Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Greta Garbo (†84): Hollywoodská sfinga
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Greta Garbo (†84): Hollywoodská sfinga

datum: 26. 8. 2019 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Filmová herečka Greta Garbo vešla do historie jako majestátní žena mimořádné krásy. Tichá, uzavřená, dávala přednost samotě a obklopovala ji atmosféra tajemství.

Pod slupkou introvertní ženy se však schovávala vášnivá a citlivá osoba, která byla agentkou proslulé britské MI6 a za druhé světové války zachránila spoustu Židů v Dánsku. Životopis Grety Garbo je plný překvapení…

Prodavačka klobouků

Narodila se 18. září 1905 jako Greta Lovisa Gustafsson ve Stockholmu v chudé rodině. Bylo jí teprve třináct let, když zemřel otec a matka zůstala sama se třemi dětmi. Dívka proto brzy odešla ze školy a začala pracovat v oddělení klobouků stockholmského obchodního domu. Její neotřelá krása a fotogeničnost nezůstaly bez povšimnutí a záhy se stala občasnou modelkou v místních reklamách.

Tak ji oslovili filmoví agenti a drobná role na filmu „Petr Vagabond“ na sebe nedala dlouho čekat. Dívku si všimli agenti, pozvaní k epizodické roli ve filmu „Petr Vagabond“. Svět filmu ji tak okouzlil, že se přihlásila ke studiu na hereckou akademii. Tam se seznámila s tehdy slavným režisérem Mauritzem Stillerem, který ji začal obsazovat do svých filmů.

Neobyčejný talent

Dívčin talent okamžitě odhalil němý film, kde okouzlila její dokonalá postava, půvab a pronikavé oči. Mladá herečka si okamžitě podmanila filmové kritiky i obyčejné diváky. Kolem ní se začínají točit producenti se zajímavými nabídkami. Ačkoli vůbec neuměla anglicky, v roce 1927 přijala nabídku americké společnosti Metro-Doldwyn-Mayer a přestěhovala se do Hollywoodu.

Garbo se stala nejlépe placenou herečkou v období mezi světovými válkami. 270 tisíc dolarů za film v té době byla nepředstavitelná částka! Nejprve natočila 10 němých filmů a přes jazykový handikap pokračovala v práci i době nástupu zvukového filmu. K vrcholům její tvorby patří postava Mata Hari ve stejnojmenném filmu (1931) nebo Anna Karenina (1927). Hluboký, tichý a lehce chraplavý hlas se stal vyhledávanou a známou značkou!

Rychlý konec kariéry

V roce 1941 se Greta rozhodla přerušit kariéru – to ještě netušila, že už se k milované práci herečky už nikdy nevrátí. Obdiv k legendární herečce neskrýval Adolf Hitler a chtěl se s ní setkat. A britská tajná služba toho chtěla údajně využít a připravovala Gretu na setkání, v jehož průběhu prý měla vůdce fašistického Německa zavraždit!

Plán se sice nezdařil, ale vzhledem k tomu, že Greta získala spoustu utajovaných informací, pokračovala v práci agentky MI6 v Evropě, mj. se podílela i na záchraně Židů v Dánsku. Garbo si uvědomila, že po takových zkušenostech už nebude schopna brát vážně práci herečky a ukončila tuto etapu svého života.

Milovala muže i ženy

Osobní život filmové hvězdy byl plný tajemství a pověstí. Je pravdou, že nikdy nebyla vdaná a nikdy nepoznala štěstí být matkou. Greta Garbo vždy zdůrazňovala, že šlo o její svobodnou volbu.

Po vášnivém románku ji herec John Gilbert požádal o ruku. Nejprve souhlasila, ale pak změnila názor a rozešla se s ním.

Muži ji obletovali, ženám byla trhem v oku. Další hollywoodská hvězda Marlene Dietrich ji považovala za svého hlavního soupeře a označení „Královna Hollywoodu“ ji nemohla zapomenout. Kromě toho herečka žárlila i na Gretin blízký vztah s tehdy prominentním spisovatelem Erichem Maria Remarquem. O ruku ji prý požádal i Aristoteles Onassis.  

„Může vás svést jediným pohledem. Může s vámi strávit noc a ráno vás vyhnat ven. Ale stále platí, že své skutečné emoce si schovává pro filmové kamery,“ řekl o Gretě hollywoodský režisér George Cukor.

Je všeobecně známo, že v různých letech Greta udržovala vztahy s muži i ženami. Vždy to však byli úspěšní lidé, zpravidla představitelé tvůrčích profesí. Z mužů to byly nejčastěji herci či vysoce postavení manažeři. Z žen pak scénáristky nebo fotografky. Říká se, že její osudovou milenkou byla básnířka Mercedes Acosta.

Jedním z nejznámějších milenců byl úspěšný obchodník George Schlee, který byl oficiálně ženatý s manželkou Valentinou po celých dvacet let trvání jejich románku. Údajně jí tento muž pomohl v investicích, které jí přinášely velké peníze.

Velmi blízkým přítelem herečky v posledních letech byl dvorní fotograf britské královské rodiny Cecil Beaton, který se následně přiznal k homosexualitě.

Červená rtěnka

Garbo patřila do kategorie žen, které jako by se nesnažily vypadat krásně, přesto pokaždé přilákala obdivné pohledy. Typická pro ni byla červená rtěnka, mramorová pleť, tenké obočí a světlé oční stíny. Oblékala se jednoduše, ale elegantně, většinou upřednosťnovala pánský styl. Introvertní Greta se nejraději skrývala svou postavu, obdivovala černou barvu různé pokrývky hlavy – mohla si položit klobouk, šátek nebo turban. Je zajímavé, že její dvorní návrhářkou byla ruská emigrantka Valentina Schlee. Poté, co zjistila, že Greta je milenkou jejího manžela, přátelství vystřídala hluboká nenávist a doživotní nepřátelství.

Po dokončení své kariéry v roce 1941 se Greta Garbo nikdy nevrátila do světa velkého filmu. Občas hrála v epizodních rolích „sama sebe“ v nízkorozpočtových snímcích. Po válce se vrátila do Ameriky a začala žít v ústraní v New Yorku.

Jakmile se objevila na veřejnosti, byla pronásledována médii i fanoušky. Aby si uchovala soukromí, a stala se dobrovolně vězněm ve svém newyorském bytě strávil spoustu času. Ven vycházela skrytá za velkými černými brýlemi.

Zemřela 15. dubna 1990 ve věku 84 let na komplikace po těžké chorobě plic. Její ostatky byly převezeny na stockholmský hřbitov.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 13. 9. 2021 0:05

Ačkoliv jí svět filmu ležel u nohou, krása a sláva jí nikdy nestouply do hlavy. Ba naopak, Claudia…

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 9. 9. 2021 0:05

Devět let trval vztah plný lásky mezi norským korunním princem Haraldem, dnešním norským králem,…

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2021 0:05

Na přání otce se vyučil rukavičkářem. Krátce poté, co Karel Hašler získal výuční list, utekl z…

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 6. 9. 2021 0:05

Rusovlasá herečka je nejvíce obsazovaná do rolí problémových žen. Jsou to ženy, které ztratily samy…

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 9. 2021 0:05

Žili spolu celé půl století a všechny překvapovali pevností a stabilitou jejich manželského svazku,…

Růžena Šlemrová (†75): Talentovaná noblesní dáma s psíčkem

Růžena Šlemrová (†75): Talentovaná noblesní dáma s psíčkem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 9. 2021 0:05

Děti neměla, možná proto ji všude doprovázel pražský krysařík. Herečka Růžena Šlemrová měla dokonce…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-