Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 nepotopitelných faktů o Titanicu
Wikimedia Commnosn, Chrisa Hickey CC,BY 3.0, Titanic, a production of Paramount Pictures, Wikimedia Commons, Georges Biard, CC BY-SA 3.0
Inspirace / Retro

10 nepotopitelných faktů o Titanicu

datum: 22. 9. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
Titanic je jedním z těch vzácných filmů, které nebyly jen hitem – byl to fenomén. Získal 11 Oscarů, včetně ceny za nejlepší film, a z Kate Winsletové a Leonarda DiCapria udělal megahvězdy. O třetím nejvýdělečnějším filmu v historii Hollywoodu jste ale možná nevěděli několik věcí.

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

  1. Nejikoničtější hláška Titanicu byla improvizovaná Když Leonardo DiCaprio poprvé vystoupil na konec lodi, improvizoval slovy: „Jsem král světa!“ Cameronovi se tato hláška natolik zalíbila, že ji ve filmu ponechal. Ačkoli tato hláška byla později nesčetněkrát parodována – včetně Oscarů -, dostala se na 100. místo v seznamu nejlepších filmových hlášek Amerického filmového institutu.
  2. Jack nemusel v Titanicu zemřít Jedna z otázek, která Camerona trápí od uvedení Titanicu, zní: „Musel Jack opravdu zemřít?“ V epizodě MythBusters, která zkoumala, zda Jack i Rose mohli zůstat na dřevěném trámu, aniž by se potopil, přišel do pořadu sám Cameron, aby přiznal, že dramatický závěr filmu závisel na tom, že Jack zemře. „Kdyby [on] přežil, film by vydělal o desetinu víc,“ zavtipkoval Cameron. Ještě v roce 2016 byl Cameron kvůli tomu „grilován“. Zopakoval, že rozhodnutí nechat zemřít Jacka bylo „uměleckou volbou“.
  3. Titanic získal 11 Oscarů - ale žádného za herecký výkon Ačkoli 87letá Gloria Stuartová (starší Rose) byla považována za favoritku na trofej pro nejlepší herečku ve vedlejší roli, prohrála s Kim Basingerovou za film L.A. Confidential. Winsletová byla nominována na nejlepší herečku, ale prohrála s Helen Huntovou za film As Good as It Gets. Až po dalších pěti nominacích si Kate Winsletová konenčně odnesla sošku (za film The Reader v roce 2009).
  4. Kate Winslet se dozvěděla, že získala roli Rose ve filmu Titanic, když měla na sobě svěrací kazajku V den, kdy se Kate Winsletová dozvěděla, že získala svou hvězdnou roli, natáčela v Anglii Hamleta s Kennethem Branaghem. V době telefonátu se svým agentem měla na sobě svěrací kazajku.
  5. Kresba nahé Kate Winsletové ve filmu Titanic se prodala za tisíce V roce 2011 vydražila společnost Premiere Props jeden z nejikoničtějších pamětních předmětů z filmu: jednu z kreseb, které Jack vytvořil a na nichž je Rose „oblečená jen do náhrdelníku Srdce oceánu“. Ačkoli totožnost kupce ani konečná cena nebyly zveřejněny, nejvyšší známá nabídka činila 16 000 dolarů. Kresbu vytvořil Cameron, nikoli DiCaprio.
  6. Ledová voda Titanicu nebyla vůbec studená „Voda v nádrži měla asi 25 °C, takže to bylo opravdu jako v bazénu,“ řekl James Cameron o natáčení vodních scén. „Všechna studená, mrazivá voda byla přidána později.“
  7. Herci si ve filmu Titanic zahráli v malé epizodní roli slavný skutečný pár Ida a Isidor Strausovi, kteří založili společnost Macy's, byli na Titanicu a společně na lodi zahynuli. Ve filmu mají krátkou, neidentifikovanou epizodní roli staršího páru, který spolu leží v posteli, když je omývá voda. Jejich jména jsou však uvedena v titulcích filmu. Ztvárnili je Lew Palter a Elsa Ravenová.
  8. James Cameron natočil alternativní konec filmu Titanic Byl natočen alternativní konec filmu, ve kterém postava Billa Paxtona nakonec skutečně drží v ruce náhrdelník Srdce oceánu a postava Stuarta pronese řeč o tom, že každý den se počítá.
  9. Neil DeGrasse Tyson podnítil důležitou změnu Titanicu Známý astrofyzik viděl Titanic až několik let po jeho uvedení do kin, ale vadila mu scéna, kdy Rose leží na kusu naplaveného dřeva a dívá se na oblohu. Poslal Cameronovi „docela rýpavý e-mail“ (podle vyjádření Camerona), v němž vysvětloval, že hvězdné pole, které Rose viděla ve filmu, není to, které by viděla ve skutečném životě v daném místě a čase. Cameron – vždy perfekcionista – scénu znovu natočil pro 3D vydání filmu.
  10. Titanic vytvořil rekord v návštěvnosti Protože zůstal v kinech tak dlouho, byl Titanic vůbec prvním filmem vydaným na VHS ještě v době, kdy se hrál v kinech. Jeho popularita byla tak obrovská, lidé stáli fronty na opakovaná zhlédnutí, že některá kina údajně musela pořídit nové filmové kotouče, aby nahradila ty opotřebované.

Elsie Bowermanová: Neobyčejný život jedné z žen, která přežila Titanic

zdroje informací:mentalfloss.com a Wikipedia


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 4. 2023 0:05

Ve filmu Jamese Camerona Titanic byla pravdivě zobrazena jako dáma, která nabádala posádku…

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 3. 2023 0:05

Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…

Louis Pasteur (†72): Vědec, který zkrotil mikroby

Louis Pasteur (†72): Vědec, který zkrotil mikroby

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 3. 2023 0:05

Po jednom z nejvýznamnějších vědců je také pojmenována jeden ze způsobů konzervace potravin –…

Jak „silonky“ změnily svět

Jak „silonky“ změnily svět

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 3. 2023 0:05

Kdo stojí za jejich vznikem? Která ikona nošení silonek zpopularizovala? A jak se nosí dnes?

Andrew Carnegie (†83): Muž, jehož jméno nese nejslavnější koncertní sál na světě

Andrew Carnegie (†83): Muž, jehož jméno nese nejslavnější koncertní sál na světě

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 3. 2023 0:05

O tom, kdo se dostane na pódium Carnegie Hall, rozhoduje umělecká rada. Za vystoupení v budově na…

Robin Hood: Existoval ve skutečnosti?

Robin Hood: Existoval ve skutečnosti?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 3. 2023 0:05

Bohatým bral, chudým dával. Robin Hood, hrdina balad, knih a filmů, podle pověstí žil na přelomu 12…

Mezinárodní den žen: Svátek plný kontroverzí

Mezinárodní den žen: Svátek plný kontroverzí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 3. 2023 0:05

Na pracovišti ženy dostaly červený karafiát, na podnikovém večírku vyslechly projevy o důležité…

9 málo známých faktů o Kleopatře

9 málo známých faktů o Kleopatře

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2023 0:05

Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková