvrdili, že si ji Palacký vzal jen pro peníze, aby mohl v klidu psát, Palacký Terezii miloval, pečoval o ni a dopřával jí pobyty v lázních a u moře. Je pravda, že Tereziin otec mladému páru dal k dispozici byt a dceru podporoval, na druhou stranu ale manželé měli oddělené finance!
Terezie porodila syna Jana, který se později stal uznávaných přírodovědcem, a dceru Marii. Ta se provdala za politika Františka Ladislava Riegera.
Nemocné srdce Terezie Palacké dotlouklo v roce 1860. František ji přežil o šestnáct let. Zemřel 26. května 1876.
Zdroje informací: kniha Stanislava Jarolímková: Slavní Češi a jejich blízcí a Velká prešpurská láska Františka Palackého
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Ve filmu Jamese Camerona Titanic byla pravdivě zobrazena jako dáma, která nabádala posádku…
Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…
Po jednom z nejvýznamnějších vědců je také pojmenována jeden ze způsobů konzervace potravin –…
Kdo stojí za jejich vznikem? Která ikona nošení silonek zpopularizovala? A jak se nosí dnes?
O tom, kdo se dostane na pódium Carnegie Hall, rozhoduje umělecká rada. Za vystoupení v budově na…
Bohatým bral, chudým dával. Robin Hood, hrdina balad, knih a filmů, podle pověstí žil na přelomu 12…
Na pracovišti ženy dostaly červený karafiát, na podnikovém večírku vyslechly projevy o důležité…
Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…
Komentáře