Brooklynský most. (Zdroj: Wikimedia Commons, ilustrace z roku 1881, Public Domain)
O tři roky později, když výstavba nejdelšího visutého mostu na světě a prvního, který použil ocelová lana, byla v plném proudu, Washington omenocněl tzv. „kesonovou nemocí“. Hlavní inženýr upoutaný na lůžko ve svém domě v Brooklyn Heights měl obrovské štěstí. Jeho manželka Emily Warren Roeblingová řídila dokončení jedné z nejpůsobivějších architektonických staveb 19. století.
Narodila se 23. září 1843 jako Emily Warrenová v Cold Spring ve státě New York. Byla druhou nejmladší z dvanácti dětí. Od dětství se ráda vzdělávala a její zájem podporoval starší bratr Gouverneur Kemble Warren. Oba sourozenci spolu měli blízký vztah. Emily navštěvovala školu Georgetown Visitation Academy ve Washingtonu, D.C.
Když Washington Roebling potkal Emily Warrenovou na plese počátkem roku 1864, okamžitě se do ní zamiloval. Její starší bratr generál GK Warren byl Washingtonovým velícím důstojníkem během občanské války. Pár se vzal v lednu 1865 v Cold Spring a v roce 1867, kdy spolu odpluli do Evropy, byla Emily těhotná. Během cesty se narodilo jejich jediné dítě, John A. Roebling II.
Washingtonův otec v té době dostal zakázku na dlouho očekávaný most přes East River. Když začaly přípravy na projekt nového mostu, Washington a Emily Roeblingovi se přestěhovali do domu v Brooklyn Heights, jižně od místa, kde měl být most postaven.
V létě roku 1869, po náhlé smrti Johna Roeblinga, se teprve dvaatřicetiletý Washington stal hlavním inženýrem. Stavba visutého mostu přes 6000 stop rozpětí East River mezi Brooklynem a Manhattanem zahrnovala značné riziko. „Byla to stavba, která ještě nikdy předtím nebyla vytvořena,“ říká Erica Wagnerová, autorka biografie Washingtona Roeblinga z roku 2017.
Dělníci nejprve seškrabali skalní podloží pomocí lopat a dynamitu, aby usadili dva gigantické dřevěné kesony, z nichž každý vážil několik tun. Nad vodou by se pomocí železných lan vytahovaly na vrchol mostních věží obrovské bloky kamene.
Lana někdy praskla, což mělo za následek zranění a smrt. Přesto podle Wagnerové bylo použití kesonů „...zdaleka nejrizikovější a nejnevyzkoušenější částí stavby Brooklynského mostu...“ – a také nejdůležitější.
Washington Roebling trávil v kesonech stejně nebo více času než jeho muži. Na jaře roku 1872 utrpěl dosud nejhorší záchvat toho, co se stalo známým jako „kesonová nemoc“.
Poškodil se mu zrak a sluch a částečně ochrnul. Jeho mysl však zůstala bystrá a pokračoval v řízení stavby mostu ze svého brooklynského domova s rozhodující pomocí své ženy.
Emily sloužila jako zdravotní sestra i soukromá sekretářka, převzala psaní všech manželových dopisů a vedla jeho zápisníky. Zkontrolovala také stavební plány, navštívila místo a setkala se s dodavateli a úředníky. Emily také úspěšně bojovala, aby jejího manžela na konci stavby mostu nevystřídali ve funkci hlavního inženýra.
Washington nikdy neopomněl přiznat uznání své ženě za její práci.
Později napsal: „Myslel jsem, že podlehnu, ale měl jsem silný pilíř, o který jsem se mohl opřít, svou ženu, ženu s nekonečným taktem a nejmoudřejšími radami.“
Den před slavnostním otevřením Brooklynského mostu 24. května 1883 Emily Roeblingová měla tu čest řídit první kočár přes dokončený Brooklynský most.
Netradiční úspěchy Emily Roeblingové se neomezovaly pouze na její roli při stavbě Brooklynského mostu. V roce 1899, ve věku 55 let, promovala s vyznamenáním na právnické fakultě New York University a publikovala ceněný článek v Albany Law Journal, ve kterém se zasazovala o větší rovnost žen v manželství. O pouhé čtyři roky později zemřela na rakovinu žaludku v domě Roeblingových v Trentonu v New Jersey.
Autorka její monografie Erica Wagnerová říká: „Myslím, že je třeba jasné konstatovat, že bez ní by most nebyl dokončen.“
Zdroje informací: history com a nytimes.com
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…
Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…
Ta tři jména asi téměř nikomu nic neřeknou stejně jako jejich portréty. Josef Zwierzina, Salomon…
Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…
„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…
Naposledy vystoupila před publikem v březnu 1915, tedy před 110 lety. Den poté, co v říjnu 1917…
Říkalo se mu kancléř–sjednotitel. Helmut Kohl byl celkem 16 let německým kancléřem. Po boku mu…
Příjmení Wilson je u nás známé v souvislosti s Elleniným manželem Woodrowem Wilsonem – americkým…